Styczeń - Luty - Paul w styczniu i lutym wraz z Wings w londyńskim studiu Abbey Road rozpoczynają sesje nagraniowe, które znajdą się na nowym albumie zespołu "Wings At The Speed Of Sound". Powstają wtedy takie utwory: "Let 'Em In", "Cook Of The House", "Must Do Something About It", "The Note You Never Wrote", "She's My Baby", "San Ferry Ann", "Warm And Beautiful", "Time To Hide", "Wino Junko" oraz "Silly Love Songs". Menadżer Wings Brian Brolly stwierdza, że nowy album będzie lepszy od "Venus and Mars".
9 stycznia - W Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel Ringo, "Oh My, My"/ "No No Song", jego ostatni wydany dla wytwórni Apple (R6011). Wydawnictwo niestety nie wejdzie na listy przebojów.
17 stycznia - W nowojorskiej sprawie o prawa autorskie Morris Levy przeciwko Johnowi, po przekazaniu ławie przysięgłych kopii okładki "Two Virgins" z 1968 roku, sędzia orzeka niemożność wydania orzeczenia. Stwierdza on, że sprawa oparta jest "wyłącznie na uprzedzeniach" i domaga się by jej dalszy ciąg toczył się bez obecności ławników. Kończąc ten wątek: 20 lutego John wygrywa proces i Levy musi przekazać na konto ex-Beatlesa kwotę 144700 dolarów.
24 stycznia - John i Yoko po raz pierwszy od czasu narodzin Seana widziani publicznie. W nowojorskim klubie Ashley's para spotyka się z Mickiem Jaggerem i gitarzystą Jesse Davisem.
26 stycznia - Wygasa dziewięcioletni kontrakt The Beatles z EMI. Paul podpisze go ponownie, Ringo wybierze Atlantic w USA i Polydor w pozostałych krajach, John nie podpisze żadnego, wybierając wolność tworzenia, podobnie jak George, który udaje się do Francji na targi muzyczne Midem w Cannes. Tam ogłasza, że jego nowy album wyda jego własna wytwórnia Dark Horse. Ogólnoświatowym dystrybutorem płyt Harrisona ma zostać amerykańska firma A&M. W wywiadzie dla Melody Maker GEORGE mówiąc o albumie, że zostanie wydany pod koniec lata stwierdza: Chciałbym, by ktoś pomógł mi przy jego produkcji, albo przynajmniej stał przy mnie jak dobry przyjaciel. Od dawna już wiem, że nie można osądzać własnych prac. Zawsze dobrze więc mieć u boku przyjaciela. Być może zdecyduję się na Ry Coodera. Jego prace zawsze mi się podobały. Razem oglądaliśmy koncert Boba Marley'a i The Wailers". W Cannes George wychodzi rzadko z hotelu, wyłącznie w interesach i prasa nie bardzo może zdobyć z nim kolejne wywiady.
Luty - Bill Sargent, promotor z Los Angeles proponuje The Beatles 50 000
000 dolarów za jeden wspólny koncert. Jego warunki to: zespół wybiera
dowolne miejsce, gdzie chce zagrać, mogą grać swoje indywidualne
piosenki, ale co najmniej przez 20 minut muszą być na scenie razem.
Sargent w mediach mówi, że kontaktował się w tej sprawie z Johnem i
muzyk "był zadowolony z tego pomysłu", ponieważ i tak planował
reaktywację zespołu. W tym samym czasie Ringo nie jest w stanie określić
swego stanowiska.
W Stanach Zjednoczonych trwa nadal histeria związana z The Beatles. Grupa zostaje uhonorowana w Santa Monica Civic Auditorium w Los Angeles. Przedstawiono tak spektakl filmowy, którego producentem jest firma Moonstar Euphoria, zawierający teledyski zespołu oraz fragmenty koncertu z Waszyngtonu z 1964 i w Tokio w 1966. Szaleństwo wymyka się spod kontroli do tego stopnia, że - jak mówi pewien amerykański reporter - "kiedykolwiek na ekranie pojawia się postać Paula McCartney'a, wśród publiczności wybucha szaleństwo". Inni komentatorzy piszą: "Bez wątpienia, kiedy McCartney przyjedzie na trasę do Stanów, pobije wszelkie rekordy popularności, szczególnie w Los Angeles, gdzie zapewne mógłby wyprzedać bilety na dwa tygodnie codziennych koncertów".
W Anglii EMI International wznawia następujące wydane przez Capitol , amerykańskie albumy zespołu, wcześniej dostępne wyłącznie z prywatnego importu: Magical Mystery Tour, The Beatles Beat, Beatles Greatest, Something New, Beatles VI, Beatles '65, Help!, Beatles Second Album, Yesterday... and Today oraz The Beatles Story. Szczególnie ten ostatni jest gratką dla Brytyjczyków, gdyż jak wiemy, na podwójnym wydawnictwie, muzyczno- dokumentalnym, który Amerykanie wydali pod koniec 1964 roku prócz piosenek zawarto wywiady i rozmowy z zespołem. Album "Yesterday... and Today" zawierał oczywiście tą grzeczną wersję okładki.
4 lutego - Świat zelektryzowany możliwością zejścia się Beatlesów na jedne koncert. Histerii ciąg dalszy. W angielskim Southport Arts Centre ponad 300 fanów tłoczy się aby obejrzeć program "The Man Who Gave The Beatles Away", wraz z nostalgiczną rozmową z byłym menadżerem Beatlesów, Allanem Williamsem. W ramach wieczornych pokazów emitowany jest również dokumentalny film BBC z 1963 roku, "The Mersey Sound" a także obraz "The Beatles Come To Town" Pathe Newsreela. Jest oczywiście dużo więcej atrakcji, ale punktem kulminacyjnym wieczoru jest rzadka, publiczna emisja taśm Beatlesó z 1962 roku, zarejestrowanych w Star Clubie w Hamburgu. Beatlemania!!!
7-8 lutego - W Filadelfii zostaje zorganizowana dwudniowa konwencja "Beatlefest", na której między innymi odbywa się aukcja rzeczy podarowanmych organizatorom przez ex-Beatlesów. Wg. innych źródeł impreza miała miejsce tydzień wcześniej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz