01. "LOVE ME DO"


Singiel
Indeks: (UK: Parlophone 45-R 4949) ver.1; April 27th, 1964 (US: Tollie 9008) ver. 2 
Kompozycja: Lennon-McCartney (obie strony)
Nagranie: 6 czerwca, 4,11 września 1962
Producent: Ron Richards, George Martin
Inżynier nagrania: Norman Smith
Wydane: 5 października 1962 (UK), 27 kwietnia 1962 (USA)
Obsada:
JOHN – śpiew, harmonijka, rytmiczna gitara (Gibson J160E)
PAUL – śpiew, gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
GEORGE – akustyczna rytmiczna gitara
RINGO – perkusja (wersja 1) , tamburyna (wersja 2)
Andy White - perkusja (wersja 2)


 Dostępne na:
Past Masters, Volume 1, (Parlophone CDP 90043-2)ver.1   
Please Please Me, (UK: Parlophone CDP7 46435-2; US: Capitol CLJ 46435) ver. 2
Anthology 1
Live At The BBC

 The Beatles po raz 1-szy na listach przebojów.
Pozycja na listach: 17 (UK)

Pierwszy singiel zespołu. Debiut na listach przebojów. Wczesna kompozycja duetu kompozytorów jeszcze z 1958 roku.
JOHN: „Paul napisał główny motyw gdy miał 16 lub jeszcze mniej. Sadzę, że dodałem coś do środka.
'Love Me Do' to piosenka Paula. Napisał ją jako nastolatek. Niech pomyślę. Może coś mu pomogłem w środku, ale nie mógłbym przysiąc. Wiem, że miał te piosenkę nawet w Hamburgu, zanim jeszcze zaczęliśmy razem pisać”.
PAUL: „'Love Me Do” była całkowicie napisana przez nas dwóch. Może miałem pomysł i początek tej piosenki ale reszta to 50-50. To był nasz pierwszy hit, jednak o ironio, jeden z dwóch, które nagraliśmy mając nad nimi kontrolę, ponieważ kiedy podpisaliśmy pierwszy kontrakt z EMI oni mieli firmę wydawniczą Ardmore and Beechwood, która wzięła obie piosenki... Po latach odzyskaliśmy prawo do nich”

GEORGE : „Ciarki mnie przeszły po cąłym ciele, gdy usłyszałem po raz pierwszy w radiu "Love Me Do". To był najwspanialszy odlot wszech czasów. Wiedzieliśmy, że piosenka pójdzie w Radiu Luksemburg w czwartkowy wieczór o 19.30. Byłem w domu w Speke i wszyscy słuchaliśmy radia."

GEORGE MARTIN: "Byłem przekonany, że "How Do You Do It" będzie hitem. Nie był to rodzynek kompozytorski ani najcudowniejsza piosenka, jaką w życiu słyszałem ale uznałem, że ma swoje zalety by się spodobać wielu ludziom. Dlatego ją nagraliśmy. John był w niej liderem. Nagrywali ją bez entuzjazmu, ale wyszło z tego dobre nagranie i byłem bliski wydania go jako ich pierwszego singla. W końcu zgodziłem się na "Love Me Do", zapewne jednak wydałbym "How Do You Do It" gdyby mnie nie zmusili do posłuchania innej wersji "Please Please Me".
PAUL: 'Love Me Do' była naszą próba napisania blues. Jest taką 'białą odmianą' bluesa, jak zawsze zdarzało się u nas, gdyż jesteśmy biali i byliśmy tylko młodymi muzykami z Liverpoolu. Nie mieliśmy w sobie tej finezji by stworzyć coś z czarnym brzmieniem. Ale ta piosenka była prawdopodobnie pierwszą bluesową piosenką jaką próbowaliśmy napisać. 'Please, Please Me' była już, jak przypuszczam, w stylu Roy'a Orbisona – śpiew w jego stylu, słowa a nawet gra na gitarze.


RINGO: "Gdy ukazała się "Love Me DO", Brian otrzymywał playlisty z radia i mówił nam, że będziemy o 18.45 lub 18.26. Zatrzymywaliśmy samochód, by spokojnie posłuchać 9bo zawsze byliśmy zajęci jazdą lub pracą, a to był taki odlot)".


NEIL ASPINALL: "Mieli granie w Wirral czy w Birkenhead, gdy dowiedzieliśmy się,że sprzedano 5000 egzemplarzy "love Me Do". Pamiętam jak John powiedział: "No proszę, czego chcecie więcej?".

PAUL: "George dał nam "How Do You Do It"... Nienawidziliśmy jej, wróciliśmy więc sobie do domu i ją rozsądnie - wg. nas - - zaaranżowaliśmy.... My zaczęliśmy modę na grupy z własnym repertuarem. Gerry And The Pacemakers nagrał ją dokładnie tak jak nasze demo i  miał swój pierwszy numer 1"

Więcej o samej piosence "LOVE ME DO" w serii: "Czy o tym wiesz" 
zajrzyj stąd: Czy o tym wiesz: LOVE ME DO
 

"PS I Love You"
Strona B singla „Love Me Do”
Kompozycja: Lennon-McCartney
Nagranie: 6 czerwca 1963
Producent: Ron Richards
Inżynier: Norman Smith

Obsada:
JOHN – śpiew, harmonijka, rytmiczna gitara (Gibson J160E)
PAUL – śpiew, gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
GEORGE – akustyczna rytmiczna gitara
RINGO – marakasyAndy White -  perkusja
 
Dostępne na :
Please Please Me, (UK: Parlophone CDP7 46435-2; US: Capitol CLJ 46435), 
Capitol Albums Volume 2: The Early Beatles, (US: CDP 0946 3 57498 2 3}

Napisana przez Paula w czasie podróży do Hamburga.


 
PAUL: „To moja piosenka. Nie sądzę, by John miał coś z nią wspólnego. Prosty temat, list, łatwe i często spotykane w piosenkach, motyw oparty na liście, podobnie jak w „Paperback Writer”.

 
JOHN: „To Paul. Próbował napisać coś w stylu „Soldier Boy” The Shirelles. Napisał to w Niemczech. Może coś tam pomagałem, nie pamiętam, ale to głównie jego piosenka”.
W nagraniu piosenki na perkusji grał Andy White, sprowadzony na sesję przez Richardsa. Ringo, by nie być zupełnie wyautowanym z zespołu pobrzękiwał na marakasach. Pamiętamy, że był to okres, gdy Ringo nie czuł się w zespole zbyt komfortowo, obawiając się podobnego losu co Best.* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 ____________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz