IF I NEEDED SOMEONE

kompozycja: Harrison
napisana: wrzesień-październik 1965
nagrana: 16,18 październik 1965
mix: 25,26 października 1965
długość: 2'19”
podejścia: 1
producent: George Martin
inżynier: Norman Smith,Ken Scott
Obsada:
John: chórki wiodący,rytmiczna gitara 1961 (Sonic Blue Fender Stratocaster )
Paul: chórki, gitara basowa (1961 Hofner 500/1)
George: wokal wiodący (zdublowany),solowa gitara (12-strunowa 1964 Rickenbacker "Fire-glo" 360-12 )
Ringo: perkusja (1964 Ludwig Super Classic Black Oyster Pearl ),


Dostępne na:
Rubber Soul (UK: Parlophone PMC 1267; PCS 3075; Parlophone CDP 7 46440 2)
"Yesterday"... And Today (US: Capitol (S)T 2553)

Jeśli któraś z piosenek The Beatles przypomina piosenki The Byrds swoją melodyką, brzmieniem ("Mr. Tambouryne", "Turn Turn Turn" i inne - wymienione niżej) to z pewnością jest to ta piosenka z albumu "Rubber Soul". W czasie trasy po USA, Beatlesi poznali Rogera McGuinna lidera zespołu i Davida Crosby'ego(pokazał Harrisonowi kilka sztuczek w grze na sitarze, choć niektórzy uważają, że George'a gry na tym instrumencie uczył na samym początku tylko muzyk folkowy, Shawn Phillips). Jak wiemy, Roger opowiedział słynnemu Beatlesowi o Ravi Shankarze i przypuszczalnie dużo, dużo (grali?) rozmawiali o muzyce. Efektem jest prześliczny numer, o którym jego autor wypowiada się tak:" 'If I Needed Someone' jest jak milion innych piosenek napisanych wokół akordu D. Jeśli tylko poruszysz palcem strunę otrzymujesz mnóstwo różnych tonów. To motyw gitarowy, lub wariacje na jego temat, jakie możesz znaleźć w wielu piosenkach, i zadziwia mnie to, że ludzie wciąż znajdują nowe możliwości w tej nucie".
W owym czasie Derek Taylor, rzecznik prasowy The Beatles, założył swoją firmę public realtions, przeniósł się do Ameryki i tam zaczął między innymi reprezentować The Byrds. Harrison poprosił go, by ten spytał się McGuinna o jego ocenę własnej piosenki, tak bardzo przypominającej zwłaszcza dwa numery Byrdsów: She Don't Care About Time oraz The Bells Of Rhymney. Roger – jak wspominają źródła – był świadom podobieństwa utworów ale z pewnością mu to pochlebiało. The Beatles byli przecież nie tylko jego idolami, ale i inspiracją powstania jego kapeli, nazwy a nawet stylu. O ile Byrds zapatrzeni byli bardzo w Dylana, to 12-strunowa gitara George'a, wykorzystana już na albumie 'A Hard Day's Night' sprokowała Amerykanów, do oparcia na takiej samej gitarze swego brzmienia (słynny 'Rickenbacker-led jangling). Wpływ lidera Byrdsów na powstanie tej piosenki jest także innego rodzaju. Poznanie muzyki indyjskiej przez George'a (dzięki muzyce Raviego Shankara, nagrywającego dla tej samej wytwórni co Byrds i wirtuozerii muzyka ze Wchodu w grze na sitar – "indyjskiej gitarze") zaowocowało wspomnianą, już a podobną do muzyki hinduskiej melodią, także zbudowaną na bazie tylko jednej nuty. Większy wpływ Shankara zauważymy w późniejszych kompozycjach George'a jak 'It's All Too Much' oraz 'Blue Jay Way'. Harrison nigdy i nigdzie nie ukrywał wpływu Byrds na powstanie tej piosenki, co McGuinn skomentował: 'George był w tym bardzo otwarty i szczery'.
'If I Needed Someone' jest jedyną kompozycją solową Harrisona, którą zespół wykonywał na żywo na wszystkich koncertach od momentu jej powstania, do finałowego koncertu w San Francisco w sierpniu 1966. To także pierwsza solowa kompozycja, która trafiła na listy przebojów w innym wykonaniu (nr 20, w wykonaniu The Hollies). Wersja The Hollies bardzo nie spodobała się Harrisonowi, najkrócej skomentował ich wersję własnej piosenki tak: "Muzycznie są dobrzy, ale nagrali ją jakby byli muzykami sesyjnymi, którzy się nigdy wcześniej nie widzieli. To nie ten rodzaj muzyki jaki lubię". Ciekawostką jest fakt, że w The Hollies śpiewał i grał na gitarze Graham Nash, który po wyprowadzce do USA wraz Davidem Crosby'm z... The Byrds oraz Stephenm Stillsem stworzy legendarne trio Crosby, Stills & Nash (także & Young – z Neilem Young'em).

Została nagrana błyskawicznie w czasie dwóch sesji za dwoma podejściami, na pierwszym nagrano podkład rytmiczny, na drugim głosy muzyków oraz tamburyn Starra. Niektóre źródła podają, że nagrano do piosenki także ścieżkę gry Martina na harmonium, ale nie umieszczono jej w końcowym produkcie.
Wersję stereo miksowano w tym samym czasie, gdy zespół odbierał w Pałacu Buckingham ordery MBE.

 If I needed someone to love
You're the one that I'd be thinking of
If I needed someone

If I had some more time to spend
Then I guess I'd be with you my friend
If I needed someone
Had you come some other day
Then it might not have been like this
But you see now I'm too much in love

Carve your number on my wall
And maybe you will get a call from me
If I needed someone
Ah, ah, ah, ah

If I had some more time to spend
Then I guess I'd be with you my friend
If I needed someone
Had you come some other day
Then it might not have been like this
But you see now I'm too much in love

Carve your number on my wall
And maybe you will get a call from me
If I needed someone
Ah, ah
Gdyby George kogoś potrzebował ... a miał i tak Patti, mógłby wybierać z setek listów dziennie od fanek____________________________________________________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz