04. MAJ - DO KOŃCA 1970


20 maja uroczysta gala w londyńskim Palladium z okazji brytyjskiej premiery filmu 'Let It Be'. Po seansach w stolicy Wielkiej Brytanii film – odebrany co trzeba zaznaczyć bardzo pozytywnie, pokazany będzie jeszcze w stu miastach całego świata. W czasie premiery w Palladium nie ma nikogo z Beatlesów, są muzycy z The Rolling Stones a co najciekawsze także kobiety związane kiedyś z Beatlesami, była żona Johna, Cynthia oraz Jane Asher, dawna, długoletnia sympatia Paula. Pozytywny odbiór filmu kończy się już następnego dnia i opinia jaką wygłosił w liverpoolskiej Daily Post (dzień po liverpoolskiej premierze – tego samego dnia co w Londynie), Tom Hutchinson jest nad wyraz trafna:' Oglądając ten 81-minutowy obraz o pracujących nad swoim ostatnim albumem Beatlesach, czułem się jakbym siedział przy łożu śmierci jednej z najbardziej utalentowanych grup, której udało się uciec przed trywializacją muzyki popularnej... Żałuję więc, że ta instytucja przestała istnieć, tak samo zresztą jak żałuję, że nie okrzyknięto tego filmu najbardziej odpowiedniego karawanu instytucji Beatlesów'.
Kadr z filmu 'LET IT BE'
 
Po równoległej premierze w rodzinnym Liverpoolu, film jest dostępny trzy razy dziennie w kinie Gaumont (wyświetlany wspólnie z rysunkowym 'Yellow Submarine').

23 maja - 40-minutowy program radiowy w BBC, poświęcony całkowicie The Beatles. W programie omawia się film 'Let It Be' jako bardzo interesujący, choć podkreśla się, że ukazanie w nim procesu tworzenia muzyki – co przecież było - bardzo skrócono. Również wypowiada się George (także pozostali Beatlesi, nagrani wcześniej na taśmę): 'To czysty dokument, opowiadający o naszej mozolnej pracy nad albumem. Myśleliśmy wówczas na zrobieniem dobrego programu telewizyjnego, ale prawdę powiedziawszy łatwiej było nam nakręcić film. Zawarto w nim dużo informacji ale osobiście mi się nie podoba, nie mogę na niego patrzeć, choć dla postronnych może się okazać całkiem interesujący. Widać na nim to co robimy... ale to jest przeciwstawność do naszego zwyczajnego, klinicznego podejścia do sprawy... Zamieszczono tam świetną piosenkę Paula, jedną z tych, którą później zagrają pewnie setki wykonawców... Nazywa się „The Long And Winding Road”, to jedna z jego ballad, która stanie się standardem'. W końcowej części programu John na pytanie, czy Beatlesi zagrają jeszcze razem odpowiada: ' Nie mam pojęcia czy jeszcze dojdzie do tego, czy też nie. Nigdy zresztą nie miałem takiej pewności. Zawsze wszystko do końca pozostawało otwarte. Skoro któryś z nas nie czuł odpowiednich chęci... skończyło się! Mogłoby to być albo ponowne narodziny, albo całkowita śmierć. Być może wkrótce to się wszystko okaże, ale prawdopodobnie będą to ponowne narodziny'.
W tym czasie pierwszy solowy album Paula dochodzi do 1-go miejsca amerykańskich list przebojów. Album 'Let It Be' jest oczywiście numerem jeden na całym świecie.
Bardzo ostro ocenia go New Musical Express. Nazywa go 'kartonowym nagrobkiem' oraz 'smutnym niechlujnym końcem muzycznej fuzji'.

26 maja w londyńskim studiu Abbey Road, George przy współpracy z Philem Spectorem przystępuje do pracy nad swoim trzypłytowym albumem 'All Things Must Past'. Niebawem, bo na początku czerwca prace zostają przeniesione do EMI trident Studios, gdzie George z całą ekipą pracuje aż do listopada. Harrison zaprasza wtedy do współpracy młodego producenta Alana Parsonsa, aby ten pomógł mu w produkcji. Tak zaczyna się świetna kariera Alana, której ukoronowaniem będzie praca przy 'Dark Side Of The Moon' Pink Floyd oraz długoletnie funkcjonowanie na rynku kapeli Alan Parsons Project.
28 maja - bez większej pompy, po 16 dniach od planowanego terminu, w USA odbywa się premiera filmu 'Let It Be' – równoczesny pokaz w wielu kinach w samym Nowym Jorku. Na drugi dzień New York Times zamieszcza nieprzychylną recenzję filmu: 'W dokumencie tym zupełnie brakuje artystycznej wizji... ktoś musiał bardzo szybko złapać za kamerę, ponieważ całość kręci się wokół muzyki Beatlesów i ich prywatnych pogaduszek... Najbardziej intrygującą postacią filmu jest Yoko Ono – urodzona w Japonii żona Johna. Poza jednym figlarnym obrotem z artystą pani Lennon pozostaje obecna przy mężu z kamiennym wyrazem twarzy i w całkowitym milczeniu, a jej oczy nigdy nie spuszczają go z widoku...'

Wcześniejszy list trójki Beatlesów do Eastmana.
8 czerwca - na zamkniętym seansie w pustym kinie w San Francisco – w ramach terapii, zasugerowanej przez dr Janova, Lennonowie oglądają film 'Let It Be' (towarzyszą im jeszcze Jann Wenner – naczelny redaktor Rolling Stone – ze swą żoną Jane).
11 czerwca – John i Yoko obwieszczają kalifornijskiej prasie, że zamierzają na stałe osiąść w Nowym Jorku.
13 czerwca – w USA na czele list album The Beatles oraz singiel 'The Long And Winding Road'. Na pozycji 117 albumów znajduje się kompilacyjny album, z utworami nagranymi jeszcze w Niemczech (dla Polydor): 'The Beatles Featuring Tony Sheridan – In The Beginning (circa 1960)'.


15 czerwca – teść Paula, Lee Eastmann wysyła z Nowego Jorku list do Allena Kleina, nalegając w nim na natychmiastowe, oficjalne rozwiązanie The Beatles. Klein nie reaguje.

30 czerwca – 1 lipca w Nashville Ringo rozpoczyna nagrywanie utworów na swój nowy album 'Beaucoups Of Blues'. Ringo: 'Próbowałem poskładać wszystko do kupy tutaj, w Brytanii, co okazało się kompletną głupotą. Próbowałem zmusić 12 facetów z Nashville do przylotu do Londynu i temu podobnych idiotyzmów, lecz w następnej sekundzie grałem już na albumie George'a. Był tam również Peter Drake, z którym zacząłem op tym gadać, więc odpowiedział mi: Słuchaj chłopie, czemu nie przyjedziesz do Nashville ? - Mogę w ciągu tygodnia złożyć wszystko do kupy. Odparłem, że to przecież niemożliwe, że nie da się zrobić albumu w ciągu tygodnia. On odparł, że Dylan nagrał w ciągu dwóch dni. Więc w końcu się poddałem mówiąc: 'Dobrze, więc wracaj do Stanów i załatwiaj wszystko, a ja przylecę za kilka dni'. Cały album nagraliśmy zaledwie w dwie noce... To naprawdę było niezłe przeżycie'.
 
Ringo i ekipa z Nashiville.
 
List Lennonów do Ringa w Nashville.
Louise Harrison

LIPIEC
John kontynuuje terapię u Janova. Zaczyna także nagrywać wiele wersji demo piosenek, które później znajdą się na albumie John Lennon / Plastic Ono Band. W związku z brakiem odpowiedzi Kleina na list Eastmana z 15 czerwca, Paul decyduje się osobiście napisać do przebywającego w Los Angeles Johna, prosząc go o oficjalne rozwiązanie Beatlesów. Odpowiedzią są słowa: 'Rozpatrzę to, kiedy usłyszę zdanie George'a i Ringo'.



George z rodzicami
4-5 lipca
George przerywa prace nad swoim albumem i wraca do Liverpoolu do ciężko chorej matki Louise. W międzyczasie 'Something' zdobywa nagrodę Ivora Novello w kategorii „muzycznie i wokalnie najlepszej piosenki roku”. Dwa dni później, 7 lipca matka George'a umiera na raka.


26 lipca
W Primal Institute w Los Angeles, John nagrywa kilka wersji demo utworu 'God' , w którym zawiera słowa „I don't believe in Beatles” (nie wierzę w Beatlesów).
1 sierpnia
Cynthia Lennon wychodzi tego dnia za mąż, za włoskiego hotelarza Roberto Bassaniniego, Julian, jej syn i Johna pełni rolę pierwszego drużby. Małżeństwo ich przetrwa tylko trzy lata.

4 sierpnia
Tego dnia zostaje zamknięte londyńskie biuro prasowe Apple. 
Julian, Roberto i Cynthia - nowa rodzina.
Od tej pory zadaniem Apple Corps Ltd. jest zbieranie zawsze pokaźnych tantiemów Beatlesów i radzenie sobie z wieloma niezakończonymi problemami zespołu.
29 sierpnia
Paul na łamach Melody Maker ucina wszelakie spekulacje na temat reaktywacji zespołu. The Beatles już nie ma.
26 września
W Abbey Road John pracuje razem z Philem Spectorem (wrócił z Yoko z USA 24 września). Wśród nagranych wtedy utworów są: 'Mother', 'Hold On (John)', 'Working Class Hero' , 'God' i inne. Utwory te staną się podstawą nowego albumu. W sesjach uczestniczy Ringo oraz Klaus Voorman.
Październik
Na pokładzie luksusowego liniowca SS France Paul z całą rodziną wypływa do Nowego Jorku. Do Anglii wrócą tuż przed Bożym Narodzeniem. Pod adresem 14 Oxford Street w Londynie zostaje otwarte nowe studio nagraniowe AIR (Associated Independent Recording), którego właścicielem jest George Martin. Jednym z jego pierwszych klientów jest … Ringo, miksujący kilka swoich prywatnych utworów.
9 października
Z okazji swoich 30-tych urodzin, John robi przerwę w nagraniach, dołączając do George'a i Ringo w sąsiednim studiu Abbey Road , w którym muzycy grają mu specjalnie skomponowaną na tę okazję piosenkę 'It's Johnny's Birthday'.
28 października
Nowa córeczka Ringa.
John i Yoko są w USA. Lennon ma zostać świadkiem obrony w procesie o morderstwo Sharon Tate w Los Angeles (żony Romana Polańskiego, krwawa masakra tzw. bandy Mansona). Obrońcy chcą go spytać, czy jego piosenka mogła zainspirować Charlesa Mansona do popełnienia zbrodni. Manson wierzył, że w utworze z 1968 roku 'Helter Skelter' Beatlesi przewidzieli wojnę ras.
George i Patti przylatują do Nowego Jorku, gdzie razem z Spectorem kończą pracę nad 'All Things Must Past'.

11 listopada
Na świat przychodzi dziewczynka. Rodzice dają jej imię Lee Parkin.
To drugie dziecko Ringo i Maureen.

15 listopada
Paul wnosi do sądu pozew przeciwko Johnowi, George i Ringo oraz Apple, aby w ten sposób formalnie zakończyć działalność The Beatles. 

23 listopada
W Stanach Zjednoczonych ukazuje się singiel George'a 'My Sweet Lord' / 'Isn't It A Pity'. Brytyjska premiera dopiero 15 stycznia 1971. 

27 listopada
W Stanach ukazuje się album, trzypłytowy 'All Things Must Past'. Premiera brytyjska już tylko za 3 dni.

8 grudnia
Słynny wywiad Johna dla Rolling Stone, przeprowadzony przez Janna Wennera, w którym John obok wielu innych kontrowersyjnych stwierdzeń opisuje swoją byłą grupę słowami: 'Wielkie sukinsyny, właśnie tym byli Beatlesi. Trzeba być sukinsynem, żeby tego dokonać , to fakt, a Beatlesi są największymi sukinsynami na świecie!' O albumie George'a: 'Uważam, że jest w porządku. Osobiście nigdy nie włączyłbym w domu takiej muzyki. Nie chcę jednak obrażać uczuć George'a, zresztą sam nie wiem co o tym myśleć”. O albumie Paula: To kupa śmieci, gdyby postawić Paula pod ścianą, potrafiłby stworzyć coś lepszego'. O albumie Ringo 'Beaucoups Of Blues': Myślę, że to dobra płyta. Nie kupiłbym jej jednak, chociaż sluchając jej byłem zadowolony i z pewnością mniej zażenowany, niż słuchając jego pierwszej płyty. Pokaźnej długości wywiad ukazał się w dwóch częściach 21 stycznia i 4 lutego 1971. Całość wydana później będzie w formie książki „Lennon Remembers”, za co później John skrytykuje go, że wydał ten wywiad w postaci książkowej bez jego zgody.
11 grudnia
Równolegle w Wielkiej Brytanii i Stanach ukazuje się album Johna, 'John Lennon / Plastic Ono Band'. Dziennikarz Melody Maker w tydzień po premierze stwierdza: 'Płyta nie zdoła chyba nawrócić nikogo, kto nie przepada za podejściem Johna Lennona do muzyki. W kwestii melodycznej nie ma tu nic wstrząsającego, ale w końcu Lennon nie miał nigdy ambicji stać się kolejnym Cole Porterem'.
14 grudnia
W Nowym Jorku John i Yoko tworzą dilm 'Up Your Legs Forever'. Pozbawieni prawa do pracy Lennonowie mogą jedynie obserwować postęp zza specjalnie wykonanego ekranu, podczas gdy niekończąca się prawie parad ochotników – kobiety i mężczyźni – przechodzi przez podium, kierując swoje pośladki wprost do kamery. Johnowi i Yoko asystuje May Pang. W filmie pokazano 300 nagich pośladków.
26 grudnia
Singiel 'My Sweet Lord' George'a Harrisona dostaje się na szczyt list przebojów w USA. W tym czasie Melody Maker donosi, że Beatlesi poszukują nowego basisty w miejsce Paula. Najpoważniejszym kandydatem branym pod uwagę jest Klaus Voorman.
28 grudnia
Premiera amerykańska singla Johna 'Mother'.Drugą stronę wypełnia kompozycja Yoko 'Why'. W tym samym dniu BBC na kanale 1 wyświetla debiutancki film The Beatles 'A Hard Day's Night'. Podobno w czasie oglądania tego filmu w swoim domu w Ascot, John zaczął pisanie piosenki 'I'm The Greatest'. Tego dnia i następnego nagrywa ją, z refleksyjnym tekstem, opowiadającym o swoim życiu, w którym wyraża zadowolenie ze wszystkiego, co mu się udało w tym roku zrealizować wspólnie z Yoko, z dala od Beatlesów. Nagrywa także demo 'Make Love Not War', który w 1973 roku zostanie nagrany jeszcze raz pod tytułem 'Mind Games'.
31 grudnia.
Lennonowie i Allen Klein
Paul wytacza wszystkim proces, odpowiednio każdemu oddzielnie, próbując ostatecznie zakończyć działalność i żywot prawny The Beatles. Paul w specjalnym pozwie domaga się unieważnienia istnienia spółki The Beatles and Co, oskarża Allena Kleina o niewłaściwe zarządzanie funduszami firmy. George i Ringo nie chcę komentować tego. Paul zaznacza: 'Jeżeli o mnie chodzi, chciałbym zerwać wreszcie wiążące mnie kontrakty. Uważam, że grupa jest skończona. Rozstaliśmy się, więc powinniśmy teraz rozdzielić wszystko co zgromadziliśmy. Niestety pozostali się z tym nie zgadzają. Uważają, że wszystko powinno się toczyć po staremu. Ale jeśli wszyscy trzej tego chcą, powinni dzisiaj siąść przy stole i napisać na jakiejś kartce, że zwalniają mnie z umowy... To wszystko czego chcę!'
Uwaga! Odczyt z aktualnego stanu konta wskazuje, że każdy z czterech Beatlesów – z włączeniem firmy Apple – ma do prywatnego wykorzystania sumę 738 tysięcy funtów, z czego 678 tysięcy funtów powinno być jeszcze objęte podatkiem dochodowym.

W tym czasie Ringo ucieka od zgiełku, sensacji wywołanej przez Paula, organizując sylwestrowe przyjęcie w londyńskim Ronnie Scott's Club, na którym obecni są między innymi (grają wspólnie jam session) : Eric Clapton, Charlie Watts (The Rolling Stones), Bobby Keys, Klaus Voorman, Murice Gibb (Bee Gees) oraz Georgie Fame.
I tak kończy się 1970 rok.

   

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog

Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz