LIPIEC - 4. 1968. Sesja fotograficzna "MAD DAY OUT"

28 lipca 1968
W tym dniu Beatlesi zaprosili słynnego fotografa Dona McCullina by zrobił im zdjęcia. Głównym celem było zrobienie fotografii dla magazynu LIFE, w tym na okładkę, ale całodzienna sesja okazała się czymś innym, po prostu tak jak za dawnych lat SZALEŃSTWEM CZWORGA PRZYJACIÓŁ, którzy może wyczuwali, że nic już nie jest jak dawniej. Cała kolekcja zdjęć, znana pod nazwą ‘Mad Day Out’ zatytułowana oficjalnie jako ‘A Day in the Life of the Beatles’ zawiera ok. 100 zdjęć i została opublikowana przez wydawnictwo Rizzoli. Prócz McCullina (głównie) zdjęcia robili: Ronald Fitzgibbon, Stephen Goldblatt, Tom Murray, Tony Bramwell oraz Mal Evans.

Footage z sesji
Mad Day Out 1
Mad Day Out 2

PAUL w prologu do wydawnictwa napisał: „Szukaliśmy czegoś innego. Wiedzieliśmy, że Don fotografował różne wojny. Fotografował nas już każdy… Avedon, Parkinson, Bailey. Wiedzieliśmy, że Don był bardzo dobry. Pomyśleliśmy sobie: Możemy być polem bitwy, będziemy eksponatami, to może zadziałać. On po prostu klikał: Akcja! Dokładnie tak to się odbyło”.
Siedem lokalizacji :

Lokalizacja 1: Thomson House – studio fotograficzne w luksusowym apartamencie stworzonym dla Lorda Snowdona (wybitnego brytyjskiego fotografa i autora filmów dokumentalnych, zasiadającego w Izbie Lordów), w gmachu, centrum prasowym Londynu przy Gray’s Inn Road (siedziba gazet: The Times oraz The Sunday Times)


Lokalizacja 2: Mercury Theatre przy 2 Ladbroke Road w Notting Hill, Londyn. Tutaj zespół czekał aż obsługa załatwi papugę. Zdjęcia z ptakiem, wokół fortepianu. Beatlesi odkryli obok duży transparent 'International Theatre Club', z którym ochoczo zrobili sobie zdjęcia.  

  


Lokalizacja 3: Beatlesi udaja się na Highgate Cemetery w północnym Londynie. Chcą się sfotografować przy grobie Karola Marxa. Gdy to się im nie udaje pozują przy ławce przy Swain's Lane. Najspokojniejsze fotki z tego dnia.


  Lokalizacja 4: rondo Old Street – ruchliwa część miasta w północnej części Londynu. Tu rzeczywiście Beatlesi wariują: salutują, udają, że walczą, tańczą, podskakują, wspinają się na wysokie cementowe bloki. Okolicznie taksówkarze są wniebowzięci oglądając niespodziewanych gości.

 Lokalizacja 5: St Pancras Old Church and Gardens tuż obok Regent’s Park. Tu zrobiono najbardziej znane kolorowe zdjęcia zespołu wśród zieleni, drzew, kwiatów oraz fontanny (Paul pije i pluje w strone kamery). Słynne zdjęcie obok napisu "Please keep off the grass" (Nie deptać trawników).
 

  

 
 
 
 
 

 


Lokalizacja 6: Wapping Pier Head oraz Wapping High Street. Wieczór. Paul i John roznegliżowani do połowy, John ubiera czarą kamizelkę, leży na betonie udając nieżywego (!), Paul z łańcuchami, George ubiera okulary Ringa, pozowanie przy nabrzeżach rzeki (w Limehouse).
Lokalizacja 7: Cavendish Avenue – dom Paula McCartney’a. Siódma lokalizacja dnia pełnego zdjęć na Cavendish Avenue pod numerem… 7 (St. John’s Wood, północny Londyn). Pojawia się po raz pierwszy na zdjęciach Martha, ukochany pies Paula (zdjęcia w kopule geodezyjnej) oraz syn Mala Evansa Gary.
Pod koniec dnia grupa udała się do domu Paula, do ogrodu gdzie znajdowała się szklana kopuła. 
DON McCULLIN: Kopuła wyglądała jak z filmów z Jamesem Bondem…Wszyscy się ułożyli wokół siebie, był nawet pies Paula, schowany tutaj na zdjęciu za Johnem. Cały dzień był jedną wielka improwizacją. Otworzyli się na sytuację i byli całkowicie otwarci na wszystko. Dawali mi mnóstwo okazji by zrobić wspaniałe zdjęcia. To jacy byli w tym dniu było błogosławieństwem.
PAUL: Kopuła to był mój pomysł, pomysł głupoty i fantazji. Siedziałem sobie kiedyś w moim domu z Robertem Frazere, właścicielem galerii, rozmawialiśmy o bzdurach. Lubiłem różne dziwne pomysły i on skontaktował mnie z jednym angielskim architektem, który zaprojektował dla mnie tą kopułę, moją platformę do medytacji. Obok był japoński ogród. Tam skończyliśmy sesję w tym dniu. 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz