LISTOPAD, GRUDZIEŃ 1972

 
LISTOPAD

Wytwórnia  Record  Plant otwiera  swoje  kolejne, trzecie już studio nagraniowe w miejscowości Sausalito, położone pod drugiej stronie  zatoki San Francisco. Wśród uczestników wielkiego otwarcia są John i Yoko. W środkowej części miesiąca Mick Jagger przyjeżdża do nagrywających w nowojorskim studiu Record Lennonów. W niektórych utworach dołącza do nich grając na fortepianie i gitarze. Apple w tym czasie ogłasza, że przygotowuje kinowe wydanie filmu „Ten Years In The Life Of The Beatles”. 
Ringo stwierdza: „Zbieramy do tego celu wszystkie posiadane przez nas teledyski, chcąc pokazać zmiany jakie się dokonały w naszej muzyce i naszym podejściu do życia. To trochę coś w rodzaju „All Our Yesterdays”. Wg. początkowych planów premiera ma nastąpić na początku następnego roku, w chwili ukazania się zestawu płyt z największymi przebojami The Beatles.

Ringo kończy prace na planie ‘Count Downe (Son Of Dracula)’. Prócz niego w filmie głowną rolę gra Harry Nilsson.


 

13 listopada – tylko w Stanach Zjednoczonych Apple wydaje singiel Yoko Ono & Elephnat’s Memory z utworami „Now Or Never” / „Move On Fast”.24 listopada – w Wielkiej Brytanii wydany zostaje album „Tommy”, na którym zamieszczono także dwie piosenki Ringa (pisałem o nich wcześniej). „Tommy” to rock opera The Who a jej echa odbiją się po latach nawet w zawodowym tenisie. Tenisiści Tommy Hass z Niemiec i Hiszpan Tommy Robredo (odnoszący sukcesy w XXI wieku) swoje imiona zawdzięczają miłości rodziców do tego projektu (film, rock opera, płyta). Wybaczcie, nie mogłem sobie odmówić tego komentarza. 
Ci co czytają mój drugi blog (Mój Top Wszech -  Czasów) wiedzą, że kocham tenis.   
 Premiera albumu „Tommy” w USA 3 dni po brytyjskiej.


27 listopada – w londyńskim studiu AIR Studios, którego właścicielem jest George Martin, Paul i Wings pracują nad utworem „Seaside Woman”.


28 listopada – Wings kręcą dwa teledyski do utworów „Hi Hi Hi” oraz „C Moon” z ich nowego singla. Studio w Southampton ITV w Northam w hrabstwie Hampshire, reżyseria: Steve Turner. Clip z “Hi Hi Hi” zostanie wyemitowany po raz pierwszy 16 grudnia w programie stacji LTW “Russel Harty Plus”, w Europie w niemieckim programie ‘Disco 73’ niemieckiej stacji ZDF dopiero w marcu 1973.Denny Laine:"Kolejny rok będzie dla Wings wręcz niesamowity. Zdarzy się mnóstwo cudowny rzeczy". 

1 grudnia – premiera brytyjska singla Wings „Hi Hi Hi” / „C Moon”, amerykańska 4 grudnia. Stacje radiowe BBC Radio One oraz Two natychmiast zakazują emisji utworu „Hi Hi Hi”. Rzecznik prasowy BBC, Rodney Collins, tłumaczy ten ruch słowami: „Nie miało to nic wspólnego z narkotykami. Uważamy, ze nagranie nie pasuje do publicznej emisji ze względu na tekst. W jego drugiej części słyszymy bowiem ‘chcę byś położyła się na łóżku i przygotowała na nadejście mojej armaty, zróbmy to razem" (I want to lie on the bed, Get you ready for my polygon, I'm gonna do it to you, gonna do it). [tłumaczenie polskie cytowanego tekstu z oryginału Keitha Badhama – RK]. Paul sam przyznał, że jego zdaniem tekst miał być sugestywny „w sposób atrakcyjny”. Na brytyjskich listach przebojów singiel dochodzi do miejsca 5. W grudniu w swoim domowym studiu Friar Park, George nagrywa niewydaną wersję demo utworu 'Sue Me Sue You Blues', do której to powróci w styczniu 1973.
 
5 grudnia - odwołana zostaje przez Apple premiera nowego singla Johna, "Woman Is The Nigger Of The World". Powody niesprecyzowane. Singla niewydany ale numer katalogowy w Apple pozostał (R5953). Pamiętajmy, że za oceanem singiel wydano wcześniej tego samego roku, 24 kwietnia pod numerem App 1848.
13 grudnia - Ringo bierze udział w premierze filmu "Born To Boogie" (na Wyspach ukuto już termin T.Rexomania) dla dziennikarzy (w londyńskim kinie Oscar One). Dzień wcześniej telewizja emituje teledysk Marca Bolana i T.Rex "Cildren Of The Revolution", bodajże do dzisiaj największego przeboju grupy. Ringo opowiada: "Zaprzyjaźniłem się z Marcem. Dowiedziałem się, że jego koncert na Wembley ma być rejestrowany. Cóż, firma Apple miała już przedsiębiorstwo zajmujące się produkcjami filmowymi, więc spytałem go, czy może chce bym się tym zajął. On odparł: 'Dobra, zróbmy to razem'.

14 grudnia - oficjalna już premiera filmu "Born To Boogie". Wśród zaproszonych gości prócz Ringa z Maureen, Nicky Finna (z T.Rex), samego Bolana, jest także Elton John, wtedy także popularna gwiazda gatunku muzycznego określanego mianem glam rocka. W USA sieć ABC emituje telewizyjną wersję filmu Johna i Yoko 'One To One Concert', który się odbył 30 sierpnia tego roku. W Wielkiej Brytanii w ramach programu 'Top Of The Pops' wyemitowany zostaje teledysk do piosenki Johna "Happy Christmas,(War Is Over)"


22 grudnia - Paul nie stawia się w sądzie, gdzie jest oskarżony o sadzenie marihuany na swojej szkockiej farmie w hrabstwie Kintyre (rozsławionej za kilka lat singlem "Mull Of Kintyre"). Beatles słowami swego prawnika stwierdza, że jest niewinny. Zarzutów dokładnie Beatles ma trzy: dwa z nich to posiadanie marihuany na farmach High Park i Low Ranacham, trzeci to właśnie uprawianie pięciu (!) krzaków marihuany.23 grudnia - w telewizji amerykańskiej ma miejsce  światowa premiera  70-minutowego filmu "Imagine" Johna Lennona i Yoko Ono.

26 grudnia -  po południu BBC emituje w trakcie corocznego cyklu  sieci "Boxing Day With The Beatles" film "Help!" . Wieczorem, w programie BBC2 'The Old Grey Whistle' przedstawiony jest (dostarczony przez Granada Television) film o koncercie The Beatles w Cavern Club w 1962 roku z wykonywanym przez nich utworem "Some Other Guy". Jest to zaskakujące ale jest to dopiero trzecia emisja tego clipu w brytyjskiej telewizji BBC. Przypomnijcie go sobie w filmie poniżej.


__________________

 
Niebawem rok 1973 
 Fascynującej Historii Fab4 Po Rozpadzie.
 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz