POSŁUCHAJ TEGO: REMO FOUR - "In The First Place"


Singiel
Strona A: miks 1968,  
Strona B: miks 1999
Kompozycja: Colin Manley, Tony Ashton
Producent: George Harrison 
Nagrany: 1968
Wydany: styczeń 1999
Wytwórnia: Pilar
Nagrywany: w Abbey Road Studios
Długość: 3:16
Album: bonus zremasterowanej wersji  albumu G.Harrisona 'Wonderwall' ('2014)

Niezwykle interesujący utwór. Znak swoich czasów. Z racji tego, że w 2014 roku znalazł się na wznowionej edycji albumu George'a Harrisona, zaliczany często przez fanów F4 do utworów 'postbeatlesowskich' (czasem też nazywanych 'ex-beatlesowskich'). Tymczasem to song tylko wyprodukowany przez gitarzystę Fab Four, choć można domniemywać, że George miał na niego jakiś wpływ. "In The First Place" to singiel brytyjskiej grupy Remo Four, wydany w 1969 z okazji kolejnego wznowienia "filmowego" albumu 'Wonderwall' George'a Harrisona (Wonderwall Music).

 Więcej o albumie np. na stronie: http://www.georgeharrison.com/albums/wonderwall-music/. 
Człnkowie Remo Four pochodzili z rodzinnego miasta Beatlesów, Livepoolu.  Oczywiście ich menadżerem był nie kto inny a Brian Epstein. Liderem i gitarzystą był Colin Manley, szkolny kolega... Paula McCartney'a z Liverpool Institute For Boys. Współautor niniejszej kompozycji (wraz z kolejnym członkiem  Tony'm Ashtonem, który dołączył do kapeli w połowie lat 60-tych), którego choroba kilkadziesiąt lat od powstania utworu pozwoliła go odnaleźć. Ale po kolei.

  Piosenka została nagrana w czasie sesji do albumu George'a Harrisona 'Wonderwall' tylko z muzyką instrumentalną. W sesji uczestniczyli muzycy Remo Four, stąd pomysł na nagranie własnej kompozycji w klimacie psychodelicznym, jakże obecnym na sesjach. Tych angielskich. Indyjskie sesje 'Wonderwall Music' to już muzyka stricte wschodnia. Taśmę z nagraniem Harrison odnalazł po 30 latach i na nowo ją zmiksował. Podobno swój udział w 'odnalezieniu' utworu mieli... Oasis. Popularność ich songu 'Wonderwall' (inspirowanego właśnie albumem Harrisona) spowodowała, że reżyser filmu Joe Massot (album George był muzyką do filmu z Jane Birkin w reżyserii Massota) postanowił na nowo wydać album z muzyką i tym na nowo spopularyzować swój film. George Harrison w czasie przesłuchiwania starych taśm z sesji z 1968 roku odnalazł taśmę z nagranie Remo Four. Zapomnianej ich kompozycji. Potencjał jej także dostrzegali wcześniej dwaj muzycy Remo Four, Ahston (jeden z jej autorów) oraz Roy Dyke i nagrali ją jeszcze raz w 1969 roku w ramach własnej kapeli Ashton, Garnder & Dyke, lecz nie wydali. Na pierwszym albumie tria znajdziemy piosenkę "As It Was In The First Place" lecz ta wersja utworu nie przypomina oryginału. Na swoją niekorzyść.

 Wydawało się więc, że piosenka przepadła, ale odnalezienie jej przez Harrisona dało jej nowy żywot. Podobno w momencie znalezienie taśmy z tym utworem, Beatles nie mógł sobie przypomnieć kto ją nagrał i w jakich okolicznościach, choć wiedział, że musiał cały proces powstawania tego utworu produkować, skoro taśma pochodziła z sesji do 'Wonderwall'. W 1998 roku u Colina Manley'a odkryto raka...

 Singiel (zremiksowany przez Paula Hicksa) wydano w 1999 roku na nowo,  a głównym celem jego wydania było zdobycie funduszy na leczenie Manley'a. George Harrison na pierwszej stronie singla zamieścił własny oryginalny miks z 1968, na drugiej filmowy Hicksa, dedykowany choremu muzykowi. Colin Manley niestety  zmarł na raka trzy miesiące po wydaniu płytki (kwiecień 1999). Miał tylko 57. Na zdjęciu obok Colin Manley obok George'a Harrisona (1968 rok).


W 2014 roku w ramach pakietu płyt George Harrisona 'Apple Years' ukazała się zremasterowana wersja albumu Harrisona 'Wonderwall Music', do której dodano w ramach bonusu utwór Remo Four. Krytycy do dzisiaj bardzo pochlebnie wyrażają się o utworze. Piosenka ich zdaniem idealnie wpasowuje się w klimat epoki,w której powstała, czasu wszechobecnej w sztuce czy muzce psychodelii. Także muzyki samych The Beatles i filmu 'Magical Mystery Tour'. Szczególnie dostrzegają w niej podobieństwo do kompozycji Harrisona, "Blue Jay Way". Piękny, urokliwy song.


Day begins to crumble, can't believe my eyes
Falling down and down and down, it comes as no surprise
I begin to stumble, losing my control
Feeling like a blind man who is searching for his soul

Never be the same
Never be the same again
Will it ever be the same again
As it was in the first place?
Never be the same
Never be the same again
Will it ever be the same again
As it was in the first place?

I've been feeling humble since you went away
Now I feel there's nothing left that's right for me to say


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
HISTORY - THE BEATLES Brak komentarzy:

Prześlij komentarz