GRUDZIEŃ 1969 (1)

1 grudnia - BBC TV poświęca cały program Ringo, w związku z jego nieźle ocenianą przez krytyków grą w filmie "Magic Christian". Program nagrywany w tym dniu emitowany jest 10 grudnia 1969, dzień przed brytyjską premierą filmu. Wywiad miał promować wspomniany film, ale na pierwszy plan oczywiście wychodzą w nim sprawy związane z The Beatles, firmą Apple, nowym menadżerem, Allenem Kleinem. W programie widać fragmenty clipów zespołu, puszczane są fragmenty piosenek Fabsów. Starr, nawiązując do pytania o reżim finansowy wprowadzony w firmie zespołu przez Kleina, odpowiada, że dotychczas Beatlesi wszystkich utrzymywali, bawili się w biznes nie znając się na tym i, że za sprawą Kleina, te czasy się już skończyły. Część wywiadu to oczywiście popisy humoru Beatlesa, w tym takie uwagi, że marihuana jest mniej niebezpieczna niż alkohol i należy ją zalegalizować. 
Duet Delaney & Bonnie. Po lewej Eric Clapton. Po prawej George Harrison.
Wieczorem w londyńskiej Royal Albert Hall Ringo z Maureen, George Harrisona z Patti  oglądają koncert zespołu Delaney & Bonney & Friends, z którymi na scenie występuje Eric Clapton. Clapton sponsoruje europejskie tournee amerykańskiego zespołu, w którym zresztą bierze udział. Nie tylko on. Niebawem na scenie  dołączy do "ekipy" George Harrison. "Friends" to muzycy, którzy jak Rita Coolidge niebawem zostanie wielką gwiazdą country, inni wejdą do "rodziny muzyków współpracujących z  ex-Beatlesami" (np. Jim Keltner, Bobby Keys, także czasami Billy Preston). 

Zamiast w swojej szkockiej farmie, gdzie dla wszystkich ma przebywać, Paul McCartney rozpoczyna w tajemnicy nagrywanie swego pierwszego solowego albumu. W swoim londyńskim domu przy St. James Woods. Proces nagrywania albumu  zakończy się pod koniec lutego 1970 a album zatytułowany będzie po prostu "McCartney". Późniejsze miksy poszczególnych utworów odbędą się w londyńskich studiach, zarezerwowanych anonimowo. Także w dobrze znanym mu "beatlesowskim" Abbey Road Studio EMI.  Wszystkie partie wokalne i instrumentalne wykona sam, przy niewielkiej pomocy Lindy.
2 grudnia - BBC TV rozpoczyna produkcję filmu zatytułowanego "The World Of John And Yoko" (Świat Johna i Yoko). Zdjęcia filmowane są tego dnia w posiadłości Lennonów, Tittenhurst Park. Film będzie wyemitowany już 15 grudnia. Zainteresowanie w owym czasie Johnem jest ogromne. Zostaje on wytypowany na Człowieka Dekady, konkursu ogłaszanego od lat przez ATV, wywala BBC na rynku telewizyjnego showbiznesu. W filmie para Lennonów, jak to ona, opowiada o... wszystkim. Świecie, swojej muzyce, kręceniu filmów, polityce... The Beatles. Kręcenie filmu poświęconego parze będzie realizowane codziennie przez pięć dni do 6 grudnia. W tym samym dniu w studiu EMI przy Abbey Road George Marin wraz z Geoffem Emerickiem produkują nowe wersje stereo piosenek "Lady Madonna", oraz "Rain" na składankę zespołu zatytułowaną "Hey Jude", przeznaczoną na rynek amerykański. 
Powstaje także inny miks stereo "Octopus's Garden", która to piosenka przeznaczona jest na program telewizyjny poświęcony George'owi Martinowi, "With A Little Help From My Friends". Na nowy, całkowicie zmieniony remiks swojej piosenki oczywiście wyraża zgodę Starr. Song zawiera nowe wokale Ringa i muzyków sesyjnych, inną aranżację.  Powód? Strajk Związku  Muzyków przeciwko playbackowi w TV do nagranych już nagrań, stąd nagrywanie niejako "nowego utworu na żywo". Wspomniany film pokazany zostaje w telewizji 24 i 26 grudnia.
Pamiątkowe zdjęcie z Colston Hall, Bristol. Od lewej: Carl Radle, Bobby Keys, George Harrison, Delaney Bramlett, Bonnie Bramlett, Jim Gordon. Na dole siedzi Eric Clapton.
 Na wieczornym koncercie Delaney & Friends w Colston Hall w Bristolu na scenie do muzyków dołącza George Harrison. To pierwszy występ Harrisona na scenie od 29 sierpnia 1966, kiedy to The Beatles zagrali w Ameryce swój ostatni koncert (San Francisco, Candlestick Park). Delaney & Bonnie koncertowali w Ameryce razem z Blind Faith, gdzie grał Clapton. Tak wszyscy się poznali. Harrisonowi tak przypadła do gustu muzyka duetu, że próbował, nieskutecznie, wydać ich płytę przez Apple. Pod koniec października obwieszczano koncerty Amerykanów w Wielkiej Brytanii z udziałem Claptona, Harrisona ale i także ... Johna Lennona oraz nienazwanego z nazwiska członka The Rolling Stones.   W UK George zagrał z D&B w Bristolu, Birmingham (3 grudnia), Sheffield (4 grudnia), Liverpoolu (6 grudnia) oraz w Croydon (7 grudnia). Z koncertów planowano wydać album, na którym George miał być podpisany jako "Mysterioso". Playlista wszystkich koncertów to: Things Get Better, Medley:Poor Elijah/Tribute To Robert Johnson, Only You Know And I Know, I Don't Want To Discuss It, That's What My Man Is For, Don't Know Why (wokal: Eric Clapton), Where There's A Will, There's A Way, Special Life (wokal: George), Coming Home, Little Richard Medley: Tutti Frutti/The Girl Can't Help It/Long Tall Sally/Jenny Jenny.

4 grudnia - W studiu nr 2 Abbey Road Ringo pracuje nad utworem "Blue Turning Grey Over You" na swój nowy album. Tego samego dnia  wieczorem w tym samym studiu od 19 do 1 w nocy John z Yoko nagrywają materiał na swój czwarty eksperymentalny album z serii "Unfinished Music”, który nigdy nie zostanie wydany. O jego zawartości John mówi: „Jedna strona się śmieje, druga szepcze”. Wśród "wykonawców", których John zaprosił do nagrania obu stron albumu, pamiętając, że kręcony jest o cały czas  obecnej w studiu ekipy filmowej dokument "Świat Johna i Yoko", znaleźli się Mal Evans, Geoff Emerick a nawet jego kierowca Anthony Fawcett. Pierwszy "numer" (Item 1) to nagrany śmiech  i przypadkowe zdania całej ekipy zgromadzonej w studiu w kółku (z przyczepionymi czerwonymi nosami klaunów). Potem została dograna do wszystkiego perkusja. W czasie gdy John miksował nagranie Yoko przygotowała dla wszystkich sushi.

  5 grudnia - kolejny, drugi dzień pracy Martina w studiu nad remiksami utworów do składanki "Hey Jude". George uznaje, że poprzedni miks stereo utworu "Hey Jude" nie nadaje się na rynek amerykański, stąd praca nad kolejnym, lepszym przestrzennie i bardziej efektownym. 
Drugim utworem, który tego dnia powstanie w wersji stereo jest strona B singla "Hey Jude", piosenka Johna "Revolution", która wcześniej nie miała miksu w wersji stereo. Okładkę składanki ozdobi zdjęcie czterech ponurych Beatlesów, stojących przez wielkim, drewnianymi drzwiami (ze swojej ostatniej sesji zdjęciowej w posiadłości Johna, Tittenhurst Park). Omówię go na blogu w swoim czasie. 
5 grudnia - Rolling Stonesi, "wielcy rywale" Beatlesów, wydają swój ósmy studyjny album, "Let It Bleed", który staje się numerem 1 w UK, nr 3 w Ameryce. W styczniu wydadzą tylko 1 singiel z tego albumu, "Live With Me", który mimo bardzo udanej strony B ("You Can't Always Get What You Want") przepada na listach. Na albumie są nagrania, w których jeszcze zdążył uczestniczyć zmarły kilka miesięcy wcześniej Brian Jones. Zespół z Mickiem Taylorem.
 6 grudnia - Ringo Starr  wraz ze swoim partnerem z filmu "Magic Christian", komikiem Peterem Sellersem biorą udział w nagraniu show 'Frost on Sunday' Davida Frosta.

8 grudnia - ostatnia sesja studyjna, nagraniowa w Abbey Road związana z nagraniami The Beatles. W tym dniu zostaje nagrana jeszcze raz, o czym pisałem wyżej, nowa wersja "Octopus's Garden" z udziałem Ringa i wielu innych muzyków. Ponowne nagrywanie piosenki w programie miało mieć cechy nagrania na żywo, a więc nie łamało zasad śpiewania z playbacku, który zabronił Związek Muzyków, którzy tracili na tym, nie będąc zapraszani do studia, właśnie, ze względu na puszczanie nagrań z taśmy. Piosenka Starra oczywiście na potrzeby dokumentalnego filmu o producencie Beatlesów, George'u Martinie. 

 W filmie "With A Little Help From My Friends" prócz Ringo, jedynego z The Beatles, wzięła udział plejada artystów, których Martin nagrywał. Zaproszenie pozostałej trójki Beatlesów do studia (Yorkshire’s Leeds Studios) nawet dla Martina okazało się zadaniem nie do realizacji. Ponieważ w tym czasie pomagał (produkował) nagrywać nowy album Starrowi, udział Ringo był oczywisty. Nie są znane nazwiska muzyków, którzy towarzyszyli Starrowi w nowej wersji "Ogrodu Ośmiornicy".  Film o Martinie zostanie wyemitowany 24 i 26 grudnia.


10 grudnia - kolejny "pierwszy raz" George'a. W tym dniu ex-Beatles występuje z zespołem Bonnie & Delaney w stolicy Danii, Kopenhadze i od ostatniego koncertu The Beatles w USA w 1966 to pierwszy zagraniczny występ Harrisona na scenie. Koncerty odbywają się w Falkoner Theatre trzy dni pod rząd i w każdym z nich George bierze udział. Również Eric Clapton. Ze sceny nie dobiegnie żadna kompozycja Harrisona, The Beatles czy Claptona.  Materiału z duńskich koncertów zespołu można posłuchać na albumie: Delaney & Bonnie & Friends  With Eric Claprton & George Harrison  ‎– "On The Road".
Ciekawi mnie, czy George pamiętał, że pięć lat wcześniej, 4 czerwca 1964 roku The Beatles otworzyli swoje pierwsze światowe tournee właśnie koncertami w Danii.  W Kopenhadze zagrali z Jimmy Nicolem, gdyż Ringo leżał w szpitalu czekając na wycięcie migdałów (a może już tylko się regenerował). 


11 grudnia - W londyńskim Odeon Theatre w Kensington światowa premiera filmu "Magic Christian". Uroczystość odwiedza Księżniczka Małgorzata. Oczywiście jest Ringo z Maureen oraz John z Yoko. Para przynosi ze sobą baner, na którym napisane jest: "Britain murderer Hanratty". Hanratty?  W 1969 roku John Lennon i Yoko Ono bardzo zainteresowali się skazanym mordercą, którego powieszono za  zbrodnię siedem lat wcześniej (w 1961 gwałt na Valerie Storie i zamordowanie Michaela Johna Gregstena).
W Wielkiej Brytanii była to jedna z najsłynniejszych zbrodni i najdłuższych procesów tamtej epoki. Skład sędziowski bardzo długo obradował nim skazał na śmierć Johna Hanratty'ego.  Przez wiele lat cały kraj żył tą sprawą, tym bardziej, że rodzice i brat skazanego wciąż nagłaśniali sprawę i udowadniali, że był on niewinny. Lennonowie spotkali się z nimi, za sprawą swego znajomego, Johna Cunninghama, do którego zwrócili się po pomoc rodzice Hanratty'ego (razem na zdjęciu po lewej). Lennonowie chętnie przyjrzeli się sprawie. Postanowili nagłośnić sprawę i nakręcić w Apple film o całej sprawie. 10 grudnia Apple wydało taki dokument zatytułowany "Did Britain murder Hanratty?" W filmie jednak nie pada nigdy nazwisko Lennona. Trudno powiedzieć coś o prawdziwym zaangażowaniu się w ten proces pary. Pojedynczy publiczny pokaz 40-minutowego filmu ostatecznie miał miejsce w krypcie kościoła St. Martin-in-the-Fields w Londynie, 17 lutego 1972 r. W 2002 roku testy DNA ostatecznie potwierdziły winę Hanratty'ego (niektórzy zakwestionowali próbkę użytą do badań jako "zabrudzoną"), który w chwili aresztowania miał już za sobą bardzo burzliwą, kryminalną przeszłość.

12 grudnia - Jednocześnie za oceanem oraz w ojczyźnie Johna ukazuje się album "Live Peace In Toronto". Koncert został zarejestrowany  13 września tego roku w czasie pierwszego publicznego koncertu naprędce stworzonego Plastic Ono Bandu. W Wielkiej Brytanii album przepadł, za to w Ameeryce docierając do miejsca nr 10 osiągnął status Złotej Płyty. JOHN: Próbowaliśmy namówić do wydania płyty Capitol ale nie chcieli o tym słyszeć. Mówili, że to śmieci, że Yoko krzyczy a ja robię takie rzeczy. Ale w końcu się przekonaliśmy ich, że ludzie mogą to kupić  i proszę, album stał się Złotą Płytą. W tym samym dniu John w wywiadzie dla południowoafrykańskiej radiostacji opowiada o swoich najbliższych planach. JOHN: Jeśli chodzi o muzykę to w styczniu The Beatles wydadzą nowy album, zatytułowany "Get Back", a Plastic Ono Band  także około stycznia wyda prawdopodobnie singla. Jeszcze go nie nagraliśmy, ruch pokojowy Johna i Yoko ma jeszcze parę rzeczy do zrobienia. Bez wątpienia coś o tym słyszałeś. Będą eventy z banerami, które odbędą się jednocześnie w wielu miastach, takich jak Nowy Jork, Toronto, Paryż, Rzym, Berlin, Londyn, Ateny, Amsterdam. Będą to akcje plakatowe Na Boże Narodzenie, które mam nadzieję rozpoczną się już 15 grudnia i będą trwać przez cały okres świąt. W przyszłym tygodniu jedziemy do Toronto, by zorganizować w lipcu koncert na rzecz pokoju. Takie wielkie coś w Kanadzie. To nasze najnowsze plany.


                   * Historia The Beatles *
                    
Blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
      
HISTORY of THE BEATLESBrak komentarzy:

Prześlij komentarz