LISTOPAD 1969 - John zwraca swój MBE
1 listopada  - "Cold Turkey" po raz pierwszy w zestawieniu list Billboardu za oceanem. Sprzedaż singla Johna i Plastic ono Band lokuje go w tym dniu na 28 miejscu. W ciągu całego miesiąca Ringo pracuje nad swoim albumem "Sentimental Journey".
7 listopada   - W tym dniu Paul ląduje na okładce magazynu "Life", w którym w artykule, "Paul wciąż jest z nami" komentuje pogłoski o swojej śmierci oraz wyjaśnia niektóre "detale" z konspiracyjnej teorii o jego śmierci. Wyjaśnia między innymi: 'To jest oczywiście bardzo głupie. Przypiąłem znaczek OPD w Kanadzie. To oznaka policyjna. Oznacza Departament Policji w Ontario czy coś zbliżonego. Czarny kwiat miałem wpięty ponieważ zabrakło czerwonych. Na 'Abbey Road' ubraliśmy zwykłe ciuchy. Byłem na bosaka bo było bardzo gorąco. No i zaparkował sobie tam volkswagen.. Wolałbym być dzisiaj mniej sławny '. 


 8 listopada - "Something" wchodzi na listy przebojów w UK na pozycję 4. Za oceanem nr 1. Na czele brytyjskich list w tym dniu jest piosenka zespołu Archies, "Sugar, Sugar". "Cold Turkey" nr 14. Przepiękna kompozycja George'a Harrisona, "Something"  to dzisiaj - po "Yesterday" - to najczęściej nagrywane przez innych artystów nagranie The Beatles.


14 listopada - w Wielkiej Brytanii ukazuje się "Wedding Album" pary Lennonów.  W tym samym dniu David Bowie wydaje swój drugi album, zatytułowany początkowo "David Bowie", później przemianowany na "Space Odity", od największego przeboju artysty z tego wydawnictwa.
15 listopada. Zespół na okładce magazynu 'Rolling Stone' po raz ostatni w czasie gdy zespół jeszcze oficjalnie istniał. "Cold Turkey" na listach Billboardu trzeci tydzień, w tym dniu na miejscu nr 28.


25 listopada - John zwraca Królowej do Pałacu Buckingham swój medal MBE, otrzymany wraz z całym zespołem 26 października 1965. W liście - mimo całej jego powagi - pod koniec John przemyca swoje specyficzne poczucie humoru: "Wasza Wysokość. Zwracam ten Medal Imperium Brytyjskiego jako protest przeciwko zaangażowaniu Brytanii w konflikt Nigeria-Biafra,  przeciwko wspieraniu Ameryki w Wietnamie oraz przeciw spadaniu na listach przebojów 'Cold Turkey'". Podpisany: John Lennon z Worka ( ‘John Lennon of Bag.’) Adres nadawcy:
Bag Production, 3 Savile Row, London W1.
 List zawozi do Pałacu szofer Lennona, Les Anthony. Cała akcja zwrotu medalu zostaje starannie zaplanowana.  John umawia się na wywiad dla BBC Radio Four. Reporter David Bellan słyszy w nim od Johna, że ten " zastanawiał się już nad tym (odesłanie medalu) przez ostatnie dwa lata, ale masakra w wietnamskiej wiosce My Lai w marcu 1968 przesądziła o jego decyzji".  John w wywiadzie mówi, że nie rozmawiał o swojej decyzji z pozostałymi Beatlesami. Mówił, że dowiadując się o tym, co się dzieje na świecie, to "często wstydził się, że jest Brytyjczykiem". Dwa dni później John udziela kolejnego wywiadu w związku z MBE.
  Medal MBE Johna Lennona został "odnaleziony" w królewskim skarbcu (Central Chancery of the Orders of Knighthood, St James's Palace) w styczniu 2009 roku, a więc 40 lat po tym jak został on zwrócony.  Znajdował się w oryginalnym pudełku, w którym został wysłany oraz odręcznym listem Beatlesa do Królowej. 
Co ciekawe, gdy prasa obwieściła wszystkim o incydencie ze zwrotem medalu, do Pałacu Królewskiego zaczęły przychodzić listy od tych posiadaczy medalu MBE, którzy w 1965 roku zwracali je, jako swój wyraz protestu dla przyznania orderów dla "kogoś takiego jak The Beatles". Jeden z nich napisał, że czyn Lennona jest bardzo odważny i "równowaga została teraz przywrócona".  


26 listopada - W studiu Abbey Road na sesji zarezerwowanej dla Plastic Ono Band, John nagrywa oraz (z pomocą Geoffa Emericka) produkuje dwie piosenki planowane na singiel jego zespołu. Na stronę A: "You Know My Name (Look Up The Number)" oraz "What's The New Mary Jane" jako utwór na stronę B. Obie piosenki nie są nowe i przewijały się poprzez sesje The Beatles (pierwsza jeszcze w 1967, druga rok później). Słuchając ich nie można się dziwić, że pozostałej trójce Beatlesów zwyczajnie się nie podobały. Więcej o tych utworach w osobnych tekstach. 


27 listopada - wspomniany już wyżej kolejny wywiad Johna, w którym wyjaśnia motywy kierujące nim przy odsyłaniu medalu Królowej. W swojej posiadłości w Tittenhurst Park John rozmawia o incydencie z reporterem Kenem Zeligiem, któremu mówi, że zamierza wysłać jeszcze tej samej treści co list do Królowej do premiera Wilsona oraz "komuś w Kancelarii" (rządu?) John tłumaczy,że jest hipokrytą i żałuje, że odebrał medal w swoim czasie, ale przekonał go wtedy Brian Epstein i kilkoro innych ludzi. Wszyscy przekonywali, że The Beatles powinni przyjąć medale. W dalszej części wywiadu John wspomina swoje dzieciństwo, Boże Narodzenie (wszak wywiad przeprowadzony jest tuż przed grudniem) oraz stwierdza, że "Good King Wenceslas" jest jego ulubioną kolędą.

                   * Historia The Beatles *
                    
Blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
      
HISTORY of THE BEATLES
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz