MAJ - LIPIEC 1975

 

Maj - w środowisku muzycznym krążą plotki, że na tegorocznym festiwalu w Knebworth zagra zespół Wings, który przeprowadza próby w londyńskich studiach, w tym tym przy Abbey Road. 

 
W Los Angeles George Harrison rejestruje utwory do albumu „Extra Texture (Read All About It)”. 
 
Sesje nagraniowe będą kontynuowane do czerwca. W czasie tych sesji powstają takie utwory: You, World of Stone, The Answer's At The End, This Guitar (Can't Keep From Crying), Ooh Baby (You Know That I Love You), A Bit More Of You (nagranie jest kontynuacją sesji z lutego 1971 z Abbey Road Studio), Can't Stop Thinking About You, Tired Of Midnight Blue, Grey Cloudy Lies, oraz His Name Is Legs (Ladies and Gentlemen).

2 maja – nowa era w studiach EMI. Przy londyńskiej Saville Row 3 zostaje zamknięte studio w suterenie Abbey Road, w którym - jak wspominali po latach - najlepiej się czuli wszyscy Beatlesi.

 

7 maja - Prezydent Gerald Ford oficjalnie ogłasza koniec wojny w Wietnamie.  Na ulicach amerykańskich miast euforia. 

9 maja – John wyjeżdża do Filadelfii, gdzie przez trzy dni i noce pomaga w organizacji drugiej edycji WFIL Helping Hand Radio Marathon, którego głównym celem jest pomoc ludziom dotkniętym stwardnieniem rozsianym. John na antenie rozmawia ze słuchaczami, a nawet zapowiada pogodę. Zaproszenie do tej imprezy ex-Beatles otrzymał od Larry’ego Kane’a, poznanego w lutym 1964 roku w czasie pierwszej wizyty The Beatles w USA.


16 maja – w Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel Wings, „Listen To What The Man Said”/ Love In Song”. W Stanach ukaże się on tydzień później. To pierwsze wydawnictwo , na którego okładce zamieszczone zostało logo firmy McCartney'a, MPL.

 


21 maja - w amerykańskiej telewizji ABC emitowany jest show "David Frost Salutes The Beatles". To pierwszy poważny, 60-cio minutowy program pełnej - od 1962 roku - historii zespołu, w którym o swojej współpracy z czwórką z Liverpoolu opowiadają między innymi Derek Taylor, Mal Evans, Peter Brown oraz oczywiście George Martin. Widzowie mogli zobaczyć w nim archiwalny teledysk, "Some Other Guy", zarejestrowany w klubie Cavern w sierpniu 1962.27 maja
- W USA ukazuje się album Wings "Venus and Mars". Tym razem album wcześniej na rynku amerykańskim - w przeciwieństwie do wcześniejszego singla. W UK album ukaże się 30 maja. Okładka albumu zostanie uznana w ojczyźnie Paula za Okładkę Roku w plebiscycie magazynu "Music Week". To pierwsze wydawnictwo związane z The Beatles od 1968 roku, na którym nie widnieje logo Apple. Jego zawartość to:
Venus and Mars, Rock Show, Love In Song, You Gave Me the Answer, Magneto and Titanium Man, Letting Go, Venus and Mars (reprise), Spirits of Ancient Egypt, Medicine Jar, Call Me Back Again, Listen to What the Man Said, Treat Her Gently / Lonely Old People,  Crossroads Theme. 77 tygodni na listach Billboardu, najwyższa pozycja nr 1.
31 maja - w ramach promocji nowego albumu Paul udziela wywiadu dla magazynu "Melody Maker". Mówi w nim m.in: Tytuł albumu prawdę mówiąc to prawdziwy przypadek. Siedziałem sobie kiedyś i śpiewałem coś tam, kiedy nagle zaczęły do mnie przychodzić pewne słowa. Wtedy to wpadłem na ten pomysł... na początku wymyśliłem drugą stronę ... i jeszcze wpadłem na pomysł z kolesiem, który siedzi w katedrze i czeka na transport z Kosmosu, mający zabrać go w podróż. Facet jest trochę wypity, więc zaczyna myśleć: 'Mój przyjaciel studiuje gwiazdy. Wenus i Mars są dzisiaj w porządku'.  Paul rozszerza wyjaśniania na temat tytułu, pominę tutaj, gdyż zamierzam poświęcić oddzielny post temu albumowi. 
 

 
Czerwiec -  John ponownie pojawia się w eterze w wywiadzie dla programu The Scott Muni Show z nowojorskiego radia WNEW FM (wywiad nagrany wcześnie - tutaj). To koniec wywiadów promocyjnych w tym roku ex-Beatlesa, który na lato przenosi się z Yoko  do swego domu w Palm Beach (zdjęcie).
 

 2 czerwca - W USA album Wings ,"Wenus and Mars" osiąga status Złotej Płyty. Także w tym samym dniu Ringo wydaje singla z wiązanką utworów, "It's All DownTo Goodnight Vienna - Goodnight Vienna(reprise)"/"Oo-Wee" (clip). Singiel dojdzie do pozycji nr 31, na listach utrzyma się przez 7 tygodni.

13 czerwca - w amerykańskiej stacji telewizyjnej ATV/ITC pokazany jest program 'A Salute To Sir Lew Grade' z występem Johna Lennona. Jak wiemy był to ostatni publiczny występ Johna (więcej czytaj KWIECEŃ 1975  i tutaj). W Wielkiej Brytanii (telewizja ITV) program ten pod tytułem 'Salute' zostanie wyemitowany 20 czerwca. 
 
19 czerwca - W Sądzie Federalnym na Manhattanie John wnosi pozew przeciwko byłej administracji rządu Nixona, a w szczególności sędziom Johnowi Mitchellowi, Richardowi Kleindienstowi i urzędnikom Biura Immigration Naturalisation Service. Według wniesionych zarzutów, Lennon utrzymuje, że został wybrany na swoistego kozła ofiarnego ze względu na swoje przekonania polityczne, a nie - jak oficjalnie twierdzono - za karę orzeczoną w Anglii za posiadanie narkotyków (w 1968 roku).
28 czerwca - "Wenus and Mars" numerem 1 w Wielkiej Brytanii. Na listach pozostanie przez 22 tygodnie.
 

Lipiec - John w swoim nowojorskim mieszkaniu w Dakota House goli się całkowicie na łyso, stając się pierwszym "łysym Beatlesem". 

Paul i Linda udają się na krótki wypad do Nashville (zdjęcie). Pretekstem jest udział w premierze filmu "Nashville" (w rolach głównych Lily Tomlin i Shelley Duvall), który jak stwierdzają po seansie nie jest specjalnie w ich guście.  Na górze państwo Paul i Linda McCartney w Nashiville.


4 lipca
- W Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel brata Paula, Mike'a McGeary, "Dance To Do", napisany wspólnie przez obu braci. Paul jest również producentem płytki. 
 
13 lipca - John Lennon otrzymuje 144 700 dolarów od nowojorskiego sądu za utracone tantiemy i uszczerbek na reputacji z powodu nieautoryzowanego albumu Lennona "Roots" wydanego przez Morrisa Levy'ego. Levy, amerykański "cwaniak" i gangster wszedł nielegalnie w posiadanie taśm demo Johna z jego sesji ze Spectorem. Więcej w clipie.

13 lipca - George i Olivia na koncercie Boba Marley'a w Los Angeles.

Przez wiele lat plotkowano, że Harrison i Marley zagrali razem koncert (poster). Niestety to nieprawda. Po zakończeniu trasy Marley'a po Ameryce niektóre źródła ujawniły, że kolportowany w czasie tej trasy poster miał bardziej zachęcić do udziału w koncertach tych, którzy nie byli zdecydowani, a nazwisko sławnego Beatlesa mogło niejako honorować muzyka reggae.
George Harrison był w rzeczywistości wielkim fanem Boba Marleya i jego muzyki, nic więcej. Słysząc, że ex-Beatles jest fanem muzyki muzyka z Jamajki, prezes Island Records, Charley Nuccio, zaprosił George'a na koncert, by spotkał się z Marleyem. W tym dniu George Harrison został zaproszony za kulisy przed występem Boba Marleya w Roxy w Los Angeles na spotkanie z Marleyem. Ponizej przedstawiam zdjęcia tych dwóch mężczyzn spotykających się za kulisami.
Kiedy powiedziano Marleyowi, że George Harrison pojawi się zaraz za kulisami, ten podobno zapalił jointa i zawołał: „Ras Beatle!” Kilka minut konwersacji i to wszystko. Zdjęcia z tego spotkania i data rozpalały jednak wyobraźnię fanów obu muzyków, stąd taki a nie inny plakat.

 

17 lipca - Drugi rozwód w "rodzinie Beatlesów". Na podstawie zeznań o cudzołóstwo sąd londyński zatwierdza dziś wyrok rozwodowy w sprawie Maureen Starkey przeciwko Ringo. Artysta nie wnosi sprzeciwu. Warto tutaj zaznaczyć, że para pozostała w dobrych stosunkach do końca. 30 grudnia 1994, zaledwie w wieku 48 lat Maureen zmarła z powodu powikłań białaczkowych w klinice Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle w stanie Waszyngton, a przy jej łożu byli Ringo, ich syn Zak i aktualny mąż Maureen Isaak Tigrett. W 1997 roku Paul nagrał utwór poświęcony Maureen zatytułowany"Little Willow", który umieścił na albumie "Flaming Pie". Na górnym zdjęciu panie ex-Lennon i ex-Starkey.
 
19 lipca - Paul dominuje na amerykańskich listach. Zarówno singiel "Listen What The Man Said" jak i album "Wenus and Mars" okupują pozycje nr 1.

  

 Historia  The Beatles 
 ALL  ABOUT  THE  BEATLESBrak komentarzy:

Prześlij komentarz