PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ 1975 - Ostatni singiel dla Apple.



 


3 października w Wielkiej Brytanii ukazuje się siódmy solowy album George'a Harrisona, 'Extra Texture'. Na listy przebojów w swojej ojczyźnie dostanie się 18 października, spędzi na nich 4 tygodnie osiągając najwyższą pozycję nr 16. Produkcja płyty:  OHNONOTHIMAGEN George Harrison. 

Dzień później, 4 października, Paul udziela wywiadu dla Melody Maker. W sprawie nie udzielającego prawie żadnych wywiadów i jakby nastawionego przeciwko prasie George'a mówi: Oh nie, to nie tak! George jest po prostu bezpośredni. Przy czym prosty i prawdziwy! I tak się składa, że wierzy w Boga. Właśnie to, dla większości ludzi, jest z nim nie tak. Wierzący w Boga - co dla ludzi jest okropnym przestępstwem i wariactwem. Z George'm jest wszystko w porządku! Niektórzy uważają, że mu odbiło, gdy zapuścił brodę... wszystko jednak, co można mu zarzucić, to że jest dorosłym z duszą nastolatka i wciąż odmawia przejścia do dojrzałego świata. Nie zrobi tego, bo wszyscy mu mówią: "jesteś walniętem odludkiem". 
W kwestii Johna: Według niektórych osób John to wariat, chociaż wiem, że naprawdę tak nie jest. Skoro mnie o to pytasz, odpowiem ci, że wszyscy Beatlesi są przy zdrowych zmysłach, tyle, że każdy jest przy tym odrobinę bezczelny. Zawsze śmialiśmy się, że jeśli przestaniemy ze sobą grać, zorganizujemy jeszcze jeden, wielki koncert na Wembley, a wtedy John wypali jakiegoś asa w rodzaju "pieprzyć Królową!". Naprawdę chcieliśmy to zrobić. To było cudowne marzenie. Dlaczego go nie zrealizujemy ? Żartujesz chyba. Prawdopodobnie na dachu Apple graliśmy ze sobą ostatni raz. Ale nie pamiętam dokładnie. Nie jestem jakimś Beatlesologiem. Lata 60-te to dla mnie niewyraźna masa. 63 nie różni się niczym od 67. Był to jeden wielki, dobry okres... Co do Wings. Wróciliśmy na tory udowadniając, że potrafimy wciąż dobrze grać! 
 
5 października - BBC dostrzega siłę i popularność nowego zespołu Paula. W tym dniu wyemitowany jest pierwszy program w całości poświęcony tej formacji pt: "Wings - The Birth of the Band". W programie Paul rozmawia z Paulem Gambaccini i opowiada o trasie, planach zespołu na przyszłość.

7 października - John świętuje kolejne zwycięstwo w swej trzy i pół rocznej batalii o prawo pozostania na terenie USA. Trzyosobowy skład sądu apelacyjnego w Nowym Jorku unieważnia decyzję o jego deportacji (2 za, 1 przeciw). W wydanym ogłoszeniu czytamy: "Czteroletnia batalia pana Lennona o pozostanie w naszym kraju jest najlepszym świadectwem wiary w amerykański sen". Sąd nakazuje urzędnikom ponowne rozpatrzenie podania Johna o pozwolenie na pobyt stały i orzekają, że jego skazanie z 1968 roku nie czyni z niego artysty "wykluczonego ze społeczeństwa obcego".


9 października
- John po raz drugi zostaje ojcem. Yoko w jednym z nowojorskich szpitali, poprzez cięcie cesarskie rodzi Seana Taro Ono Lennona. W chwili narodzin dziecko waży 4 kg. Dumny John mówi: "Czuję się wyższy niż Empire State Building". Ojcem chrzestnym Seana zostanie Elton John.

Sesja z 11 grudnia, kiedy Lennonowie zapraszają do swego domu Boba Gruena, od kilku lat fotografa Johna i Yoko. To pierwsze zdjęcia, które ujrzy świat małego synka muzyka.

25 października - trzynasty singiel Paula i Wings "Letting Go"/You Gave Me The Answer" na 41 miejscu - najwyższym - list przebojów w UK, 39 w USA. Remiks utworu tytułowego to Alan Parsons. Na stronie A gra Goff Britton, na B Joe English.

 


24 października - Równocześnie w Wielkiej Brytanii i USA ukazuje się kompilacyjny album Johna, zatytułowany "Shaved Fish". Zawiera utwory: Give Peace A Chance, Cold Turkey, Instant Karma, Mother, Woman Is A Nigger Of The World, Imagine, Whatever Gets You Through The Night, Mind Games, No 9 Dream, Happy Christmas (War Is Over) oraz jeszcze raz Give Peace A Chance. Również tego dnia po raz pierwszy w Wielkiej Bryatnii ukazuje się singiel Johna: "Imagine" / "Working Class Hero". Dojdzie do najwyższej pozycji nr 6, na listach spędzi 6 tygodni. Numerem 1 będzie w 1981, wydany ponownie po śmierci Johna. Album "Shaved Fish" dojdzie do pozycji nr 8 (17 tygodni na listach UK).



27 października - Początek trasy po Australii, w czasie której koncerty ex-Beatles z zespołem, ktore obejrzy ponad 60 000 Australijczyków. Na początek trochę nerwów, bo Paul z Lindą spóźniają się na samolot do Australii zmuszając innych pasażerów do kilkudziesięciu-minutowego czekania na spóźnialskich. Kara jaką musi zapłacić Paul to ok. 200 dolarów za każdą minutę opóźnienia startu.


29 października - Denny Laine w czasie prób zespołu w Perth otrzymuje ogromny tort. Powód - 31 urodziny "trzeciego" lidera Wings, dawnego członka The Moody Blues. Przypomnę tutaj skład Wings w czasie tego tour: Paul i Linda, Denny Laine: gitara, klawisze, chórki, Jimmy McCulloch: gitara, Joe English: perkusja (zastąpił Geoffa Brittona).

 


1 listopada - Koncert Wings w Perth Entertainment Centre (clip powyżej). Koncert jest rejestrowany przez australijską rozgłośnię 3XY i nadany kolejnego wieczoru. 

2 listopada - Paul i Wings wciąż w Perth. Organizują w tym dniu wielką konferencję prasową dla ponad 200 dziennikarzy. Zespół otrzymuje Złote Płyty za dotychczasowe swoje wydawnictwa w Australii.  Na konferencję prasową przybywa  australijski komik, przy okazji mający swoją audycję, Norman Gunston. Zasypuje zespół pytaniami w formie żartów, które nie zawsze są zrozumiane, jak chociażby pytanie do Paula, że kiedyś nie powiódł mu się biznes sklepu z owocami (odniesienie do Apple -  jabłko). Zadaje też kilka pytań o okres Paula z The Beatles. 
Czasami absurdalnych: Paul, czy kiedy robiliście LP, "Abbey Road", to czy była jakaś odrobina prawdy w pogłoskach na temat twojej śmierci ? Paul ignoruje pytanie, ale Denny odpowiada, że tak naprawdę Paula tutaj z nimi nie ma. Linda, czy pani McCartney doznała choć trochę objawów Beatlemanii? Linda: Bez ustanku... A który z Beatlesów był twoim ulubieńcem? Linda: E.... Mick Jagger! Gunston szepce do oka kamery: Wydaje się, że go [Paula] ...odbiła. Czy małżeństwo McCartney'ów układa się pomyślnie ? Paul, Linda? Paul: Nawet nie najgorzej, ale ty Norm, nie bardzo nam w tym pomagasz... Cały wywiad jest jednym wielkim komediowym show i oboje McCartney'ów dobrze się na nim bawią. Na koniec Gunston niespodziewanie pyta: Linda, to zabawne, że nie mówisz po japońsku!

  Zresztą sami zobaczcie w clipie niżej.


4-5 listopada - koncerty w Adelaide Apollo Stadium. Na zdjęciu obok Paul i Linda w swojej garderobie przed koncertami w Adelajdzie. 

7-8 listopada - koncerty Wings w Sydney Horden Pavillion.
11 listopada
-  Album George'a "Extra Texture" w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się znakomicie i w tym dniu wydawnictwo to otrzymuje od stowarzyszenia RIAA tytuł Złotej płyty.

Paul otrzymuje informację, że  rząd japoński zabronił jemu oraz Lindzie wjazdu do ich kraju na serię koncertów, opierając swoją decyzję na zarzutach związanych z posiadaniem narkotyków udowodnionych artyście przez brytyjski sąd w marcu 1973 roku.
PAUL: Było wyraźny błąd Ministra Sprawiedliwości. Wydaje mi się, że musiał on stwierdzić, że sam sobie winien jestem palenia trawki. Jednak już wcześniej w londyńskiej Ambasadzie Japonii podbito nasze wizy. Wszystko było podopinane, a David Bailey zapowiedział, że przyjedzie filmować nasze koncerty. Byliśmy akurat w Australii, kiedy na jakiś tydzień przed odlotem do Japonii otrzymaliśmy informację, że japoński Minister Sprawiedliwości mówi nam "nie". Była to wprawdzie niewielka rzecz, ale poczuliśmy się ... nieswojo. W Japonii wciąż mają staromodne poglądy. Istniej tam bardzo wielka przepaść pomiędzy pokoleniami, a jak można zauważyć pan Minister Sprawiedliwości stoi po niewłaściwej stronie. 


 

13-14 listopada - ostatnie dwa australijskie koncerty: Melbourne Myers Music Bowl (clip). Pojawienie się zespołu w metropolii rejestrowane jest przez stację Channel 9. Ze względu na potężne zapotrzebowanie na bilety, pierwszy koncert jest filmowany na potrzeby telewizji. Koncert ten Paul dedykuje "tym wszystkim, którzy nie mogli nas zobaczyć". W ramach transmisji widzowie mogą obejrzeć wykonanie następujących utworów: Venus and Mars, Rockshow, Jet, Let Me Roll It, Maybe I'm Amazed, I've Just Seen The Face, Blackbird, Yesterday, Listen To What The Man Said, Call Me Back Again, Letting Go, Band On The Run oraz na bis Hi,Hi,Hi.

14 października w Wielkiej Brytanii wytwórnia Charisma Records wydaje singla grupy Monty Pythona, "Lumberjack Song". Producentem nagrania swoich wesołych przyjaciół jest George Harrison. Przypomnę, że Eric Idle, jeden z trupy słynnych komików był jednym z najbliższych przyjaciół George Harrisona, aż do jego śmierci w 2001. 

 


24 listopada - w tym dniu zostaje sfilmowana scena wykonywania piosenki "I Must be Love" przez nieznaną jeszcze grupę The Rutles i ten dzień to pierwsze pojawienie się w przestrzeni show biznesu tej "słynnej kapeli". Materiał ten zostanie wykorzystany w tv show "Rutland Weekend Television". W przyszłości (1978) powstanie film "The Rutles", historia którego jest oczywiście parodią historii The Beatles, a w składzie tego zespołu Eric Idle odgrywa rolę George'a Harrisona, w wersji filmowej "będzie Paulem". Prywatnie bardzo lubię ten film i muzykę z niego. Choć jest ona wzorowana bardzo dokładnie na znanych przebojach Fab Four (bardzo łatwo wskazać utwór, na którym komicy z Rutles się wzorowali), to poszczególne utwory trudno nazwać jawnymi plagiatami. Polecam wszystkim fanom The Beatles - The Rutles. Obiecuję, że poświęcę The Rutles oddzielny post na blogu.


25 listopada -  W Stanach ukazuje się  kompilacyjny album Ringo, "Blast From Your Past" (premiera brytyjska 12 grudnia). Zamieszczone tam utwory to: You're Sixteen, No No Song, It Don't Come Easy', Photograph, Back Off Bogaloo, Only You, Beaucoups Of Blues, Oh My My, Early 1970 oraz I'm The Greatest. Tutaj album dochodzi do miejsca nr 30, w ojczyźnie muzyka nie udaje mu się dostać na listy przebojów. 



8 grudnia -  George wydaje w Ameryce kolejny singiel, drugi z albumu "Extra Texture", "This Guitar (Can't Keep From Crying)". W Wielkiej Brytanii dopiero ukaże się 6 lutego 1976. W obu krajach singiel przepada. W obu krajach singiel nie ma okładki, tylko zwykłą kopertę. To  siódmy solowy singiel muzyka i ostatni singiel któregokolwiek ex-Beatlesa wydanego przez ich wytwórnię Apple.

13 grudnia - na amerykańskich listach przebojów singiel "Venus and Mars / "Rock Show" dochodzi do pozycji nr 12, jednak nie może się dostać na listy brytyjskie. To pierwsze porażka Paula na listach przebojów.

Tydzień świąteczny - Budynek Dakota, mieszkanie Johna. Para przyjmuje Boba Gruena, siedzą przy drinkach gdy nagle odzywa się pukanie do drzwi i śpiew kolęd. Drzwi odkrywa fotograf i zaskoczony stwierdza, że na progu stoją Paul i Linda, którzy przylecieli do Nowego Jorku w odwiedziny doi rodziny Lindy. Lennonowie i McCartney'owie spędzają ze sobą kilka wieczorów.
 
 
 

 Historia  The Beatles 
 ALL  ABOUT  THE  BEATLES
 

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz