LIPIEC - SIERPIEŃ 1977. Odchodzi Elvis.

 

 


Lipiec.
Nowojorski musical 'Beatlemania' wciąż świetnie sobie radzi, Ceny biletów zostają podwyższone do 13$. Recenzje spektaklu są bardzo pozytywne, co też jest dziwne, jak pisze prasa, ponieważ większość recenzentów  musiało z własnych pieniędzy opłacać bilet wstępu.  Magia The Beatles, Ameryka kocha nieustannie ten zespół. Musical odtwarzany był na Broadwayu do października 1979 roku. W rolach czwórki Beatlesów wcielały się dwie grupy obsady. Pierwsza, często nazywana w odróżnieniu od innych grup coverujących Beatlesów lub tworzących kapele a la tribute to Fab Four  oryginalna obsada musicalu 'Beatlemania',  nagrała
nawet album zatytułowany podobnie jak musical, który znalazł się nawet na liście Billboardu w TOP 200.
 

 


W tym miesiącu Ringo rejestruje kilka nagrań na płytę dla dzieci 'Scouse The Mouse': utwory "I Know A Place", "S.O.S" i kilka innych.   Tytułowy bajkowy Socuse to emigrant z Liverpoolu do Nowego Jorku. 
Pomysłodawcą albumu, reżyserem i narratorem jest znany angielski aktor, Donald Pleasance. Idea by prócz płyty powstał do piosenek na niej zawartych animowany film dla dzieci niestety przepada. Okres urlopowo - wakacyjny przyniesie w 1977 roku jedno z najważniejszych i najsmutniejszych wydarzeń nie tylko w świecie muzyki. O tym niżej.
 
   
 
 
15 lipca - George zasiada w loży VIP'ów  w czasie niedzielnego treningu British Grand Prix na torze wyścigowym Silverstone. Wyścigi samochodowe to coś co zawsze kręciło ex-Beatlesa, przyjaźni się z wieloma brytyjskimi kierowcami, najbliżej z Jamesem Huntem (mistrzem świata w roku absencji Niki Laudy, austriackiego fenomena Formuły 1).18 lipca - W Londynie rozpoczynają się prace zdjęciowe do programu telewizyjnego "The Rutles". Tydzień później ekipa przenosi się do Liverpoolu. George Harrison finansujący całe przedsięwzięcie wystąpi w niewielkiej scenie tej parodii historii The Beatles.

 

 
 
19 lipca - ukazuje się 24-ty i ostatni studyjny album Elvisa Presley'a zatytułowany "Moody Blue" (tytułowa piosenka była ukochaną piosenką matki Autora bloga, nagraną wcześniej bo w 1976 roku ale wstrzymaną z wydaniem na terenie Stanów właśnie na potrzeby promocji tego albumu; to także ostatni na świecie numer 1 za życia Elvisa ). Album ukazuje się 4 tygodnie przed śmiercią Kinga. Album to miks nagrań na żywo oraz pracy studyjnej, nagrywany także w studiu Elvisa na terenie jego legendarnej posiadłości Graceland. 
 
 
24 lipca -  numer 1 w Wielkiej Brytanii jest pierwszy wielki przebój Królowej disco, Donny Summer, "I Feel Love". Za oceanem Barry Manilow z piosenką "Look As We Made It".
 


30 lipca  - Album "The Beatles Live At The Star Club In Hamburg, Germany: 1962" na amerykańskich listach przebojów dochodzi do pozycji... 111.
 
 
 

Sierpień. W londyńskim Abbey Road Studios Paul rejestruje utwór "Mull Of Kintyre" i kończy rozpoczęte jeszcze w marcu prace nad "Girls School".  Powraca również do zwariowanego punkowego numeru "Boil Crisis", chociaż przyznaje się, że nie odważy się go wydać. Gdybym to zrobił, ludzie by mi sporo przygadywali. Wszystko przez słowa: 'Jedna noc z życia  dzieciaka o imieniu Syd, który pewną babkę zaliczył w piramidzie..' Piosenkę znamy tylko z wersji bootlegowych. 1 sierpnia  - na prawie 2 tygodnie przed śmiercią Elvisa na rynku amerykańskim ukazuje się  książka o artyście i jego prawdopodobnych problemach z narkotykami i lekarstwami. Książkę napisało trzech ochroniarzy Kinga, bracia Red i Sonny West oraz Dave Hebler. Książka opowiada o Elvisie jako o samotnym Królu Rock And Rolla, ze sporą nadwagą i mającego obsesje na punkcie religii oraz sił nadprzyrodzonych. Na konferencji prasowej autorzy książki wyjawili, że prawdziwym powodem napisania książki nie były pieniądze ale chęć uratowania Presley'a przed nim samym. Książkę kupuje ponad 3 miliony Amerykanów. Ale najgorsze ma się niebawem wydarzyć.
 
 

13 sierpnia - Ze swego pokoju hotelowego w Japonii John wysyła do Dereka Taylora kartkę pocztową: "Cześć Taylors, jesteśmy w kraju Alana Waitsa i wysokich gór, John, Yoko i Sean". Inspirowany cudownymi krajobrazami Japonii, a także wolnością od granic Dakota House i wszelkich kontraktów nagraniowych, John nagrywa tam wersję demi utworu "Free As A Bird", którą w 1995 roku nagrają Paul, George i Ringo (czytaj tutaj).
 


16 sierpnia
- Graceland, Mephis, stan Tennessee. Elvis zostaje znaleziony martwy, w wieku 42 lat. Dokładniej wyglądało to tak:
Około 14:30 jego aktualna dziewczyna, Ginger Alden, znalazła go leżącego twarzą w dół na podłodze swojej przestronnej łazienki. O 14:33 do Straży Pożarnej nr 29 w Memphis ktoś zadzwonił telefon wskazując, że ktoś z 3754 Elvis Presley Boulevard (adres rezydencji  Graceland) miał trudności z oddychaniem. Karetka Pogotowia nr 6 wyruszyła natychmiast na miejsce. Ostatnimi czasy lokalne karetki pogotowia  wielokrotnie odwiedzały Graceland, aby zająć się omdlałymi kibicami lub przechodniami potrąconymi przez samochody wzdłuż zatłoczonych chodników przed rezydencją. Nikt nie spodziewał się, że jadą do Głównego Rezydenta wskazanej lokalizacji, choć czasem i do niego przyjeżdżały karetki.  Na miejscu ochroniarz artysty pozwolił dwóm medykom wejść na teren posiadłości. Udali się do łazienki, gdzie około tuzina osób pochylało się nad leżącym w piżamie mężczyzną. Początkowo nie rozpoznali ofiary, ale potem zauważyli grube, siwiejące baki i duży medalion na szyi i zdali sobie sprawę, że to Elvis Presley. Jego skóra była ciemnoniebieska i zimna w dotyku. Sprawdzając parametry życiowe, medycy nie wykryli pulsu ani reakcji na światło ze źrenic. Szybko przygotowali go do transportu. Dr George Nichopoulos, lekarz Presleya, pieszczotliwie zwany dr „Nick”, polecił kierowcy karetki zawieźć Elvisa do szpitala Baptist Memorial Hospital, 21 minut od Graceland. W tym czasie nie było jasne, dlaczego nie powiedział Methodist South Hospital, który był oddalony o zaledwie 5 minut. Ale dr „Nick” wiedział, że personel Szpitala Baptystów jest dyskretny, nikt nie spodziewał się tragedii. 
 
 
 Powód śmierci:
niewydolność serca spowodowana nadużywaniem przepisanych leków oraz fatalny stan zdrowia (Elvis chorował na cukrzycę, zaparcia). O godzinie 15:30 uznano go za zmarłego (z powodu arytmii wieńcowej). 
W tym czasie wiadomość poszła w świat i przed posiadłością (dzisiaj to jedna z głównych atrakcji turystycznych Ameryki) zgromadziły się tysiące fanów, którzy czuwali na miejscu przez ok. 3 dni. Narodził się trwający do dzisiaj kult Kinga - ikony USA.  Ameryka najpierw i z czasem cały świat były w szoku. Fani nie dowierzali w śmierć swego idola. Do dzisiaj co roku setki ludzi zgłasza fakt ujrzenia żyjącego, pod przebraniem, w ukryciu artysty. Holenderski artysta Eddy Ouwens  pod pseudonimem Danny Mirror w październiku 1977 nagrał jedną z piękniejszych piosenek poświęconych zmarłemu Królowi, "I Remember Elvis Presley", która w UK dotarła do miejsca nr 4, w USA przepadła. 
 
Grób Elvisa

  Dzień po śmierci Elvisa prezydent Jimmy Carter mówi: Śmierć Elvisa Presleya pozbawia nasz kraj części samego siebie. Był wyjątkowy i niezastąpiony. Ponad dwadzieścia lat temu wdarł się na scenę z bezprecedensowym uderzeniem i prawdopodobnie nigdy nie będzie miał sobie równych. Jego muzyka i osobowość, łącząca style białego country i czarnego rhythm and bluesa, na stałe zmieniły oblicze amerykańskiej kultury popularnej. Jego wpływ, inspiracja na innych były ogromne, był dla ludzi na całym świecie symbolem witalności, buntu i dobrego humoru swojego kraju. Firma Florists Transworld Delivery twierdzi, że dostarczyła wtedy do Graceland więcej kwiatów niż na jakiekolwiek inne wydarzenie w historii firmy.


 

John zwiedzający Japonię 16 sierpnia, tuż po uzyskaniu informacji o śmierci Elvisa, swego dawnego idola, wygłasza krótkie oświadczenie: Prawdę powiedziawszy nikt nie miał na mnie tak wielkiego wpływu jak Elvis.  Nie zawiera ono jednak jego  prawdziwych uczuć w tej kwestii. Wypowie się szerzej dopiero 4 października, poniżej. 

JOHN LENNON: Kiedy Elvis zmarł przebywałem w Tokio i ludzie nękali mnie tam o komentarz. Ok, zrobię to teraz,  on zmarł, kiedy poszedł do wojska. Wtedy go uśmiercili. Wtedy go wykastrowali. Reszta była tylko śmiercią za życia. 

PAUL: Jego śmierć w tak młodym wieku to straszna tragedia. Wszyscy w The Beatles kochaliśmy Elvisa... Jego muzyka...  Nie mogę szczerze powiedzieć, że „Heartbreak Hotel” to najlepsza płyta Elvisa. Kocham Elvisa tak bardzo, że wybranie ulubionego byłoby jak wyróżnienie jednego z obrazów Picassa. Powiem tylko, że to najbardziej niepokojący występ Elvisa. Kiedy to słyszę, zawsze mam w głowie ten obraz… Elvis jedzie swoim lincolnem w pogodną noc w Tennessee. Gwiazdy migoczą. Powietrze jest balsamiczne. Jadą na koncert, Bill Black i Scotty Moore z tyłu, z kontrabasem Billa przypiętym do dachu samochodu. A teraz ten bas należy do mnie (Linda mi go zdobyła). To takie moje powiązanie z „Heartbreak Hotel”.  (na zdjęciu Paul nad grobem swego idola)

 


18 sierpnia - Pogrzeb Elvisa Presleya. Kawalkadę kilkudziesięciu cadillaków i innych samochodów z rodziną, przyjaciółmi artysty i miesjkimi vipami (z karawanem z trumną)  na ulicach Memphis żegnają zrozpaczone tłumy fanów. Pogrzeb transmitowany jest na cały kraj i wraz z mieszkańcami Memphis płacze cała Ameryka. Na samą ceremonię kościelną jest zaproszonych 150 żałobników i ponad 75 000 fanów, którzy gromadzą się na zewnątrz. Presley jest pochowany obok swojej matki, Gladys, na cmentarzu Forest Hill w Memphis (na zdjęciu). 29 sierpnia trzy osoby zostają aresztowane po próbie wydobycia ciała Elvisa Presleya z miejsca spoczynku na cmentarzu Forest Hill w Memphis w stanie Tennessee. Po tym wydarzeniu Elvis zostaje później przeniesiony do grobu w swojej dawnej posiadłości Graceland. 

 


 

25 sierpnia - W USA wydany zostaje singiel Ringo pt. "Wings" / "Just A Dream" . Tytułowa piosenka to wspólna kompozycja Ringo i amerykańskiego kompozytora Vini Poncia. Całkiem udany singiel przepada na listach całego świata.  28 sierpnia na brytyjskich listach numerem 1 jest oczywiście Elvis i jego "Way Down". Utwór nagrany w październiku 1976 roku, wydany tuż przed śmiercią Kinga. W Ameryce nr 1 to "Best Of My Life" The Emotions. Na drugim Andy Gibb, czwarty z braci Gibb z Bee Gees, "I Just Want To Be Your Everything". Jak widać Amerykanie nie rzucili się kupować Elvisa. W podsumowaniu magazynu Billboard najlepiej sprzedających się singli w Stanach w całym 1977 roku Elvis znajdzie się dopiero na 64 miejscu z "Way Down" (nr 1 to "Tonight's The Night" Roda Stewarta). Ameryka w owym czasie szaleje na punkcie disco. W pierwszej TOP 20 są single takich wykonawców dyskotekowych (od najwyższej pozycji) jak wspomniany Andy Gibb z kopią przeboju a la Bee Gees (zresztą napisaną mu przez trójkę sławnych braci), The Emotions, Hot, Kenny Nolan,  Thelma Houston, KC & The Sunshine Band, Leo Sayer czy nawet ABBA.

  


 Historia The Beatles
History of  THE BEATLES

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz