GRUDZIEŃ 1979


 

GRUDZIEŃ - Para McCartney'ów przekazują datek 10 000 dolarów na fundację Neediest Fund organizowaną przez redakcję New York Times - cel to pomoc najuboższym w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wings kontynuują trasę po Wielkiej Brytanii. Ostatnią w swojej karierze zespołu. Do dzisiaj Paul będzie już występował tylko pod swoim nazwiskiem. 
Na przełomie listopada i grudnia wiele amerykańskich stacji telewizyjnych otrzymuje do emisji trzydziesto-kilkuminutowy program telewizyjny 'Back To The Egg' (intro w clipie niżej - jego rejestracja między 4 a 13 czerwca), na który składają się  następujące teledyski: "Getting Closer", "Baby's Request", "Old Siam Sir", "Winter Rose - Love Awake", "Spin It On", "Again And Again", "Arrow Through Me" oraz "Goodnight Tonight". Premiera brytyjska odbędzie się dopiero 10 czerwca 1981, pokaże go BBC.


Połączony dotąd romantycznym związkiem z 20-letnią Stephanie La Motta (byłą przyjaciółką Donny'ego Osmonda) Ringo wraca na święta do Wielkiej Brytanii. Podczas lotu towarzyszy mu piosenkarka Lynsey De Paul (na zdjęciu), z którą Ringo również nawiąże romans. Wszystko to jednak zmieni się, kiedy na planie nowego filmu, którego produkcja ma się rozpocząć w Mexico City 18 lutego 1980, pozna pewną aktorkę. Zdradzę tutaj tylko, że jest z nią do dzisiaj czyli do grudnia 2024, kiedy publikuję ten post. Lynsey w swoim życiu związana była w wieloma znanymi mężczyznami, w tym z Seanem Connerym i Jamesem Coburnem, o których wyraziła się, że byli damskimi bokserami. Także z Dudley'e, Moore i Ringo, o którym wspominała niewiele. W jednym z wywiadów wspomniała zabawną sytuację, która zainspirowała jej piosenkę "If I Don’t Get You The Next One Will". Okazało się, że Ringo zapomniał o jednym z ich spotkań, co stało się podstawą humorystycznej narracji utworu. Ringo również zagrał na tamburynie w piosence Lynsey „Don’t You Remember When,” którą napisała dla Dame Very Lynn. Wspólnie spędzili czas na jam sessions z Georgem Harrisonem, jednak techniczne problemy, takie jak wyczerpanie baterii w magnetofonie, zniszczyły niektóre nagrania, co także stało się anegdotą z tego okresu ich relacji​.
 

 


6  grudnia - Telewizja BBC ogłasza, że w Święta Bożego Narodzenia wyemituje kilka filmów Beatlesów, łącznie z tym z Shea Stadium oraz "Magical Mystery Tour", które od lat 60-tych nie były w ogóle emitowane. Wkrótce na kanałach BBC1 i BBC2 emitowane są specjalnie do tego celu przygotowane reklamówki filmów. Fakt ten z pewnością pomaga Wings w reklamie swojej trasy. W tym samym czasie George i Olivia uczestniczą w pokazie Springfield Boys Club Christmas, zorganizowanym w Big Hill w północno-zachodnim Londynie.

7  grudnia - Na pierwszym koncercie w Empire Pool w Wembley, Wings dodają do repertuaru utwory, "Cook Of The Hiuse" oraz "Baby Face". 

 


Goodnight Tonight (7.12.1979 - Wembley)

 

14  grudnia - Dziś rano za sceną City Hall w Newcastle zespół udziela wywiadu dla Tyne-Tees Television i programu dla dzieci pt. 'Saturday Shake Up'. W 24-minutowym programie pokazane zostaną teledyski "Old Siam Sir", "Goodnight tonight" oraz "Wonderful Christmastime" a show zostanie wyemitowany 22 grudnia w sobotę o godz 11:46.

15  grudnia - Na koncercie Wings w Edinburgh Odeon w czasie wykonywania utworu "Spin It On" dochodzi do przerwy w dostawie prądu. Aby zabawić publiczność w czasie naprawiania usterki, Denny wykonuje kilka sztuczek akrobatycznych i pokazuje swój zabawny chód "Max Wall". Na ratunek przychodzi mu jeszcze sekcja dęta, grając "When The Saints Go Marching In", a w tym samym czasie Linda  zagrzewa publiczność do wspólnego śpiewania tego standardu. Usterka zostaje usunięta po 6minutach i koncert może się odbyć dalej. 

 

21  grudnia - Po wielu zapowiedziach w programie BBC3 rozpoczyna się emisja bloku"The Beatles At Christmas", a pierwszym filmem jest oczekiwana od dawna produkcja "Magical Mystery Tour". To trzecia emisja telewizyjna tego filmu i jednocześnie pierwsza w telewizji brytyjskiej od 5 stycznia 1968.

  W tym samym czasie w Szkocji stacja radiowa Clyde radio transmituje nagrany wcześniej wywiad z Paulem.


22  grudnia Blok filmowy 'Beatles At Christmas' trwa nadal na kanale BBC2. Dziś w jego ramach emitowany jest "Help!" - i jest to piąta brytyjska emisja tego filmu.
 
 


23  grudnia
- Sesja BBC z Beatlesami trwa w najlepsze. W tym dniu Brytyjczycy mają okazję zobaczyć "The Beatles At The Shea Stadium" - dokumentalny film z zarejestrowanym koncertem z 15 sierpnia 1965. To pierwsza brytyjska emisja tego filmu od czasu transmisji w BBC1 w sobotę  27 sierpnia 1966.

 

24  grudnia
- Czwarty dzień bloku z ukochanym przez Brytyjczyków zespołem, choć tydzień wcześniej The Clash wydali
swój album "London Calling", na którym w tytułowym utworze zespół śpiewa "bzdurna Beatlemania poszła w zapomnienie". Warto pamiętać, że 1979 to ciągle era punk rocka. Nie tylko w UK.  Jako czwarty film z Beatlesami wyświetlany jest "Yellow Submarine" - wersja europejska - pełna (w amerykańskiej wersji usunięto pewne fragmenty dialogów, a także skrócono niektóre sceny, aby dostosować czas trwania filmu do standardów emisji telewizyjnej lub kinowej w Stanach Zjednoczonych). Nieco wcześniej tego samego dnia tym razem na kanale BBC1, swą drugą i końcową transmisję w telewizji brytyjskiej otrzymuje film dokumentalny "Wings Over The World".
 

 
 
 
25  grudnia - Chociaż miliony telewidzów oglądają dzisiaj w sieci ITV film z Jamesem Bondem pt. "Goldfinger", najbardziej zagorzali z fanów The Beatles wybierają kanał BBC2 oglądając piątą telewizyjną emisję filmu "A Hard Day's Night". 
 
W ramach świątecznego prezentu Paul kupuje Lindzie - za cenę 40 tysięcy funtów 80-cio akrowe ranczo w pobliżu rzeki 
Tanque Verde w Arizonie. Linda zakochuje się w tym miejscu jeszcze podczas pobytu tam w latach 60-tych. Uczęszczała na Uniwersytet Arizony, gdzie studiowała historię sztuki i rozpoczęła karierę w fotografii. Jej opowieści z tego okresu pewnie były natchnieniem dla jej męża. Na farmie para będzie hodować konie ukochanej rasy Lindy, Appaloosa. Położone w pobliżu podnóża gór Rincon i blisko przełęczy Redington, ranczo jest dostępne przez zakurzoną czarną drogę po dalekiej wschodniej stronie Tucson. Jego lokalizacja oferuje prywatność i odosobnienie, co czyni go idealną przystanią dla rodziny w miesiącach wiosennych i letnich. Mieszkańcy szanowali ich prywatność, pozwalając Paulowi, Lindzie i ich dzieciom cieszyć się stosunkowo normalnym życiem. 

  
Do dzisiaj Paul jest właścicielem rancza. W grudniu 2024 był tam widziany ze swoją żoną, Nancy Shewell McCartney z okazji ceremonii wprowadzenia jej do W. P. Carey Alumni Hall of Fame (co miało miejsce na Arizona State University - ASU). Obecna żona Paula McCartneya, jest znaną bizneswoman i członkinią zarządu przedsiębiorstwa Shevell Group of Companies, które zajmuje się transportem i logistyką. Przy tej okazji Paul McCartney towarzyszył swojej żonie na ceremonii, co wywołało oczywiście lokalne zainteresowanie. Miłość McCartneyów do ASU jest oczywista. W marcu tego roku Sir Paul zamieścił na Facebooku zdjęcie swojego psa w kołnierzu ASU. To pasja, którą Shevell dzieli z rodziną, w tym z synem Arlenem Blakemanem, który również przyszedł na jej ceremonię sławy.
 
 

26 grudnia - Emisją filmu "Let it Be" z 1970 kończy się blok BBC poświęcony Beatlesom. To trzecia emisja filmu w brytyjskiej telewizji. 

 

 
29 grudnia - Wśród dzikiej histerii wywoływanej pogłoskami, według których Beatlesi wystąpią  dziś wieczorem na scenie, Wings grają w ramach specjalnego  koncertu, zorganizowanego w londyńskim Hammersmith Odeon, w ostatni wieczór z cyklu 'Concert for  Kampuchea', który rozpoczęto 26 grudnia. Zebrane środki przekazane są  bezpośrednio agencji ONZ zajmującej się pomocą mieszkańcom Kampuczy. Koncerty są bezpośrednim wynikiem osobistych spotkań Paula z Sekretarzem Generalnym ONZ, Kurtem Waldheimem, do których doszło minionej jesieni.
 

 
Dając nieco skrócony występ Wings wyrzucają z playlisty "Wonderful Christmastime", dodając ponownie "Cock Of The Hous", aby w końcowej części wieczoru wystąpić  jako część supergrupy 'Rockestra', w kład której wchodzi jeszcze 11 muzyków gościnnych
takich jak Billy Bremner i Dave Edmnds z grupy Rockpile, James Honeyman-Scott (The Pretenders), Robert Plant, John Paul Jones i John Bonham (wszyscy z Led Zeppelin) czy Gary Brooker (Procol Harum). Na scenie będzie także lider The Who, Pete Townsend, o którym Paul powie: "Jedyny wariat, który nie chciał założyć srebrnego garnituru!" Pete jest podpity, pomylił godziny koncertu, ale na scenie daje czadu, choć krytycy opisujący te wydarzenie zauważyli,m że często fałszował, grał poza tonacją a czasem zupełnie nie grał.  Warto zaznaczyć, że to był okres "wielkiego picia" w życiu lidera The Who, choć z pewnością daleko mu było do picia w stylu zmarłego rok wcześniej Keitha Moona.
 Nie było oczywiście nikogo z Beatlesów, nawet na widowni. O Johnie Lennonie publiczność usłyszała tylko raz, kiedy w trakcie koncertu Wings przez scenę przeszedł zabawkowy robot. Paul zauważając go wykrzyknął: "Nie! To nie John Lennon!" 


31 grudnia  - John w tym samym czasie przebywa w Nowym Jorku, gdzie razem z Yoko kończą działalność wielu swych firm, między innymi Bag Productions Lts oraz Joko Films Ltd. 31 grudnia w ramach zabawy sylwestrowej, John i Eliot Mintz organizują swoje  pierwsze (i ostatnie) spotkanie w Club Dakota w mieszkaniu Johna. Ubrani w czarne fraki i krawaty zapraszają gości na organizowane przez nich "grzeczne" przyjęcie. Jedyną osobą, która zgadza się w nim wziąć udział jest Yoko Ono.
       To ostatni cały grudzień Johna. 

 
Na listach przebojów Billboardu  w Ameryce pierwsza piątka najlepiej się sprzedających singli widzimy: 1. Rupert Holmes - "Escape (The Piña Colada Song)", 2. K.C. & The Sunshine Band -  "Please, Don't Go", 3. Styx - "Babe", 4. Stevie Wonder - "Send One Your Lov", 5. Commodores - "Still". Dzień później na listach w Wielkiej Brytanii czoło list otwiera wielki hit Pink Floydów - "Anothe Brick In The Wall". Dalej to: 2. ABBA - "I Have A Dream", 3. Fiddler's Dram - "Day Trip To Bangor", 4. Tourists (Dave R. Stewart i Annie Lennox, duet który niebawem zyska sławę pod inną nazwą - jako Eurythmics) - "I Only Want To Be With You". 5. The Pretenders - "Brass In Pocket".
 Najlepsze single 1979 roku w Ameryce to: 1. The Knack - "My Sharona", 2. Donna Summer - "Bad Girls", 3. Chic - "Le Freak", 4. Rod Stewart - "Da Ya Think I'm Sexy", 5. Peaches and Herb - "Reunited".  Na 52. "Wings - "Goodnight Tonight". 


W Wielkiej Brytanii: 1. Art Garfunkel - "Bright Eyes", 2. "Village People - "Y.M.C.A.", 3. Cliff Richard - "We Don't Talk Anymore", 4. Dr. Hook - "When You're In Love With A Beautiful Woman", 5. Tubeway Army - "Are 'Frends' Electric".
 



Historia The Beatles
History of  THE BEATLES


 
 
 

 
 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz