DR ROBERT - album 'REVOLVER'

  album: "REVOLVER"
  Kompozycja: Lennon (100%) - McCartney
  Napisana: styczeń - kwiecień 1966
  Nagrana : 17, 19 kwietnia 1966
  Zmiksowana: 12 maja, 21 czerwca 1966
  Wydana: 5 sierpnia 1966 (UK), 8 sierpnia (USA)
  Długość: 2'14”
  Podejścia: 7
  Producent: George Martin
  Inżynier: Geoff Emerick, Phil McDonald,


 Obsada:
Zamyślony John ze swoją jedną z min na potrzeby fotek.
John: wokal główny,gitara rytmicznar (1965 Epiphone E230TD(V) Casino), harmonium (Mannborg)
Paul:chórki, gitara basowa (1964 Rickenbacker 4001S)
George: chórki, gitara (1964 Rickenbacker "Fire-glo" 360-12), marakasy
Ringo: perkusja (1964 Ludwig Super Classic Black Oyster Pearl)

Dostępne na:
Revolver (UK: UK: Parlophone PMC 7009; PCS 7009; US: Capitol (S)T 2576; Parlophone CDP 7 46441 2)
"Yesterday"... And Today (US: Capitol (S)T 2553)

Na albumie 'Revolver' to prawdziwa 'dragowa' piosenka. Tytułowy doktor Robert to lekarz, który rzeczywiście zaaplikował goszczącym u niego Beatlesom mieszankę narkotykową.
JOHN: Moja piosenka, głównie o narkotykach i pigułkach. Napisałem ją o sobie, byłem tym, który na trasie dbał by nie zabrakło tabletek i pigułek. Cóż, tak było we wczesnych czasach. Później załatwiali to za nas 'roadies' (Mal, Neil – RK). Po prostu mieli je zawsze pod ręką, w kieszeniach, na wypadek kłopotów.
Chociaż wielu ludzi w Londynie przypuszczało, że lekarzem z tytułu piosenki był handlarz dziełami sztuki, Robert Fraser, którego McCartney określił jako 'jedną z najbardziej wpływowych osobowości na scenie londyńskiej w latach 60-tych', to najprawdopodobniej „bohaterem”, którego miał na myśli John był dr Robert Freymann, który prowadził 'dyskretną' klinikę na Manhattan's East 78th Street, który czasem zaopatrywał „ludzi zewsząd” w odpowiednie recepty. Innym kandydatem do uznania go za inspirację do piosenki, był dr. Joh Riley, dentysta zespołu, który dosypał Beatlesom do kawy na jednym z party LSD. John sam skomentował piosenkę krótko: 'Był jeden, który zaopatrywał nas na trasie w dragi'...
PAUL: 'Pomyśleliśmy z Johnem, że to fajny pomysł, wymyślony doktor, który jest w stanie naprawić w tobie wszystko, dając ci na każdą dolegliwość odpowiedni tabletki, piosenka miał to ośmieszyć. O ile wiem, nikt z nas nie chodził do żadnego lekarza po te rzeczy. Ale była wtedy na nie moda, nadal zresztą jest. Przetaczasz sobie całą krew, bierzesz witaminy i już czujesz się lepiej'.
Pete Shotton, bliski przyjaciel Johna, wspominał, że kiedy John po raz pierwszy zagrał mu 'Dr Robert' , to był bardzo zadowolony, że przemyca w niej zupełnie coś innego, niż to co zanuci miliony nabywców tej piosenki. Piosenka jednoznacznie była o ćpaniu, pigułkach i tabletkach. John jak to John, czasem różnie opowiadał o piosenkach zespołu, Pytany kiedyś, tuż po wydaniu płyty, o kim jest piosenka 'Dr Robert', odparł, że o pedale, jego zdaniem zaś 'Eleanor Rigby' jest o dwóch pedałach .Oczywiście nie możemy brać poważnie takich wypowiedzi pana Lennona. 'Kto wie, co tak naprawdę miał na myśli John ? - zastanawiał się wiele razy Paul. - Jego wypowiedzi zależały od nastroju, chwili, w której udzielał np. wywiadu'.
Wspomniany już Pete Shotton ujawnia 'kolejnego dr Roberta': 'John napisał to żartobliwie o lekarzu z Nowego Jorku. Nazywał się Charles Roberts, który – dzięki temu, że szastał swoimi receptami na dragi na lewo i prawo – był ulubieńcem świty Andy'ego Warhola, także Beatlesów, gdy byli w mieście'.
Barry Miles spekuluje w książce o Paulu, 'Many Years From Now', że mogło chodzić jednak o wspomnianego na początku dr Roberta Freymanna, znanego jak dr Feelgood, którego klinika dostarczała prochów także np. dla Jackie Kennedy. Szczegółów jego kontaktów z Beatlesami nie znamy jednak dokładnie.
W 1972 roku John zasugerował, że Paul mógł mu pomóc w napisaniu refrenu i wielu znawców zgadza się z ta opinią. Sentymentalny fragmenty piosenki mogą sugerować udział Paula w postaniu piosenki, ale Paul nigdy nie spierał się o udział w kreacji tego utworu.
wszystkie fotografie, 1966, sesja 'Revolver'

Ring my friend, I said you call Doctor Robert
Day or night he'll be there any time at all, Doctor Robert
Doctor Robert, you're a new and better man,
He helps you to understand
He does everything he can, Doctor Robert

If you're down he'll pick you up, Doctor Robert
Take a drink from his special cup, Doctor Robert
Doctor Robert, he's a man you must believe,
Helping everyone in need
No one can succeed like Doctor Robert

Well, well, well, you're feeling fine
Well, well, well, he'll make you ... Doctor Robert

My friend works for the national health, Doctor Robert
Don't pay money just to see yourself with Doctor Robert
Doctor Robert, you're a new and better man,
He helps you to understand
He does everything he can, Doctor Robert

Well, well, well, you're feeling fine
Well, well, well, he'll make you ... Doctor RobertDR ROBERT
Dr Robert - mono mix
Dr Robert take 7

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz