3. SONGS "W STYLU THE BEATLES"

Dziś niemieckie “przeboje a la Beatles”. Uzupełniając tą serię, pragnę jeszcze raz podkreślić, że propozycję stąd należy traktować bardzo umownie. Ktoś mógłby żachnąć się, że jakim prawem ta czy inna piosenka, aspiruje do bycia podobną do klasyki Wielkich Beatlesów. 
Że piosenki Liverpoolczyków są poza konkurencją, genialne same w sobie itd. Odsyłam do początkowego tekstu w tej serii. Chodzi nam o pewien klimat, nastrój, może aranżację wokalną, instrumentalną, może własne skojarzenie. Piosenki Fool’s Garden jak i drugiego zespołu, tego z Monachium zyskały popularność w całej Europie (tylko) dzięki MTV (videoclipom) i ofiajlnym wypowiedziom,że inspirowały ich dokonania Wielkiej Czwórki -  schematy kompozycyjne, także chórki. Ta druga piosenka podobno została napisana pod wpływem rozwiązań wokalnych z ‘Because’ Johna. Czy słusznie ?

 Nie wiem, ale doskonale pamiętam artykuł napisany przed laty, że piosenka ta (mowa o piosence Beatlesów) zrewolucjonizowała na lata sposoby aranżacji wokalnych, na wiele głosów, sposób budowę harmonii itd. Ale wiemy, że już w ‘It Won’t Be Long’ krytycy doszukali się różnych skomplikowanych rozwiązań muzycznych, zupełnie wtedy (i nigdy)  nie znanych Lennonowi ( London Times nazwał akordy z piosenki: "Aeolian cadences of the chords")
MUNCHENER FREIHEIT -  ‘Play It Cool’

Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz