13. WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 1971

  
Ringo nagrywa swój wielki przebój ‘Back Of Boogaloo’, Paul negocjuje swój występ – poprzez swego szwagra, Johna Eastmana – w amerykańskich programach muzycznych stacji CBS i NBC.
4 września – singiel Paula ‘Unlce Albert/Admiral Halsey’ na szczycie Billboardu  i innych list przebojów w USA.
5 września – w wywiadzie  udzielonym w hotelu St. Regis  amerykańskim dziennikarzom John i Yoko mówią niezbyt pochlebne rzeczy o George. Przeczytajcie:
Pytanie (dotyczące George’a Harrisona): Jest on może najbardziej enigmatycznym z Beatlesów. Czy chcesz powiedzieć, że jest on bardziej konwencjonalny, niż stara się wyglądać?
JOHN: Nie istnieje George, który by chciał coś powiedzieć. Ma zawsze własne zdanie...  nie można go przekonać do niczego nowego. Jest zawsze na czasie i ubiera się w najmodniejsze ciuchy...
Yoko: Chociaż nie jest zbyt intelektualnie wyrobiony...
JOHN: Nie. Ma bardzo ograniczony światopogląd i tak naprawdę nie potrafi wyjść poza własne zdanie. Nawet Paul jest od niego bardziej wyrobiony. Któregoś razu w biurze Apple zagadnąłem do niego o coś, a on odpowiedział: Wiesz, jestem równie inteligentny co ty.
6 września – w hotelu St. Regis Lennonowie nadal kontynuują pracę nad filmem ‘Imagine’. Kręcą w owym czasie sceny m.innymi z Fredem Astairem, słynnym hollywoodzkim tancerzem (na zdjęciu), Jackiem Palance – hollywoodzkim aktorem oraz showmanem Dickiem Cavettem,  którzy akurat mieszkają w tym samym hotelu. Cavett korzysta z okazji i zaprasza oboje Lennonów do udziału w swoim programie.
 8 września – Lennonowie rejestrują swój występ w programie ‘Dick Cavett Show’, który stacja ABC TV nada 12 września (na zdjęciu). 
W czasie 90 min. show, oboje Lennonowie cały czas palą. W pewnym momencie John odwraca się i mówi wprost do kamery: Nie wyszło Arturze, nie ? (odnosząc się do swojej kuracji z Janovem, która miała wyzbyć się u niego nałogu tytoniowego). 

W trakcie trwania programu John zagadywany o The Beatles (w programie wspomina o 'czarnej torbie na głowę prowadzącego, jeśli pojawi się "temat Beatlesów") mówi: ‘ 
W każdym razie Yoko nie rozbiła The Beatles. Jak mogłaby rozbić nas czterech taka mała dziewczynka, czy nawet kobieta. The Beatles sami się skończyli... Jeśli to zrobiła, to należy jej podziękować za całą tą miła muzykę jaką  George, Paul, Ringo i ja stworzyliśmy od chwili pożegnania... Czy pamiętam kiedy się rozpoczął rozpad Beatlesów? Nie, to trochę tak jakbyś zapytał, czy pamiętam kiedy się zakochałem. A tymczasem to się staje samo z siebie'.
  Urywek tego programu, w którym John wspomina sposób pisania piosenki ‘Imagine’, pojawi się w 1994 roku w filmie Roberta Zemeckisa ‘Forrest Gump’ z Tomem Hanksem, do dzisiaj wielkim przyjacielem McCartney’a i Starra. Na zdjęciu John Lennon i Tom "Forrest Gump" Hanks - fantastycznie zmontowaniu w tym genialnym filmie. Generalnie program wtedy został skrytykowany przez dziennikarzy, gdyż Lennonowie nie za wiele odpowiadali na pytania widzów a tylko zachwalali swoje poczynania w tym nowy album.

9 września -  w Stanach Zjednoczonych wychodzi album ‘Imagine’ (brytyjska premiera odbędzie się prawie miesiąc później). John odpowiada na pytania dotyczące utworu ‘How Do You Sleep’: ‘To nie jest utwór wyłącznie o Paulu, to piosenka, która żyje swego rodzaju własnym życiem...Reporter: Paul powiedział, że  rozumie jak John może upubliczniać nasze prywatne kłótnie. JOHN:  Jasna cholera, posłuchajcie sobie choćby jego ‘Rams’. Nie wydrukowano tekstów więc trzeba go posłuchać. Ja tylko odpowiadam na ‘Ram’. Kiedy po raz pierwszy słuchałem jego albumu, natychmiast usiadłem i napisałem piosenką, będącą moją odpowiedzią. To takie proste. Chodziło również o mój chwilowy gniew. Jednak zostało to napisane na papierze, a kiedy to zaśpiewałem, nie brzmiało już tak gniewnie, jak wtedy gdy śpiewałem to w studiu, bo minęły cztery tygodnie, a my wciąż nad tym pracowaliśmy. Przypominało mi to trochę kawał: ‘Napiszmy to’. Nie braliśmy tego wtedy zbyt poważnie.
11 września – singiel George’a ‘Bangla Desh’ dochodzi do 10 pozycji na brytyjskich listach przebojów, za oceanem do 23-ciej. W międzyczasie w Anglii, ze względu na problem z uzyskaniem pozwolenia, teledysk Harrisona z wykonywanym przez niego na koncercie z 1 sierpnia utworem 'Bangla Desh' nie zostaje zamieszczony w wieczornej edycji programu 'Tops Of The Pops'. Producent programu obwieszcza, że dopiero tego samego dnia dowiedział się od Apple, że nie może emitować tego filmiku Specjalista od PR w imieniu ex-Beatlesa wyjaśnia, że ten nie chciał, by film ujrzał światło dzienne, zanim nie zostanie starannie dopracowany. Utwor zostaje wyemitowany w programie ale jako obraz stanowi film z tańczącym Indianinem.

13 września - w londyńskim szpitalu King's College na świat przychodzi drugie dziecko Paula i Lindy McCartney'ów -  Stella Nina McCartney. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku narodzin Mary, rok wcześniej, na czas pobytu Lindy w szpitalu Paul również tam zamieszkuje, by być u boku żony. Stella rodzi się poprzez cesarskie cięcie. Paul wspomina tą chwilę:  'Siadłem przed drzwiami w swym zielonym fartuchu (Paul miał zakaz wstępu na salę zabiegową - RK) i zacząłem się modlić jak oszalały ... w tamtej chwili przyszła mi do głowy nazwa Wings'. Paul brał pod uwagę również nazwę swej grupy wyraz Turpentine lecz fani przekonali go do tego by jej zaniechał.
22 września - George i Patti Harrisonowie wracają do kraju z Nowego Jorku.

30 września - tego dnia odbywa się przyjęcie uświetniające otwarcie nowego studia nagraniowego Apple przy 3 Saville Row (Londyn - na zdjęciu z lewej), wartości 500 000 funtów. George Harrison jest jedynym Beatlesem, który jest na nim obecny, ku wielkiemu rozczarowaniu tłumu fanów oczekujących na ulicy. 
W trakcie party George zwierza się dziennikarzom: 'To trochę smutne, że Apple uzyskała pozycję o jakiej nasza czwórka marzyła trzy lata temu. Mam tylko nadzieję, że Paul będzie mógł używać tego studia, kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Byłoby głupio gdyby tego nie chciał.... Nie wydaje mi się, by nasza czwórka mogła jeszcze wspólnie pracować, chociaż bardzo pragnąłbym, byśmy wciąż byli przyjaciółmi. Wszyscy jesteśmy właścicielami tej firmy, a w dodatku ma się ona świetnie. Chciałbym, żebyśmy mogli się wszyscy szczerze z tego cieszyć'. 
Zdjęcie z otwarcia studia. Po lewej stronie George'a siedzi Peter Ham, muzyk Badfinger, po prawej Klaus Voorman. Nie jestem pewien ale nad ex-Beatlesem stoi (lub stoją) członek duetu Splinter. Wszyscy słuchają playbacku nagra Badfinger.
W ciągu pierwszego miesiąca pracy nowego studia, Ringo gra na perkusji w sesjach nagraniowych nowego duetu Apple, Lon & Derek Vaneaton, natomiast George jest wspólnie z Toddem Rundgrenem producentem albumu Badfinger 'Straight Up', który ukaże się w pierwszym kwartale następnego roku (zdjęcie). Ex-Beatles zagra także na dwóch utworach na płycie ('Day After Day' oraz 'I'd Die Babe').
Na kolportowanych broszurkach reklamujących studio widnieją informację, że godzina wynajęcia studia wynosi od 31 do 37 funtów, w zależności od wykorzystania będących na wyposażeniu  magnetofonów nagraniowych (8 i 16 śladowe).


1 października – George Harrison (pamiętajmy o jego przeboju ‘Taxman’ z 1966) spotyka się w Londynie z członkiem parlamentu brytyjskiego, ministrem skarbu Patrickiem Jenkinsem, mając nadzieję że uda mu się zmniejszyć podatek za sprzedaż albumu ‘Bangla Desh’. Jednak spotkanie okazuje się porażką, a Jenkins uprzejmie stwierdza, że bardzo mu się podobają szczytne ideały Harrisona ale Wielka Brytania również potrzebuje pieniędzy. Następnego dnia George i Patti wracają do Nowego Jorku na pokładzie luksusowego liniowca ‘SS France’. Wcześniej z tego samego środka lokomocji korzystali McCartneyowie


9 października – w 31-sze urodziny Johna, w Everson Museum zostaje oficjalnie otwarta dla publiczności wystawa Yoko pt ‘This Is Not Here’. To retrospektywne  spojrzenie na ostatnich 10 lat  jej kariery. John utrwala całe wydarzenie na taśmie filmowej co staje się już u niego rutyną. Wieczorem tego samego wieczoru w pokoju hotelowym w Syracuse, odbywa się jam jession, której celem jest celebracja urodzin Beatlesa. Obecni są m.in. Ringo Starr ( ze swoją żoną Maureen), Eric Clapton, Klaus Voorman, Allen Ginsberg, Jim Keltner oraz wierni 'roadies' czyli  Neil Aspinall wraz z Malem Evansem. 
 W trakcie jam wykonywane są piosenki Beatlesów (np. 'Yellow Submarine'), solowe Johna a także ‚My Sweet Lord’ George’a czy ‘Uncle Albert -  Admiral  Halsey’. Na zdjęciach.

W Wielkiej Brytanii prasa muzyczna wyjawia, że nowy zespół Paula będzie się nazywał Wings.
11 października - Amerykanie w tym dniu mogą już kupić nowy singiel Johna z utworami 'Imagine' i 'It's So Hard'.
16 października - John i Yoko przeprowadzają się do nowojorskiego 2-pokowego mieszkania przy 105 Bank Street w Greenwich Village, gdzie za sąsiadów mają m.in. Boba Dylana czy Jacka Rubina. Na pytanie dlaczego zdecydowali się tutaj zamieszkać John odpowiada: 'To najlepsze miejsce pod słońcem. Kiedykolwiek muszę stąd wyjechać, czuję się chory. Powroty do Anglii są dla mnie niczym powroty do Danii - a w Danii nie zamierzam mieszkać. 
Lennonowie i Jack Rubin w mieszkaniu Johna w Greenwich Village.
26 października - w swoim mieszkaniu w Greenwich John i Yoko nagrywają domową wersję  demo utworu 'Happy Christmas (War Is Over)'. Sesje nagraniowe tego numeru Johna zaczną się dwa dni później w studiu Record Plant. Produkcją sesji zajmuje się Phil Spector. W utworze grają m.in. Jim Keltner oraz spóźniony o jeden dzień w studiu Klaus Voorman, którego gra na basie na albumie 'Imagine' bardzo spodobała się obojgu Lennonom.
29 października - rozpoczynają się nagrania utworu 'Listen The Snow Is Falling', kompozycji Yoko, która znajdzie się na stronie B singla 'Happy Christmas'.
30 października - John i Yoko dowiadują się, że album 'Imagine' doszedł do 1 miejsca amerykańskich list przebojów.
31 października - w studiu Record Plant pojawia się chór Harlem Community, by wziąć udział w nagraniu 'Happy Christmas'.  Sesje odbywają się w porze popołudniowej - dość rzadkie u Johna - ale chórzyści to dzieciaki od 4 do 12 lat i John chce by na czas znalazły się w swoich domach w łóżkach, co im komunikuje. Yoko uczy dzieci słów i melodii ale chór powiększy się w trakcie prób. Do chóru dołączają się z czasem także niektóre mamy dzieciaków, po uprzednim sprawdzeniu przez Johna, że umieją śpiewać. Na koniec wszyscy zgromadzeni w studiu robią sobie wspólne zdjęcie wokół choinki. Zdjęcie to zostanie wykorzystane na okładce singla. Całość procesu nagraniowego jest nagrywana. Brytyjska telewizja wyemituje  ten materiał w programie 'Tops Of The Pops'  dopiero 14 grudnia 1972. roku.
 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz