MAJ, CZERWIEC 1973


  MAJ John Lennon i Yoko Ono wprowadzają się do budynku Dakota, niedaleko Central Parku. Mieszkańcami tej renomowanej budowli są najbogatsi ludzie Nowego Jorku (pewnie Ameryki, może świata także). Budynek słynie z tego, że właśnie w nim zainstalowano pierwszą na świecie windę. Wiemy także, że rozsławił go także Roman Polański kręcąc w nim 'Rosemary's Child' (Dziecko Rosemary). Dzisiaj budynek słynny jest oczywiście z tragicznego wydarzenia, śmierci Johna.
W maju f irma Allena Kleina ABKCO ogłasza plany wykupienia Apple.


7 maja - George wydaje swój pierwszy od 1971 singiel z utworami "Give Me Love (Give Me Peace On Earth" / 'Miss O'Dell'. Premiera brytyjska będzie miała miejsce pod koniec maja, 25. Paul McCartney komentuje utwór tytułowy: To bardzo ładny singiel. Solo gitarowe to istny majstersztyk ale podobają mi się również zmiany tempa.


11 maja - 10 lipca PIERWSZA BRYTYJSKA TRASA WINGS.

Trasa rozpoczyna się z trzymiesięcznym opóźnieniem. Od 1966 roku jest to jakakolwiek pierwsza zaplanowana trasa po Wielkiej Brytanii któregoś z czwórki Beatlesów. W skład repertuaru zespołu wchodzą takie piosenki jak: 'Wild Life', 'Seaside Woman' (wykonywany przez Lindę), 'Go Now' (Denny Laine), 'C Moon', 'Live and Let Die', 'Maybe I'm Amazed', 'My Love', 'Say You Don't Mind' (znowu Laine),' Hi Hi Hi'. Paul wykonuje także jedyny 'beatlesowski' utwór, choć to jest cover, 'Long Tall Sally'. Jako support występuje zespół Brinsley Schwarz (na zdjęciu), a przed samym wyjściem na scenę Paula z zespołem, na scenie pojawia się ... żongler.Pełny program trasy to:
11 maja - Bristol's Hippodrome
12 maja - Oxford's New Theatre
13 maja - Cardiff Capitol
15 maja - Bournemouth Winter Gardens
17 maja -  Manchester's Hard Rock
18 maja (dwa koncerty) -  The Liverpool Empire
19 maja - Leeds University
21 maja - Preston's Guildhall
22 maja - Newcastle Odeon
23 maja - Edinburgh Odeon
24 maja - Glasgow, Green's Playhouse
25-26 maja -  Hammersmith Odeon, Londyn
27 maja - dodatkowy koncert znowu  w Londynie, dodany ze względu na odwołanie koncertu w Birmingham oraz duże zainteresowanie londyńskich fanów.
4 lipca - Sheffield's City Hall
6 lipca - Birmingham Odeon
9 lipca - Leicester's Odeon
10 lipca - Newcastle City Hall (na filmie niżej).
12 maja - konferencja Paul w oksfordzkim New Theatre. Na pytanie, dlaczego napisał piosenkę dla Ringa ('Six O'Clock'), Paul odpowiada:  Zrobiłbym to dla każdego z moich przyjaciół. Nawet dla Roda Stewarta, gdyby oczywiście zadzwonił... (kiedy Stewart się o tym dowiaduje, natychmiast dzwoni do McCartney'a, w wyniku rozmowy Rod dostaje utwór 'Mine For Me', wydany w 1974. W czasie konferencji Paul starannie unika odpowiedzi na pytanie o ew. powrót Beatlesów.

Tego samego dnia podwójny album 'The Beatles 1962-1966' dochodzi do  trzeciej pozycji na brytyjskich listach


13 maja - Nagłowki w 'Daily Express': 
 'NIEZWYKŁA WIADOMOŚĆ... RINGO... CUDOWNE PRZEDSTAWIENIE'. 
Film 'That'll Be The Day' wchodzi w Wielkiej Brytanii na ekrany sieci ABC  oraz innych większych kin. Tuż przed premierą Paul cofa ustną umowę zawartą z producentami filmu, zezwalającą im na wykorzystanie w ścieżce dźwiękowej piosenek Buddy Holly'ego.

14 maja - Yoko w Houston (USA) otrzymuje prawo do stałej opieki prawnej nad swoją córką Kyoko. Pozostaje jednak jeden problem do rozwiązania, dalej nie wiadomo gdzie dziecko przebywa.

19 maja - W Wielkiej Brytanii podwójny album 'The Beatles 1967-1970' dochodzi do pierwszego miejsca list przebojów. Podobny sukces odnosi w Stanach Zjednoczonych 26 maja, gdzie dodatkowo ustanowiony jest przez pewien czas rekord: płyta jest piętnastym z rzędu albumem grupy, który zajmuje pierwsze miejsce na tamtejszych listach przebojów. W międzyczasie 'Album Czerwony' osiąga pozycję numer trzy.

25 maja - Wytwórnia RIAA ogłasza, że album Wings 'Red Rose Speedway' osiągnął status złotej płyty


27 maja - w Town Hall w nowojorskim Broadway'u Yoko gra kolejny (pierwszy był 22 maja) solowy koncert zorganizowany przez rozgłośnię WBAI, którego sponsorem jest tym razem wytwórnia Capitol. W trakcie koncertu mówi do publiczności: 'Prawdopodobnie znacie mnie jako aktorkę, która wyszła za dobro publiczne czyli Johna Lennona, jako wściekłą krzykaczkę lub jeszcze coś innego'. John wcześniej dla 'Melody Maker' : Yoko nie potrzebuje już żadnych wskazówek... wie, jak napisać piosenkę i jeszcze więcej. Potrafi tworzyć prawdziwe utwory opowiadające o wszystkim, co ma znaczenie. Czy ktoś pamięta, że jej mężem jest niejaki John Lennon?


  W Liverpoolu, w celu zrobienia miejsca dla kanału wentylacyjnego powstającej stacji metra, po czteromiesięcznej zwłoce zostaje zamknięty ostatecznie na dobre klub na Matthew Street- Cavern. Nie wszystko jednak dla klubu zostaje stracone, ogłasza się, ze wkrótce klub zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy. W latach 80-tych, po zaniechaniu planów budowy metra, miejsce starego położenia klubu zostanie przemienione na parking samochodowy. W 1984 otwarte będzie tu centrum handlowe Cavern Walks, w skład którego w podziemiach budynku powstanie replika starego Cavern Club, zbudowana przy użyciu oryginalnych cegieł.

30 maja - W Ameryce ukazuje się album George'a 'Living In A Material World' (premiera brytyjska ma miejsce 22 czerwca).
CZERWIEC - ponieważ następny termin trasy Wings zaplanowano na 4 lipca, zespół spędza większą część czasu w Szkocji, na farmie Paula, ćwicząc w prywatnym studiu Beatlesa.
1 czerwca - W Wielkiej Brytanii ukazuje się singiel Wings z utworami 'Live And Let Die' / 'I Lie Around' (a Ameryce ukaże się 18 czerwca). Ciekawostką słynnego tematu z filmu o agencie 007  - w jego rolę wciela sdobry znajomy The Beatles, aktor Roger Moore, znany wcześniej z serialu 'Saint' (w Polsce wyświetlany jako 'Święty') o tym samym tytule co singiel jest to, że gdy  George Martin odtwarza muzykę producentowi ścieżki dźwiękowej filmu, Harry'emu Saltzmanowi, ten jest przekonany, ze to zwykła wersja demo i chce ją zaadaptować na potrzeby filmu w wykonaniu Thelmy Houston. Zmieszany Martin przyznaje wówczas, że jest to ostateczna wersja piosenki jednego z ex-Beatlesów. 

Dobra passa solowej kaiery gitarzysty Beatlesów trwa. Album George'a Harrisona 'Living In A Material World' zostaje nagrodzony przez RIAA (amerykańska wytwórnia) tytułem złotej płyty.

2 czerwca - Singiel Wings 'My Love' oraz album 'Red Rose Speedway' wchodzą równocześnie na pierwsze miejsca amerykańskich list przebojów. Singiel Paula będzie musiał niebawem ustąpić 1-go miejsca singlowi George'a Harrisona 'Give Me Love (Give Me Peace On Earth)'

9 czerwca - Podwójny album 'The Beatles 1962-66' dochodzi do pierwszej pozycji amerykańskich list przebojów.
23 czerwca - Album George'a 'Living   In The Material World' dochodzi do miejsca numer 1 w Ameryce.


28 czerwca - John (z krótką fryzurą) i Yoko biorą udział w demonstracjach przed Ambasadą Wietnamu w Waszyngtonie. W tym samym dniu firma ABKCO Allena Kleina pozywa Johna, Aple Films Ltd oraz nowojorską wytwórnię Apple Records o odszkodowanie w wysokości 508 000. Firma Allena Kleina twierdzi, że z polecenia Johna zapłaciła różnym osobom, firmom i urzędnikom rządowym łączna kwotę 126 894 dolarów, która nie została im jeszcze zwrócona.

29 czerwca - Nowojorska premiera ósmego filmu o przygodach agenta Jamesa Bonda, 'Live And Let Die' (premiera londyńska tydzień później). 
John i Yoko zostają przez dwa kolejne dni  (29-30 czerwca) przesłuchiwani przez senacką komisję w sprawie afery Watergate.

30 czerwca - Singiel George'a  'Give Me Love (Give Me Peace On Earth)' dochodzi do miejsca numer 1 na amerykańskich listach przebojów oraz ósmego w rodzinnej Wielkiej Brytanii.


 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 

7 komentarzy:

 1. http://www.setlist.fm/setlist/wings/1973/greens-playhouse-glasgow-scotland-43dc5753.html

  do setlisty i dat koncertów polecam tę stronkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, posiadam dostęp do bazy wszystkich koncertów solowych ex-beatlesów.

  OdpowiedzUsuń
 3. to ex śmiesznie zabrzmiało, zapewne dla nas oni nigdy nie będą byłymi a może nawet przede wszystkim byłymi Beatlesami. ;))
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Więc jesteś ich fanem jak ja. Nazywanie ich ex-Beatlesami, czy Beatlesami... Hm... Zgadzam się, że na zawsze zostali oni już w czwórkę Beatlesami, ale akurat obie nazwy mi odpowiadają. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Post wcześniej się ukazał, trochę uzupełniony więc już z komentarzami nieocenionego Noisre. Żołnierskimi. Jaka w sumie to piosenka od Twojego nicku?

  OdpowiedzUsuń
 6. witaj Ryśku
  NOthing IS REal ;)
  reszta dla Beatlesofila to już betka
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. No tak... oczywiście, ale bez podpowiedzi nie wpadłbym na to. Sugerowałeś, lub nie domyśliłem się, że wyraz 'Noisre' jest tytułem:) Pozdro!

  OdpowiedzUsuń