PAUL MCCARTNEY (WINGS): "Mary Had A Little Lamb"

Singiel
Strona B: 'Little Woman Love'
Kompozycja: opracowanie: Paul & Linda McCartney
Producent: Paul & Linda McCartney
Wydany: 12 maja 1972 (UK), 29 maja 1972 (USA)
Wytwórnia: Apple
Długość: 3:30'Mary Had A Little Lamb' to moim zdaniem bardzo udana  próba nagrania ('stworzenia') przez lidera Wings popularnego przeboju dla dzieci (Pete Townsend z The Who wskazywał ją jako ulubioną piosenkę jego dziecka, córeczki Emmy), który niesłusznie jest dzisiaj prawie zapomniany i pomijany w mediach. Piosenkę bardzo skrytykowano za zaadaptowanie dość banalnego tekstu i podlizywanie się zbyt prostym  gustom muzycznym, nie przystającym do tej rangi kompozytora co ex-Beatles. Pomimo tego to piosenka dotarła do aż do 9 miejsca list przebojów w rodzimym UK. W Stanach Zjednoczonych singiel dotarł tylko pod koniec pierwszej trzydziestki i co ciekawe, większą popularnością w eterze cieszyła się druga strona singla (w USA na okładce tytułu obu piosenek sugerowały jakoby singiel miał obie strony A).

Wings, 1972: Paul i Linda McCartney, Denny Laine, Denny Seiwell oraz Henry McCullough.

Paul wcześniej wyjaśniał, że nagrał tą prostą, melodyjną piosenkę na bazie popularnego wierszyka dla dzieci w odpowiedzi na to, że emisje jego singla 'Give Peace to Ireland' były zakazane przez BBC. Oryginalna wersja wiersza napisana przez ... Amerykankę, nauczycielkę z New Hampshire Sarah Josephinę Hale (1788-1879) została opublikowana w 1830. Jest także prawdopodobne, że autorem wiersza jest John Roulstone, wizytujący wtedy szkołę gdzie uczyła Hale. Melodię napisał Lowel Mason, ale Paul z Lindą  zmodyfikowali trochę melodię (podobny zabieg co z 'Golden Slumbers' z albumu 'Abbey Road').
Pomimo takiej interpretacji McCartney'a genezy nagrania utworu, wydaje się, że było inaczej. Inne źródła (np. technicy współpracujący z Wings) wskazują na fakt, iż piosenka 'Mary...' powstała dużo wcześniej, na pewno przed protest songiem o Irlandii, gdyż można ją usłyszeć np. podczas wywiadu radiowego, którego Paul udzielił stacji WRKO w grudniu 1971 roku. Singiel "Give Ireland Back to the Irish" BBC zaczęło ignorować pod koniec lutego 1972.


Bez względu na datę napisania piosenki, mamy tutaj naprawdę udany przykład 'łagodnego' Paula, któremu pisanie chwytliwych melodii nigdy nie sprawiało trudności. W nagraniu wzięły udział dzieci Paula, dwie córeczki: Hearther (pasierbica, ur. 1962, córeczka Lindy) oraz Mary (ur. 1969). 

Mary had a little lamb,
his fleece was white as snow,
Ev'rywhere that Mary went,
that lamb was sur to go.

And you could hear them singing:
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.

He followed her to school one day,
it was against the rules,
Made the children laugh and play to
see a lamb at school.

You could hear them singing:
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.

Soon the teacher turned it out,
still it lingered near,
Waited patiently about till
Mary did appear.

You could hear them singing:
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.

"But the lamb loved Mary so",
the eager children cry,
"And Mary loves the lamb, you know",
the teacher did reply.

And you could hear them singing:
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la.
(Ev'ry body singing)
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la. 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz