YOUNG BLOOD, SEARCHIN'

______________________________
W dzisiejszym poście wyjątkowo dwie piosenki. Powód? Obie zostały wydane na tym samym singlu, obie zostały nagrane przez Fab Four. To chyba - zastrzegam, że chyba - jedyny taki przypadek w całej dyskografii The Beatles (bardzo pasuje mi tutaj nazwa 'songografia'), kiedy zespół miał w swoim repertuarze dwie piosenki, wydane wcześniej przez jednego wykonawcę na dwóch stronach małej płytki.
"YOUNG BLOOD"


Nagrana: 1 czerwca 1963
Wydana: 30 października 1994 (UK), 5 grudnia 1994 (USA)
Producent: Terry Henebery, George Martin (producent wykonawczy składanki Apple).
Długość: 1:57

Kompozycja: Jerry Leiber, Mike Stoller, Doc Pomus


Obsada:  
GEORGE: wokal, gitara solowa
JOHN: chórki, wokal, gitara rytmiczna   
PAUL chórki,gitara basowa
RINGO:  perkusja


Dostępne na: Live At The BBC

Piosenka wykonywana przede wszystkim w liverpoolskim Cavern. Nagrana po raz pierwszy w lipcu 1962 roku. Zespół wykonywał ją także w 1963 roku w programie 'Pop Go The Beatles' (emisja: 11 czerwca 1963),nagrywanym w studiu BBC Paris Studio 1 czerwca 1963, i to wykonanie słyszymy na płytce CD wydanej 1994 roku. Przypomnijmy, że Beatlesi nagrali łącznie 52 programy dla Radia BBC, przeważnie przy udziale zgromadzonego w studiu audytorium.
Oryginalnie piosenka została wydana na singlu w marcu 1957 roku przez amerykańską soulową grupę wokalną The Coasters. Autorem piosenki był muzyk soulowy oraz kompozytor Doc Pomus, który zaprosił do współpracy słynny duet kompozytorski (także producencki): Jerry'ego Leibera (słowa) & Mike'a Stollera (muzyka).   
Stoller, Elvis i Leiber
Duet napisał dla Elvisa jego wielkie hity: 'Hound Dog', 'Jailhouse Rock', także wiele innych, ale także takie piosenki: 'Some Other Guy', 'The Kansas City', 'Three Cool Cat', które wykonywali The Beatles (czy 'Stand By Me' nagrany przez Johna Lennona na album 'Rock And Roll').
 Doc Pomus stworzył także kilka przebojów, m.in dla Ray'a Charlesa 'Lonely Avenue' czy The Drifters 'Sweets For My Sweet'.
 W kategorii soulowej list Billboardu piosenka 'Young Blood' doszła do szczytu, w ogólnokrajowej do miejsca nr 8, a więc piosenka była sporym przebojem. Do tego nawet stopnia, że magazyn 'Rolling Stone' umieścił ją na 414 miejscu swego zestawienia 500 Największych Przebojów Wszch-czasów.
Wersja The Beatles z George'm Harrisonem w roli głównego wokalisty różni się tempem od oryginału i wyczuwamy w niej ten magiczny dotyk przyszłej Wielkiej Czwórki. Rock and Roll spod znaku The Beatles czyli zawsze wspaniały główny wokal plus pełne energii chórki.
Willy Russell, liverpoolski dramatopisarz wspominał: 'Byłem kiedyś bardzo blisko... Stałem przy stole kawowym a John Lennon zamawiał przy nim colę i hot-doga - w Cavern nie było rzecz jasna żadnego alkoholu. Rozlał trochę na mnie coli, ale grzecznie przeprosił. Jeśli słyszałeś kiedyś The Beatles w The Cavern, wiedziałeś, że to był najbardziej odjazdowy zespół w historii, ze swoją surowością z Południa, radośnie wściekłego, no i w tych swoich czarnych skórach'.
'Young Blood' można było usłyszeć w liverpoolskiej Pieczarze, ale nie był to jednak jakiś utwór, do którego zespół chętnie i często wracał (w czerwcu 1985 roku Paul McCartney kupił na aukcji w Sotheby taśmę z oryginalnymi nagraniami The Beatles z klubu Cavern, na której była także i piosenka 'Young Blood'). Wszyscy Beatlesi lubili czarnoskórych muzyków zza oceanu (Paul stwierdził, że prócz Elvisa, wszystko co dobre z Ameryki wychodziło na płytach czarnoskórych muzyków).W czasie swojej pierwszej wizyty w Ameryce, Beatlesi poszli oglądać na żywo Coasters w jednym z nowojorskich klubów. Ringo Starr był bardzo rozczarowany, że tak wielkie gwiazdy można usłyszeć w zwykłym klubie (Mau Mau Lounge). Ciekawostką może być fakt, że w czasie słynnego 'Koncertu Dla Bangla Desh', zorganizowanego przez George'a Harrisona w 1971, Leon Russell zaśpiewał na scenie właśnie piosenkę 'Young Blood'. Ciekawą wersję piosenki nagrał także w 1987 aktor ... Bruce Willis.
 
 'I Saw Her Standing There' to jedna z bardzo wczesnych kompozycji młodego Paula McCartney'a, napisana przez niego wieku 14-16. Paul nie odniósł się nigdy do piosenki Coastersów i podobnego początku tekstu, ale mógł ją w owym czasie znać. Tekst piosenki jest jednak bardzo typowy dla wszystkich piosenek rock and rollowych, dotyczy relacji chłopca z dziewczyną, pierwszych spotkań, uniesień. Dlatego nie musi to nic oznaczać, a piosenkę Beatlesi poznali dzięki płytom NEMS Epsteina.
I saw her standing on the corner (Yip yip boom)
A yellow ribbon in her hair (Yip yip boom)
I couldn't stop myself from calling
Well look a-there, look a-there
Wow look a-there, well look a-there
Young blood, young blood, young blood
I can't get you out of my mind

I took one look and I was fractured (Yip yip boom)
I tried to walk but I was lame (Yip yip boom)
I tried to talk but I just stuttered
Well what's your name, what's your name
Well what's your name, well what's your name
Young blood, ah young blood, young blood
I can't get you out of my mind

A crazy stop, she was the top
I tried to follow her all the way home
Things went bad, I met her dad
He said, "You'd better leave my daughter alone"
Ow!

Well I tried to speak but I just stuttered (Yip yip boom)
I saw the rising of the sun (Yip yip boom)
And all along my heart was falling
While you're the one, you're the one
While you're the one, ah you're the one
Young blood, oh young blood, yeah young blood
I can't get you out of my mind
Yeah young blood, oh young blood, yeah young blood
I can't get you out of my mind 


________________________
"SEARCHING"

Nagrana: 1 czerwca 1963
Wydana: 20-21 października 1995 (UK, USA)
Producent: Mike Smith (oryginał),

Długość: 3:48
Kompozycja: Jerry Leiber & Mike Stoller,Obsada:  
PAUL wokal,gitara basowa
JOHN: chórki, wokal, gitara rytmiczna   
GEORGE: chórki, gitara solowa 
PETE BEST:  perkusja


Dostępne na: Anthology 1Na drugiej stronie singla The Coasters 'Young Blood' znalazła się piosenka 'Searching', którą Beatlesi zaśpiewali w czasie słynnego przesłuchania dla Decca Records w dniu 1 stycznia 1962 roku. Jak wiemy brytyjska wytwórnia odrzuciła zespół, który przygarnęła amerykańska EMI i jej filia Parlophone. W 'Searching' główny wokal śpiewał Paul i piosenka w czasie przesłuchania dla Decca została nagrana jako ostatnia. Być może szkoda. Przesłuchujący byli już rozczarowani czterema młodymi muzykami z Liverpoolu i nie dostrzegli ogromnego rock and rollowego potencjału ostatniej piosenki. Beatlesi nagrali ją także w czerwcu 1963 dla brytyjskiejBBC. Piosenkę wykonywali już szkolni koledzy Johna w ramach The Quarrymen. Wersję dla Decca Rcords możemy usłyszeć na pierwszej płytce 'Antologii'. Między innymi dzięki tej piosence, grający w niej na perkusji Pete Best otrzymał spore tantiemy.

PAUL: Przypadkowo dowiedzieliśmy się, że jest taki facet, który ma płytkę Coasters z 'Searching'. Colin (Hanton), kolega Johna, perkusista w jego skifflowej kapeli znał tego faceta i w ten sposób i my do niego dotarliśmy. Strasznie chcieliśmy mieć to płytę... Piosenka stała się wielkim przebojem The Beatles, graliśmy ją bardzo często w Cavern
W 1982 roku Paul McCartney wybrał tą piosenkę jako jedną ze swoich ulubionych, którą jako jedną z ośmiu płyt, zabrałby na Bezludną Wyspę. Zaskakujące, prawda? Niekoniecznie. W 1982 roku  Paul zagrał tą piosenkę w czasie prób studyjnych i w czasie kręcenia videoclipu do swojej piosenki 'Take It Away'(dokładnie: 23 czerwca 1982w Borehamwood, Elstree Studios).

"Searching" została wydana na stronie B singla 'Young Blood'. Sama dotarła do miejsca nr 1 na soulowej liście Billboardu, była numerem 3 na ogólnej.

 

Gonna find her, gonna find her

Well searching
Yeah I'm gonna searching
Searching every which a-way yeh yeh
Oh lord I'm searching
Ny good lord, searching
You know honey
Searching every which a-way yeh yeh yeh
But I'm like that northwest Mountie
You know I'll bring her in some day

Gonna find her, yeah ah, gonna find her

Well Charlie Chan, Simon Smith
Got nothing, child, on me
Sgt. Friday, Peter Gunn
And ooo Alan B
No matter where she's hiding
She's gonna see me coming
I'm gonna walk right down that street
Like a Bulldog Drummon

Yes, 'cause I been searching
Well searching
Oh my goodness
Searching every which a-way yeh yeh
But I'm like that northwest Mountie
You know I'll bring her in some day

Gonna find her, gonna find her
Ah... ooh ooh

Well Charlie Chan, Simon Smith
Got nothing, child, on me
Sgt. Friday, Peter Gunn
And ooo Alan B
Yeah no matter where she's hiding
She's gonna see me coming
I'm gonna walk right down that street
Like a Bulldog Drummon

Aah searching
Yeah I'm searching, um my my goodness
Searching every which a-way yeh yeh
But I'm like that northwest Mountie
You know I'll bring her in some day

Gonna find her, yeah, gonna find her
Yeah yeah lord, gonna find her
Ooo, gonna find her, yeah, yeah 

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz