THE BEATLES TAPES - album z wywiadami.


Który zespół może się poszczycić tym, że kilka lat po jego rozpadzie, ukazuje się album, bez przebojów,ba! nawet bez oryginalnej muzyki, z wywiadami wszystkich członków zespołu, i album ten ląduje na listach przebojów! Poniżej po raz pierwszy opisuję na blogu taki album (a jest ich więcej).


Wytwórnia: Polydor
Indeks: 2683 068
Data premiery: 30 lipca 1976
Najwyższa pozycja na listach: 45 (1 tydzień).
Album wydano ponownie jeszcze dwa razy: w listopadzie 1984 roku (nr: TWOLP 7) oraz na CD w październiku 1990 (nr 8471 852)."The Beatles Tapes' to pierwszy album z wywiadami z zespołem (członkami Fab Four) wydany w Wielkiej Brytanii przez wytwórnię Polydor, brytyjską firmę wydawniczą, wchodzącą w skład amerykańskiej Universal Music Group. Dostał się na listy przebojów, był na nich co prawda jeden tylko tydzień, docierając do miejsca 45. Wszystkie wywiady z The Beatles przeprowadził brytyjski dziennikarz David Wigg(na zdjęciu) w okresie od 1968 do 1973. Wywiady przeprowadzone były przez Wigga dla gazet English Daily oraz Daily Express (siedem razy). Każdy z Beatlesów na podwójnym albumie ma "swoją stronę". Rozmowy ozdobione są muzycznymi przerywnikami w postaci instrumentalnych wersji piosenek zespołu (granych przez muzyków sesyjnych, aranżacja Maryna Forda i Johna Bella). Piosenki te zostały dobrane tak by kojarzyły się z poszczególnym Beatlesem, wyjątkiem tutaj jest umieszczenie "Because" (kompozycja Lennona) na "stronie Paula".
Zespół próbował zablokować wydanie tego albumu z prostego powodu, prawa autorskie do wywiadów - wg. prawa brytyjskiego - należały do przeprowadzającego wywiad, nie artysty!
Wewnątrz płyty umieszczono 8-mio stronicową broszurę z 31 czarno-białymi zdjęciami zespołu, między innymi z Księżniczką Małgorzatą,Kenem Doddem, Marleną Dietrich i Davidem Jacobsem. Znajdziemy tam także zdjęcia czterech Beatlesów z żonami oraz samego Davida Wigga z małżeństwami McCartney'ów i Lennonów.
Zawartość:
Strona 1 (John Lennon i Yoko Ono)
1. Wywiad z czerwca 1969 (wywiad z dnia 8 maja lub czerwiec 1969, siedziba Apple Corps, 3Saville Row, Londyn - cz.1)
2. "Give Peace A Chance"
3. Wywiad z czerwca 1969 (cz.2)
4. "Imagine" 
5. Wywiad z czerwca 1969 (cz.3)
6. "Come Together"
7. Wywiad z października 1971 (Regis Hotel, 2 East 55th Street,Manhattan, Nowy Jork)

David Wigg: Pierwszy wywiad przeprowadził z Johne i Yoko w birach Apple w Londynie. Wrócili właśnie ze swoich akcji za pokojem w Amterdam Hiltonie oraz innym w Montrealu. John tłumaczy w nim co chce osiągnąć swoimi dziwacznymi aktywnościami. Wspomina też o reakcji (opieprzu) Paula na jego nagie zdjęcia na okładce "Two Virgins". Drugi wywiad odbył się w hotelu San Regis w Nowym Jorku. John i Yoko spożywali śniadanie w łóżku. Było ok. 12.30. Yoko była w czarnym, przeźroczystym negliżu, John miał na sobie t-shirt z napisem "This Is Not Here". Rozmowa była na temat rozłamu w The Beatles i szansach na to by jeszcze kiedyś byli razem.

Strona 2 (Paul McCartney)
Paul i David Wigg
1. Wywiad z marca 1970 (lub 19 wrzesień 1970, siedziba Apple Corps, Londyn, cz. 1) 
2. "Because"
3. Wywiad z marca 1970 (cz. 2)
4. "Yesterday"
5. Wywiad z marca 1970 (cz. 3)
6. "Hey Jude"David Wigg:  Pierwszy wywiad był przeprowadzony w siedzibie Apple w Londynie. Paul siedział w wygodnym, bogato rzeźbionym fotelu należącym do George'a Harrisona. Opowiadał o radościach życia rodzinnego. Rozprawiał o musicalach, interesach oraz o personalnych różnicach wewnątrz zespołu. Był bardzo nieszczęśliwy z powodu całej sytuacji, ponieważ nigdy był za tym by Allen Klein zajmował się ich finansami. Po rozmowie ze mną Paul udał się na rozmowę z pozostałą trójką Beatlesów, w czasie której został przegłosowany. Wybiegł z biura Apple mówiąc o swojej rezygnacji z bycia w zarządzie firmy. 10 kwietnia Paul obwieszcza, że nie przewiduje dalszego nagrywania z The Beatles. Dyskutowaliśmy o jego planach, o albumie "Abbey Road", dniu, w którym otrzymali medale M.B.E, rodzinie królewskiej oraz co było powodem zmian w zespole.

Strona 3 (George Harrison)
1. Wywiad z marca 1969 (4 marca lub8 października, siedziba Apple Corps, Londyn - cz. 1)
2. "Here Comes The Sun" 
3. Wywiad z marca 1969 (cz. 2)
4. "Something"
David Wigg: Spotkaliśmy się w biurze Apple w Londynie tydzień przed ślubem Paula z Lindą. Był to wtedy bardzo ważny okres dla George'a, bardzo płodny dla tworzenia muzyki. Opowiedział o tym jak powstało "Here Comes The Sun" w ogrodzie Erica Claptona oraz o tym, że "Something" napisał dla Patti. Wyjaśniał także co znaczą dla niego medytacje,Hare Krishna, sprawy finansowe Beatlesów. Także o tym jak pogodził się z faktem bycia Beatlesem.


Strona 4 (Ringo Starr)
1. Wywiad z grudnia 1968 (grudzień 1968 lub 21 stycznia 1969 - w czasie jazdy samochodem)
2. Wywiad z lipca 1970 (marzec lub lipiec 1970)
3. Wywiad z grudnia 1973 (lub styczeń 1973, siedziba Appel Corps, Lodnyn cz. 1)
4. "Octopus's Garden"
5. Wywiad z grudnia 1973 (cz.2)
6. "Yellow Submarine"
David Wigg:  Pierwszy wywiad odbył się na tylnym siedzeniu jego szarego mercedesa w czasie jazdy z domu Ringo w Elstead , Surrey do kliniki w Londynie na badania. Były konieczne bo rozpoczynały się zdjęcia do filmu "The Magic Christian". Nawet już wtedy Ringo nie próbował ukryć faktu panującej w zespole dysharmonii. "Jest takie słynne powiedzenie: Zawsze ranisz tych, których kochasz" - powiedział. "Wszyscy się kochamy. W kolejnym wywiadzie Ringo opowiada o prowadzeniu interesów w Apple oraz opowiada o swoim osobistym znaczeniu Beatlemanii.
Gdy przyjechałem do Ringo na trzeci wywiad w grudniu 1973, na drzwiach jego biura wisiał mogłem przeczytać: "Dr. Baron Frankenstein - Brain Specialist" (Dr. Frankenstein- Specjalista od Mózgu). Wewnątrz znajdowały się akcesoria z filmu "Son of Dracula". Ringo zaproponował do kawy brandy. Dyskutował od możliwości reaktywacji The Beatles, Appe, ich inwestycjach oraz na temat reinkarnacji.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz