FLYING


Kompozycja : Harrison–Lennon-McCartney–Starkey (wszyscy po 25%) 
Album: "MAGICAL MYSTERY TOUR"
Nagrana: 8, 28 września 1967 
Miksowana: 8,28 września, 7 listopada 1967  
Producent: George Martin
Inżynierowie: Geoff Emerick, Ken Scott
Długość: 2'16”
Podejścia: 8
Wydane: 8 grudnia 1967 (UK), 27 listopada 1967 (USA)

Obsada:
JOHN śpiew, mellotron (1964 Mark II), organ (Hammond RT-3), efekty dźwiękowe
PAUL: śpiew, gitara basowa (1964, Rickenbauer 4001S), akustyczna gitara (1964 Epiphone Texan FT-79)
GEORGE: śpiew, akustyczna rytmiczna gitara (1963 Gibson "Super Jumbo" J-200)
RINGO: śpiew, perkusja (Ludwig), marakasy, efekty dźwiękoweDostępne na:
Magical Mystery Tour (UK: Parlophone MMT1 (mono), SMMT1 (stereo) (EP); Capitol MAL 2835 (mono), Capitol SMAL 2835 (stereo); UK: Parlophone CDP 7 48062 2, US: Capitol C1-48062, remastered: Apple/Parlophone 0946 3 82465 2 7)
(wytłuszczone – CD)

   


___________________
Jedyna kompozycja podpisana przez wszystkich czterech członków zespołu choć podobno udział Ringa w jej powstawaniu był zerowy. Także jedyny z oficjalnej dyskografii zespołu utwór instrumentalny zespołu, z chórkami wszystkich czterech Beatlesów skomponowany specjalnie na potrzeby wybranych scen (ujęcia nieba i chmur kręcone na Islandią z samolotu), w jedynym telewizyjnym filmie zespołu: „Magical Mystery Tour”. 
Ze względu na ujęcia, w czasie których słychać utwór miał pierwotnie inny tytuł: „Aerial Tour Instrumental”.Wcześniej Fab 4 mieli swój instrumentalny utwór, grany jeszcze w Hamburgu „Cry For A Shadow ale „Flying” uważa się, za jedyny oficjalny song podstawowego i najsłynniejszego składu The Beatles. 

  Podobnie jak inna instrumentalna kompozycja zespołu, utwór '12 Bar Original', także 'Flying' był próbą zespołu, nagrania piosenki w stylu ulubionego zespołu wszystkich Beatlesów, amerykańskiego zespołu rythm and blusowego, Booker T. and the MGs (na zdjęciu).PAUL: „Flying” był instrumentalnym numerem, ponieważ potrzebowaliśmy akurat taki do 'Magical Mystery Tour'. Którejś nocy zaproponowałem chłopaków, że zrobimy coś takiego. Prostego, bardzo prostego, 12 taktowego bluesa. Potrzebowaliśmy melodii głównego tematu i podkładu rytmicznego. Napisałem melodię. Jedyną rzeczą uzasadniającą nazwanie „Flying” piosenką, jest praktycznie melodia, w przeciwnym razie jest to tylko grana w 12 taktowym rytmie ...rzecz. Melodia jest grana na melotronie w ustawieniach na puzon, podpisana przez nas czterech i jest przykładem jaka ma być nie-piosenki.”


Utwór zostaje nagrywany nawet w wersji z saksofonem ale ostatecznie ta wersja znika. 28 września wszyscy piosenka jest gotowa, wcześniej zarejestrowano śpiew wszystkich czterech, tego dnia dograne są partie melotronu, gitary Harrisona, instrumentów perkusyjnych Starra oraz zmiksowane z efektami dźwiękowymi przygotowane wcześniej przez Johan ( i Ringa, pętle, taśmy puszczane wstecz). Trwał wtedy 9 minut i 36 sekund i musiał być poskracany do swej podstawowej i znanej dzisiaj ok. 2 minutowej wersji.  
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz