GEORGE HARRISON: "Ding Dong, Ding Dong'


Singiel, 1974 
Strona B singla: I Don't Care Anymore (UK), 'Hari's on Tour (Express)' (USA)
Album: Dark Horse
Kompozycja: George Harrison
Wydana: singiel: 6 grudnia 1974 (UK), 23 grudnia 1974 (USA)
Nagrana: listopad 1973, sierpień – wrzesień 1974
Producent: George Harrison,
Wytwórnia : Apple
Długość: 3'41”

Obsada:
GEORGE: wokal, gitara
Mick Jones, Alvin Lee:
gitary
Klaus Voormann:
gitara basowa
Gary Wright:
fortepian
Tom Scott:
saksofon
Ringo Starr, Jim Keltner:
perkusja
nieznani muzycy:
chórki, dzwony rurowe

 wersja demo

Urokliwa piosenka „milczącego” Beatlesa, rzadko przypominana w Polsce, jeśli już to czasami w okresie świątecznym z racji wykorzystanych w nagraniu dzwonów (?). Rok 1974, ważny dla muzyka chociażby z kilku powodów: rozstanie się z żoną (Patti), założenie własnej wytwórni Dark Horse, produkcja dla własnej już wytwórni albumów Ravi Shankara, promowanego przez niego duetu Splinter (znanego przede wszystkim z przeboju 'Costafine Town') oraz własnego 'Dark Horse' i związane z tym planowanie wielkiej trasy po USA pod koniec roku.

Źródła podają, że George napisał piosenkę w ciągu trzech minut, co uznał za dobry początek i znak, że twórcza wena od czasów 'All Things Must Pass' go nie opuściła. Słowa do utworu zostały wzięte z drewnianych rycin z jego rezydencji w Friar Park, także tam została piosenka nagrana. George wspominał, że akurat brzdąkał sobie na gitarze, gdy zauważył ryciny słów: „Ring out the old, ring in the new” na lewo od kominka. Potem ujawnił, że „żył” z tymi słowami, ale nie wtedy nie uznał, że mogą nadawać się na słowa piosenki.


GEORGE: 'Ding Dong, Ding Dong' była najszybszą piosenką, jaką kiedykolwiek napisałem. Zajęło mi to trzy minuty, aczkolwiek cztery lata zajęło mi patrzenie na rzeczy, które były napisane na ścianach mojego domu: 'Ring out the old, ring in the new. Ring out the false, ring in the truth', zanim zdałem sobie sprawę, że to kandydatka na przebój. To bardzo mnie rozśmiesza, ponieważ piosenka jest taka prosta. Ale unikała mnie przez cztery lata.

Produkcja nagrania oddaje styl wczesnych lat 70-tych (ściana dźwięki w stylu Phila Spectora) oraz ówczesnych przebojów takich jak 'Merry Christmas Everyone' Slade czy podobnych do siebie jak kropla wody piosenek zespołu Wizzard (dzwonki, saksofony, mocne podwójne zestawy perkusji a la Glitterband). Harrison przesłał demo swemu doradcy biznesowemu, prosząc go jednak by uważał na taśmę, by nie została skradziona gdyż przewiduje, że to może być przebój.


Niestety singiel wydano zbyt późno by mógł zostać przebojem gwiazdkowym (4 grudnia, przeboje świąteczne wydaje się z około półtoramiesięcznym wyprzedzeniem). Singiel w Wielkiej Brytanii zadebiutował na 38 miejscu i spędził na listach tylko 5. W ojczyźnie na drugiej stronie wydano piosenkę 'I Don't Care Anymore', bezpośrednia aluzja do afery związanej z tzw. plagiatem 'My Sweet Lord' (zbyt duże podobieństwo do przeboju The Chiffons „He's So Fine”. W USA było nieco lepiej, tylko 36 miejsce ale piosenka stała się popularną piosenkę Noworoczną (inna strona B, to piosenka z albumu 'Dark Horse': Hari's On Tour [Express]).
W videoclipie do piosenki George przywdział, po raz pierwszy od 1967 roku (od czasu nakręcenia clipu 'Hello Goodbye'), swój strój z Sierżanta Peppera i zagrał na swoim słynnym 12-strunowym Rickenbackerze oraz na Gibsonie Les Paul, użytej w 'A Hard Day's Night'.
W nagrywaniu piosenki wzięły udział gwiazdy: aktualne (Ringo, Voormann, Alvin Lee z Ten Years After) oraz przyszłe jak Mick Jones (Foreigner). Niektóre źródła podają, że w nagraniu wziął udział także Ron Wood (The Rolling Stones).

Ring out the old
Ring in the new
Ring out the old
Ring in the new

Ring out the false
Ring in the true
Ring out the old
Ring in the new


Yesterday, today was tomorrow
And tomorrow, today will be yesterday, oh

Ding-dong, ding-dong
                   * Historia The Beatles *
                            Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
       
HISTORY of  THE BEATLES
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz