2. SONGS W STYLU THE BEATLES
SPLINTER - Costafine Town
1974 
album: The Place I Love 
 Piosenka, w której byłem po prostu zakochany.I to szalenie, podejrzewając nieśmiało, że to pewnie śpiewa Ex-Beatles George Harrison. Piosenka jest na moim topie wszech-czasów na 95 miejscu ale teraz układając ten top - a przypuszczalnie niebawem tak zrobię, umieszczę ją dużo wyżej.(MOJ TOP Wszech-czasów)
 To piękna, prosta akustyczna ballada, dla mnie kojarząca się wokalnie i stylowo solowym dorobkiem Harrisona, mniej z Beatlesami - ale dzisiaj spokojnie mieszcząca się omawianej kategorii. Duet, który pod swoje skrzydła wziął George i jego wytwórnia muzyczna "Dark Horse Records". Tak naprawdę Splinter byli pierwszym wykonawcą, na których postawił George - razem na dolnej fotce. Także Beatles był producentem piosenki ale nie miałem wtedy dostępu do singla, słyszałem ją tylko na lokalnej dyskotece.
Zespołowi Splinter zarzucano zbytnie podobieństwo do popularnych w owym czasie kopierów The Beatles -  Badfinger, ale przecież  tamta kapela  to typowa "stajnia" Fab4 a pierwszy duży hit Badfinger to "Come And Get It" - kompozycja McCartneya, wydana na singlu przez Apple, więc jak "uczniowie" mieli nie "podrabiać" Mistrzów ?
 Pierwszy i największy przebój Billa Elliott oraz Bobby'ego Purvisa ,to piosenka przypuszczalnie nie znana u nas w kraju, ale ich pierwszy album, właśnie wydane na singlu "Costafine Town" odniosły spory sukces, lub może to lepiej zabrzmi - zostały zauważone (nr 17). Jak dalej potoczyła się kariera zespołu Splinter - szczerze nie wiem, na ile mogłem przeczytać w necie, słabo. 
Piosenka opisuje uroki małego miasteczka (czy Costafine jest fikcyjne , w którym na drogach są dziury, ale chyba nie aż 4 tysiące, które zauważył John w 'A Day In The Life' ?:) Nie zamieszczam tutaj wspomnianej piosenki Badfingerów, bo to kompozycja Beatlesa, więc trudno, że ich przypomina. Na koniec ciekawostka. Bill Elliot and the Elastic Oz Band w 1971 - zanim jeszcze stworzył duet Splinter z Bobby', Purvisem  - wydał pod skrzydłami Apple piosenkę "God Save Us" - kompozycję Johna i Yoko, którzy wraz z Philem Spectorem (oraz ... Malem Evansem)  wyprodukowali tego singla (Mal tylko "pracował" przy stronie A, właśnie "God Save s").
Piosenkę tą zamieszczam jako tylko uzupełnienie - melodyka i styl  oczywista prawda? "Lennon-Ono" AD1971

Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz