'I Want To Hold Your Hand' - film (1978)


Komedia, USA, 1978
reżyseria: Robert Zemeckis
scenariusz: Bob Gale, Robert Zemeckis
producent: Steven Spielberg
obsada: Nancy Allen, Bobby Di Cicco, Marc McClure, Murray the K (jako on sam) i inni

Pewnie wszyscy fani The Beatles znają ten film. Na pewno na świecie, gdzie jest uważany za kultowy, w naszej polskiej telewizji był także kilkakrotnie pokazywany. Ale warto go przypomnieć tutaj, może ktoś go nie zna. Dobra okazja, ponieważ ostatnio, poza opisywaniem roku 1967 i okresu, kiedy zespół kręcił swój pierwszy film telewizyjny, przybliżałem dokładniej pierwszą amerykańską trasę The Beatles po USA i Kanadzie. Film opisuje szalony wieczór, kiedy Ameryka po raz pierwszy obejrzała w programie Eda Sullivana występ czterech Anglików. Wyreżyserował Zemeckis, autor mojego Filmu nr 1 czyli ‘Forresta Gumpa’, produkował Spielberg a więc te nazwiska mówią za siebie, choć Robert reżyserował wtedy dopiero swój 3 film, ale w Hollywood miał już niezłe notowania. Cóż mogę dodać o filmie. Jeśli chcecie wiedzieć jak wyglądała naprawdę BEATLEMANIA w USA, musicie koniecznie obejrzeć ten film. 
 
Fragment z występu w ‘Ed Sullivan’s Show’ (piosenka “She Loves You” – zamieściłem ten fragment) to majstersztyk reżyserski, montaż oryginalnych materiałów oraz scen filmowych - na mnie robi największe wrażenie, sceny perypetii młodych bohaterów dzisiaj tak bardzo nie śmieszą, choć nam fanom zespołu - podobają się. Dzięki filmowi możemy w przybliżeniu zobaczyć gdzie i jak mieszkali Beatlesi w nowojorskim hotelu, cała otoczka związana z tzw. detalami a la The Beatles mnie się bardzo podoba (ich akcent, rozmowy, stroje, gitary, akcesoria zespołu - obejrzycie, będziecie wiedzieli co mam na myśli). 
 
Miłą ciekawostką jest fakt wystąpienia w filmie Murray the K (w roli samego siebie, 14 lat później), nowojorskiego DJ, który nakręcił w mieście (i całej Ameryce) gorączkę oczekiwania na przylot i koncert zespołu. No i w filmie brzmi oryginalna muzyka zespołu, co oznacza, że wyłożono na film rzeczywiście spore pieniądze. Aktorzy ? Z obsady filmu, chyba tylko Nancy Allen (dla mnie w filmie wygląda lekko zbyt dojrzale, choć w sumie w filmie gra dziewczynę, która dzięki Beatlesom rezygnuje ze zbliżającego się ślubu) zrobiła jakąś tam malutką karierę filmową (np. udział w filmie Spielberga '1941'), innych aktorów raczej nie pamiętam z ekranu.

Trailer

Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz