John Lennon & Yoko Ono - "Happy Xmas (War Is Over")


Singiel, 1971

Strona B: "Listen, The Snow Is Falling" (Yoko & Plastic Ono Band)

kompozycja: John Lennon & Yoko Ono
wydana: 1 grudnia 1971 (USA), 24 listopada 1972 (UK)
nagrywana: 28 oraz 31 października 1971
studio: Record Plant East, Nowy Jork, USA
producent: Phil Spector, John Lennon, Yoko Ono
inżynier: Roy Cicala
długość: 3:25
produkcja: Apple

Święci Mikołajowie i pierwsza Gwiazda Apple - Mary Hopkin
 
 
dostępne na: 
'Shaved Fish' 

obsada: 
JOHN: śpiew, gitara, 
YOKO: śpiew
THE HARLEM COMMUNITY CHOIR - śpiew
MAY PANG: chórki
NICKY HOPKINS: fortepian, dzwonki
TEDDY IRWIN: gitara
JIM KELTNER: perkusja, dzwoneczki
HUGH MCCRACKEN: gitara
CHRIS OSBOURNE: gitara
STUART SCHARF: gitara

W nagraniu na basie miał wziąć udział także zaproszony przez Johna do Stanów "stary przyjaciel zespołu jeszcze z czasów w Hamburgu", Klaus Voormann, ale z powodu odwołania lotu z Niemiec, Klaus zagrał tylko piosence umieszczonej na stronie B omawianego singla.
John skomponował (z mniejszą lub większą pomocą Yoko) piosenkę w hotelu St. Regis, gdzie obydwoje Lennonów mieszkało, zanim przeprowadzili się do swego mieszkania przy Greenwich Village w Nowym Jorku. 
Kolejny po 'Imagine' a siódmy już singiel Johna Lennona (czyt:tutaj) po opuszczeniu The Beatles. W wyniku sporów między prawnikami Northern Music LTD a Johnem (tantiemy dla Yoko) w Anglii wydano singiel rok później. Publiczne potwierdzenie faktu, że Lennon zyskał następcę (następczynię) McCartney'a miało się stać wg mediów zarzewiem problemów w zespole, choć uważni czytelnicy bloga wiedzą, że było inaczej. Polecam serię postów ROZPAD THE BEATLES (w opcji MIX - pierwszy tutaj).
Od kiedy John zaczął komponować z Yoko, jego brytyjskiemu wydawcy, Northern Songs, trudno było zaakceptować fakt, że zastąpiła ona McCartney'a. Podpisanie utworu 'Happy Christmas (War Is Over)' jako efektu współpracy Johna i Yoko było do tego stopnia nie na rękę nowemu kierownictwu Northern, czyli stacji ATV, że negocjacje i trudne rozmowy były przyczyną opóźnienia prawie o rok wydania singla w ojczyźnie Johna.W nagraniu Lennonom pomagał dziecięcy Harlem Community Choir, choć w trakcie finalnego nagrywania końcowej cody utworu do dzieci dołączyły niektóre mamy, zaakceptowane przez Johna i Yoko w czasie prób. Piosenka dzisiaj jest absolutnym standardem świątecznym, szczególnej celebracji otrzymała po śmierci Johna (singiel wydano ponownie w 1982). W momencie powstawanie była to jednak piosenka antywojenna, bardzo mocny protest song, stąd w tytule druga jego część 'War is over'. Dzisiaj uważa się w biografii Johna, że wydanie tego singla było kulminacyjnym momentem jego dwuletniej działalności pro pokojowej, antywojennej, a rozpoczętej w 1969 happeningiem 'Bed-In'.
W związku z ukazaniem się tej piosenki rozpoczęła się wielka kampania medialna, polegająca na wywieszeniu w 12 najważniejszych stolicach świata (Nowy Jork, Tokio, Rzym i w innych), ogromnych, czarno-białych billboardów z napisem: WOJNA  SIĘ SKONCZYŁA - JEŚLI TEGO ZECHCESZ. HAPPY CHRISTMAS OD JOHNA I YOKO. 
Po komercyjnym sukcesie singla (oraz albumu) "Imagine", John powiedział: "Now I understand what you have to do: Put your political message across with a little honey." (Teraz rozumiem co musisz robić: dołóż trochę miodu do przesłania politycznego). 

 
Jak już napisałem wyżej, piosenka jest jedynym klasykiem świątecznym Johna-Beatlesa. Podobnymi piosenkami u trójki pozostałej są piosenki: "Wonderful Christmas Time" (Paul), "Ding Dong" (George) oraz album Ringo Starra "I Wanna Be A Santa Claus". W okresie istnienia zespołu pamiętamy oczywiście o płytkach świątecznych i wspaniałej kompozycji zespołu The Beatles - Christmas Time Is Here Again.Początkowo piosenka zaczynała się od szeptanych życzeń artystów dla swoich dzieci: Yoko życzy: 'Happy Christmas Kyoko', John: 'Happy Christmas Julian'. Na potrzeby albumów Shaved Fish (1975) oraz The John Lennon Collection (1982) tekst zmieniono na: "Happy Christmas, Yoko. Happy Christmas, John."
Po raz pierwszy na płycie długogrającej, utwór ukazał się w 1975 roku na składankowym albumie Johna 'Shaved Fish'. Zaś jedyne koncertowe wykonanie piosenki na żywo miało miejsce pod koniec koncertu Johna i Yoko 'One to One' 30 sierpnia 1982, gdy artysta wmiksował utwór w finalne 'Give Peace A Chance'.
So this is Christmas.
And what have you done ?
Another year over
and a new one just begun.
And so this is Christmas.
I hope you have fun,
the near and the dear ones,
the old and the young.
A very merry Christmas
and a happy new year.
Let's hope it's a good one
without any fear.

And so this is Christmas
for weak and for strong,
for rich and the poor ones.
The road is so long.
And so happy Christmas
for black and for white,
for yellow and red ones.
Let's stop all the fight.
A very merry Christmas
and a happy new year.
Let's hope it's a good one
without any fear.


So this is Christmas.
And what have we done ?
Another year over
and a new one just begun.
And so happy Christmas.
We hope you have fun,
the near and the dear ones,
the old and the young.
A very merry Christmas
and a happy new year.
Let's hope it's a good one
without any fear.

War is over if you want it. Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz