A,B,C - vol. 12

12-ty odcinek blogowej Encyklopedii The Beatles. Mimo mojej starannej weryfikacji czy dane hasło (osoba, miejsce, wydarzenie) pasuje do tej serii, wciąż przybywa haseł choć jak się dzisiaj przyjrzałem swoim notatkom jeszcze sporo ich zostało. Wszystko z serii A,B,C Fab Four znajdziesz:  tutaj.
___________________________________
            - B -

Bitelsówy - Buty The BeatlesPaul i John spędzili wspólnie w Paryżu Johna urodziny - w październiku 1961. W czasie powrotu do rodzinnego Liverpoolu spędzili trochę czasu zwiedzając Londyn. W czasie spaceru zauważyli na wystawie jednego ze sklepów z obuwiem, które zrobiło na nich olbrzymie wrażenie. Czarne, wysokie poza kostkę, obcisłe, szpiczaste, na kubańskich obcasach, bardzo elastyczne, w stylu Flamenco. Nie namyślając się ani chwili, weszli do sklepu i kupili sobie po parze. Po ich powrocie do Liverpoolu okazało się, że nowe buty podobnie spodobały się George'owi i Pete'owi. Obaj zamówili je dla siebie w firmie Anello and Davide, znanej firmie produkującej obuwie, mającej siedzibę przy Charing Cross Road, London WC2. Anello i Davide znana była z tego, że robiła obuwie dla filmów, wszelakich tancerze, vipów i innych znanych osobistości. W późniejszym czasie firma zaprojektowała buty specjalnie dla The Beatles, wzorowane na tych, które kupili w 1961 John i Paul. Beatlesi nosili je w czasie swojej trasy po Ameryce w 1964 i za sprawą amerykańskiej machiny biznesowej rozsławili je na cały świat. W Polsce nazywano je 'bitelsówy'

Beatlesi w sklepie Anello and Davide
__________________________________________________________

BICKNELL, ALF

Pod linkiem: tutaj możecie przeczytać wywiad z Alfem. W 1989 roku szofer The Beatles opublikował swoje wspomnienia, związane z pracą dla Wielkiej Czwórki, zatytułowane "Baby, You Can Drive My Car". Przybliżam trochę tę postać w moim ABC-adle zespołu.
Alf (ur. 28 października 1928) przez większość czasu swojej aktywności zawodowej pracował jako szofer znanych ludzi. Do teamu The Beatles dołączył w 1964 roku, w czasie ich brytyjskiego tour. W czasie zawożenia zespołu na plan w Salisbury Plain, w czasie kręcenia filmu "Help!", John w imieniu całej czwórki poprosił go o wyjazd z zespołem do Ameryki.
BICKNELL: Pamiętam w Stanach przyjęcie. Urządził je szef Capitol Records Alan Livingston. Lista gości obecnych na nim była nieprawdopodobna: Gene Barry, Tony Bennett, Richard Chamberlain, Jane Fonda, Rock Hudson, Dean Martin, Groucho Marx, Hayley z Juliet Mills oraz James Stewart... Brian Epstein pozwolił mi na nim być. 

Alf Bicknell towarzyszył Beatlesom także w czasie ich słynnego spotkania z Elvisem, 27 sierpnia 1964 roku. Wspomina: "Uścisnął mi rękę i zwrócił się do mnie per Sir".
Bicknell dzięki Beatlesom "zwiedził" z nimi Niemcy, Filipiny i stolicę Japonii. Usłyszeć go można także w chórkach w czasie nagrywania "Yellow Submarine". Był świadkiem ich ostatniego koncertu na Candlestick Park w San Francisco. Po zakończeniu swojej przygody z Fab Four wrócił do swojego dawnego zawodu. W 1989 Alf osiadł w Ruthin w Północnej Walii. Wystawił wtedy na aukcji w Sotheby w Londynie pięć taśm z nagraniami Beatlesów, podarowanymi mu przez Johna Lennona, gdy jeszcze Alf pracował dla nich. Na jednej z taśmy słyszymy wersję demo i próby Johna z "If I Fell". Wszystkie taśmy (trzy z nich okazały się wadliwe, choć sprzedane mimo tego faktu) sprzedano za ok. 72 000 funtów.
___________________________________________________

BEAT BROTHERS, THE


 Nazwa zespołu towarzyszącego Tony'emu Sheridanowi, stworzonego z różnych muzyków sesyjnych na użytek nagrań płytowych oraz występów na scenie. Pierwszym wcieleniem The Beat Brothers byli The Beatles, którzy nagrali w 1961 roku w Hamburgu z Tonym następujące piosenki: 'My Bonnie', 'The Saints', 'Why (Can't You Love Me Again)?', 'Sweet Georgia Brown', 'Nobody's Child' oraz 'Take Out Some Insurance On Me Baby' (znana także jako: 'If You Love Me Baby'). Trójka Beatlesów: John, Paul oraz George zmieniła na użytek sesji i za namową producenta Berta Kaempferta nazwę na The Beat Brothers. Na okładkach wyróżniano tylko Tony'ego. Niemiecki producent, muzyk, kompozytor, Bert Kaempfert (opisany w serii A,B,C) uznał nazwę Beatles za nieodpowiednią. W niemieckim slangu słowo 'peedles' oznaczało penisa. Wymowa obu słów (peedles, beatles) była zbyt podobna stąd Beat Brothers.
  Po Beatlesach wielu innych muzyków nagrywało z Tony'm Sheridanem pod szyldem The Beat Brothers.W późniejszych latach, przy wznowieniach płyt Sheridana i popularności The Beatles wykorzystywano ten fakt. Dyskretnie, ale slogan: 'Tony Sheridan, artysta, który nagrywał z Beatlesami' brzmiał znakomicie.Fani kupujący płyty Sheridana (który w latach 1961-1962 nagrał około 27 utworów), kupowali je będąc często przekonanymi, że muzykami grającymi w tle są młodzi, nieznani Beatlesi. Tymi muzykami, którzy akompaniowali Sheridanowi byli między innymi: organista Roy Young, basista Colin Milander, saksofonista Rikki Barnes czy perkusista Johnny Watson. W 1995 Tony Sheridan próbował reaktywować The Beat Brothers. Bez sukcesu.


______________________________________________1969. Zabawa z syntezatorem Mooga. Od lewej: George Harrison, Mike Vickers, Paul McCartney, z tyłu George Martin
________________________________Vickers Mike

Zdolny muzyk, kompozytor, były członek zespołu Manfred Man (grał w nim na gitarach, saksofonie, flecie, jego następcą w zespole został Klaus Voormann), w końcowym okresie istnienia zespołu, okazyjny jego współpracownik. Zaprzyjaźniony z George'm Martinem, pracował dla producenta Fab Four nad jego kilkoma projektami (np. aranżacje). Martin zadzwonił do niego i poprosił go by pomógł w aranżacji numeru 'All You Need Is Love', przygotowywanego przez zespół do wykonania w czasie programu 'Our World', transmitowanego przez satelitę na cały świat. Vickers ze swoją propozycją odwiedził przy Cavendish Avenue mieszkanie Paula. Razem z nim oraz oczywiście z Johnem pracowali nad finalnym kształtem utworu. Mike Vickersa można dojrzeć wśród tłumu gości uczestniczących w czasie słynnego programu 'Our World' i wykonania przez The Beatles swego słynnego songu. Dyrygował w nim orkiestrą.

Mike Vickers, Paul, John i tyłem George. Mike:  'Przepraszam John,czy mógłbyś proszę przestać palić przy Moogu, gdyż dym przeszkadza maszynie'


 _____________________________________
            - V -

Vee Jay RecordsNiezależna amerykańska wytwórnia płytowa, wydająca w Stanach między innymi brytyjskich artystów. Odniosła sukces np. z singlami 'I Remember You' czy 'Lovesick Blues' Franka Ifielda. W 1963 roku (21 stycznia) wytwórnia podpisała krótkoterminowy kontrakt na wydawanie w Ameryce płyt The Beatles. Pierwszym singlem The Beatles wydanym w Stanach przez Vee Jay były 'Please Please Me' / 'Ask Me Why' ( 25 lutego 1963 roku). Płytka nie dostała się na żadne listy przebojów. Następna singiel 'From Me To You' / 'Thank You Girl' również przeszedł bez echa, choć odnotowano jego sprzedaż na 116 miejscu w notowaniach ‘Billhead’ a magazyn Cash Box wybrał go jako płytę ‘Pick Of The Week’ (Wybór tygodnia). Ostatnim wydawnictwem rozczarowanej co do zespołu wytwórni był album ‘Introducing The Beatles’, który na amerykańskim rynku ukazał się 22 lipca 1963 roku. Porażka komercyjna tego album spowodowała, iż Vee Jay postawiła krzyżyk na Beatlesach i oddała kolejny singiel zespołu, ‘She Loves You’ wytwórni Swan. Sprawa ‘z The Beatles’ wyglądała jednak bardziej skomplikowanie. Firma zajmująca się licencjami nagrań, nowojorska Trans-Global, powiadomiła Vee Jay o wygaśnięciu jej praw do piosenke Beatlesów z dniem 8 sierpnia z powodu nieopłacenia przez wytwórnię stosownych opłat za dwa pierwsze wydawnictwa. Trans-Global powiadomiło także Vee Jay o fakcie nie posiadania już praw licencyjnych do piosenek 'Love Me Do' oraz 'P.S. I Love You'. To już był spory problem dla Vee Jay, gdyż obie te piosenki znalazły się na albumie ‘Introducing The Beatles’, który był już wytłoczony.

Zniszczenie albumu oznaczało bankructwo firmy. Album wydano, choć na tylnej okładce, mimo iż znajdowały się na płycie, nie wymieniono tych dwóch utworów. Album planowany na 1963 roku ukazał się w 1964 roku, gdy prawa do piosenke zespołu miała już firma Capitol. Vee Jay rozpoczęła wtedy skomplikowany, choć z pewnością, opłacalny sukces wydawanie jeszcze nagrań z odnoszącymi w Ameryce niesamowity sukces Beatlesami. 27 stycznia 1964 roku – album ‘Introducing The Beatles’, który dotarł do miejsc nr 2 w Billboardzie i Cash Boxie, oraz nr 1 na listach Record World. 30 stycznia 1964 wytwórnia wydaje szybko kolejnego singla z 'Please Please Me' / 'From Me To You' (nr 3 na trzech wyżej wymienionych listach). To jednak nie koniec dyskografii zespołu pod skrzydłami Vee Jay, na którą naciskali mocno prawnicy Capitolu, by zaprzestała wydawania jakichkolwiek płyt zespołu. Spory prawne pomiędzy Trans-Global, Swan, Capitolem i Vee Jay trwały jeszcze latami, stopniowo wygaszane. Capitol miał kurę znoszącą złote jajka i z czasem problemy z Vee Jay przestały być dla tego giganta ważne.

Płyty The Beatles wydane pod szyldem Vee Jay

Singiel: 'Please Please Me' /'Ask Me Why', Vee Jay 498, 25 lutego 1963.
Singiel:'From Me To You' / 'Thank You Girl', Vee Jay 522, 27 maja 1963.
Album: 'Introducing The Beatles', Vee Jay 1062, 22 lipca 1963. Zawartość: 'I Saw Her Standing There', 'Misery', 'Anna (Go To Him)', 'Chains', 'Boys', 'Love Me Do', 'P.S. I Love You', 'Baby, It's You', 'Do You Want To Know A Secret?', 'A Taste Of Honey', 'There's A Place', 'Twist And Shout'. 
Album: 'Introducing The Beatles', VJLP 1062, 27 stycznia 1964. Zawartość: 'I Saw Her Standing There', 'Misery', 'Anna (Go To Him)', 'Chains', 'Boys', 'Ask Me Why', 'Please Please Me', 'Baby, It's You', 'Do You Want To Know A Secret?', 'A Taste Of Honey', 'There's A Place', 'Twist And Shout'.
Singiel:'Please Please Me' / 'From Me To You', VJ 581, 30 stycznia 1964.
Album: 'Jolly What! The Beatles And Frank Ifield On Stage', VJLP 1085, 26 luty 1964. Nagrania The Beatles: 'Please Please Me', 'From Me To You', 'Ask Me Why', 'Thank You Girl'.
Singiel: 'Twist And Shout'/ There's A Place', Tollie 9001, 2 marca 1964.
EP: 'Souvenir Of Their Visit To America: The Beatles'. VJLP 1-902 Vee Jay, 23 marca 1964. Zawartość: 'Misery', 'A Taste Of Honey', 'Ask Me Why', 'Anna (Go To Him)'.
Singiel: 'Do You Want To Know A Secret?'/ 'Thank You Girl', VJ 587 Vee Jay, 23 marca 1964.
Singiel: 'Love Me Do' / 'P.S. I Love You', Tollie 9008, 27 kwietnia 1964.
Singiel: 'Do You Want To Know A Secret?' / Thank You Girl', OL 149 Oldies 45, 10 sierpnia 1964.
Singiel: 'Please Please Me' / 'From Me To You', OL 150 Oldies 45, 10 sierpnia 1964.
Singiel: 'Love Me Do' / 'P.S. I Love You', OL 151 Oldies 45, 10 sierpnia 1964.
Singiel: 'Twist And Shout' / There's A Place', OL 152 Oldies 45, 10 sierpnia 1964.


Album: 'The Beatles vs The Four Seasons'. VJDX 30 Vee Jay, 1 października 1964. Nagrania The Beatles: 'I Saw Her Standing There', 'Misery', 'Anna (Go To Him)', 'Chains', 'Boys', 'Ask Me Why', 'Please Please Me', 'Baby, It's You', 'Do You Want To Know A Secret?', 'A Taste Of Honey', There's A Place', Twist And Shout'.
Album: 'Songs, Pictures And Stories Of The Fabulous Beatles'. VJLP 1892 Vee Jay, 12 października 1964. Zawartość: 'I Saw Her Standing There', 'Misery', 'Anna (Go To Him)', 'Chains', 'Boys', 'Ask Me Why', 'Please Please Me', 'Baby, It's You', 'Do You Want To Know A Secret?', 'A Taste Of Honey', There's A Place', Twist And Shout'.

_____________________________________

WOODBINE, LORDSłynne zdjęcie na cmentarzu w Arnhnem w Holandii, w czasie podróży zespołu w sierpniu 1960 roku do Hamburga. Od lewej Alan Williams, jego żona Beryl, Lord Woodbine, Stuart Sutcliffe, Paul, George i Pete Best. Możliwe, że zdjęcie robi John Lennon.

Znajomy Beatlesów z Liverpoolu. Prawdziwe nazwisko to Harold Philips ale używał nicku Lord Woodbine. Woodbine to marka tanich papierosów, które w tym czasie prawie wszyscy palilil. Często nazywano go także Woody'm. W Liverpoolu znany jako gość od wszystkiego, od pomocy na budowie, pomocy w dekorowaniu wnętrz, ciekawej choć amatorskiej grze na saksofonie, także pracujący jako barman.. Stały bywalec wszystkich liverpoolskich klubów. Z czasem otworzył swój własny klub , The New Colony przy Berkley Street, gdzie Silver Beatles wystąpili kilka razy. Prowadził także dla Alana Williamsa, pierwszego menadżera Beatlesów, kolejny jego klub, ze streap-teasem, Cabaret Artistes, w którym The Silver Beatles towarzyszyli rozbierającej się Janice, znanej lokalnej striptizerce. Gdy Bruno Koschmider dogadał się z Williamsem co do wynajęcia jakiegoś angielskiego zespołu w swoim klubie, Woodbine dołączył do Beatlesów w czasie ich pierwszej podróży do Niemiec.
Do końca swego życia (umarł w 2000 roku) nigdy nie szukał popularności w wyniku swych wcześniejszych powiązań z The Beatles, nigdy nie wykorzystywał żadnej okazji, by się tym faktem pochwalić.

_________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

 HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz