LIPIEC - 1976 JOHN OTRZYMUJE "ZIELONĄ KARTĘ"

 

 


Lipiec W galerii sztuki South London otwarta zostaje wystawa obrazów Stuarta Sutcliffe'a, zorganizowana przez jego matkę Millie. 
 
 
Ringo z ogoloną głową  pojawia się w Monte Carlo. Jego nową towarzyszką staje się aktorka Vivienne Venturi. Podobno w tym czasie muzyk przeszedł załamanie nerwowe i stąd pomysł na nowy image.
 
 


10 lipca -  W tym dniu Paul McCartney z Lindą (towarzyszy im m.in Rod Stewart) ogląda  koncert The Beach Boys w Anaheim w stanie Kalifornia. Koncert ma wielkie znaczenie, ponieważ po raz pierwszy od 12 lat na scenie ze swoim zespołem występuje jego mózg, lider, twórca większości materiału muzycznego, Brian Wilson (na zdjęciu stoi w środku).
Tego samego dnia album Johna "Rock'N'Roll" dociera do pozycji nr 2 na amerykańskiej liście przebojów Billboardu.
Tydzień później przedstawiciel EMI Records wyjawia, że ze względu na sukces albumu Johna Lennona wytwórnia planuje, zaznaczając, że nie chce przesycić słuchaczy, wydanie kilku kompilacyjnych albumów The Beatles.

 
24 lipca - Singiel "Back In The USSR" (B: "Helter Skelter")w Wielkiej Brytanii dochodzi do miejsca 19 zestawienia najlepiej sprzedających się małych płyt,  natomiast w Stanach inny, "Got To Get You Into My Life" (B: "Twist & Shout") wskakuje na miejsce nr 7. 
 
26 lipca  - George Harrison przekazuje informację wytwórni A & M Records ze z powodu poważnego zapalenia wątroby nie dotrzyma terminu przygotowania materiału muzycznego na swój nowy album "Thirty Three And A Third". 
 


 
27 lipca - John Lennon w końcu zwycięża w swojej 5-letniej batalii z władzami imigracyjnymi. Jego podanie o wydanie Zielonej Karty zostaje przyjęte (nr 17-597-321). To pozwala mu na stałe zamieszkanie w Stanach Zjednoczonych i - co najważniejsze - bezproblemowe wyjazdy i powroty do tego kraju. W 1981 roku muzyk będzie miał prawo złożenia wniosku o nadanie mu pełnego obywatelstwa amerykańskiego. Przesłuchanie w tej sprawie w nowojorskich biurach Immigration And Naturalisation Service prowadzi sędzia Ira Fieldsteel. Wręcza on ex-Beatlesowi dokument a warto przypomnieć, że to ten sam sędzia wystosował 23 marca 1973 nakaz opuszczenia przez Johna terytorium USA. Wśród osób poświadczających zeznania Johna są między innymi amerykański reporter Geraldo Rivera, aktorka Gloria Swanson, rzeźbiarz Isamu Noguchi oraz pisarz Norman Mailer, który opisuje Johna mianem "jednego  z największych artystów świata zachodniego". Na sali rozpraw obecni są również najbliżsi przyjaciele Johna, Peter Boyle oraz John Cage.

 
  W trakcie odpowiadania Johna na pytania swego prawnika Leona Wildesa (na zdjęciu z Johnem i Yoko) muzyk mówi:  Chciałbym publicznie podziękować Yoko, mojej żonie, za to, że przez te wszystkie lata dbała o mnie i podtrzymywała na duchu, a także dała życie mojemu synkowi. Wielokrotnie chciałem się poddać ale powstrzymywała mnie od tego. Chciałbym również podziękować tysiącom znanych mi i nieznanych osób, które zarówno publicznie, jak i prywatnie wspierały mnie  przez ostatnie cztery lata. Na końcu dziękuję mojemu prawnikowi, Leonowi Wildesowi, za wykonanie solidnej roboty, mając również nadzieję, że jego praca dobiegnie wreszcie końca.
  Następnie Wildes prosi o zabranie głosu kilku świadków, by wypowiedzieli się w imieniu Johna. Sam Trust, prezes ATV Music Corporation, właściciel praw do utworów Johna mówi: Istnieją dwa powody, dla których pan Lennon  powinien zyskać prawo stałego przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych. Scena muzyczna w USA obecnie bardzo podupada, a na nowo odrodzenie się zainteresowania muzyką The Beatles jest dowodem na to, że zespół ten jest najlepszym źródłem muzyki, jakie pojawiło się od ponad trzydziestu lat. Wierzę, że jeśli pan Lennon pozostanie w naszym kraju, będziemy mogli oczekiwać kolejnych innowacji w branży muzycznej. Drugi powód to fakt, ze Lennon to istny generator niezwykle wysokich dochodów, więc po jego pozostaniu w naszym kraju Stany Zjednoczone będą czerpały z dochodów tych bardzo duże korzyści
Cytowany już wyżej pisarz Norman Mailer (na zdjęciu z Johnem): Uważam Johna Lennona za wielkiego artystę, który w niezwykły sposób  przyczynia się do wzbogacenia naszej kultury. Jest jednym z największych artystów świata zachodniego. Straciliśmy już T.S. Elliota na rzecz Anglii i ledwo co odzyskaliśmy Audena ... byłoby cudownie, gdyby John Lennon był jednym z nas.
 
Reporter, także producent, od kilku lat bliski przyjaciel Lennonów Geraldo Rivera (na zdjęciu z prawej) wspomina o wielu inicjatywach Johna i jego darach, pomocy finansowych na rzecz różnych organizacji charytatywnych. Mówi m.innymi: Pieniądze [Johna] te wyciągnęły co najmniej 60 opóźnionych w rozwoju dzieci z istnego piekła i dały możliwość  umieszczenia ich w małych rezydencjach, gdzie zaopiekowano się nimi w systemie "jeden na jeden" [koncert Johna i Yoko "One To One" z 1972]. Wierzę, że to co John, Yoko oraz inni artyści rozpoczęli w 1972 roku, stało się punktem zwrotnym w opiece nad opóźnionymi w rozwoju, więc jeśli ktokolwiek zasługuje na przebywanie w tym kraju, z pewnością jest to John Lennon.
  
Po rozprawie na zewnątrz gmachu sądu szczęśliwy John mówi do otaczającego go tłumu reporterów oraz fanów: Wspaniale jest tu być znowu legalnie. Będę opowiadał o tym swoim dzieciom. Dziękuję Yoko, a także urzędnikom Biura, że przejrzeli na oczy. Była to długa oraz trudna droga, ale nie czuję goryczy. Nie stać mnie na nią. Wprost przeciwnie. Teraz wreszcie mogę wyjechać spotkać się z moją rodziną w Japonii i gdziekolwiek zechcę. Jeszcze raz dziękuję Yoko -  zawsze uważałem, że za każdym idiotą stoi wspaniała kobieta.
 
 Kiedy John dumnie pokazuje swoją kartę, Chris Charlesworth z Melody Maker rzuca do muzyka: Hej John, dobra robota! Coś ci powiem ... zauważyłeś? Twoja zielona karta jest niebieska! John przygląda się i rozbawiony stwierdza to samo. 
  Po rozprawie świeżo upieczony legalny rezydent USA ze swoją małżonką udają się do lodziarni Serendipity's w dzielnicy Upper East Side, gdzie muzyk łamie po raz pierwszy swoją bezcukrową dietę i zamawia swoją, kiedyś ulubioną czekoladę (na zdjęciu para ze swoim - kilka lat wcześniej - czekoladowym deserem).
 
 Warto wspomnieć, że Bob Dylan zabrał głos w sprawie udzielenia parze Lennonów pozwolenia na pobyt stały w USA. Dołączył swój odręcznie napisany list do stosu próśb, które wylądowały na progu U. S. Immigration and Naturalization Service (Urzędu Imigracyjnego i Naturalizacyjnego Stanów Zjednoczonych). Poniżej zdjęcie tego listu o treści: John i Yoko dodają swojego wspaniałego głosu i motywacji do tak zwanej INSTYTUCJI SZTUKI w tym kraju / Inspirują, przekraczają i stymulują, a robiąc to, mogą tylko pomóc innym zobaczyć czyste światło i robiąc to, położyć kres temu łagodnemu, nudnemu smakowi drobnej komercji, która przez potężne środki masowego przekazu jest przedstawiana jako Sztuka Artystyczna. Wiwat John i Yoko. Niech tu zostają, żyją i oddychają. Kraj ma dużo miejsca i przestrzeni. Pozwólcie zostać Johnowi i Yoko. Bob Dylan
 
 

 
25 maja 1966 John Lennon i Bob Dylan

 
30 lipca - pomimo starań George'a i Ringa powstrzymania jego wydania, ukazuje się podwójny album Polydor "The Beatles Tapes", na którym zamieszczono emitowane  w programie BBC Radio One Scene  And Heard wywiady Davida Wigga z poszczególnymi członkami zespołu. Swoje stanowisko obaj ex-Beatlesi we wniesionej do sądu sprawie opierają na tym, że wyrażane opinie nie są koniecznie prawdziwe w chwili obecnej. Sędzia Rubin  jest jednak przychylny wytwórni Polydor, decydując się na  odrzucenie skargi muzyków.

 

 Historia The Beatles
History of  THE BEATLES


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz