1 listopada - W Stanach Zjednoczonych Geraldo Rivera przeprowadza ponownie wywiad z Paulem i Lindą, wykorzystując go w programie sieci ABC pt. 20/20. Wywiad jest równocześnie transmitowany na antenie radia WPLJ. Rivera oczywiście wspomina w wywiadzie o rekordzie Guinessa muzyka, który napisał 43 piosenki, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. W programie wspomniany jest fakt, że mimo stosunkowo skromnego stylu życia obojga McCartney'ów, firma Paula zarabia miliony na posiadaniu praw własności do kilkuset innych piosenek, stając się największym niezależnym wydawcą muzyki (w tym choćby do wszystkich piosenek z filmu "Grease" czy niektórych albumów przyjaciela z The Beatles, Ringo Starra).
Pada oczywiste pytanie o Fab Four i co wydarzyło się między Paulem i Johnem, że zespół się rozpadł. Paul nie unika odpowiedzi i spokojnie opowiada o przyczynach rozpadu The Beatles. Pieniądze, biznes, Apple. Zobaczcie clip.
3 listopada - Album The Beatles, "Rarities" dochodzi do 71 miejsca brytyjskich list przebojów. Na
płycie znajdujemy: Strona A/ 1. Across The Universe, 2. Yes It Is, 3.
This Boy, 4. The Inner Light, 5. I'll Get You, 6. Thank You Girl, 7.
Komm, Gib Mir Deine Hand, 8. You Know My Name (Look Up The Number), 9.
Sie Liebt Dich; Strona B/ 1. Rain, 2. She's A Woman , 3. Matchbox, 4. I
Call Your Name, 5. Bad Boy, 6. Slow Down, 7. I'm Down, 8. Long Tall
Sally.
3 listopada - W nowojorskim mieszkaniu Johna w Dakota Building odwiedza go Ringo, gdzie obaj świętują noc fajerwerków. W czasie tej wizyty John wręcza swemu przyjacielowi demo utworu "Life's Begins At 40", z prośbą by ten umieścił ją na swoim nowym albumie. John napisał ją w stylu humorystycznym z nutką country z myślą o Ringo a na demo zagrał z gitarą akustyczną i automatem perkusyjnym. Piosenka ta znajdzie się jednak tylko na albumie "John Lennon Anthology". W świetle tego co się stanie za rok ironiczne wprowadzenie Johna nabiera innego znaczenia: Chciałbym powitać Ciebie (Was?) tutaj w Dakota Country And Western Club /
I w zamian za wspaniały prezent od panny Yoko Ono w postaci bardzo dziwnego…
/ Chciałbym, dziś rano, zaśpiewać dla Ciebie krótką piosenkę, która przyszła mi do głowy
/ W trakcie snu
i nazywa się „Life Begins at 40”…
Wpis ilustruję ostatnim znanym zdjęciem obu Beatlesów zrobione również w Dakota w 1979 roku, ale w maju.
Prasa muzyczna informuje, że w listopadzie i grudniu Wings mają zagrać osiemnaście koncertów w Wielkiej Brytanii, co w całym kraju przyjęte jest z ogromnym entuzjazmem. Będzie to ostatnia trasa Paula pod szyldem Skrzydeł.
12 listopada - W archiwach sądu na Manhattanie w Nowym Jorku zostaje złożony spisany przez Johna jego testament. Po jego śmierci połowa wartego - ocenianego wtedy na 30 milionów dolarów - majątku przejdzie na rzecz "ukochanej żony", pozostała część spocznie w funduszu powierniczym, który wcześniej założyli z Yoko dla Seana. Testament Johna - tutaj. Zaskakujące jest w zapisach tego dokumentu całkowite pominięcie pierwszego swego syna, Juliana.
16 listopada - W Wielkiej Brytanii wydany zostaje singiel Paul pt. "Wonderful Christmastime" / "Rudolph The Red Nosed Reggae" (w Stanach ukaże się 20 listopada). Choć w clipie występują także Linda oraz Denny Laine, to płytka podpisana jest tylko nazwiskiem muzyka bez Wings. Do dzisiaj ten przebój świąteczny McCartney'a jest w okresie świąt Bożego Narodzenia bardzo często odtwarzany na całym świecie. Klasyk.
19 listopada - Z więzienia wychodzi idol Beatlesów, Chuck Berry, osadzony tam za uchylanie się od płacenia podatków.
22 listopada - Rodzinna Lennonów obchodzi święto Dziękczynienia w swej posiadłości Cold Spring Harbor niedaleko Nowego Jorku (położona na północnym wybrzeżu Long Island). Kupili ją w tym roku za kwotę około 850 000 dolarów. Choć sprzedana została po roku 1980 to dzisiaj jest nadal w posiadaniu rodziny Lennon-Ono.
23 listopada - 17 grudnia -
TRASA WINGS PO WIELKIEJ BRYTANII
Zespół rozpoczyna trasę z zaplanowanymi 19-ma koncertami, które mają promować album "Back To The Egg". W koncertach uczestniczy także Earl Okin, gitarzysta akustyczny i komediant. Po raz pierwszy od 1973 roku, kiedy Brinsley Schwarz był w obsadzie, mieli support. Earl Okin starał się być ironicznie zabawny, którego repertuar antycznego jazzu obejmował doskonałą interpretację wokalną trąbki. Niestety, ten imprezowy utwór czasami otrzymywał staromodną brytyjską malinę od niecierpliwej publiczności na Paula i spółkę.
Koncerty odniosły ogromny sukces i przyniosły nawet przebój numer 1 w USA (wydała Columbia) z nagraniem na żywo „Coming Up” z koncertu w Glasgow (przez trzy tygodnie). Z przedostatniego koncertu jaki kiedykolwiek zagrał Paul w ramach Wings. I jak to zwykle bywa z Paulem czy The Beatles i tutaj mamy niesamowity muzyczny wyczyn. "Coming Up" stał się zaledwie trzecim nagranym na żywo singlem nr 1 w historii amerykańskiego Hot 100, po "Fingertips (Part II)" Little Stevie Wondera i "My Ding-A-Ling" Chucka Berry’ego. Co ciekawe to Paul nie chciał wydawać takiego singla, po drugie, utwór bardzo spodobał się Johnowi i zdaniem Paula, tym utworem skłonił starego przyjaciela z The Beatles do powrotu do tworzenia muzyki. Niestety, John nigdy tego nie potwierdził. I ostatnia ciekawostka. Singiel Paula miał tylko jedną stronę A, druga B była... pusta. Oryginał piosenki ukaże się na albumie "McCartney II" w 1980.
Wracając do "Wings UK Tour 1979", to w trasie uczestniczyło około czterdziestu osób (skromnie w porównaniu z poprzednimi trasami), wraz z niezbędną czteroosobową sekcją dętą w składzie Tony Dorsey, Thaddeus Richard, Howie Casey i Steve Howard. Lista utworów podążała za udanym schematem McCartneya - wybór z najnowszego albumu "Back To The Egg", mnóstwo klasyków Wings, kilka zaskakujących staroci (w tym niesamowita wersja koncertowa „Live and Let Die”), a gdzieś po drodze chwila ciszy lub dwie, z Paulem samym przy pianinie lub cicho brzdąkającym na gitarze akustycznej. Na tym etapie swojej kariery Wings nie musieli niczego udowadniać – podczas tej trasy nadszedł czas, aby wyjść i grać po prostu dla przyjemności.
Na
ich repertuar składają się następujące utwory: Got To Get You Into My
Life, Getting Closer, Every Night, Again And Again, I've Had Enough, No
Words For My Love, Cook Of The House, Odl Siam Sir, Maybe I'm Amazed,
The Fool On The Hill, Let It Be, Hot As Sun, Spin It On, Twenty Flight
Rock (piosenka Eddiego Cochrana, to właśnie ją zagrał młody Paul
Johnowi, by ten przyjął go do Quarrymen w 1957), Go Now, Arrow Through
Me, Wonderful Christmastime, 'Coming Up', Goodnight Tonight, Yesterday,
Mull Of Kintyre, Live And Let Die oraz Band On The Run.
W ramach trasy koncerty odbywają się w:
Liverpool (Royal Court Theatre - zdjęcie wyżej) - od 23-26 listopada
Manchester (The Apollo w Ardwick) - 28 i 29 listopada
Southampton (Gaumont) - 1 grudnia
Brighton (New Conference Centre) - 2 grudnia
Londyn (Lewisham Odeon Theatre) - 3 grudnia
Londyn (Wmebley, EMpire Pool) -7-10 grudnia
Birmingham (Odeon) - 12 grudnia
Newcastle (City Hall) - 14 grudnia
Edynburg (Szkocja, Odeon) - 15 grudnia
Glasgow (Szkocja, Apollo) - 16 i 17 grudnia.
23 listopada - Liverpool. Przypominam ostatni skład Wings: Paul, Linda, Denny Laine, Lurence Juber - gitara i Steve Holley - perkusja. Dodatkowo w skład zespołu wchodzili muzycy sekcji blach: Howie Casey, Tony Dorsey, Steve Howard i Thaddeus Richard. Dla dwóch ostatnich członków kapeli, Laurence'a i Steve'a była to pierwsza trasa, po osiemnastu miesiącach z zespołem w końcu wyrwali się ze studia, aby spojrzeć publiczności prosto w oczy. Ale nie martwili się tym aspektem występu. Kiedy wyszliśmy tam pierwszej nocy, byliśmy zdenerwowani, ponieważ
byliśmy na scenie z Paulem, jednym z najlepszych kompozytorów i muzyków w
historii, wspominał Steve. Zmartwieniem było to, żeby go nie zawieść. Potem zatłoczone miejsca nie stanowiły już problemu. Paul miał w sobie tyle entuzjazmu, jakby to była jego pierwsza trasa.
PAUL: Jak moglibyśmy przestać koncertować. To jest to, co wszyscy kochamy. Kontakt z fanami, robienie dla nich wszystkiego, co w naszej mocy, i dobra zabawa. O to w tym wszystkim chodzi.
W
ramach spełnianej obietnicy, trasa Wings rozpoczyna się oczywiście w
rodzinnym mieście lidera zespołu, Liverpoolu, a przyjęcie tu Paula nie mogło być cieplejsze. Koncert w Royal Court
Centre o 17:00 jest w zasadzie próbą, na której pojawia się specjalnie
zaproszona, półtoratysięczna publiczność, wśród której jest również
grupka upośledzonych dzieci i sześciuset studentów Liverpool Institute -
starej szkoły Paula (na zdjęciu powyżej). W czasie pobytu w rodzinnym mieście Paul organizuje przyjecie dla swojej rodziny, na którym pojawia się około 70-ciu jego bliższych i dalszych krewnych. Nikt nie mógł przepuścić takiej okazji.
28 listopada - Po bardzo udanych koncertach w Liverpoolu zespół ma już Brytanie u swoich stóp. Nie jest to może Beatlemania, ale popularność Wings i oczywiście Paula jest gigantyczna. W tym dniu zespół jest w Manchesterze. Przed wyjściem na scenę Ardwick, członkowie Wings udzielają dwóch wywiadów. W czasie całej trasy będzie ich sporo. W czasie wywiadów transmitowany jest zawsze teledysk do piosenki "Wonderful Christmastime".
29 listopada - Pożar w wynajmowanym przez Ringo Starra (od Harry'ego Nilsson) domu Woodrow Wilson Drive w Hollywood Hills w Los Angeles. Pożar, miał powstać przez padające iskry z komina, nie zabezpieczonego specjalnym do tego urządzeniem (spark arrester), spowodował straty wartości około 135 000 dolarów uszkodzeń dachu, strychu i
drugiego piętra. Ringo bardziej żałował utraty wielu pamiątek z czasów The Beatles.
30 listopada - W Wielkiej Brytanii ukazuje się legendarny album Pink Floyd, "The Wall", sprzedany w pierwszych dwóch tygodniach w ilości ponad 2 miliony kopii. To jeden z najlepiej sprzedających się albumów w historii rocka i ostatni nagrany w składzie: Richard Wright, Roger Waters, David Gilmour oraz Nick Mason (kolejno oni na fotce niżej).
Na listach singli w Wielkiej Brytanii pod koniec (24) listopada 1979:
1. "When You're In Love With A Beautiful Woman" - Dr. Hook
2. "Crazy Liitle Thing Called Love" - Queen
3. "No More Tears (Enough Is Enough)" - Donna Summer & Barbra Streisand
4. "Still" - Commodores (jeszcze w składzie z twórcą większości przebojów zespołu, Lionelem Ritchie)
5. "Walking On A Moon" - Police
Na 13 miejscu przebój Boomtown Rats - "Diamond Smile", który usłyszałem po raz pierwszy na falach radia Luksemburg.
W USA 24.11.1079 Billboard odnotował taką pierwszą piątkę:
1. "No More Tears (Enough Is Enough)" - Donna Summer & Barbra Streisand
2. "Babe" - Styx (ten song poznałem tak samo jak wspomniany Boomtown Rats)
3. "Still" - Commodores
4. "Dim All The Lights" - Donna Summer
5. "Heartache Tonight" - The Eagles
Warto tutaj odnotować kolejne sukcesy Donny Summer. Amerykańska artystka w 1979 roku (październik i listopad) i miała po raz drugi ma dwa utwory („Dim All the Lights”, nr 2, i „No More Tears (Enough is Enough)” z Barbrą Streisand, nr 3) w pierwszej trójce listy Billboard Hot 100, a także została pierwszą kobietą, której pięć przebojów znalazło się w pierwszej piątce w tym samym roku - znowu mowa tutaj oczywiście o amerykańskim muzycznym rynku. Największym na świecie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz