09. HELP!!! - WYLOT DO AMERYKI

Laureaci The Ivors 1965
13 lipca – w londyńskim hotelu Savoy Paul McCartney odbiera nagrody Ivora Novello (popularnie nazywane The Ivors) w swoim i Johna imieniu. Nagrody tez przyznawane są najlepszym autorom tekstów oraz kompozytorom przez brytyjską Akademię Kompozytorów i Tekstopiosarzy od 1955 roku. Nazwa pochodzi od urodzonego w Walii (Cardiff) artysty (kompozytora, piosenkarza i aktora) Ivora Novello. Ceremonię prowadził znany dziennikarz David Frost (ten od słynnego wywiadu z Richardem Nixonem), a samem nagrody wręczał Sir Billy Butlin.

McCartney zapomniał wcześniej o tym zdarzeniu, spóźnił się na ceremonię ok. 40 min. Zapowiedziany John nie pojawił się, zdecydował się opuścić imprezę z powodu szumu prasowego wokół zespołu i głosów krytyki z powodu ogłoszenia listy laureatów do orderu MBE i nominacji The Beatles. Odbierając The Ivors ironicznie skomentował, że ma nadzieję, że nie będą zmuszeni z Johnem do jej oddania.
17 lipca - telewizja ABC emituje fragmenty filmu 'Help!'.

19 lipcaw USA wychodzi singiel „Help!”/ „I'm Down”
23 lipca - singiel „Help!”/ „I'm Down” ukazuje się na Wyspach. Na listy wchodzi 29 lipca, od 5 sierpnia przez trzy tygodnie jest numerem jeden, na listach w UK spędza 14 tygodni.
24 lipcaStarr kupuje posiadłość 'Sunny Height' przy St. George's Hill Estate w Weybridge, Surrey.
Posiadłość państwa Starkey'ów
 28 lipcaBBC – TV emituje program pod nazwą „Songwriters” poświęcony w całości tandemowi komozytorskiemu Lennon & McCartney.
Geniusze Wszech-czasów:  LENNON & McCATYNEY

29 lipcaświatowa premiera filmu 'Help!'. Odbyła się ona – jak w przypadku poprzedniego filmu zespołu – w London Pavilion, przy Picadilly Circus. Beatlesi przyjeżdżają pod kino czarnym Rolls Royce'm. W środku witają się ze swoim fanami z Pałacu Buckingham, księżniczką Margaret oraz jej mężem lordem Snowdonem. Po filmie zespół udaje się na przyjęcie do Dorchester Hotel. Wieczorem BBC w ramach Top Of The Pops pokaz clipu z filmu.

 

 Światowa premiera HELP
The Beatles na premierze HELP!
JOHN Z CYN - PREMIERA HELP
Księżniczka Margaret, wierna fanka zespołu.

 
30 lipca próby przed amerykańską trasą koncertową. Pierwsze półrocze zespół zamykał przygotowaniami do kolejnej wyprawy za ocean. Próby przeprowadzał w londyńskim, Saville Theatre, prowadzonym przez NEMS Enterprises Briana Epsteina.


1 sierpnia transmitowany na żywo przez telewizję ABC słynny koncert zespołu 'Blackpool Night Out', promujący oczywiście przede wszystkim film. Jedyny tego typu show w TV, wszystkie inne programy promocyjne filmu 'Help!' to przede wszystkim clipy. Koncert odbył się w ABC Theatre w Blackpool od 21.10 do 22.05. 
Po obu stronach zespołu bracia Winters , tutaj w Blackpool ale w 1964

Prowadzili go Mike oraz Bernie Winters, komicy, którzy wystąpili obok zespołu w tym samym programie rok temu. Zespół wykonał: I Feel Fine, I'm Down, Act Naturally, Ticket To Ride, Yesterday oraz Help!. Yesterday wykonał solo Paul, zapowiedziany przez George jako Paul McCartney z Liverpoolu, któremu już po wykonaniu songu John podziękował: Thank You Ringo, that was wonderful


Blackpool Night Out 1965
2 sierpniaBrian Epstein ogłasza dziennikarzom, że w 1965 nie będzie już koncertów zespołu na Wyspach. Dwa dni później wspiera go w tym Lennon oznajmiając: 'Jeśli Brian stwierdza, że nie będzie już więcej promocji 'Help!' to widocznie tak powinno być. Czyż płyta nie była numerem 1 ?'
Mimi z Johnem

6 sierpniaMimi otrzymuje od Johna w prezencie piękny dom w Bournemouth w hrabstwie Doreset. Beatlesi grali tam kilka razy w kinie Gaumont (dzisiaj Odeon) i John bardzo polubił tą miejscowość. Dom posiadał duży balkon, z którego Mimi mogła oglądać przepływające obok łodzie. John zamówił dodatkowo wykonanie specjalnej balustrady w kształcie siedmiu serca, by pokazać ciotce jak bardzo ją kocha. Bungalow nazywał się Harbour's Edge, leżał koło portu przy Sandbanks. Do czasu swego odlotu do USA w 1971 John często odwiedzał ukochaną ciocię. Mimi Smith mieszkała tam aż do swojej śmierci w 1991 roku.

Tu  Mimi Smith  będzie mieszkała do śmierci w 1991 roku

6 sierpnia na Wyspach ukazuje się album 'Help!'
7 sierpniasingiel 'Help!' numerem 1.
Premiera HELP
 9 sierpniabrytyjska folkowa grupa The Silkie nagrywa cover Beatlesów „You've Got To Hide Your Love Away”, producentem jest John a w nagraniu uczestniczą jeszcze Paul (gitara) oraz George (tamburyna). Cover dostał się na 28 miejsce na listach UK oraz na 10 w USA.


The Silkie - You've Got To Hide Your Love Away 

13 sierpniaCapitol wydaje album 'Help!'jako soundtrack filmu (OST). Prócz piosenek z filmu wykonywanych przez zespół, album uzupełniono orkiestrowymi wersjami piosenek zespołu w wykonaniu George Martin Orchestra (aranż: Ken Thorne).
Tuż po przylocie do USA ' 1965
 Tego dnia The Beatles wylatują na swoje drugie amerykańskie tournée. Na miejscu w Nowym Jorku, w Warwick Hotel wita ich sam Bob Dylan. W Warwick będą mieszkać do 17 sierpnia. 

W dniu przylotu biorą udział w konferencji prasowej dla ok. 250 dziennikarzy. Prowadzącym jest Tony Barrow, brytyjski dziennikarz pracujący z Fab 4 od 1962 do 1968. 

Tony uznawany jest za twórcę zwrotu „Fab 4”, której używał jako pierwszy na wczesnych konferencjach zespołu i komunikatach prasowych. W 1965-66 był wszędzie na trasach z zespołem. Na konferencji Beatlesi jak zawsze zauroczyli wszystkich swoim humorem i urokiem (oto fragmenty z tej konferencji):


Konferencja  Warwick Hotel


Brian Epstein i Tony BarrowPytanie: John, jesteś szefem The Beatles. Jakie masz wobec tego obowiązki ?
JOHN: „Żadne, tak mi się wydaje. Dolepiono mi nalepkę szefa Beatlesów”
RINGO: „Dlatego, że jest najstarszy...”
JOHN: „Nie robię niczego dodatkowego...”
P: Jakie to uczucie być znowu w Stanach?
BEATLES : „Wspaniałe!!!!
P: John, czy zawsze w czasie konferencji żujesz gumę ?
JOHN: „Uuuu, nie, tylko w Ameryce”.
P: Tylko w Ameryce żujesz gumę ?
JOHN: „Cóż, tutaj ludzie dają ci gumę przez cały czas” …
P: Czy od czasu przyznania wam orderów Brytyjskiego Imperium (MBE) wasze życie się w jakiś sposób zmieniło ?
JOHN: „Nie, ponieważ ich jeszcze nie otrzymaliśmy”
P: Ale czy to coś zmieni w waszym życiu ?
RINGO: „Będziemy mieli medal do ubioru”.
P: Ringo, jakie będzie imię twego dziecka jeśli będzie dziewczynką lub chłopcem ?
RINGO: „Uuuuu...”
JOHN: „Charlie”. (śmiech)
RINGO: To Johna odpowiedź, nie wiemy jeszcze, ciągle o tym rozmawiamy...
JOHN: „To może Lyndon?”
RINGO: „Kto wie?” (śmiech)
P: Czy wasza popularność spada?
JOHN: „Idź i spytaj ludzi z wytwórni”.
P: Czy dwóch nieżonatych członków zespołu ma w przyszłości jakieś plany matrymonialne ?
PAUL: „Małżeństwa nie są przewidziane w najbliższej przyszłości.”
GEORGE: „Nie wyjdę za Paula”.
P: Zauważyliśmy, że dwóch żonatych siedzi obok siebie, a dwóch singli jest z boku.
JOHN: „Dlatego, bo jesteśmy tacy dziwni.
RINGO: „Ale nie mów o tym nikomu...”
P: Którzy wasi fani są najbardziej entuzjastyczni ? 

JOHN: Ci najbliżej...
P: Jakieś plany odwiedzin innych krajów za Żelazną Kurtyną ? 

JOHN: „Spytajcie Pana Epsteina”.
P: Kogo uważacie spośród siebie za najlepszego aktora? 

JOHN: „Ringa”
P: Wy Beatlesi podbiliście 5 kontynentów. Co dalej ? 
PAUL i JOHN : „Podbijemy 6-ty!”


więcej o 1965 w: Historia  The Beatles

Polski blog o The Beatles
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz