01. THE BEATLES ON TOUR - W TRASIE.

Johnny Gentle
PIERWSZA
„Szkocka Trasa” z Johnny'm Gentle,1960 Pierwsza trasa zaczęła się  20 maja 1960 roku w mieście Alloa w Szkocji, gdzie Silver Beatles zostali zamówieni jako grupa wspomagająca Johnny'emu Gentle. Chłopcy używali wtedy pseudonimów : Paul McCartney był Paulem Ramonem, George jako Carl (od swego idola Carla Perkinsa) Harrison, Stuart Sutcliffe jako stylowy Stuart de Stael, John po prostu  jako John Silver lub John Lennon (patrz niżej,l plus zdjęcie z gazety).


Johnny, za nim Harrison.
Urodzony w 1936 roku w Liverpoolu Johnny Askew zaczął być popularny w 1957 roku jako całkiem zdolny piosenkarz i gitarzysta. Po przeprowadzce do Londynu jego agentem został popularny Larry Parnes, który zaproponował mu zmianę nazwiska na Gentle. Parnes marzył o trasie Johnny'ego z Gene'm Vincentem oraz Eddie Cochranem, ale ten ostatni niebawem zginął. Czytaj wcześniejsze posty.

Dalej już wiemy, przesłuchanie chłopaków w obecności Billy'ego Fury i zaproponowanie  ich Johnny'emu jako jego zespół towarzyszący. Najpierw  Gentle widząc Beatlesów myślał, że po jakiego diabła Parnes przysyła mu tych chłopaków, ale później wspominał, że od razu dostrzegł w nich entuzjazm i talent. W czasie trasy Johnny mieszkał oddzielnie w lepszym niż chłopaki hotelu. Na scenie pozwalał im wtórować sobie w chórkach, szczególnie Lennonowi.  
Po latach Larry Parnes wspominał, że Johnny dzwonił do niego wieczorami i namawiał go, by przyjechał do Szkocji zobaczyć chłopców. "Gentle był bardzo szczery i uczciwy, zawsze mówiłem, że gdybym znalazł wtedy czas i poleciał do Szkocji, to kto wie, może byłby piątym Beatlesem ?"

 Po szkockiej trasie Johnny spotkał jeszcze Beatlesów.  2 lipca pojawił się w klubie Jacaranda Club, gdzie powiedziano mu, że chłopcy występują przy Grosvenor Ballroom, Liscard. Udał się tam na ich koncert i dołączył do nich na scenie.  
Gentle podobno prosił Parnesa by ten zamówił mu jeszcze raz Beatlesów na jego następną trasę ale chłopcy pojechali już do Hamburga. Johnny Gentle nie zrobił kariery solowej, zmieniał pseudonimy (Darren Young), gatunki muzyczne (rock, folk, skiffle) ale niestety bez powodzenia,  pamięta się o nim tylko z powodu The Beatles. W 1998 roku opublikował książkę,'Johnny Gnetle and The Beatles, First Ever Tour'.

 Oto trasa :


20 maja Town Hall, Alloa

21 maja Northern Meeting Ballroom, Inverness

23 maja Dalrymple Hall, Fraserburgh

25 maja St Thomas' Hall, Keith

26 maja Town Hall, Forres

27 maja Regal Ballroom, Nairn

28 maja Rescue Hall, Peterhead


 *Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog*
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz