03. 1970 KWIECIEŃ / MAJ - CHWILE PO ROZPADZIE


1970

18 kwietnia.
John za namową swego psychiatry próbuje spotkać się z Cynthią i Julianem. Spotkanie zostaje przełożone, gdy gosposia Cynthii informuje go, że dzwoniła Yoko zagrażając, że jeśli John natychmiast nie wróci do domu, to ona popełni samobójstwo.
Melody Maker publikuje recenzję pierwszego albumu Paula. Richard Williams w numerze opisuje nagrania z tej płyty jako "najgorsze i najlepsze chwile tego utalentowanego artysty... 'Maybe I'm Amazed' mógłby stać się klasyką, gdyby zamieścić go, powiedzmy na 'Abbey Road'..., z kolei 'Man We Was Lonely' to czysty banał... Słowem to najgorszy przykład umiejętności tworzenia przez Paula utworów rodem z wodweili'.
Melody Maker publikuje dodatkowo artykuł 'Paul - cała prawda', w którym jego decyzja odejścia z The Beatles opisana jest jako "prawdopodobnie najgorsze wydarzenie roku".
21 kwietnia.
Londyńska gazeta 'Evening Standard' publikuje dwuczęściowy wywiad z Paulem, gdzie artysta opisuje swoje problemy z aranżacją Phila Spectora piosenki 'Long And Winding Road':  Kilka tygodni temu przysłano mi zremiksowaną wersję mego utworu 'The Long And Winding Road', razem z harfami, sekcją dętą, orkiestrą, a nwet chórem żeńskim. Nikt nie spytał mnie wcześniej jak sobie to wszystko wyobrażam. Nie mogłem w to wręcz uwierzyć. Na żadnym utworze Beatlesów nie zamieściłbym nigdy żadnego żeńskiego chórku... natychmiast więc wysłałem list, w którym poprosiłem o zmianę niektórych aranżacji, ale jak do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi'.

24 kwietnia.
W Stanach Zjednoczonych wydany zostaje album Ringo, 'Sentimental Journey', którego sprzedaż w ciągu dwóch tygodni dojdzie do 500 000 egzemplarzy. W rodzimym kraju artysty album ukaże się dopiero za miesiąc (27 marca). Ciekawostki z tego albumu to osoby pomagające Ringo w aranżacji utworów: George Martin, Maurice Gibb z Bee Gees, Klaus Voorman. Ringo ani nikt z pozostałej trójki Beatlesów nie przyłożyli ręki do powstania żadnego utworu.
Jedna z prac : "Bag One" Johna.
Kolejna...
25 kwietnia.
Sąd w Londynie  oddala zarzutu obsceniczności przeciwko London Art Gallery i jej dyrektorowi, za wystawienie prac litografii Johna Lennona pod tytułem Bag One. Dyrektor po wyroku sądu wydaje oświadczenie:"Będziemy się starać, by już jutro rano prace te były ponownie wystawione na widok publiczny. Powiesimy je w galerii jak tylko je odzyskamy. Są ciągle przetrzymywane przez policję. Pan Lennon, który pracuje obecnie w Londynie nad drugim zestawem litografii, zostanie natychmiast o wszystkim poinformowany... pierwszy zestaw prac Johna znajduje się obecnie w Ameryce, o ile mi wiadomo, zostały już sprzedane w Nowym Jorku".

Lennonowie i dr Janov

29 kwietnia.
Po 28 dniach wrzeszczenia, krzyczenia, rysowania i jedzenia lodów o 28 smakach,sesje terapeutyczne Johna i Yoko w londyńskiej klinice Arthura Janova dobiegły końca. Psycholog zaleca, by państwo Lennonowie polecieli jeszcze do Los Angeles i poddali się dalszym zabiegom w jego klinice Primal Institute. para wylatuje do Kalifornii do kliniki już 30 kwietnia, przez następne cztery miesiące będą przebywać w USA, w Los Angeles, w wynajętym mieszkaniu przy Bel Air. Prasa informuje, że John zakupił kasety do nauki japońskiego.
Billy Preston i George Harrison
 W tym czasie George Harrison wiedzie bardziej "normalne" życie. 23 kwietnia wylatuje z Patti i Derekiem Taylorem do Nowego Jorku, gdzie George podejmuje pracę nad albumem Billy'ego Prestona 'Encouraging Words'. 29 kwietnia George i Derek odwiedzają Boba Dylana w jego posiadłości przy MacDougal w nowojorskiej Greenwich Village. 1 maja George uczestniczy w sesjach nagraniowych na nowy album 'New Morning' amerykańskiego przyjaciela.


8 maja
W Wielkiej Brytanii wydany zostaje album 'Let It Be' w zestawie 'de luxe' wraz z książką 'Get Back' - cudowną fotograficzną historią sesji 'Get Back' i 'Let It Be' z 1969 roku. Album ten zostanie wznowiony w Wielkiej Brytanii 6 listopada w zwykłej oprawie i bez książki. Standardowa wersja albumu 'Let It Be' ale z rozkładaną okładką, zostanie wydana w USA 18 maja. Richard Williams, ten sam, który tak bardzo zjechał solowy album McCartney'a pisze o nowym albumie zespołu: BEATLESI NIE ŻYJĄ - NIECH ŻYJĄ BESTLESI!

11 maja
W Ameryce ukazuje się singiel 'The Long And Winding Road' / 'For You Blue'. W ciągu następnych dwóch tygodni jego sprzedaż osiągnie ilość 1 200 000 kopii. Planowana na 13 maja nowojorska premiera filmu 'Let It Be' nie dochodzi w tym dniu do skutku. Nowa zaplanowana data premiery to 28 maja. Kilka dni później (14 maja) magazyn 'Rolling Stone' publikuje raport dotyczący krótkoterminowych wiz Johna i George'a stwierdzający, że chociaż obaj artyści mogą obecnie wjeżdżać na teren USA, dzieje się tak pod warunkiem, że w ciągu bardzo krótkiego czasu, zazwyczaj trzydziestu dni, opuszczą ten kraj. To mały sygnał tzw. "wojny wizowej", którą John będzie musiał, za jakiś czas, stoczyć z administracją Richarda Nixona. 

Let It Be

18 maja
O godz. 10.20, na dwa dni przed terminem brytyjskiej premiery filmu 'Let It Be', jest on pokazany po raz pierwszy publicznie dla przedstawicieli prasy i najbliższych przyjaciół twórców, w London Pavilion przy londyńskim Piccadilly Cirucs. Zapytany później o ten film, Harrison przyznaje, że niezbyt mu odpowiada."Są w nim zawarte dobre sceny, takie jak koncert na dachu, ale większa jego część zupełnie mnie denerwuje... Nie mogę na to patrzeć, bo kiedy to się wszystko działo, było to dla mnie szczególnie niemiłe doświadczenie i wystarczy mi, że przez nie przeszedłem, a tu jeszcze nakręcili to wszystko tak, że teraz do końca życia będę musiał to oglądać. Nie podoba mi się to".
praca w studiu nad LET IT BE :  George, John, w tle PaulMuzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz