JOHN LENNON - "Mind Games"Singiel,
Strona B: "Meat City"
Album: "Mind Games", 1973
Nagrywana: lipiec-sierpień 1973
Wydany: 29 października 1973 (USA),
 16 listopada 1973 (UK)
Kompozycja: John Lennon
Producent: John Lennon
Wytwórnia: Apple
Długość: 4:13

Obsada:
John Lennon : wokal, gitara, slide gitara
David Spinozza:
gitara
Ken Ascher:
keyboards
Gordon Edwards:
gitara basowa
Jim Keltner:
perkusja


John dysponował piękną barwą głosu oraz znakomicie potrafił nią operować. Nieprzypadkowo wg. magazynu Rolling Stone znalazł się on na 5-tym miejscu największych wokalistów/pieśniarzy wszech-czasów – jako jedyny Beatles w 10-tce (Paul na miejscu 11-tym). Porównajcie jego śpiew np. w "Well, Well, Well", "Cold Turkey" czy "Mother" z "Dream No 9" czy właśnie w "Mind Games". W "Mind Games" głos artysty potrafię opisać tylko poprzez przymiotnik : magiczny. To mój numer 31 na moim Top 100 Piosenek Wszech Czasów, jedna z najwcześniej polubionych piosenek i jedna z bardziej niedocenianych. 

Została tytułowym nagraniem czwartego albumu ex-Beatlesa, nagranego latem 1973 roku, pierwszego samodzielnie wyprodukowanego albumu, bez udziału Phila Spectora, z którym John wcześniej dużo pracował. Album osiągnął 13 miejsce w rodzimej Brytanii, w USA dotarł do 9 miejsca, pokrył się też Złotem. Wpływ tego producenta można wyczuć w omawianej piosence. Aranżacja bez stopniowania, od razu ściana dźwięków wszystkich instrumentów użytych w nagraniu, mnie najbardziej podobają się melodyjne dzwony oraz w końcowym fragmencie utworu gdy głos Johna oddalając się zespaja się z dźwiękiem solowej gitary. Majstersztyk pod każdym względem. "Mind Games" ukazała się na singlu razem z albumem (ta sama data co premiera albumu w UK) i podobnie jak album nie zdobyła szczytów list (18 w USA, 26 w UK). Także została Złotą Płytą.
Geneza powstania piosenki jest szalenie ciekawa. Słychać jej fragmenty już w czasie słynnych 'Let It Be' sessions w 1969 roku, wtedy nazywała się "Make Love Not War", identycznie jak popualrny na całym świecie, w owym czasie hipisowski slogan. Inna piosenka "I Promise" zawiera fragmenty melodyczne użyte w "Mind Games". Usłyszeć można obie piosenki na "John Lennon Anthology".

Tytuł piosenki John zaczerpnął z książki Roberta Mastersa oraz Jean Houston: Mind Games: The Guide To Inner Space (popularna książka opisująca zestaw klasycznych ćwiczeń umysłowych, biblia osób eksplorujących swoją podświadomość, podręcznik z grami umysłowymi wykorzystywany często przez nauczycieli, terapeutów, nawet przez pastorów czy innych liderów wszelakich warsztatów np. Budowania zespołu, pracy w grupie, rozwiązywania problemów w pracy, kreowania własnej produktywności i wiele wiele innych). John pięknie zmodyfikował przesłania i wartości podawane w podręczniku, nazwał je lekko ironicznie umysłowymi partyzantkami  i podsumował, że wiedza jak powinna nam wystarczyć sprowadza się tylko do dwóch haseł : Love is the answer, YES is the answer (miłość jest odpowiedzią, TAK jest odpowiedzią).


Piosenka jak i cały album nagrywany był bez Yoko w czasie tzw. lost weekend, 18-to miesięcznego szalonego okresu w życiu Artysty, separacji z Yoko, związku z May Pang.

1973, John i Mae Pang
We're playing those mind games together,
Pushing barriers, planting seeds,
Playing the mind guerilla,
Chanting the Mantra peace on earth,
We all been playing mind games forever,
Some kinda druid dudes lifting the veil.
Doing the mind guerilla,

Some call it magic the search for the grail.


Love is the answer and you know that for sure,
Love is flower you got to let it, you got to let it grow.

So keep on playing those mind games together,
Faith in the future outta the now,
You just can't beat on those mind guerillas,
Absolute elsewhere in the stones of your mind,
Yeah we're playing those mind games forever,
Projecting our images in space and in time.

Yes is the answer and you know that for sure,
Yes is the surrender you got to let it, you got to let it go.

So keep on playing those mind games together,
Doing the ritual dance in the sun,
Millions of mind guerrillas,
Putting their soul power to the karmic wheel,
Keep on playing those mind games forever,
Raising the spirit of peace and love.
Love.
(I want you to make love, not war,

I know you've heard it before)


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz