08. BEATLES AUTUMN TOUR OF BRITAIN, 1963

___________________
BRYTYJSKA TRASA 
 JESIEŃ 1963
 

Jesienne tournée zespołu po rodzimej Brytanii, czwarte w swojej ojczyźnie, jest doskonale udokumentowane fotograficznie przez przebywających wtedy non- stop z zespołem dziennikarzy gazetki 'Beatles Montly'. Zespół promował swój drugi album, nowego singla "I Want To Hold Your Hand"/"This Boy" i jak zawsze dawał się chętnie fotografować.. Sporo fotek w dzisiejszym poście zrobione zostały w Wolverhampton i pochodzą ze wspomnianego magazynu.
W tym czasie The Beatles są w znakomitej formie i ich koncerty mimo że nie różnią się od innych (ciągły wrzask, histeria, beatlemania) są bardzo staranne, chłopcy wykonują piosenki bardzo uważnie, bez maniery jaka stanie się niestety ich udziałem dużo później, gdy po prostu zauważyli, że bez względu na to jak i co śpiewają nikt ich nie słyszy w tym „barbarzyńskim rytuale” jak zaczął nazywać koncerty Beatlesów Lennon. Uważa się też, że po raz pierwszy wyraz „beatlemania” ukazał się drukiem po pierwszym koncercie na trasie, gdy następnego dnia 'Daily Mirror' zamieścił raport z koncertu z wielkim nagłówkiem: "Beatlemania! It's happening everywhere.. even in sedate Cheltenham" (Beatlemania! To dzieje się wszędzie...nawet w statecznym Cheltenham – patrz zdjęcie). Mimo wspaniałego przyjęcia to pierwszy i ostatni występ zespołu w tym mieście.
W czasie tej trasy The Beatles towarzyszyli następni wykonawcy: The Rhythm & Blues Quartet, The Vernons Girls, The Brook Brothers, Peter Jay & The Jaywalkers, and The Kestrels. Konferansjerem był Frank Berry. The Beatles wykonywali następujące piosenki: I Saw Her Standing There, From Me To You, All My Loving, You Really Got A Hold On Me, Roll Over Beethoven, Boys, Till There Was You, She Loves You, Money (That's What I Want) i na zakończenie Twist And Shout.

1 listopada - Odeon, Cheltenham
2 listopada - City Hall, Sheffield
3 listopada - Odeon, Leeds
Po koncercie w Leeds zespół przerwał trasę by 4 listopada - zagrać swój słynny koncert w Royal Command Performance dla Królowej Elżbiety i Księżniczki Małgorzaty.
PAUL: 'Królowa Matka spytała: 'Gdzie gracie jutro wieczorem ? '. Odpowiedziałem: 'W Slough' a ona na to:' Oh, to tak blisko nas'.

Zwróćcie uwagę na logo The Beatles na perkusji... jeszcze nie te jakie znamy...

 5 listopada - Adelphi, Slough
 6 listopada - ABC, Northampton
The Vernons Girls - support The Beatles na trasie.
Dublin 7 listopada - Adelphi, Dublin – dwa koncerty w Irlandii. Nieprawdopodobne ciepłe, szalone i jakże typowe dla beatlemanii przyjęcie zespołu w Dublinie obserwował Alun Owen, scenarzysta pierwszego filmu The Beatles. Wiedział już jak powinien wyglądać film, żadnej fikcji, zmyślonej fabuły, chciał uwiecznić na kliszy obserwowane w Dublinie zjawisko uwielbienia fanów. Ten film to oczywiście 'A Hard Day's Night'.

8 listopada - Ritz, Belfast. Wizyta w Północnej Irlandii, z zespołem jest nadal Owen. Beatlesi powrócili jeszcze do tego kraju rok później.
Belfast '1963
 
9 listopada - Granada, East Ham, London
10 listopada - Hippodrome, Birmingham
13 listopada - ABC, Plymouth

14 listopada - ABC, Exeter
15 listopada - Colston Hall, Bristol
Dublin - konferencja prasowa.
16 listopada - Winter Gardens, Bournemouth – fragmenty koncertu filmowały trzy amerykańskie stacje ABC, CBS, NBC – w związku nie nadchodzącym wylotem zespołu do USA. CBS przeprowadziła także wywiady z Johne i Paulem. 

W tym samym dniu fotograf słynnego amerykańskiego magazynu 'LIFE', Terence Spencer umówił się z zespołem na sesję fotograficzną. Na umówionym spotkaniu Beatlesi się nie pojawili i w ten sposób nie pojawili się na okładce styczniowej magazynu. Spencer powiedział później, że The Beatles są pewnie jedynymi ludźmi w show-biznesie, którym nie zależy by być na okładce 'Life'.
17 listopada - Coventry Theatre, Coventry
19 listopada - Gaumont, Wolverhampton
20 listopada - ABC, Ardwick
21 listopada - ABC, Carlisle

22 listopada - Globe, Stockton-on-Tees – w dniu, w którym ginie prezydent Kennedy, The Beatles grają swój typowy koncert. Nie wiedzą jeszcze, że za kilka miesięcy pojawią się w USA jako skuteczne lekarstwo na traumę Ameryki po morderstwie JFK.23 listopada - City Hall, Newcastle-upon-Tyne
24 listopada - ABC, Hull
26 listopada - Regal, Cambridge
27 listopada - Rialto, York
28 listopada - ABC, Lincoln
29 listopada - ABC, Huddersfield
30 listopada - Empire, Sunderland
1 grudnia - De Montfort Hall, Leicester
3 grudnia - Guildhall, Portsmouth
7 grudnia - Odeon, Liverpool
8 grudnia - Odeon, Lewisham

9 grudnia - Odeon, Southend-on-Sea
10 grudnia - Gaumont, Doncaster
11 grudnia - Futurist, Scarborough
12 grudnia - Odeon, Nottingham
13 grudnia - Gaumont, Southampton

14 grudnia - Wimbledon Palais Londyn


Nie podpisane fotki pochodzą z magazynu MONTHLY BOOK - BEATLES
Wimbledon Palais, Londyn
Wimbledon Palais, Londyn
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz