05. STYCZEŃ 1971

2 stycznia album George Harrisona 'All Things Must Pass' dochodzi do do pierwszego miejsca na amerykańskich listach przebojów. 
3 stycznia - Paul McCartney udaje się wraz z Lindą do Nowego Jorku, by rozpocząć prace nad nowym albumem, będzie on nosił tytuł RAM. Paul organizuje przesłuchania muzyków, których chce zatrudnić przy tej produkcji. Sesje nagraniowe do albumu rozpoczynają się w poniedziałek 10 stycznia.
Paul i Linda z okresu RAM


6 stycznia - Państwo Lennonowie przed udaniem się do Japonii zwiedzają Liverpool. John pokazuje Yoko wszystkie miejsca ze swojej młodości, w tym domy rodzinne Beatlesów czy klub Cavern. Następnie para leci do Miami na Florydzie, następnie do Toronto. W czasie pobytu w Toronto stwierdza, że Kanada jest pierwszym krajem, w którym otrzymał pomoc w organizowaniu ruchu pokojowego. Mówi:'Byliśmy zaskoczeni, gdy kanadyjscy reporterzy potraktowali nas jak ludzi'. W Toronto John udziela wywiadu, w którym potępia branie narkotyków. "Zacząłem brać narkotyki, kiedy opuściła mnie nadzieja, ale kiedy bierzesz narkotyki, nadzieję jeszcze trudniej odnaleźć". Z Toronto para udaje się w dalszą podróż do rodzinnego kraju Yoko.
Paul i Denny Seiwell - praca na 'RAM'
10 stycznia - sesje Paula na album RAM. Zaczynają się codziennie rano o 9 i trwają do 4 w nocy następnego dnia. W utworach 'Uncle Albert -  Admiral Halsey', 'Long Haired Lady' oraz 'Back Seat of My Car' Paul dyryguje Nowojorską Orkiestrą Symfoniczną. Ciekawostką jest - dla mnie szczególnie - że w moim ulubionym utworze Paula, 'Monkberry Moon Delight' w chórkach śpiewa Heather, córka Lindy z jej poprzedniego małżeństwa. Współpracujący z ex-Beatlesem nad albumem, Denny Seiwell  wspomina tamten okres: 'Kiedy pracowaliśmy nad RAM, Paul czasami wielokrotnie wracał do każdej z piosenek, sprawdzaliśmy wspólnie niektóre ich części i w ciągu zaledwie kilku minut dogrywaliśmy nowe wersje. To bardzo ekscytujący i miły sposób pracy".
Denny S, Linda i Paul
  Paul jest również zadowolony ze współpracy z Seiwellem, więc w końcowej fazie nagrań proponuje  mu przyłączenie się do jego grupy na stałe. Seiwell docenia ten gest i daną mu szansę, razem z Monique, swoją francuską żoną pakują manatki i wylatują z Nowego Jorku do Europy by zamieszkać w Campbelltown, miasteczku nieopodal szkockiej farmy McCartney'a. Denny (Seiwell - nie Laine) staje się więc pierwszym członkiem grupy, która w przyszłości będzie się nazywać Wings. Paul znalazł Seiwella przesłuchując perkusistów i jak wspomina ich poznanie:.. "całe zdarzenie przypominało sceny z filmu 'Midnight Cowboy'" (z Dustinem Hoffmanem i Jonem Voigtem).Seiwell  - jakby nie było, do tej pory doświadczony muzyk studyjny, leżał na materacu w Bronxie, bez pracy i z niewesołymi perspektywami na przyszłość. A tu pojawia się Beatles... Jak w bajce!
  Z utworów z RAM 'Too Many People' oraz 'Dear Boy' nie spodobały się Johnowi, który uważał, że Paul w nich krytykuje jego i Yoko, wszyscy trzej ex-Beatlesi uznali, że '3 Legs' jest próbą ataku Paula ich wszystkich.  No tak, wciąż trwał konflikt... 15 stycznia - Brytyjscy prezenterzy w owym czasie bardzo często puszczają w radiu 'My Sweet Lord', przez co wzmaga się popyt ze strony słuchaczy by wydać piosenkę na singlu (przypomnę, że utwór napisał George w 1969 roku, w czasie jego trasy u boku Erica Claptona  z Delaney And Bonnie. Choć później będzie oskarżony o plagiat The Chiffons, George wyjaśnia, że zainspirowała go piosenka 'Oh Happy Day' Edwin Hawkins Singers z lipca tego roku. 
GEORGE: "Jedynym celem życia jest bycie w porządku. Każda dusza jest potencjalnie boska. Moim celem jest więc zamanifestowanie tej boskości, a co za tym idzie, osobiście wierzę w wyzwolenie. Właśnie to chcę naprawdę robić. Wyzwalać się z tego chaosu i tego ciała. Chcę być wolnym od ciała, chcę mieć świadomość Boga. To moja jedyna ambicja, a wszystko poza tym jest zupełnie marginalne" (styczeń 1971).


16 stycznia - Przeciwnie do wcześniejszych twierdzeń jakoby finanse Beatlesów były w opłakanym stanie, bankowe pismo z tego okresu, dotyczące stanu kont Apple ujawnia, że grupa ma depozyty o łącznej wartości ponad 2 000 000 funtów a więc fortunę. W tym samym dniu, dzięki ponownej emisji w BBC filmu 'A Hard Day's Night' (emisja odbyła się 28.12.1970) na brytyjskie listy przebojów wchodzi album z tego filmu, na pozycję nr 30. BBC ujawnia, że uzyskała także prawa do emisji drugiego filmu The Beatles 'Help!', dodając że z powodu zgłoszeń wielu osób, które przeoczyły w tv emisję 'A Hard Days' Night', film ten zostanie niebawem powtórzony.


19 stycznia - W Wydziale Kancelarii Sądu Najwyższego do spraw upadłościowych, hipotecznych i likwidacji spółek w Londynie zaczyna się sprawa dotycząca spólki The Beatles & Company, którą prowadzi sędzia Justice Stamp.Prawnik Paula opisując fatalny stan kasy Beatlesów, z której mogliby opłacić należności wynikające z podatku wyrównawczego itd podaje także trzy powody, dla których Paul domaga się zakończenia działalności spółki:
1. Beatlesi od dawna już nie występują jako zespół, dlatego istnienie spółki stało się bezcelowe.
2. W 1969 roku partnerzy McCartney'a, mimo jego sprzeciwu z pogwałceniem umowy spółki przekazali należącej do pana Kleina firmie ABKCO Industries Ltd zarządzanie swoją spółką.
3. Pan McCartney nigdy, od czasu powstania spółki, nie otrzymał zrewidowanych ksiąg rachunkowych mówiących o stanie finansowym spółki.
Uzasadnienie jest bardzo długie, mówi o dochodach płynących z Capitolu oraz innych źródeł, wymienia też różnice pomiędzy Johnem  i Paulem, głównymi twórcami zespołu i wiele innych. Pomińmy je tutaj (RK). 
John i Yoko, Japonia 1971
  Po późniejszej dyskusji między prawnikami, adwokat Paula ogłasza, że panu McCartney'owi zaproponowano możliwe do zaakceptowania gwarancje, które miałyby pozostawać w mocy do czasu ogłoszenia wyroku w bieżącej sprawie. Panowie Harrison i Starr oraz Apple Corps zobowiążą się do tego, by Apple Corps zdobyła wypłaty dla poszczególnych Beatlesów i przesłała je na wspólny rachunek u notariusza. Pan Lennon nie mógł się na to zgodzić, ponieważ jak doniesiono, przebywał właśnie "na morzu". Podczas wizyty w Japonii John otrzymuje pierwsze telefony od swego londyńskiego prawnika, który próbuje go odnaleźć w związku z pozwem. John próbuje uniknąć tych telefonów ale w końcu oddzwania."Przyjechałem do Japonii i nikomu o tym nie powiedziałem, po czym nagle zaczął do mnie wydzwaniać mój prawnik, pieprzony idiota! Nalegał bym wrócił do domu, a przecież wszystko mogłem załatwić przez pieprzony telefon".
John i Yoko, Japonia 1971
Jedna z "książek" o teorii: "HELTER SKELTER"
   Nie mając innego wyjścia John z Yoko wracają do Anglii 21 stycznia.
W międzyczasie w Los Angeles, podczas toczącego się procesu o morderstwo Sharon Tate (żona Romana Polańskiego), ława przysięgłych przez ponad 90 minut słucha wszystkich czterech stron Białego Albumu Beatlesów z 1968 roku, by "sprawdzić czy piosenki te mogły wpłynąć na Charlesa Mansona i jego zwolenników, tak by dopuścili się tej okropnej rzezi". Manson utrzymywał, że w piosence 'Helter Skelter' słyszał ukryte przesłanie o nadchodzącej rewolucji, wojnie ras i tym podobne bzdury.
20 stycznia - Po oskarżeniach jakie padały w sądzie, Allen Klein wydaje oświadczenie: Chciałbym wyraźnie stwierdzi, że spółka Beatlesów jest wypłacalna i posiada więcej niż wystarczającą ilość aktywów, by spłacić wszystkie roszczenia związane z podatkiem dochodowym i wyrównawczym
    Tego dnia John po raz pierwszy spotyka się z rodzicami Yoko. matka Yoko, pani Isako Ono, wspomina później: "Mój mąż i ja stwierdziliśmy, że Lennon to bardzo miły i wrażliwy mężczyzna". Następnego dnia para jest już w Anglii. 

21 stycznia: John udziela wywiadu dla undergroundowego czasopisma 'Red Mole'. Przeprowadzają wywiad lewicowi aktywiści Tariq Ali i Robin Blackburn. Niektóre fragmenty wywiadu publikuje 'The Sun'.Cały wywiad niebawem umieszczę w sekcji:WYWIADY (aktualnie go tłumaczę - RK).
22 stycznia - Pod wpływem udzielonego dzień wcześniej wywiadu John w studiu w Ascot i nagrywa "Power To The People"
23 stycznia -  w The Times ukazuje się artykuł Richarda Williamsa na temat albumu Harrisona 'All Things Must Pass':Ze wszystkich albumów dotychczas wydanych solowych Beatlesów, ten jest absolutnie najlepszy, być może ze względu na kontynuowaną w nim tradycję, którą osiem lat temu rozpoczęła grupa'. Recenzja kończy się słowami: Światło Harrisona było zawsze przyćmione osobami McCartney'a i Lennona. Jednak od czasu do czasu, pomiędzy przebojami Beatlesów zdarzały się perełki, wskazujące na to, że Harrison jest kimś więcej niż tym, kim kazano być mu w grupie.
25 stycznia - Ringo rozpoczyna próby do filmu "200 Motels" Franka Zappy.
30 stycznia - singiel 'My Sweet Lord' oraz album 'All Things Must Pass' wchodzą na pierwsze miejsca brytyjskich list przebojów.
_____________________________________________________________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz