VICTOR SPINETTI - "AKTOR" THE BEATLES


18 czerwca 2012 – czyli około rok temu (pisze te słowa w lipcu 2013) zmarł Victor Spinetti. Walijski aktor, bardzo swego czasu popularny w Wielkiej Brytanii, z wielu ról teatralnych, filmowych, także jako scenarzysta, reżyser. Towarzyszył między innymi na ekranie takim aktorom jak Elizabeth Taylor i Richard Burton – aktorom, którzy jako para stali się ikoną kina. 

W 1968 roku wystawił sztukę na podstawie tekstów Johna Lennona z jego dwóch książek (dokonał adaptacji całości wystawianego tekstu wzorując się na „stories” z 'In His Own Write' oraz 'Spaniard in the Works'). Ale aktor jest najbardziej znany z faktu, że jako jedyny zagrał we wszystkich „fabularyzowanych” filmach Fab 4: w 'A Hard Day's Night', 'Help!' oraz 'Magical Mystery Tour'.

Drugi z prawej Spinetti. Kadr z "A Hard Day's Night"

Występem w sztuce 'Oh, What a Lovely War!' (musicalu radiowym, przeniesionym z czasem na Broadway) skłonił Beatlesów do zaangażowania go na plan 1-go filmu. George Harrison wspominał, że jego mama mówiła, że pójdzie obejrzeć film z nimi, tylko pod warunkiem, że zagra w nim Victor Spinetti. Cóż, Beatlesi mieli już w 1964 moc sprawczą o niebywałej sile. Po latach Sir Paul McCartney przepięknie określił Spinettiego jako 'człowieka, który sprawia, że chmury znikają'.

George i Victor w peruce a la Beatle


Victor, John i Yoko, 1968
____________________________
______________________________________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz