08. MARZEC ' 71 - oskarżenie o plagiat, koniec procesu.

Marzec  – Amerykańska  firma wydawnicza  Bright Tunes składa pozew przeciwko George'owi  i Apple za plagaita utworu The Chiffons  - 'He's So Fine'. Sprawa ta będzie się ciągnęła aż do 1976 roku i powrócimy do niej tutaj. Harrison otrzymuje wiadomość o wnoszonej przeciwko niemu sprawie w trakcie jego nagrań z orkiestrą pod okiem Phila Spectora.
JOHN:Gdy umarł Brian, w Apple pojawiło się pełno naciągaczy i stręczycieli. Personel robił co chciał i opływał w pieniądze i dostatki. Mniej więcej w tym czasie odkryliśmy, że zniknęły dwa samochody firmy i byliśmy właścicielami domu, którego nikt z nas nie kupował. Ludzie okradali nas, żyli z nas w rytmie... 18 czy 20 tysięcy funtów na tydzień, które wypływały z Apple i nikt na to nie reagował. Ci wszyscy kolesie, którzy pracowali u nas od pięćdziesięciu lat, żarli i mieszkali jak w pierdolonym Cesarstwie Rzymskim.
George Harrison - My Sweet Lord

3 marca - procesu dzień dziewiąty. W czasie procesu padają słowa: 'Reputacja będącej aktywnym przedsiębiorstwem Apple Corps. to część składowa o wiele większej ilości spraw niż tylko rozporządzania nagraniami Beatlesów'. W tym czasie południowoamerykańska firma South Africa Broadcasting Company znosi zakaz sprowadzania i emisji utworów The Beatles. Zakaz nadal dotyczy solowej twórczości Johna Lennona.
Phil Spector

4 marca - Adwokat William Forbes reprezentujący trójkę Beatlesów (bez Paula) oświadcza: "Zanim Pan Klein przejął kierowanie Beatlesami, czterej wspólnicy wyciągali miesięcznie ze spółki 6000 funtów. Na 28 miesięcy przed rozpoczęciem  pracy pana Kleina, Beatlesi wyciągnęli ze spółki łączną sumę 272000 funtów, chociaż dostępne wtedy zyski netto nie przekraczały kwoty 122000 funtów! Wszyscy czterej muzycy wyciągali miesięcznie średnio 10 000 funtów, co dawało debet wysokości 6 000 funtów miesięcznie. Jednak po tym, jak pan Klein przejął finanse firmy, Beatlesi nadal wyciągali 11000 miesięcznie, przy czym suma dostępnych dla nich środków wzrosła do 40000 funtów. Na dzień 31 grudnia 1970 roku dostępne zyski netto wynosiły 840000 funtów, z których wykorzystali jedynie 184965 funtów. Podstawowym zastrzeżeniem było to, że pan Klein pozostawał nadal menadżerem."

8 marca - singiel 'Power To The People' / 'Open Your Box' (inny tytuł 'Hirake') zostaje wydany tylko w Wielkiej Brytanii. Wcześniej Yoko zmuszona została przez szefów EMI do zamiany w 'Open Your Box; słów: Otwórz  swe spodnie, swoją spódnicę, otwórz nogi, otwórz uda'. Ponieważ John i Yoko chcieli jak najszybciej wydać singla zgodzili się, odpowiednie rzeczowniki zamieniając na 'domy, kościół, jeziora i oczy. Oboje zgodnie odpowiadają na pytania dziennikarzy, mówiąc że nie mieli nic przeciwko cenzurze. Co ciekawe, Apple wysłała do brytyjskich radiostacji radiowych niepoprawioną, niecenzuralną wersję singla.


12 marca - na procesie The Beatles zapada korzystny dla Paula wyrok o oficjalne rozwiązanie spółki Beatlesów. Sędzia Stamp wyznacza syndyka firmy. Prawnicy pozostałych Beatlesów zapowiadają apelację. Po wysłuchaniu orzeczenia sądowego John, George i Ringo bez komentarza opuszczają gmach sądu białym roll-roycem Lennona. Według Apple Scruffs trzej ex-Beatlesi jadą później do domu Paula przy Cavednish Avenue w St. John's Wood, gdzie John wyjmuje z bagażnika dwie cegły, przechodzi przez ogrodzenie i rzuca w okna czwartego ex-Beatlesa.
JOHN: ...nic nie odkładaliśmy do Banku, żaden z nas tego nie robił. Być może Paul i ja dalibyśmy sobie radę, ale reszta tonęła. To było piekło i trzeba było z tym skończyć.
15 marca -  Po zakończeniu sesji nagraniowych do 'Ram', Paul i Linda wyjeżdzają do Kalifornii, gdzie czeka już na nich wynajęty dom.

16 marca - W Los Angeles album Beatlesów 'Let It Be' otrzymuje nagrodę Grammy za ,Najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu lub serialu w 1970'. Paul i Linda, którzy przyjechali do Los Angeles dopiero tego ranka, odbierają ta nagrodę z rąk hollywoodzkiej legendy, Johna Wayne'a. McCartney nie sili się na to by cokolwiek powiedzieć (obejrzyjcie poniższe video). Dlaczego?  Gdy Paul wychodzi szybko z budynku, pewien reporter pyta go czy przyjechał do Stanów nagrać album. Paul przed schowaniem się w swoim cadillacu przed tłumem rozwrzeszczanych fanów odpowiada: 'Mam nóż i widelec, więc przyjechałem tutaj by pociąć ten album na kawałki'.
 McCartneyowie odjeżdżają  i przez następnych kilka miesięcy znikają z życia publicznego.


 
17 marca -  Singiel Paula 'Another Day' dociera na różnych listach do 2-go miejsca, wg. New Musical Express jest numerem 1. W tym samym czasie rozchodzą się plotki, że na miejsce Paula ma wejść Klaus Voormann, który w tym czasie przenosi się ze swoją żoną Christine do rezydencji George'a Harrisona przy Friar Park.  
22 marca -  singiel 'Power To The People' ( z drugą stroną 'Touch Me' autorstwa Yoko Ono) wydany zostaje tylko w Stanach Zjednoczonych.
JOHN:  Zawsze się interesowałem polityką, rozumiesz, zawsze występowałem przeciwko status quo. To normalne, gdy wychowałeś się - tak jak ja - w nienawiści i strachu przed policją, która jest twoim naturalnym wrogiem, w pogardzie dla armii jako instytucji, która zabiera ludzi i zostawia ich gdzieś tam martwych chodzi o to, że tak myśli cała klasa robotnicza chociaż z wiekiem zmieniają ci się poglądy, zakładasz rodzinę i połyka ciebie system.
30 marca - John i Yoko są obecni na pożegnalnym przyjęciu zespołu The Rolling Stones, zorganizowanym w klubie nocnym Skindles w Meidenhead w hrabstwie Berkshire. Przyjęcie zorganizowano tuż przed tym, jak grupa wyemigrowała na południe Francji, aby uniknąć ogromnych podatków.
Południe Francji, willa w której Rolling Stonesi (wraz z przyjaciółmi i rodzinami) spędzili 6 miesięcy w 1971 roku. Niżej zdjęcie z tego samego miejsca i okresu, Keith Richard, Anita Pallenberg oraz Gram Garsons.


31 marca - Paul przedstawia bilans finansowy firmy McCartney Productions za lata 1970-1971. Zawiera on informacje o umiarkowanych dochodach  ok. 3100 funtów i wydatkach w wysokości 5410 funtów, co daje roczne straty w wysokości ok. 2400 funtów.  Tak więc głównym źródłem dochodów Paula jest teraz uszczuplanie kont rozpadającego się imperium Beatlesów.
 *Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz