CILLA - serial (2014)

CILLA
Serial: 2014, Wielka Brytania
Obsada: Sheridan Smith, Ed Stoppard, Aneurin Barnard 

Nowy, bo z tego roku, angielski mini-serial, interesujący ale dla fanów The Beatles to już lektura OBOWIĄZKOWA. Tylko trzy odcinkowy,  poświęcony jest  karierze Cilli Black (prawdziwe nazwisko White, angielskiej piosenkarki z Liverpoolu, która śladem Beatlesów zdobyła w kraju sporą popularność), jak mało który,  pokazuje fanom  Fab4   dokładne "detale" i  "niuanse" Liverpoolu lat 60-tych, studio Apple - Parlophone, rodzącego się rock and rolla, klubów, kawiarni. Dla fana The Beatles niesamowicie interesujące. Kariera Cilli, bliskiej przyjaciółki Ringo Starra (ale i pozostałej trójki Beatlesów), jest dla twórców filmu znakomitym pretekstem dla pokazania specyfiki początków karier rocka and rollowych w Liverpoolu, w tym właśnie Wielkiej Czwórki, choć Beatlesi - cały czas obecni 'w tle w filmie' pokazują się tutaj epizodycznie.  Główna akcja filmu to kariera Cilli do 1967 roku, do dnia śmierci Epsteina.
Kadr z filmu: Cilla z Brianem Espteinem i George Martinem.
Jedna ze scen, humorystyczna choć na poważnie , pokazuje jak Brian Epstein przekonuje ojca młodej Cilli by podpisał z nim kontrakt, gdyż jest bardzo szanowanym biznesmanem i opiekuje się już innym liverpoolskim zespołem, który zdobędzie jego zdaniem - tak jak Cilla - sporą popularność. Zespół to The Beatles na co ojciec Cilli ze zdziwioną miną pyta: Kto???  
Zwyczajna scena ale ... każdego fana The Beatles a na pewno każdego Brytyjczyka rozbawi. Oglądającemu dzisiaj serial Pete Bestowi pewnie spodobają się sceny, gdzie wychwala się go jako najbardziej przystojnego z Beatlesów.

Po lewej filmowi Cilla i Brian (znakomita rola w filmie dwójki aktorów), po prawej oryginalni,

Dzisiaj mało kto pamięta już tą piosenkarkę ale serial wzbudził na Wyspach Brytyjskich spore zainteresowanie, gdyż zdawano sobie sprawę, że musi 'dotknąć' historii The Beatles. Dotyka i to jak. 
Jak zawsze w przypadku produkcji brytyjskich serial pod kątem odtworzenia szczegółów dekoratorskich  scenograficznych itd jest bezbłędny.  Kręcono w autentycznych realiach miasta, bardzo dbając o wszystkie szczegóły. Wiedziano, że film będą oglądać widzowie znający historię The Beatles a więc znający Liverpool, pielgrzymujący do miejsc związanych z historią zespołu a więc uliczek gdzie się Beatlesi wałęsali, klubów jak Cavern czy legendarnego studia, w którym Beatlesi nagrywali - już w Londynie.

Chyba nie powstał jeszcze żaden film pokazujący tak dokładnie specyfikę koncertów w Cavern, atmosferę i wygląd klubu, w tym garderoby czy szatnię gdzie pracowała Cilla. Każdy kadr z miasta - a film bardzo starannie (kręcono wszak w autentycznych realiach miasta) oddaje koloryt Liverpoolu początku lat 60-tych, to slajdy znane z historii Beatlesów. To także kadry z historii angielskiego rock and rolla. W filmie występują tylko prawdziwe a nie fikcyjne zespoły z Liverpoolu: The Big Three (zespół, którego wersję piosenki 'Some Other Guy' John Lennon miał do końca życia w swojej szafie grającej), Kingsize Taylor and the Dominoes czy Rory And The Storm oraz oczywiście postacie jak Brian Epstein i George Martin. Wszystkie miejsca występujące w filmie odtworzono z maksymalną dokładnością. Sceny pokazujące nagrywanie pierwszego singla Cilli, kompozycji Lennona i McCartney'a w studiu Apple (Martina w reżyserce) pomagają wyobrazić sobie to jak nagrywali w tych samych warunkach Beatlesi (świetna scena gdy Martin - bardzo podobny do niego aktor -  zwraca Cilli uwagę na jej zbyt liverpoolski akcent). Tak samo pewnie Martin robił z Beatlesami. Zresztą zobaczcie sami w linku. Film jest oczywiście ciekawy dla każdego fana dobrej rozrywki, to ciepła obyczajowa historia piosenkarki, jej romansu z przyszłym mężem Bobby Willisem, wpleciony w jej historię dramat Epsteina (jej managera) jako skrytego geja, to obrazy liverpoolskich (brytyjskich) kompleksów, uprzedzeń ale i ciekawy, swoisty dokument życia Anglików tamtej fantastycznej epoki. Nic więcej nie mogę na temat filmu powiedzieć, gdyby nie temat zapewne nie poświęciłbym mu więcej czasu. Magia Fab4.
Gdzie serial oglądać?...  Thanks God 4 Internet
Prawdziwa Cilla Black, po prawej Epstein, z lewej Patti i George.
Serial "Cilla" - Love Of The Loved 
Cilla Black - Anyone Who Had A Heart 
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz