1973. Marzec - kwiecień1 marca w Stanach ukazuje się pirackie wydanie boksu z dwoma albumami zatytułowanymi : Alpha Omega Volume I oraz Alpha Omega Volume II. Sprzedaż odbywa się poprzez reklamę telwizyjną a wydawcą albumu jest firma Audio Tape, Inc. Płyta szybko znika z rynku ale wydarzenie to działa na wyobraźnię właścicieli praw do muzyki The Beatles. Miesiąc później ukażą się słynne składanki:  The Beatles 1962-1966 and The Beatles 1967-1970 (Red Album i Blue Album - na zdjęciu wydanie CD-Remaster z 1995). Czytaj o albumach niżej.
2 marca album  George'a Harrisona "The Concert for Bangladesh" zdobywa nagrodę Grammy za 1972 w kategorii "Album of the Year - Album Roku."
5 marca - Ringo rozpoczyna prace nad nowym materiałem muzycznym w Studiu Sunset Sound w Los Angeles, w wyniku których powstanie album 'Ringo', jeden z lepszych jeśli nie najlepszy w jego dorobku. Ringo poprosił Johna, Paula i George'a o piosenki. Otrzymał je. George po przesłuchaniu materiału Ringa 5 dni później stwierdza, że piosenki Ringa na album 'powaliły go' i bardzo chciałby zagrać na tej płycie. Powstanie tak 'Photograph', wspólna kompozycja Ringa i George'a.
8 marca Paul ukarany grzywną 100 funtów za znalezienie na jego farmie uprawy marihuany. Paul tłumaczy, że zasadził ziarenka przysłane przez fana listem, nie wiedząc, co to może być.
10 marca -  Paul i cały Wings zbierają się w Hampstead Heath w Londynie , aby kontynuować prace nad programem 'James Paul McCartney' 
13 marca w Studiu Sunset Sound w Los Angeles John w prawie 'beatlesowym' składzie nagrywa numer "I'm The Greatest". Prawie 'beatlesowy' skład to Klaus Voormann na gitarze basowej oraz trzej Beatlesi: John - śpiew, fortepian, George - gitara , Ringo -  perkusja. Producentem jest Richard Perry a celem sesji jest nauczenie Ringo przez Johna skomponowanej przez niego piosenki. Starr wyda piosenkę na singlu pod koniec roku (listopad 1973). Piosenka powstała jeszcze w 1970 w Tittenhurst i początkowo miała być przeznaczona na album 'Imagine'. Ringo w owym czasie pracował nad swoim albumem 'Ringo'. 
Sesja trójki ex-Beatlesów wynikła niespodziewanie. Richard Perry wspomina: 'Wypadło to tak niespodziewanie, bez żadnego planowania. Ich trójka nagrywała kompozycję Johna. Byli wszyscy razem w pomieszczeniu i... po prostu błyszczeli blaskiem The Beatles'Pod ręką byli Klaus oraz Billy Preston, który choć nie brał udziału w nagrywaniu demo dla Ringa wspominał to tak: 'John i Ringo nie mieli nic do roboty. Zagrali razem i dobrze się bawili'. Na zdjęciu niżej: Ringo, Perry i John.


  John wróci do Nowego Jorku już następnego dnia. Nie będzie widział się z George'm do następnego roku, do 14 grudnia 1974.
17 marca - Melody Maker na wieść o wspólnym nagrywaniu George'a , Ringa i Johna obwieszcza 'Beatlesi znowu nagrywają'. Magazyn zamieszcza jednak pełniejsze informacje, że to pogłoski i sesji do płyty Ringa. Odnotowuje się nieobecność Paula.
19 marca - w przerwach nad pracami do programu tv Paul i Wings rejestrują w studiach Abbery Road swój drugi album 'Red Rose Speedway'. W budynku Capotol Records w Hollywood w czasie konferencji prasowej, wiceprezydent wytwórni, Brown Meggs zdradza plany Capitolu o wydaniu niebawem płyt zespołu:  The Beatles 1962-1966 oraz 1967-1970: "Zamierzamy wraz z Apple wydać dwupłytowy zestaw największych przebojów Beatlesów, przeciwstawiając się tym samym sprzedaży pirackiego wydania 'Aplha Omega', które jest tak ostatnio bezczelnie reklamowane w całym kraju zarówno w prasie jak i w telewizji. Uważam, że łatwiej będzie walczyć z tym procederem  przez wydanie oryginalnego produktu aniżeli drogą sądową. Jest rzeczą odpowiednią i prawą, by The Beatles mogli przez Apple wydać oficjalną kolekcję wybranych przez siebie kompozycji." (Prawda jest taka, że autorem kompilacji obydwu albumów, których planowana data wydania w Stanach to 26 marca, jest Allen Klein).

23 marca Ira Fieldsteel, nowojorski sędzia ogłasza, że John Lennon musi opuścić Stany Zjednoczone w ciągu 60 dni. Yoko zostaje przyznany pobyt stały. US Immigration and Naturalization Bureau decyduje, że pobyt Lennona na terenie US jest "niepożądany". Wyrok uzasadnia się powiązaniem ex-Beatlesa z narkotykami, ale wszystkim jest wiadome, że John ma opuścić Stany ze względu na swoje poglądy i aktywność polityczną. Wiza Lennona wygasła 29 lutego 1972 roku. John i Yoko wydają oświadczenie, w którym stwierdzają, że "... nie są przygotowani do spania w oddzielnych łóżkach". W dniu następnym John odwołuje się od wyroku.

Tego samego dnia w Anglii Paul z Wings wydają singla 'My Love' / 'The Mess' (w USA ukaże się on 9 kwietnia).

26 marca - Albumy 'Red' i 'Blue', które pierwotnie miały się ukazać tego dnia nie pojawiają się w sklepach. Wg. dobrze poinformowanych źródeł problemem nie są 'sprawy techniczne', które podaje do publicznej widaomości rzecznik Capitol Records ale nakaz sądowy zabraniający ogólnoświatowego wydania albumów. Nakaz miano wydać na żądanie Paula
 
30 marca Stany Zjednoczone kończą swoje zaangażowanie w Wietnamie. Tego dnia, jak obwieszcza się w mediach "ostatni żołnierz zostaje wycofany z akcji i wydany zostaje ostatni więzień".

1969. Klein i Lennonowie.
31 marca tego dnia wygasa kontrakt pomiędzy The Beatles i Allenem Kleinem. Nie jest odnowiony. Trzej ex-Beatlesi (wiemy którzy,prawda?) nie zwolnią jednak formalnie Kleina aż do listopada tego roku. Klein ogłasza publicznie, że jego firma ABKVO "zrywa wiążące go z Apple i innymi Beatlesami powiązania w poniedziałek, 2 kwietnia". Kilka dni później John pytany w wywiadzie o przyczynę rozstania z Kleinem odpowiada, że 'nasze drogi się rozeszły'. 'Dlaczego?' - pada kolejne pytanie dziennikarza. 'A jak myślisz? ' - odcina się John i dodaje: 'Porozmawiamy o tym innym razem'. Więcej o Kleinie niżej.

Przez trzeci kolejny rok rozliczeniowy firma McCartney Productions Ltd wykazuje straty (oszacowano je na 51 833 funty).


2 kwietnia - w Stanach Zjednoczonych ukazują się wreszcie składanki z przebojami Beatlesów: The Beatles 1962-1966 oraz The Beatles 1967-1970, znane później jako Red Album oraz Blue Album (Czerwony Album oraz Niebieski Album). To nie koniec jeszcze "kolorowych albumów" w dyskografii The Beatles.
Krótko po pojawieniu się albumów na rynku, producent Richard Perry wspomina rozmowę z Harrisonem na ich temat. "Którejś nocy rozmawiałem z George'm o wydaniu tych czterech płyt; pierwsze dwie to okres 1962-1966, a ostatnim zamieszczonym na nich kawałkiem jest 'Yellow Submarine'. Trzecie płyta rozpoczyna się od 'Strawberry Fields Forever', później jest 'Sgt. Pepper' i 'Magical Mystery Tour', i to w zasadzie jest esencja ich kariery . Zaczęliśmy się więc wspólnie zastanawiać nad czwartą płytą, a George powiedział nagle: "Zdaje się jakby, jakby nasza kariera dochodziła do punktu zwrotnego, bo nagle, ni z tego ni z owego pokazują się świetne numery, tyle że zdają się niedokończone. Nie wydaje mi się by wszystko mogło, czy powinno się tu skończyć!"".

4 kwietnia - Paul z Wings wykonują 'My Love' w programie 'Top Of The Pops' (to już ich trzeci występ w tym programie).
6 kwietnia - po publicznym ogłoszeniu przez trojkę ex-Beatlesów o zakończeniu współpracy z Kleinem, John Lennon w studiu ITN wyjaśnia: "Wiele jest powodów dla których go wywaliliśmy, chociaż nie chciałbym wdawać się w szczegóły. Powiedzmy jedynie, że prawdopodobnie podejrzenia Paula sprawdziły się... i wszystko zdarzyło się w odpowiednim czasie... Kiedy się zorientowałem? Chcesz chyba powiedzieć przez to, że uważałem go za człowieka wybitnego? Zawsze sądziłem, że w tej kwestii jestem między młotem i kowadłem, a robię tylko to, co uważam za stosowne.Nie byłem zadowolony z tej sytuacji ale chciałem zobaczyć co z tego się urodzi". Na pytanie o reaktywację The Beatles John odpowiada, że szanse na to są równe zeru.  'Chociaż  nie lubię używać słowa "absolutnie", bo wszystko przecież może się zmienić. Nie mam jednak takiego przeczucia i wiem, że pozostała trójka ma takie same odczucia. O ile sobie przypomina,wszyscy mówili, że było wszystko tak cudowne. Otóż, wcale tak nie było.Wyobraźcie więc sobie pod jaką olbrzymią presją bylibyśmy, decydując się znowu tworzyć razem. Nic nie pasowałoby już do marzeń, które mieliby ludzie w związku z nami. Dlatego zapomnijmy o tym. To niedorzeczne." 
Cały wywiad wyemitowany 8 kwietnia 1973 w filmiku niżej.

12 kwietnia - Paul, Linda z rodziną robią sobie krótki odpoczynek na Karaibach, z których wracają 15 kwietnia. Jedną z pierwszych rzeczy, które Paul robi po powrocie do Anglii jest pomoc Ringo w nagraniu utworu 'Six O'Clock', zamieszczonego na albumie 'Ringo'.

21 kwietnia - w ramach przygrywki do zbliżającej się trasy Wings po Wielkiej Brytanii, w dzisiejszym wydaniu Melody Maker ukazuje się artykuł 'Wings -  Anatomia grupy'. Członek zespołu Henry McCullough stwierdza w nim: 'Nie sądzę byśmy już na zawsze byli razem. Jestem przekonany, że Paul jest związany bardziej z Beatlesami, niż z Wings... Wprawdzie Wings ma wszystkie cechy świetnego zespołu ale nasza bitwa polega na tym, by utrzymać go jako grupę i nie pozwolić na rozpad, do czego może przecież z łatwością dojść'.

27 kwietnia - na brytyjskiej liście przebojów album 'The Beatles 1967-1970' (Blue) dochodzi do pozycji nr 2.

29 kwietnia - George współpracuje wciąż z Ravim Shankarem nad jego albumem. Tego dnia George nagrywa ze swoim hinduskim przyjacielem, Patti bawi się na przyjęciu w ramach eventu zorganizowanego przez Columbia Records 'A Week To Remember' (7-dnio dniowa impreza). Biorą w niej udział między innymi Cat Stevens.
   
30 kwietnia - w Stanach Zjednoczonych premiera albumu 'Red Rose Speedway'. Brytyjska premiera z kilka dni. Tytuł inspirowany jest imieniem gosposi Paula, Rose. Na tyle okładki, w jej lewym górnym rogu zostaje zamieszczona nadrukowana alfabetem Braille'a wiadomość dla Steviego Wondera, która brzmi: "We Love You"(zdjęcie). W listopadzie 1980 roku John przyzna, że był to ostatni album Paula, którego słuchał.Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz