ALL TOGETHER NOW


 
 
Album: Yellow Submarine
Kompozycja: Lennon (20%) - McCartney (80%)
Napisana:  luty 1968
Tytuł roboczy: Not Known
Nagrana: 12 maja 1967 (Abbey Road Studios 3, Londyn)
Miksowana: 12  oraz 15 listopada 1967, 29 października 1968 (Abbey Road , Studio nr 3)
Producent: bez
Inżynier: Geoff Emerick
Długość: 2:10
Takes: 9
Wydana: 17 stycznia 1969 (UK), 13 stycznia 1969 (US)Obsada: 
PAUL: wokal , gitara basowa (1964 Rickenbacker 400IS), 
JOHN: akustyczna gitara rytmiczna (1964 Gibson J-160E), kelele, harmonijka (Hohner), klaskanie w dłonie  
GEORGE:  chórki, akustyczna gitara rytmiczna (1964 Gibson J-160E), klaskanie w dłonie
RINGO:  chórki, perkusja (1963 Ludwig Black Oyster Pearl), cymbały, klaskanie w dłonieDostępna na:
Yellow Submarine (UK: Apple PMC 7070, PCS 7070; US: Apple SW 153; Parlophone CDP 46445 2
Yellow Submarine Sontrack (Capitol/Apple CDP 7243 5 21481 2 7 - wydany 13 września 1999) JOHN: Uwielbiałem, kiedy tłumy śpiewały tą piosenkę na meczach piłki nożnej.... Przypuszczalnie kilka linijek tekstu to moja sprawka...Prosty melodyjny utwór w stylu dziecięcej wyliczanki zbudowany tylko na 3 akordach. Początkowo miał być przeznaczony na album 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band', choć  później Paul dopracowywał go  z przekonaniem, że prosta melodia, łatwa do nucenia, równie podobny tekst stworzą utwór uniwersalny, przebój który zespół będzie mógł wykonać podczas galowej transmisji na cały świat, w czasie programu 'Our World'. Jak wiemy ostatecznie wybrano kompozycję Johna, monumentalne, bardziej uniwersalne niż propozycja McCartney'a:  'All You Need Is Love'.  Na zakończenie filmu 'Our World' możemy jednak ujrzeć słowa 'All Together Now' w różnych językach, podobnie jak słowo: 'Love' na transparentach gości zgromadzonych w studiu. 

 Pomysł na tekst 'All Together Now' to przeważnie Paul, choć oczywiście z pomocą Johan (i w muzyce także - jego autorstwa jest refren [bridge]), proste wyliczanie: kolory, alfabet, numery - ale już zwrot 'Can I take my friend to bed?' można interpretować różnie. Podobno tytuł pochodzi od musicalu pod tym samym tytułem, który kiedyś usłyszał Paul i zapamiętał, że nawoływano w nim słuchających do wspólnego śpiewania z artystami. Jako jedna z nielicznych w całej twórczości zespołu, 'All Together Now' została zarejestrowany bez udziału producenta (główną opiekę nad procesem nagrywania przejął Geoff Emerick przy bardzo aktywnym udziale Paule). George Martin w tym czasie przebywał na wakacjach, dwutygodniowy urlop na południu Francji. Przypomnę, że podobna sytuacja  - także wesoła, luźna atmosfera - wydarzyła się już wcześniej podczas nagrywania  utworu 'Yellow Submarine'. Zbieg okoliczności sprawił, że aktualnie nagrywana piosenka ostatecznie dedykowana została filmowi o tytule słynnego przeboju z Ringiem w roli głównej. John skomentował tą sesję jako frajdę dzieciaków, którzy szaleją pod nieobecność nauczycieli (dokładnie: “Well, now that the schoolmaster’s out, we kids finally get a chance to play”). I trzeba dodać, że lubił ten utwór, gdyż możemy usłyszeć jak go śpiewa w czasie sesji 'Get Back/Let It Be' na początku 1969.
GEORGE (1999):  Czy mam jakieś przemyślenia związane z 'All Together Now' ? Hm... To było coś w rodzaju dziecięcej rymowanki. Ale jeśli się spojrzy na nią z innego punktu widzenia, to żenujące. Ale to wszystko działo się wśród artystów, którzy musieli dostarczać rozrywki. W końcu nimi byliśmy, nieprawdaż? Generalnie staraliśmy się uciekać od takich rzeczy, ale Ringo przecież zaśpiewał 'Yellow Submarine' a my wszyscy także 'All Together Now'.
  Utwór nagrano w całości w czasie jednej sesji 12 maja, zdecydowanie jednej z najszybszych sesji zespołu Mimo prostoty utworu zrobiono szereg prób, bo dopiero dziewiąty take zadowolił muzyków. Beatlesi zaprosili przyjaciół do zaśpiewania refrenu, podobnie jak to miało miejsce w czasie nagrywania utworu 'Yellow Submarine'. Panowała świetna atmosfera a Paul zapewne nie spodziewał się, że za trzy dni pozna miłość swego życia, Lindę. Utwór, jeszcze z myślą o wstawieniu go na album 'Pepper' zmiksowano w 1967 tylko w wersji mono, wersja stereo powstała w 1968 roku (dodano kilka nakładek instrumentów jak cymbały, klaskanie).

Emerick i Ringo.
 Geoff Emerick:  Co ciekawe, ostatni raz kiedy Beatlesi nagrywali w czasie nieobecności George'a [Martina] wydarzyło się w czasie nagrywania  “Yellow Submarine,” podczas sesji do 'Revolver'. I tym razem Beatlesi zaprosili swoich przyjaciół i znajomych do wspólnego zaśpiewania oraz do wytworzenia atmosfery przyjęcia. Paul oczywiście doskonale nad wszystkim panował, wiedział, czego chce, wszyscy śpiewali, dobrze się bawili, choć ostatecznie piosenkę oddano do filmu 'Yellow Submarine'. Mimo wszystko była to bardzo produktywna noc, także cicha i spokojna sesja, mimo, że robili sporo nakładek. Wiele z nich było w czasie gry na żywo, ponieważ chcieli utrzymać jednolite tempo od początku do końca.Paul śpiewał prowadzący wokal, akompaniując sobie na gitarze akustycznej.

Jedyna scena w filmie 'Yellow Submarine', kiedy na ekranie widzowie mogą zobaczyć Beatlesów jest właśnie podczas emisji 'All Together Now'
One, two, three, four,
Can I have a little more,
Five, six, seven, eight, nine, ten,
I love you
Can I bring my friend to tea
E, F, G, H, I, J,
I love you
Bom bom bom bom-pa bom
Sail the ship bom-pa bom
Chop the tree bom-pa bom
Skip the rope bom-pa bom
Look at me.

All together now, all together now,
All together now, all together now,
All together now, all together now,
All together now, all together now,
Black, white, green, red,
Can I take my friend to bed
Pink, brown, yellow, orange, and blue,
I love you. All together now, all together now,
All together now, all together now,
All together now, all together now,
All together now, all together now,
Bom bom bom bom-pa bom
Sail the ship bom-pa bom
Chop the tree bom-pa bom
Skip the rope bom-pa bom
Look at me.
All together now, all together now
All together now, all together now
A, B, C, D,
The Beatles podczas prywatnego seansu filmu 'Yellow Submarine'

__________________________________________________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz