THE BEATLES wśród 75 płyt rocznicowych 75-lecia CAPITOLU.


Amerykańska wytwórnia płytowa Capitol Records (powstała w 1942 roku) z okazji 75-lecia istnienia niebawem zrealizuje z tej okazji bardzo ciekawy projekt, polegający na wydaniu na płytach winylowych 75 najważniejszych dla niej płyt (płyty wybierane były przez specjalne jury, złożone z wybitnych muzycznych dziennikarzy i osobowości show-biznesu). Projekt Capitolu jest bardziej obszerny niż tylko wydanie tych 75 płyt, jak choćby produkcja serialu (emisja pod koniec następnego roku) o wytwórni czy ogólnie mówiąc historii przemysłu płytowego w Stanach i z pewnością wiele okolicznościowych koncertów, programów w mediach itp, itd.
Pełną listę 75-ciu płyt z pewnością znajdziecie w sieci, nas jako fanów Fab4 zainteresuje zapewne coś innego.Wśród wybranych płyt znalazło się 5 albumów The Beatles. Są to Meet The Beatles (pamiętajmy, że 'Amerykanie' mieli własną politykę wydawania u siebie płyt zespołu, do czasu gdy zespół zbuntował się i za powiedział, że płyty ich muszą za oceanem pojawiać się w takiej samej postaci jak na Wyspach, a więc więc wg. zamysłu autorskiego zespołu), Revolver, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, The Beatles (Biały Album) oraz Abbey Road. Z interesujących Czytelników tego bloga płyt w rocznicowej emisji 75 winyli, znajdą się jeszcze: album Paula (Wings) Band On The Run, George'a All Things Must Pass, Johna Imagine, Ringo Starra Ringo. Tak więc będący i tak w rozkwicie rynek płyt winylowych dostaje potężny zastrzyk marketingowy.

Ciekawą informacją uzupełniającą dzisiejszy wpis jest to, że 15 listopada 2016, a więc już za niecałe dwa tygodnie, Capitol Records jako pierwsza wytwórnia płytowa otrzyma własną gwiazdę na słynnej alei Hollywood Walk of Fame, bezpośrednio przed swoim, także legendarnym gmachem Capitol Tower (budynek w kształcie nałożonych na siebie płyt). Ten dzień będzie także celebrowany w całym mieście jako Dzień Capitolu. Także w tym dniu ukaże się na rynku księgarskim pozycja zatytułowana: "75 Years of Capitol Records".
Podsumowając: Ameryka i firma Capitol odegrała kolosalną rolę w karierze The Beatles. Globalny jej zasięg, nieprawdopodobna kampania reklamowa, przez cały okres jego istnienia wspieranie zespołu, przy okazji generowanie dla siebie - jak i oczywiście dla zespołu - gigantycznych wpływów z największego rynku muzycznego na świecie, co budowało jeszcze bardziej magię Wielkiej Czwórki - wszystko to bardzo ważny czynnik kariery zespołu. Bez Ameryki, tamtejszej Beatlemanii, Fantastyczna Czwórka z pewnością nie byłaby do dzisiaj tym kim jest. Zresztą Capitol nie był pozytywnym katalizatorem karier tylko dla Beatlesów. Zespołów i wykonawców, którzy nagrywali dla Firmy, bądź byli przez nią wydawani było mnóstwo (bez The Rolling Stones). Ale o tym innym razem na poście poświęconym tylko tej wytwórni.

                               1968. The Beatles z szefem Capitolu, Stanley'em Gortikovem.Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz