Amerykańska wytwórnia płytowa Capitol Records (powstała w 1942 roku) z okazji 75-lecia istnienia niebawem zrealizuje z tej okazji bardzo ciekawy projekt, polegający na wydaniu na płytach winylowych 75 najważniejszych dla niej płyt (płyty wybierane były przez specjalne jury, złożone z wybitnych muzycznych dziennikarzy i osobowości show-biznesu). Projekt Capitolu jest bardziej obszerny niż tylko wydanie tych 75 płyt, jak choćby produkcja serialu (emisja pod koniec następnego roku) o wytwórni czy ogólnie mówiąc historii przemysłu płytowego w Stanach i z pewnością wiele okolicznościowych koncertów, programów w mediach itp, itd.
Pełną listę 75-ciu płyt z pewnością znajdziecie w sieci, nas jako fanów Fab4 zainteresuje zapewne coś innego.Wśród wybranych płyt znalazło się 5 albumów The Beatles. Są to Meet The Beatles (pamiętajmy, że 'Amerykanie' mieli własną politykę wydawania u siebie płyt zespołu, do czasu gdy zespół zbuntował się i za powiedział, że płyty ich muszą za oceanem pojawiać się w takiej samej postaci jak na Wyspach, a więc więc wg. zamysłu autorskiego zespołu), Revolver, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, The Beatles (Biały Album) oraz Abbey Road. Z interesujących Czytelników tego bloga płyt w rocznicowej emisji 75 winyli, znajdą się jeszcze: album Paula (Wings) Band On The Run, George'a All Things Must Pass, Johna Imagine, Ringo Starra Ringo. Tak więc będący i tak w rozkwicie rynek płyt winylowych dostaje potężny zastrzyk marketingowy.
Podsumowając: Ameryka i firma Capitol odegrała kolosalną rolę w karierze The Beatles. Globalny jej zasięg, nieprawdopodobna kampania reklamowa, przez cały okres jego istnienia wspieranie zespołu, przy okazji generowanie dla siebie - jak i oczywiście dla zespołu - gigantycznych wpływów z największego rynku muzycznego na świecie, co budowało jeszcze bardziej magię Wielkiej Czwórki - wszystko to bardzo ważny czynnik kariery zespołu. Bez Ameryki, tamtejszej Beatlemanii, Fantastyczna Czwórka z pewnością nie byłaby do dzisiaj tym kim jest. Zresztą Capitol nie był pozytywnym katalizatorem karier tylko dla Beatlesów. Zespołów i wykonawców, którzy nagrywali dla Firmy, bądź byli przez nią wydawani było mnóstwo (bez The Rolling Stones). Ale o tym innym razem na poście poświęconym tylko tej wytwórni.
1968. The Beatles z szefem Capitolu, Stanley'em Gortikovem.
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES
Bardzo ciekawy wpis!
OdpowiedzUsuń