CIRCLES

Kompozycja: George Harrison
Napisana: styczeń - marzec 1968
Nagrana: maj 1968
Wydana: niewydana (tylko wersja demo)
Długość: 2:24
Obsada:
George Harrison: wokal, organy
Jedno z kilkunastu nagrań zespołu w domu George Harrisona w Kinfaus (16 Claremont Drive in Esher, Surrey, George kupił tą niewielką posiadłość w 1964, kiedy to czterech Beatlesów spotkało się by nagrać wszystkie posiadane przez siebie kompozycje, przeznaczone na najnowszy album zespołu, którym okazał się 'The Beatles', znany jak 'The White Albim (Biały Album). Spotkanie odbyło się w maju 1968 roku, precyzyjna data nagrania nie jest znana, niektóre źródła wymieniają datę 24 maja, ale nie przesądzałbym w tym względzie. Wydaje się, że tak duża ilość nagrań (ok. 27 nagrań - wszystkie zostały wydane na wielu bootlegach, zazwyczaj zatytułowanych 'Kinfaus Demo') nie została nagrana w ciągu jednego spotkania. Wiele z tych nagrań zostało wydanych na 'Białym Albumie', kilka z nich, jak np. 'Circles' zostało schowanych do szuflad, w tym tak urokliwe jak choćby 'Child Of Nature' Johna Lennona (przyszły 'Jealous Guy').


"Circles' zostało napisane w Indiach w 1968, wydane jednak dopiero w 1982 roku na solowym albumie Beatlesa 'Gone Troppo', z rozbudowanym już bardziej tekstem. W czasie demonstracji wszystkich piosenek, tą musiała pozostała trójka zignorować lub całkiem jest prawdopodobne jest to, że Harrison jej wcale swoim przyjaciołom wcale nie zaprezentował. W każdym razie 'Circles' nie znalazła się na żadnym oficjalnym wydawnictwie The Beatles. Nawet na 'Antologii', odnajdziemy ją tylko na bootlegach.
Pamiętajmy, że George Harrison w 1968 roku wciąż rozwijał się jako kompozytor. Wprawdzie w tle nagrania, w którym Harrison akompaniuje sobie tylko na organach słyszymy głosy, ale niekoniecznie muszą to być głosy pozostałych Beatlesów (np. telewizor, radio). W 1968 roku George tkwił mentalnie bardzo głęboko w świecie Wschodu, kulturze i religii hinduskiej, w wywiadach otwarcie się przyznawał o przejściu na buddyzm. 

1964, pierwszy własny dom młodego Beatlesa
1967, rok psychodelii, George i Patti przemalowują elewację bungalowu
Pobyt w Akademii Maharishiego w jego hinduskiej siedzibie w Rishikesh oczywiście umocnił jego przekonania, że wybrał właściwą drogę wewnętrznego rozwoju, do którego tak bardzo namawiał trójkę pozostałych Beatlesów. Dlatego 'Cirlces' to przede wszystkim bardzo filozoficzne rozważania, nawet medytacyjne, zbliżone do tych, które świat już poznał na albumie "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" w jego utworze 'Within You, Without You' (także w 'Inner Light', Życie przychodzi, życie toczy się a ja poruszam się po zamkniętych kręgach...Ten kto wie, nie mówi, ten który przemawia, nie wie nic). Niby nic odkrywczego czy porywającego, ale w owym czasie niewielu muzyków pisało takie teksty. Gdy Harrison wydał song w 1982 roku na 'Gone Troppo', tekst był już dużo głębszy niż ten pierwotny z Kinfaus. Krytycy zgodnie uznali tekst songu jako jedne z nielicznych w muzyce rozrywkowej rozważania na temat reinkarnacji (w tekście padają wprost słowa: With life and death along the road the soul reincarnates).  Poniżej obie wersje tekstowe utworu.

Friends come and friends go
As I go round and round
In circles
Love warms and love colds
As I go round and round
In circles
He who knows does not speak
He who speaks does not know
And I go round in circles
Life comes and life goes
As I go round and round
In circles
He who knows does not speak
He who speaks does not know
And I go round in circles
Life comes and life goes
As I go round and round
In circles
Life comes and love goes
As we go round and round
In circles-------

Friends come and friends go
As I go round and round in circles
Love someone change your mind
Decide he was a swine
As you go round and round in circles
He who knows does not speak
He who speaks does not know
And I go round in circles
Dislike someone and will not bend
Later they may become your best friend
As life it goes around in circles
He who knows does not speak
He who speaks does not know
And I go round in circles
Soul takes on a body with each birth we make our date
With life and death along the road the soul reincarnates
The show goes round and round in circles
When loss and gain and up and down
Becomes the same, then we stop going in circles
Round and round in circles
 _________________________________

Beatleblog * Historia The Beatles * Beatleblog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz