CHILD OF NATURE

Album: niewydane
Kompozycja: Lennon
Napisana: luty-marzec 1968
Nagrana: maj 1968
Długość: 2:38

Rishikesh 1968, od lewej George, Paul, John, Donovan i przypuszczalnie Patti Harrison.


  Obsada: 
JOHN: wokal, gitara akustyczna
RINGO: shaker
 
GEORGE: gitara

'Child Of Nature' to utwór napisany przez Johna  w czasie pobytu zespołu w Indiach w pierwszym półroczu 1968 roku. W 1971 John ponownie wrócił do tej piosenki podczas pracy nad albumem 'Imagine'. Song z całkowicie zmienionym tekstem został nagrany i wydany pod tytułem 'Jealous Guy' i jest to jedna z najpiękniejszych solowych kompozycji Beatlesa.
 Podczas swego pobytu w malowniczo położonym Rishikesh, w ashramach Akademii Transcendentalnej Maharishiego, Beatlesi cieszyli się nie tylko urokiem widocznych w oddali Himalajów, owocami, wegetariańskim jedzeniem, zabawami z przeszkadzającymi im w posiłkach małpami ale przede wszystkim uczyli się medytowania na wykładach Guru. I oczywiście pisali muzykę. Choć nie tylko. Donovan nauczył Johna grać na gitarze techniką przebierania palcami a Ringo kombinował jak zrobić z fasolą przywiezioną w puszkach (bądź na bieżąco dokupowaną) codziennie inne danie.
 
Podobnie jak wydane na 'Białym Albumie' 'Mother's Nature Son' Paula, piosenka Johna o podobnym tytule to wynik wsłuchania się w słowa wykładowców Akademii, samego Maharishiego na temat wspólnego współistnienia na Ziemi człowieka i otaczającej go natury. Dokładnie wyjaśnił to John w swoim ostatnim wywiadzie dla Playboy'a. Powód nie umieszczenia piosenki na albumie w czasie procesu wyboru piosenek, ba, zaniechanie wykonywania jakikolwiek prób wydaje się tłumaczony faktem, iż zrezygnowano z piosenki Johna z prostego powodu, zbyt bardzo przypominała tekstem utwór Paula.
JOHN: "Mother Nature's Son" było z wykładu Maharishiego, na którym opowiadał o naturze. Ja miałem podobny kawałek nazwany  I'm Just A Child Of Nature, który lata później zmienił się w  Jealous Guy. Obie piosenki zainspirował ten sam wykład Maharishiego.Piosenka została nagrana w domu George'a Harrisona w Esher, Surrey, nazywanego przez Harrisonów Kinfaus. W ostatnim tygodniu maja 1968 Beatlesi po powrocie z Indii zebrali się by zapisać wszystkie skomponowane tam piosenki a także wszystkie inne, które każdy (Ringo nie przyniósł niczego) zgromadził w szufladach. Zbliżał się termin rozpoczęcia pracy nad nowym albumem. 'Child of Nature' w wersji Johna (The Beatles) nie ukazało się dotąd na żadnym oficjalnym wydawnictwie zespołu i pewnie już nie ukaże, skoro nawet na żadnej płytce 'Antologii' nie znalazło się dla niej miejsce (choć znaleziono jednak sposób by piosenka znalazła się na oficjalnej płycie zespołu, ale o tym na końcu tekstu). Przypuszczam, że gdyby John nie nagrał tej pięknej melodii z uroczym, bardzo obnażającym swoje słabości tekstem w nowej wersji jako 'Zazdrosny facet' (Jealous Guy), trójka Beatlesów sięgnęłaby po ten utwór zamiast 'Free As A Bird' czy 'Real Love'. Znanych jest za to wiele bootlegów, w tym najbardziej popularne pod nazwami 'The Kinfaus Demos', 'The Beatles Kinfaus Demos', 'The Kinfaus Records', na których znajdziemy piosenkę Johna.
John gra w niej na gitarze akustycznej, pobrzękujący w tle shaker to przypuszczalnie Ringo.

Do zarzuconej rok wcześniej piosenki John wrócił rok później. W czasie sławnych sesji 'Get Back / Let It Be', pierwszego już dnia, 2 lutego 1969 roku.Wspólnie z George'm wykonują 'Child of Nature'. W otwierającym wersie John zmienia słowo 'Rishikesh' na 'Marrakesh'. Pobyt w Indiach trójce Beatlesów (prócz Harrisona) raczej kojarzy się niedobrze, głównie za sprawą prawdziwej lub nie 'afery z Mią Farrow' (Maharishi miał molestować amerykańską aktorkę). Wspomniałem wcześnie, że po latach znaleziono sposób na wydanie piosenki Johna na płycie The Beatles. 24 stycznia 1969 roku zespół wykonał próbę piosenki. 25-cio sekundowy fragment tego wykonania ukazał się na bonusowej płytce zatytułowanej 'Fly on the Wall', dołączonej do wydanego w 2003 albumu 'Let It Be ... Naked'.


On the road to Rishikesh
I was dreaming more or less
And the dream I had was true
Yes, the dream I had was true
I'm just a child of nature
I don't need much to set me free
I'm just child of nature
I'm one of nature's children
Sunlight shining in your eyes
As I face the desert skies
And my thoughts return to home
Yes, my thoughts return to home
I'm just a child of nature
I don't need much to set me free
I'm just a child of nature
I'm one of nature's children
Underneath the mountain ranges
Where the wind that never changes
Touch the windows of my soul
Touch the windows of my soul
I'm just a child of nature
I don't need much to set me free
I'm just a child of nature
I'm one of nature's children
 _________________________________
Beatleblog * Historia The Beatles * Beatleblog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz