WYDARZENIA: BED-IN


Data : 25 - 31 marca 1969 (czytaj tutaj)
Lokalizacja: Amsterdam
Hotel Hilton, pokój nr 902

Drove from Paris to the Amsterdam Hilton,
Talking in our beds for a week.
The newspapers said, "Say what you doing in bed?"
I said, "We're only trying to get us some peace".

  (The Beatles - The Ballad Of John And Yoko -  John Lennon & Paul McCartney)Wróćmy jeszcze dzisiaj w ramach serii WYDARZENIA do słynnego happeningu Johna i Yoko, który miał miejsce od wtorku 25 marca - do poniedziałku 31 marca. W kolejnym singlu The Beatles, "The Ballad Of John And Yoko", który John, o dziwo, nagra we dwójkę tylko z Paulem, padają słowa: 'drove from Paris to the Amsterdam Hilton / Talking in our beds for a week'. 'Bed-In' czy po  tzw. 'Zalegiwanie w łóżku' (nie podoba mi się ten zwrot, ale użyto takiego tłumaczenia w wielu polskich publikacjach o The Beatles). W dzisiejszym poście zdjęciowym w ramach serii WYDARZENIA pierwsze 'Bed-In' Lennonów. O innych, w tym najsłynniejsze, w Montrealu, kiedy została nagrana piosenka 'Give Peace A Chance' (czytaj tutaj) w swoim czasie.


Niektórzy dziennikarze, zaproszeni przez parę do przyłączenia się do happeningu pod nazwą 'Miesiąc miodowy Johna i Yoko: Bed-in" w prywatnych rozmowach przyznawali, że widok pary w łóżku, z różami, ubranych na biało lekko ich zaskoczył. Po ukazaniu się nagich zdjęć pary na ich kontrowersyjnym albumie 'Two Virgins' spodziewano się ... uprawiania przez parę sexu? John o tym wiedział i komentował to później z uśmiechem: 'zamiast tego ujrzeli nas, jakby parę aniołów w łóżku, otoczonych kwiatami, z pokojem i miłością w naszych umysłach. Byliśmy całkowicie ubrani, łóżko było tylko akcesorium'.Z Paryża Stamtąd wysłali Anthony'ego i rollsa do Anglii, a sami zameldowali się w prezydenckim apartamencie na dziewiątym piętrze Hiltona i ogłosili, że organizują tygodniowe "zaleganie w łóżku w imię pokoju" (bed-in for peace).
- Yoko i jak doszliśmy, do wniosku, że czegokolwiek byśmy nie zrobili, to i tak znajdzie się to w gazetach. Postanowiliśmy więc, że zrobimy kampanię na rzecz pokoju. Wysłaliśmy zaproszenia "Przyjdźcie na miesiąc miodowy Johna i Yoko..." Dziennikarze najwyraźniej myśleli, że będziemy się  publicznie kochać, bo przecież wydaliśmy płytę z naszymi zdjęciami nagi - więc wydawało się, że wszystko jest możliwe.Para w rozmowie z Donaldem Zecem, dziennikarzem Daily Mirror


JOHN: Sprzedajemy produkt, który nazywa się POKÓJ. By coś sprzedać potrzebujesz się nagimnastykować, stąd to co i jak robimy.


 ________________

ZARABIAMY NA THE BEATLES
Podobnie jak wszystkie hotele na całym świecie, także amsterdamski hotel upamiętnił pobyt słynnej pary w swoich podwojach. W niektórych miejscach na całym świecie (motele, hotele, zajazdy, wynajmowane domy), w których przebywali (nocowali) The Beatles znajdują się przeważnie tzw. pomieszczenia upamiętniające to wydarzenie. W amsterdamskim  hotelu przez wiele lat można było  - za sowitą oczywiście cenę - spędzić noc w tym samym pokoju, w którym John z Yoko celebrowali swój event. Od wielu lat pokój ten jest już dostępny tylko dla zwiedzających.

Zdjęcia pary Lennonów w całym hotelu prawie wszędzie.
Gadżety Johna, na ścianach okładki albumu The Plastic Ono Band/Live Peace in Toronto 1969, na suficie kilka nut z "All You Need Is Love"…

Książka gości hotelowa, którą szczyci się hotel. Z powodu oczywiście wpisu....

___________________________________________________
 Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY THE BEATLES 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz