SIERPIEŃ 1969 - Ostatni raz razem w studiu, ostatnia sesja zdjęciowa. 50 LAT TEMU ....2 sierpnia - wyjątkowy dzień w historii zespołu. W tym dniu wszyscy po raz ostatni razem czterej Beatlesi zaczynają nagrywać piosenkę - kompozycję Johna, "Because". Nigdy nie znajdą się już razem w tym samym pomieszczeniu studyjnym podczas nagrywania. W tym dniu zespół nagra 23 podejścia do piosenki, z których za najlepszy uznano nr 16. Po ukończeniu ścieżek podkładu trójka Beatlesów (bez Ringo) zaczęła nagrywać harmonię wokali.
 
2 sierpnia  - Badfinger  nagrywają w tym dniu kompozycję Paula, "Come And Get It". Sam autor kompozycji produkuje całą sesję oraz gra na instrumentach perkusyjnych. 
Piosenka, przygotowana przez paula na potrzeby filmu "The Magic Christian" (z Ringo i Peterem Sellersem) zostanie wydana na singlu dwa miesiące później i po obu stronach oceanu wyląduje w pierwszej dziesiątce list.  Pomimo tak obiecującego początku Badfinger niestety nie zrobi wielkiej światowej kariery (pianista i drugi wokalista zespołu Peter Ham w 2975 roku popełni samobójstwo).
8 sierpnia - 4,5,6,7 sierpnia Beatlesi w studiu rejestrują kolejne nagrania na swój przyszły album. 4 sierpnia -  prace nad: "Because", "Something", "Here Comes The Sun". 5 sierpnia - "You Never Give Me Your Money", "Because", "The End". 6 sierpnia -  "Here Comes The Sun"," Maxwell’s Silver Hammer". 7 sierpnia - "Come Together", "The End".  

50 LAT TEMU - jeśli czytasz ten post w dniu jego publikacji!  
8 sierpnia - "uliczna" sesja zdjęciowa do okładki albumu "Abbey Road". Na dole link do kamery ze słynnego miejsca. Także tutaj.
 Więcej przy opisie albumu (tutaj).


9 sierpnia - morderstwo w willi Romana Polańskiego.  Zabójstwa dokonuje sekta pod przywództwem Charlesa Masona, który w piosence The Beatles, "Helter Skelter"doszukał się przesłanki zapowiadającej wojnę rasową. Więcej czytaj w opisie wspomnianego utworu z 'Białego Albumu'.


11 sierpnia - Małżeństwo Lennonów wprowadza się do rezydencji o nazwie Tittenhurst Park (Suningdale, Ascot, Berkshire). To najsłynniejsza posiadłość związana z jakimkolwiek Beatlesem. John i Yoko kupili ją w maju za kwotę 145 000 funtów od Petera Cadbury'ego, przedsiębiorcy i syna Sir Egberta Cadbury z firmy czekoladowej Cadbury Brothers. Lennonowie przerabiali park (budowa basenu), budowali studio nagraniowe, większość wnętrz malowana była na kolor biały.
To ostatnia nieruchomość Lennona w Wielkiej Brytanii. Jej posiadaczem w przyszłości (wrzesień 1973) stanie się Ringo Starr, któremu John sprzeda ale z gwarancją, że Ringo zawsze zachowa dla niego wolny pokój. Po śmierci Johna Ringo pozbywa się jej na rzecz bliskowschodniego konsorcjum Middle Eastern.
W tym samym dniu w studiu trwają prace nad: "I Want You (She’s So Heavy)","Oh! Darling", "Here Comes The Sun".

12 sierpnia - studio Abbey Road. Miks utworów "Oh! Darling", "Because" oraz "Maxwell's Silver Hammer".  W studiu George Martin, Geoff Emerick.

14 sierpnia - w studiu nr 2 na Abbey Road szalenie popularny Kenny Everett (na zdjęciu) z Radia BBC, obecny w czasie sesji Beatlesów, przeprowadza wywiad z JohnemLennonem na potrzeby swojej audycji  Everett Radio 1 - Everett Is Here.
John opowiada o nowym albumie, który będzie zatytułowany nazwą studia, w którym nagrywają. Wspomina, że wcześniej zespół nagrał album "Get Back", którego wszyscy "mieli dość więc go porzucili". Na uwagę Everetta - John prosi disc-jockey'a by w audycji puścił mu oryginalną, starą wersję piosenki Gene'a Vincenta "Be Bop A Lula" - The Beatles w swoich nagraniach nagrywają milion ścieżek, muzyk odpowiada, że większość podkładów została wykonana "na żywo".
Wywiad z Lennonem był transmitowany w dwóch częściach w audycjach "Everett Is Here", w soboty 20 i 27 września o godzinie 10 rano.


15 sierpniana farmie Maxa Yasgura rozpoczyna się trzydniowy festiwal 'The Woodstock Music and Art Fair', do dzisiaj najsłynniejsze wydarzenie poplulturowe końca lat 60-tych. Apogum epoki Flower-Power. Wśród wykonawców przybyła z całych Stanów młodzież spodziewa się The Beatles ale zamiast Fab Four na scenie można zobaczyć takie gwiazdy jak: Jimi Hendrix, Joan Baez, Arlo Guthrie, Country Joe and the Fish, Santana, Jefferson Airplane, Creedence Clearwater Revival, The Who, Crosby, Stills and Nash. 
Więcej czytaj tutaj. Plus oczywiście przepiękne "Woodstock" w wykonaniu Matthew Southern Comfort.
Beatlesi tymczasem pracują nad "Golden Slumbers", "Carry That Weight", "The End", "Something", "Here Comes The Sun". W studiu obecna jest 30-osobowa orkiestra, którą dyryguje George Martin.

17 sierpnia - Paul znajduje czas i produkuje piosenkę "Que Sera Sera", klasyk Doris Day z 1956 roku  Mary Hopkin. W nagraniu on sam gra na gitarze akustycznej. Towarzyszy im także Ringo na perkusji. Piosenkę wyda na singlu firma Beatlesów Apple  w 1970 roku, ale  nie zdobędzie ona zbyt wielkiej popularności. W zasadzie przemknie niezauważona, ale Paul absolutnie się tym nie przejmie. To i tak była zawsze odskocznia od kariery z The Beatles.
W całej karierze Mary, jej największym przebojem była piosenka napisana dla niej przez McCartney'a, "Those Were The Days", którą piosenkarka zaśpiewała w naszym kraju na festiwalu w Sopocie. 
MARY HOPKIN: To był jeden z zabawnych pomysłów Paula. Siedzieliśmy sobie kiedyś w jego ogrodzie i spytał się mnie, czy podoba mi się ta piosenka. Odpowiedziałam, że śpiewałam ją już gdy miałam trzy latka. A on powiedział: Mój ojciec bardzo ją lubi. Chodź, zrobimy ją. Zrobiliśmy to w ciągu jednego popołudnia. Pojawił się Ringo. Wszystko z powodu wielkiego entuzjazmu Paula.  Gdzieś w połowie podkładania chórków powiedziałam, że to jest okropne. Nie chciałam by to zostało wydane. Uważałam, że jest straszne.


18 sierpnia - Na Antypodach (Australia) Mick Jagger przypadkowo niegroźnie postrzelony na planie filmu "Ned Kelly", w którym gra główną rolę.Beatlesi codziennie pracują nad materiałem na "Abbey Road" (18, 19, 20, 21 sierpnia).

21 sierpnia  -  Paul McCartney, mierzący się z tym zamiarem od dłuższego czasu, zmienia wreszcie nazwę własnej firmy wydawniczej z Adagrose Ltd na McCartney Productions Ltd. (MPL). Firma istnieje do dzisiaj

22 sierpniana terenie Tittenhurst Park odbywa się ostatnia sesja zdjęciowa czwórki The Beatles. Towarzyszą im Linda oraz Yoko. Fotografami są Ethan Russell, Monty Fresco oraz Mal Evans. Więcej w oddzielnym poście poświęconemu temu wydarzeniu - kliknij tutaj.24 sierpnia - błyskawiczne powstanie piosenki "Cold Turkey". John pisze go z samego rana. Po południu próby i nagrania. Ostateczna wersja powstanie jednak dopiero we wrześniu 1969 z udziałem Ringa, Erica Claptona i Klausa Voormanna i zostanie wydana na singlu pod koniec października pod szyldem Plastic Ono Band.


26 sierpnia - George wraz z Malem Evansem udają się do Portsmouth by spotkać się z Bobem Dylanem. Amerykanin przybywa do Wielkiej Brytanii by wystąpić 31 sierpnia na festiwalu na Wyspie Wight (Isle of Wight). Miał to być jego pierwszy publiczny występ od trzech lat. 
Dylan przybył do Anglii wraz z całą rodziną kilka dni wcześniej by przeprowadzić kilka dni prób na wynajętej farmie Forelands Farm w małej wiosce Bembridge na wschodnim wybrzeżu wyspy Wight.
 Na farmie miał odwiedzić Dylana z Beatlesami Tom Paxton (na zdjęciu), folkowy, amerykański piosenkarz (ur. 1937), którego piosenki nagrywał Dylan. Wystąpił także na festiwalu na Isle of Wight. Tamte wydarzenia wspomina tak: Pojechałem tam do niego [Dylana] na farmę, gdzie był w doskonałym nastroju, bo wszystko szło dobrze. Beatlesi przywieźli próbne tłoczenie  'Abbey Road'. Wysłuchaliśmy całego albumu. Była niezła imprezka.
Bert Block wspominał, że był trochę lekko zaskoczony, gdy w dniu kiedy odwiedzili Dylana na wynajętej farmie słyszał, jak George Harrison, siedząc z Dylanem nad basenem głośno - już po wysłuchaniu z oktanu albumu "Abbey Road" - żalił się otwarcie, jak bardzo jest niesprawiedliwe to, że John i Paul nie pozwolili mu umieścić na albumie więcej swoich piosenek. Wszyscy oczywiście palili wtedy marihuanę, której "prawie tonę" miał przywieźć na farmę Harrison. Bert wspomina, że pamięta jak w garderobie Dylan i Harrison śpiewali razem przebój Everly Brothers,  "All I Have To Do Is Dream". "Brzmieli fantastycznie!"

Koncert Dylana obejrzą trzej Beatlesi, John z Yoko, Ringo z Maureen oraz George z Patti. Na zdjęciu tłumy ludzi z Beatlesami w środku w drodze na prom na Wyspę Wight w dniu 30 sierpnia. Wśród Beatlesów nie ma wśród nich Paula, gdyż w życiu prywatnym basisty Beatlesów zachodzą ogromne zmiany. 


 28 sierpnia - na świat w londyńskim szpitalu Avenue Clinic przychodzi Mary McCartney, pierwsze dziecko Paula i Lindy. Paul nazywa córeczkę na cześć swojej matki, która zmarła w 1956 roku. 
Kilka słów o poprzedniej kobiecie Paula. Pamiętamy, że zaledwie rok wcześniej Jane Asher odwołała zaręczyny ze sławnym narzeczonym. Co ciekawe, pomimo faktu małżeństwa Paula, Jane jeszcze w 1970 roku uczestniczyła w premierze filmu z Beatlesami, "Let It Be". Towarzyszyła ex-żonie Johna Lennona, Cynthii. Oczywiście, na premierze nie pojawił się żaden ze sławnej Czwórki. 

Paul z Mary - 2015

29 sierpnia - na rynku brytyjskim (z czasem za oceanem) ukazuje się album Jacka Bruce'a , pt "Songs For a Tailor", na którym w utworze "Never Tell Your Mother She’s Out of Tune" pod pseudonimem L'Angelo Misterioso na gitarze zagrał George Harrison (maj 1969). W Stanach Zjednoczonych album ten ukazuje się dopiero 6 października tego samego roku. Jack Bruce to dawny basista sławnego tria Cream (gitarzystą był tam Eric Clapton). Trzecim muzykiem Cream był perkusista Ginger Baker, w którego nigeryjskim studiu za kilka lat Paul zacznie nagrywać swój słynny album, "Band On The Run".


31 sierpnia - Trójka Beatlesów wraz z 150 000 fanami ogląda koncert Dylana na festiwalu Isle of Wight. Ponadto wród widzów w naprędce stworzonej bardzo chaotycznie strefie VIP byli Keith Richards (lider The Rolling Stones), Eric Clapton (wiadomo!), Bill Wyman (kolega z zespołu Richardsa), Syd Barrett (Pink Floyd), aktorka Jane Fonda. Podobno festiwal oglądał Elton John, wtedy jeszcze zupełnie anonimowy 22-letni muzyk.
Dylan grał tylko przez godzinę. Zamiast o 21 na scenę wyszedł dopiero o 23. Wykonuje dwa bisy.  Wśród piosenek jest oczywiście "Tambourine Man", "Highway 61 Revisited" oraz "Like A Rolling Stone". Dylan w czasie koncertu był bardzo zdenerwowany. Wyszedł na scenę w kremowym garniturze w stylu gwiazdy country Hanka Williamsa. Eric Clapton wspomniał, że bardzo go ten koncert rozczarował, choć jako wielki fan bluesa doceniał wszystko co Bob zrobił dla tego gatunku. 
W innej wypowiedzi o samym Dylanie i koncercie mówił: Był fantastyczny... zmienił wszystko! Publiczność wtedy tego nie rozumiała. Musiałeś być muzykiem, aby to zrozumieć.  Samego Dylana zapewne też, bo kolejny koncert miał dopiero 3 lata później a na trasy koncertowe wrócił w 1974.

 JOHN LENNON: Pojechaliśmy zobaczyć Dylana. Gdyby miało dojść do wspólnego jamu, dołączylibyśmy. Ale pomysł przepadł, zanim się pojawił... Bob pojawił się bardzo późno. Tłum już ledwo stał na nogach gdy wyszedł na scenę... Koncert był niecko płaski choć ciekawy, a publiczność wciąż czekała na Jezusa czy Godota.
Cóż, na zakończenie wątku o festiwalu Isle of Wight dodam, że za rok, w 1970, zagra człowiek, który akurat z piosenki Dylana (odmówił udziału) uczyni jeden z największych klasyków muzyki rozrywkowej. Ta piosenka to "All Along The Watchtower". Ten muzyk to oczywiście Jimi Hendrix, który wykona w czasie swego koncertu "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" Beatlesów a trzy tygodnie później będzie... martwy.

                   * Historia The Beatles *
                      
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki
       
HISTORY of  THE BEATLES1 komentarz: