MARZEC - KWIECIEŃ 1976. Ostatnie spotkanie Johna i Paula.


Marzec  

 Amerykański magazyn "Variety" zamieszcza informację, że trójka Beatlesów (John, George i Ringo) zagra wspólne koncerty z Klausem Voormannem i Harry Nilssonem. Dodaje też, że oczekuje się niebawem amerykańskiej trasy Paula McCartney'a z Wings. 

Pod koniec miesiąca do Stanów przylatuje George Harrison, rozpoczynając przygotowania do nowego albumu.

Ringo odwiedza Hamburg, gdzie bierze udział w nagraniach filmu dokumentalnego o sobie zatytułowanego "Ringo Und Die Stadt Am Ende Des Regenbogens". Film w reżyserii Horst Königsteina ukaże się w 1977 roku.


5 marca
EMI wznawia w Wielkiej Brytanii wszystkie 20 singli The Beatles. Dodatkowo wydaje też singiel Parlophone z "Yesterday" z "I Should Have Known Better" na stronie B. Powód? Rzecznik EMI: "Wciąż dostajemy mnóstwo zamówień na single The Beatles od dystrybutorów, więc wydanie ich wszystkich wydaje się dobrym pomysłem". Single opakowane są w zielone torebki, ze starą okładką Parlophone na przedniej stronie a na tylnej zdjęcie Beatlesów z określonego dla singla czasu. Na płytkach wciąż widnieje logo Apple. Cena dość zawrotna na te czasy: 11 funtów. Zawartość: Love Me Do / P.S. I Love You, Please Please Me / Ask Me Why, From Me to You / Thank You Girl, She Loves You / I'll Get You, Can't Buy Me Love / You Can't Do That, A Hard Day's Night / Things We Said Today, I Feel Fine / She's a Woman, Ticket to Ride / Yes It Is, Hey Jude / Revolution, Paperback Writer / Rain, Penny Lane / Strawberry Fields Forever, Get Back / Don't Let Me Down, Help! / I'm Down, Eleanor Rigby / Yellow Submarine, Let It Be / You Know My Name (Look Up the Number), I Want to Hold Your Hand / This Boy, All You Need is Love / Baby You're a Rich Man, Hello Goodbye / I Am the Walrus, Lady Madonna / The Inner Light, Day Tripper / We Can Work It Out, Something / Come Together, The Ballad of John and Yoko / Old Brown Shoe, oraz Yesterday/ I Should Have Known Better
 

7 marca - W londyńskim Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud pojawia się figura Eltona Johna i jest to druga postać z dziedziny rocka obok Beatlesów, którzy znaleźli się tam  w marcu 1964 roku.

16 marca - Z powodu braku zainteresowania  swoją poprzednią ofertą promotor Bill Sargent podwaja kwotę  za jeden koncert The Beatles do 100 000 000 dolarów. W swoim oświadczeniu Sargent ogłasza: "Kiedy tylko wstępnie zaakceptujecie moje warunki, w ciągu następnych 24 godzin pieniądze znajdą się na waszych kontach". Jedynie Paul reaguje krótkim: "Bez komentarza". 

18 marca - W swoim domu w Wirral on Merseyside w wieku 73 lat umiera z powodu zapalenia oskrzeli James McCartney, ojciec Paula. Jedną z pierwszych osób, które słyszą o tej smutnej wiadomości jest John, powiadomiony przez Paula.
 
 
 
20-26 marca - Wings w ramach "Wings Worls Tour 1975/1976" robią krótką, pięciodniową trasę po Europie. Koncerty odbywają się w następujących miejscach:
 
* The Falconer Theatre, Kopenhaga, Dania - 20 i 21 marca)
* Deutschlandhalle, Berlin, Republika Federalna Niemiec - 23 marca
* Ahory Sport Paleis, Rotterdam, Holandia - 25 marca
* Pavilion Du Paris, Paryż, Francja - 26 marca (clip powyżej)
            Od lewej: Denny Laine, Jimmy McCulloch, Paul, Linda i Joe English


23 marca - Lee Eastman, ojciec Lindy, teść Paula i jednocześnie jego prawnik kończy wszelkie spekulacje na temat ewentualnej reaktywacji The Beatles, choćby nawet na jeden koncert, oświadczając publicznie: "Oferta nie jest nawet rozpatrywana". W czasie konferencji w Holandii Paul (w koszulce z napisem 'Mersey Beat') pytany o propozycję Billa Sargenta mówi: "Cóż, to spora oferta". Siedzący obok Denny Laine wtrąca: "Nie mam nic przeciwko udawaniu, że jestem Johnem Lennonem". Paul po chwili dodaje: "Problem w tym, że jak do tej pory nikt o tym nie rozmawiał. Owszem, ze sobą się kontaktowaliśmy. Rozmawialiśmy o zwykłych sprawach, ale nikt nie spytał, "Chcesz to zrobić?" Nikt z pozostałej trójki nie zapytał mnie o to. Być może zagralibyśmy ten koncert, a jeśli tak, to zagralibyśmy go bardzo dobrze. Ale z drugiej strony być może nie zdecydujemy się na niego. Chociaż... może tak?".

 25 marca - W Stanach Zjednoczonych ukazuje się album "Wings At The Speed Of Sound". Brytyjska premiera ma miejsce 9 kwietnia. 

 

 
26 marca - Jimmy McCulloch
(wychodząc z wanny) łamie sobie palec przed koncertem w Paryżu, co powoduje 3 tygodniowe opóźnienie  w rozpoczęciu trasy po Stanach, której początek zaplanowano na 8 kwietnia.
27 marca - 'Melody Maker' zamieszcza kolejny wywiad z Paulem. Czytamy w nim: "Reaktywacja Beatlesów? Jedyną szansę widzę w tym, byśmy wspólnie chcieli dokonać czegoś w sensie muzycznym, a nie tylko dla pieniędzy. Nikt mnie zresztą nie będzie szantażował. Wydaje mi się, że coś takiego zniszczyłoby całkowicie wizję The Beatles... A później czytałbym we wszystkich gazetach, że najlepiej pokazał się tam John Lennon. Zresztą ostatnio z nim rozmawiałem, a on mi nawet o tym nie wspomniał. Więc jak mam to wszystko rozumieć?"

Jonathan Clyde z firmy George'a Dark Horse  w wywiadzie dla Melody Maker mówi, że muzyk w żaden sposób nie odniósł się do propozycji wspólnego koncertu The Beatles. 

31 marca - Ostatni rok rozrachunkowy firmy McCartney Productions Ltd (zysk roczny to 20 865 funtów). Od kwietnia 1976 do dzisiaj firma nazywa się  MPL.   

Kwiecień


W hotelu Dakota John i Yoko rozpoczynają 40-dniową kurację oczyszczającą, polegającą na nie jedzeniu przez cały okres pokarmów o konsystencji stałej. To początek fascynacji Johna zdrowym odżywianiem.
W Anglii ukazuje się ponownie miesięcznik "The Beatles Book Monthly". W tym miesiącu wznowiona jest wersja pierwszego wydania poszerzona o tekst dotyczący aktualnych, solowych poczynań czwórki muzyków. 

W Sunset Studios w Los Angeles Paul czekający na rozpoczęcie trasy po USA pomaga Ringo przy nagrywaniu jego utworów na nowy album, "Ringo's Rotogravure" (szczególnie przy nagraniu "Pure Gold", której jest autorem). Co ciekawe, w tym samym czasie w innych pomieszczeniach Studia przebywa George Martin, który produkuje album zespołu American Flyers. Nie spotykają się gdyż Martin pracuje w dzień, a Ringo jak to ma w zywczaju, tylko w nocy. Producentem albumu Ringo jest Arif Mardin. W nagraniu "A Dose of Rock And Roll", a także przy swojej kompozycji "Cookin' (In the Kitchen of Love)" pomaga przyjacielowi John (dopiero 12 czerwca). Niestety w żadnej sesji Starra nie może wziąć udział George (pisze dla Ringo piękną piosenkę "I'll Still Love You"), stąd niekompletna "obecność" czwórki muzyków na jednym albumie. Harrison pracuje w tym czasie na zachodnim wybrzeżu w Nowym Jorku nad swoim albumem. Krążą plotki, że muzyk chcąc zatrzeć złe wrażenie po swoich poprzednich koncertach w 1974 rozpocznie w tym roku nową trasę po Ameryce.1 kwietnia - W Stanach Zjednoczonych wychodzi singiel  Wings, "Silly Love Song"/ "Cook of the House". W Wielkiej Brytanii ukaże się dopiero 30 kwietnia. Z miejsca piosenka staje się  wielkim przebojem ex-Beatlesa

W Anglii umiera ojciec Johna Alfred. Przez całe życie nie udało się Johnowi pogodzić z ojcem ani ustalić żadnych bliższych relacji, choć podobno pod koniec życia Alfreda obaj mężczyźni doszli do jakiegoś porozumienia, a John wspierał go swoimi
pieniędzmi.

3 kwietnia - The Beatles ponownie na listach przebojów w swojej ojczyźnie. Za sprawą singla "Yesterday" (miejsce 8). Na miejscu 12 "Hey Jude", miejsce 23 "Paperback Writer", #28 "Get Back", #32 "Strawberry Fields Forever"/"Penny Lane", #37 "Help!" Wszystkie single pochodzą z tak zwanej "Zielonej kolekcji The Beatles 1962 - 1970" (wykaz opisałem wyżej).

W Wielkiej Brytanii Paul odnosi sukces z kolejnym swoim zespołem. Album "Wings At Speed Of Sound" na listach przebojów płyt długogrających dochodzi do miejsca 2.


11 kwietnia - W mediach prawdziwe odrodzenie Beatlesów. Na brytyjskiej liście przebojów liczącej 100 pozycji 23 miejsca zajmują single The Beatles. Przedstawiciel EMI: "To jest zaprawdę zadziwiające, szczególnie jeśli zauważymy, że niektóre nagrania mają więcej niż 10 lat. Boom związany z nostalgią to jedna rzecz, ale musimy pamiętać, że The Beatles to najnowsza historia. Dzieciaki w wieku 13-14 lat, którzy nie znali tego zespołu w okresie jego świetności, zakochują się teraz w tych brzmieniach". 

 Kwietniowa prasa na Wyspach, nie tylko muzyczna, poświęca wiele uwagi Wielkiej Czwórce. Niektóre organizują konkursy wśród czytelników na największy przebój grupy. Melody Maker z tęsknotą opisuje Swingujący Londyn i lata 60-te jako przełomowe ze względu na pojawienie się najwspanialszego zespołu, który urzekł cały świat swoim yeah, yeah, yeah! Beatlesi trafiają także do radia oraz telewizji. Ponownie wraca temat analizowania zaskakującego zjawiska jakim była na całym świecie Beatlemania.

 


16 kwietnia - Radio BBC One rozpoczyna specjalny wielkanocny blok programowy, w ramach którego emitowane są nagrania The Beatles z lat 1962-1970, odtwarzane w porządku chronologicznym.

19 kwietnia - W USA dzisiejsze koncerty Wings w Los Angeles Forum przesunięte są na daty 21 do 21 czerwca. W okresie poprzedzającym sprzedaż biletów, na chodnikach obok sali koncertowej nocują w śpiworach fani. Ilość dostępnych biletów dwukrotnie przekracza liczbę zainteresowanych.
 
20 kwietnia - Na nowojorskim występie trupy Monty Pythona na scenie pojawia się niespodziewanie George Harrison, który z komikami wykonuje utwór "The Lumberjack Song". George przyjaźni się ze wszystkimi członkami tego najsłynniejszego kabaretu, szczególnie z Ericem Idle'm. Przez całe życie był współproducentem ich filmów (jego firma Handmade Films)  w tym słynnego "Life of Brian". George jest wielkim fanem piosenki, i gdy w późniejszych latach udaje się gdzieś z Olivią na wakacje jako pseudonimu używa zawsze imienia Jack Lumber). Poniżej George i Monty Python i .... 
 


23 kwietnia - Ramones wydają swój debiutancki album. Warto pamiętać, że członkowie tej kultowej, punk rockowej grupy nazwę zapożyczyli od Paula McCartney'a, który w młodości używał nicka Paul Ramone.

24 kwietnia - Album "Wings At The Speed Of Sound" numerem 1 w USA. Szczęśliwy Paul odwiedza wieczorem Johna i Yoko w Dakocie. Zupełnie przypadkiem obaj oglądają w TV program "Saturday Night Live", w którym Lorne Michaels wygłasza swoją słynną mowę, nieświadom, że obaj Beatlesi właśnie go obserwują. Nawiązując do oferty zgłoszonej zespołowi odnośnie ich wspólnego koncertu wygłasza między innymi te słowa: "Jestem producentem tego programu i wiem, że ogląda nas 22 miliony widzów, ale pozwólcie, że skieruję kilka słów do bardzo szczególnych osób... do Johna, Paula, George'a i Ringo... Nie muszę oczywiście mówić, jakie to byłoby wspaniałe.  
W napisanej przez siebie książce zawarłem stwierdzenie, że The Beatles to najwspanialsze zjawisko, jakie kiedykolwiek spotkało światową muzykę.  Mogę śmiało powiedzieć, że Beatlesi to coś jeszcze więcej, ponieważ nie jesteście jedynie zespołem muzycznym, jesteście częścią nas wszystkich, a my wyrośliśmy na was. Z tego powodu zapraszam was byście wzięli udział w naszym programie. Owszem, wszyscy słyszeliśmy o konfliktach prawnych oraz osobowych, które mogłyby uniemożliwić was reaktywację zespołu, ale to nie należy do naszych spraw. Wszyscy wiemy, że nie padła jeszcze oferta, która by was usatysfakcjonowała finansowo. Cóż, jeśli chodzi wyłącznie o pieniądze, nie widzę problemu.  NBC upoważniło mnie do przekazania wam czeku na 3 tysiące dolarów. Czy mogę prosić o zbliżenie ?  Jak widzicie czek wypisany jest na The Beatles, a opiewa na sumę 3 000 dolarów. Wszystko co musicie zrobić to zaśpiewać dla nas 3 piosenki The Beatles.  She Loves You yeah, yeah yeah i już macie tysiąc. Znacie przecież słowa, więc powinno pójść wam gładko. Jak powiedziałem, czek wypisany jest na The Beatles więc możecie go podzielić jak chcecie. Jeśli życzycie sobie by Ringo dostał mniej - wasza sprawa. Ja wolałbym się w to raczej nie mieszać. Mówię całkiem szczerze. Jeśli pomoże wam to w decyzji o reaktywowaniu grupy, to chyba będzie najlepszą inwestycją.  Macie swoich agentów więc wiecie jak się ze mną skontaktować.  Pomyślcie o tym, dobrze? Dziękuję" (cała przemowa Michaelsa w clipie).

 
John wspomina ten wieczór następująco: Paul z Lindą odwiedzili nas w naszym mieszkaniu w Dakocie.  Oglądaliśmy to śmiejąc się i mówiąc, że fajnie by było, gdybyśmy nagle weszli do studia. W pewnym momencie już mieliśmy wsiadać do taksówki, ale ostatecznie uznaliśmy, że jesteśmy zbyt zmęczeni. 
25 kwietnia - Zadowolony po wczorajszej rozmowy z Johnem, Paul na drugi dzień znowu go odwiedza. Niestety powitanie, które John wspomina w 1980 (All We Are Saying, David Sheff) nie jest już tak przyjazne. "Był okres, kiedy Paul pojawiał się u nas cały czas z gitarą w ręku. Wpuszczałem go oczywiście, ale w końcu powiedziałem: "Dzwoń proszę, zanim się zjawisz. Nie żyjemy znowu w roku 1956 i pokazywanie się w drzwiach nie jest już takie, jak bywało. Dzwoń wcześniej, stary". Wkurzyło go to, chociaż wcale nie chciałem go przez to obrażać. Chodziło tylko o to, że cały dzień muszę się opiekować dzieckiem, a tu jakiś koleś pojawia się w moich drzwiach z gitarą".
Paul odchodzi z pewnością urażony, ale i też całkiem nieświadomy, że już nigdy nie spotka się z Johnem. Natychmiast odlatuje do Dallas by rozpocząć próby ze swoim zespołem. Niebawem trasa po Ameryce, jedna z bardziej udanych w karierze z Wings.
 


 Historia The Beatles

  HISTORY  of   THE BEATLES 

2 komentarze:

  1. Super, że nie kończysz Autorze bloga. Wrażenia z ostatniego tekstu to pewien smutek. Chodzi o te ostatne spotkanie Paula z Johnem. Wyszło trochę niezbyt ciepło, no i to, że przez następne 4 lata nie znaleźli dla siebie czasu. M

    OdpowiedzUsuń
  2. Kuba i Marta znowu. Fascynująca jest Historia zespołu. Smutne te ostatnie spotkanie Johna i Paula, ale jestem pewien, że do końca byli WIELKIMI PRZYJACIÓŁMI. Kapitalny blog.

    OdpowiedzUsuń