1966 - Styczeń - ubywa wolnych Beatlesów ...


Zaczynamy kolejny rok w historii zespołu. Burzliwy, szalony rok ale zapamiętany przede wszystkim z jednego powodu. Wciąż będąc na szczycie, choć oczywiście mieli się wznieść jeszcze wyżej (podejrzewam, że zjawisko to wciąż trwa do dzisiaj). W 1966 roku The Beatles po odbyciu ostatniej trasy po USA zaprzestaną już na zawsze koncertów. Styczeń to oczywiście miesiąc, w którym jak to podała amerykańska prasa "ubyło kolejnego wolnego miesiąca", choć newsa o ślubie George'a nie była podana od razu.
Ale po kolei...

4 stycznia – Brian Epstein leci do USA negocjować szczegóły kontraktu na kolejną trasę koncertową po kraju.

JOHN:W latach 60-tych nastała rewolucja wśród młodzieży, która nie dotyczyła drobnych spraw, czy klas. Była to rewolucja w całym sposobie myślenia. Młodzież była w tym pierwsza, a następna generacja - druga. The Beatles byli częścią tej rewolucji, która tak naprawdę była dalszą częścią ewolucji... Wszyscy w latach 60-tych byliśmy na tym statku. Nasze pokolenie, czyli statek, który miał odkryć Nowy Świat. The Beatles siedzieli w bocianim gnieździe tego statku. byliśmy częścią tego co się działo i dołożyliśmy to, co dołożyliśmy. Nie jestem w stanie stwierdzić co zrobiliśmy, a czego nie zrobiliśmy. To zależy od tego, jak dana jednostka odbierała wtedy The Beatles, lub jak terapia szokowa dotarła do różnych ludzi. Zmienialiśmy się i stwierdzaliśmy takie rzeczy jak: "Pada nam tutaj!" lub "Widzimy ziemię!", albo "Widzimy słońce!", czy też "Widzimy mewę!" Donosiliśmy co się z nami działo."
GEORGE: Lata 60-te były dobrym okresem, w Europie dużym znaczeniem miał fakt, że byliśmy pokoleniem, które nie było na wojnie. Urodziliśmy się w środku niej i mieliśmy już dosyć tego tematu. Po dzisiaj dzień gazety i telewizje kochają wojny, nie mają jej nigdy dosyć... Patrzyliśmy pogodnie w naszą przyszłość, odcinając się od wiktoriańskich postaw, biedy i cierpienia. Doświadczyliśmy tego jako pierwsze pokolenie i to był ten pozytywny aspekt.  No i mieliśmy Little Richarda, Elvisa, Fatsa Domino i całą muzykę, bo do tej pory była tylko głupia muzyka z lat 50-tych... W tym czasie zdarzył się Wietnam, a my jako The Beatles mieliśmy już wtedy dosyć doświadczeń, by dorosnąć i zauważyć, że życie  to coś więcej niż tylko potakiwanie głowami."
PAUL: "Myślę, że moda jest jak erupcja wulkanu. My wybuchliśmy jako The Beatles i trudno te kwestie oddzielić. Trudno oddzielić wybuchu The Beatles od wybuchu nowej mody, kultury czy sposobu myślenia. Wszystko działo się jednocześnie, niczym wir. Jeśli gdzieś nas zapraszano, to robiono to dlatego, że byliśmy Beatlesami, a nie z powodu naszego ubrania, które schodziło na dalszy plan. Trawka i LSD też miały na to wpływ. Zamiast zataczać się i padać na twarz, jak to miałoby miejsce w przypadku whiskey, prowadziliśmy poważne rozmowy i dobrze się bawiliśmy do trzeciej and ranem."

RINGO: " Mam wrażenie, że The Beatles robili to co chcieli i spora w tym zasługa młodzieńczego pędu do nowych pomysłów. Myślę, że to pomogło wielu ludziom zrobić dużo rzeczy, których nie zrobiliby bez nas.Wiele osób mówiło nam: No, skoro wy możecie się tak ubierać lub tak robić, to właściwie każdy może tak postępować".

5 stycznia – na listach Beatlesi królują. `Day Tripper'/`We Can Work It Out' na czele singli ale po raz ostatni, 'Rubber Soul' albumem nr 1 (5-ty tydzień). W CTS Studios (49-53 Kensington Gardens Square w Londynie) zespół nagrywa podkłady do ścieżki dźwiękowej filmu nagranego w czasie ich koncertu na Shea Stadium 15 sierpnia 1965. Producentem jest George Martin. Jakość materiału nagranego przez amerykańską ekipę dźwiękowców zmusza do podrasowania muzyki. Muzycy dogrywają niektóre instrumenty, np. Paul dogrywa na nowo bas w 'Dizzy Miss Lizzy', 'Can't Buy Me Love' i innych. W ostatniej 'I'm Down' dograno nową ścieżkę z organami Johna. Na nowo nagrane są I Feel Fine oraz Help!, jakoś oryginalna wyklucza umieszczenie ich w filmie. Ku zmartwieniu Martina nie ma czasu na nagranie powtórne Twist And Shout, w filmie podłożona zostaje ścieżka dźwiękowa tej piosenki nagrana dwa tyg później przez zespół, a dokładnie 30 sierpnia 1965 w Hollywood Bowl. Piosenki 'She's A Woman' i 'Everybody's Trying To Be My Baby' nie zostają ruszone i bez ingerencji trafiają do filmu w oryginalnym brzmieniu. Film zostanie wyemitowany dopiero 1 marca 1966.
 

6 stycznia – w USA singiel `Day Tripper'/`We Can Work It Out' pokrywa się złotem

10 stycznia - ukazuje się singiel 'Woman' duetu Pater And Gordon. Kompozytorem jest Bernard Webb. Peter to brat Jane Asher. Płyta dociera do 14 miejsca na liście Billboardu. Pan Webb to oczywiście Paul McCartney.

John , Ringo z żonami - wakacje na Trynidadzie, Tobago, 1966. Poniższe  zdjęcia także.
12 stycznia – John i Ringo z żonami wylatują na wakacje na Trynidad. Powrót par 23 stycznia. Nie ma ich w Londynie gdy...


 21 stycznia – w Epsom Register Office w Surrey, po dwóch latach romansu, Patti Boyd staje się Panią Harrison. Drużbami na ślubie są Brian oraz Paul. Brian wydaje przyjęcie na cześć młodej pary. Na przyjęciu obecni są: Paul z Jane, Geoffrey Ellis, George Martin, Judy Martin, Wendy Hanson. Poniżej fotki z tego wydarzenia.

Mr oraz Mrs Harrison ze swoim drużbą.
Brian i młoda para.PATTY: 'To nie był ślub o jakim marzyłam – marzyłam o tym, by wziąć go w kościele, ale Brian nie chciał dużego zamieszania. Wszyscy mu ufali, więc kiedy powiedział, że powinien być cichy ślub, George z nim się zgodził. Powiedział też, że trzeba to wszystko utrzymać w tajemnicy, żeby tylko prasa się nie dowiedziała, że dopiero wtedy byłby chaos... Nie było zdjęć jak wychodzimy z urzędu. Wyszliśmy na ulicę wprost na tuzin fotoreporterów i tyle było z utrzymania tego w tajemnicy.


Następnego dnia odbyła się już oficjalna konferencja prasowa młodej pary. Nie było sensu utrzymywać w tajemnicy faktu, o którym od wczoraj mówił cały Londyn. W czasie konferencji byli obecni rodzice George'a, Harry i Louise.

PATTY: Po naszym ślubie musieliśmy jeszcze znieść konferencję prasową, zorganizowaną przez Briana. To było bardzo przerażające, niewiele z tamtego wydarzenia pamiętam. Wielu reporterów pytało o to, kiedy George poprosił mnie o rękę i o nasze plany na przyszłość. George odpowiedział, że poprosił mnie już pierwszego dnia, w pociągu, gdy spotkaliśmy się na planie filmu 'A Hard Day's Night', ja na to, że nie wzięłam tego wtedy na serio. Dodał, że prosił mnie później ale zawsze go odrzucałam. Na koniec dodał, że planujemy trójkę dzieci ale nie tak od razu.

Patty Boyd - „Wonderful Tonight (George Harrison, Eric Clapton And Me' (autobiografia).Mała ciekawostka. Jak pewnie każdy fan zespołu wie, Patty Boyd będzie także żoną Erica Claptona, jednego z najbliższych przyjaciół George'a. Rozstanie pary przebiegnie w zgodzie a przyjaźń obu panów nie zostanie zachwiana. tytuł biografii jaką napisała Patti to jednocześnie tytuł pięknej piosenki, którą skomponował Clapton dla niej. 
Tytuł innej piosenki, już największego hitu w całej karierze Erica, jednocześnie jednego z wielkich przebojów wszech-czasów w muzyce rockowej to "Layla" (Clapton nagrał ją w bandzie Derek And The Dominos), piosenka także dedykowana Patti. to  Zamieszczam obie w dolnym linku. 
Ale zanim Patti Harrison zostanie panią Clapton, George pod koniec kariery The Beatles napisze jeszcze  dla niej "Something", którą Frank Sinatra nazwie najpiękniejszą piosenką miłosną XX wieku. Ale do piosenki "Something" i 1969 roku  mamy jeszcze - tutaj na blogu - trochę czasu i ... miejsca. Ale możliwe, że jeśli czytasz ten post, gdy już historia The Beatles jest skompletowana tutaj to wysłuchaj niesamowitych trzech numerów, napisanych jednej kobiecie. Patti musiała być wyjątkowa!!!


Eric Clapton - Layla


Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz