07. PIERWSZA WYPRAWA DO SZWECJI – 1963

Przylot do Szwecji.
Wylot do Skandynawii pod koniec 1963 roku był dla czterech młodych chłopców sporym wydarzeniem. Oczywiście pod kątem rutyny scenicznej byli już maksymalnymi profesjonalistami ale to był pierwszy wyjazd poza angielskojęzyczne sceny i do końca nie byli pewni jak zostaną odebrani, choć wiedzieli, że płyty ich odstępne są na tamtym rynku (19 lipca ukazał się tam ich album 'Please Please Me' i sprzedał się w ilości 1800 kopii, wcześniej wydano tam ich single: Please Please Me / Love Me Do, From Me To You/PS I Love You, Twist And Shout / Boys, She Loves You/I'll Get You). Wszystkiesingle docierały do 1-szej 10-tki ale dopiero 'She Love You' dotrze na miejsce nr 1. I oczywiście Beatlemania miała i tam niebawem dotrzeć – Beatlesi odwiedzą jeszcze Szwecję w roku następnym. Szwedzkie gazety sporo pisały o nadchodzącej wizycie zespołu. 'Expressen' napisał, że Beatlesi grają wesołą pop muzykę na trzy gitary i perkusję, zarabiają ok., 7000 $ na tydzień, a każdy zmartwiony rodzic, może się zorientować czy ma już Beatlesa w domu, gdy zauważy gdy jego syn zapuszcza włosy i spędza dużo czasu przed lustrem, sprawdzając czy wygląda dobrze. „Aftonbladet' zauważa, że to co The Beatles nazywają show, to w wykonaniu 'zelektryfikowanych' grup popowych to tylko kilka kroków do przodu, w bok i do tyłu.
Karlstad
W czasie pobytu w Szwecji Beatlesi dali 9 koncertów, dostali po 400 $ na dzień plus darmowe wyżywienie, noclegi w czasie 5-dniowego pobytu. Ile dokładnie zarobili – nie wiem. Sporym problemem był transport sprzętu. Beatlesi mieli kilka sporych głośników. Każdy wykonawca wynajmował w Szwecji duże amerykańskie auto, Beatlesi wynajęli także ciężarówkę. Dwa amerykańskie fordy były dla zespołu i na resztę ekwipunku. Na lotnisko Arlanda International Airport ok. 40 km od Sztokholmu wylądowali Beatlesi ze swoimi 'roadies': Neilem Aspinallem oraz Malem Evansem – 23 października. Brian Epstein doleciał innym lotem, udzielając wcześniej wywiadu dla telewizyjnego programu 'For Arts's Sake'. W Sztokholmie nocowali w Hotel Continental w Vasagatan. Znamy nawet numery pokojów: 205, 206 ( Neil Aspinall), 208, 209 ( Paul McCartney) oraz nr 210. 24 października The Beatles nagrywają w Karplan Studios dla szwedzkiego radia. John Lennon zawsze lubił tą sesję. Beatlesi nagrali tam: 1. I saw her standing there 2. From me to you 3. Money (that's what I want) 4. Roll over Beethoven 5. You really got a hold on me 6. She loves you 7. Twist and Shout (pierwszych pięć możemy wysłuchać na pierwszej płytce Anthology.
 
Beatlesi z ogromnym lodowym szwedzkim tortem.
Borls
Oto dalszy kalendarz pobytu zespołu w pierwszej trasie poza ojczyzną.
The Beatles i szwedzka gwiazdka Lill-Babs
25.10. 1963 – zwiedzanie Sztokholmu. Fotografują ich Bob Trenter(Szwed) oraz „beatlesowski” Robert Freeman. Okładka EP-ki 'Long Tall Sally' jest zrobiona właśnie tego dnia. Chłopcy filmują sami siebie 8mm kamerami. Wyjazd do Karlstad. W tym mieście zatrzymują się w Statshotellet , John i Paul mają ten sam pokój. Jak donoszą źródła Brian Epstein jest bardzo niezadowolony. Angielska agencja, która zorganizowała ten wyjazd pobiera prowizję 100 funtów za dzień, zdaniem Briana zbyt dużą. Pierwszy koncert o 19.00, drugi o 21.00, frekwencja średnia, około ¾ sali. Przed Beatlesami występują dwa szwedzkie Svend Millers Popstars oraz The Phantoms. Na drugi dzień po historycznym, 1-szym koncercie zespołu w Szwecji jedna z gazet piórem swego reportera donosi:
'Mój Boże, wiedziałem, że oni mają długie włosy, ale że nie aż takie'.
Goteborg
Szwedzi są zaskoczeni, zaszokowani, nigdy jeszcze u nich nikt nie grał tak głośno. W czasie numeru 'Twist And Shout' Johnowi pęka mikrofon i to koniec tej piosenki i koncertu. Beatlesi szybko umykają do hotelu.
26.10.1963 – Sztokholm. Koncerty o 17.00 i 20.00. Główną atrakcją koncertów byli jednak nie The Beatles a amerykański król twista Joey Dee i jego Starlites. Trzech członków Starlites założy kilka lat później zespół The Young Rascals, w którym będzie też grał Jimmy James – znany później jako... Jimi Hendrix.
27.10.1963 - kolejny koncert w Gotenborgu.Długa droga samochodem bo aż 500 km ale przebiega bez problemu. Nocleg w Park Abenue Hotel w centrum miasta. To szwedzkie miasto jest chyba jedyne, w którym zespół zagrał aż... trzy koncerty dziennie, o 15.00, 17.00 oraz o 20.00. Przed nimi wystąpili Jerry Williams oraz Ken Levy z The Fantoms. Na drugi dzień gazety żartobliwie skomentowały występ zespołu:'Jeszcze nigdy w naszym mieście w Cirkus w Lorensbergsparken, tyle butów nie tupało w podłogę w tym samym dniu, w tej samej chwili'. 
 
Goteborg

Sztokholm - John Lennon.

Goteborg
28.10.2013 – krótsza trasa bo tylko do oddalonego od Goteborga o 60 km Bolrs. Zespół spędza kilka godzin podpisując własne płyty w lokalnym sklepie Waidele Musik. Obecni: tysiące fanów.
W tym niewielkim mieście odbywa się największy pod kątem frekwencji (2500 osób) koncert (19.30 – jeden) w całej „szwedzkiej”trasie zespołu w 1963.
Eskilstuna
29.10.1963 – ostatni koncert w Eskilstuna. Godz. 19.00. W owym czasie już wszystkie krajowe media dostrzegają fakt obecności zespołu na ich ziemi, oceniają to jako znaczące wydarzenie nie tylko kulturalne ale dostrzegają niesamowite wprost zainteresowanie zespołem młodzieży. Nie ma już wątpliwości, kto jest gwiazdą koncertu. Na widowni gromadzi się ok.2000 ludzi. Gazety na drugi dzień: "The Beatles made a K.O (knock out) on the audience" (The Beatles znokautowali publiczność). W czasie ostatniego koncertu w Szwecji zespół zagrał: Please Please Me, I Saw Her Standing There, From Me To You, Chains, Boys, She Loves You, A Taste of Honey orzTwist And Shout. 
W pokoju hotelowym - Szwecja 1963
30.10.1963 – występ dla szwedzkiej telewizji, program 'Drop In' , kręcony w Arena Theater w Gröna Lund. Program zostanie wyemitowany 3 listopada.
W tym dniu Beatlesi jedzą obiad w Skansen, w restauracji Solliden. Ludzie siedzący przy innych stolikach z zainteresowaniem im się przyglądają, nie gwiazdom muzyki, ale czterem mężczyznom z bardzo długimi włosami. Plotka niesie, że John i Paul zagrali w tej restauracji na fortepianie.
Sztokholm
31.10.1963 - The Beatles opuszczają Szwecję lecąc do kraju drugą klasą. W czasie lotu prawie wszyscy pasażerowie z 1-szej klasy przychodzą i proszę muzyków o autograf. W kraju, na londyńskim lotnisku zespół wita 20000 fanów. BEATLEMANIA!!!
Ciekawostką z wypadu zespołu do Szwecji jest fakt, że chłopcy bardzo często w czasie konferencji rozmawiali ze sobą po 'liverpoolsku' i czasem swoim żargonem odpowiadali na pytania dziennikarzy, John tłumaczył ich słowa „na angielski”.
The Beatles ,Stadshus , Sztokholm, 25.10.1963


BEATLES TOUR OF SWEDEN, 1963
25 października Nya Aulan, Karlstad.
26 października , The Royal Tennis, Stockholm
27 października Cirkus, Goteborg
28 października Borashallen, Borls
29 października Sporthallen, Eskilstuna

The Beatles opuszczają Szwecję.
_____________________

Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz