09. THE BEATLES CHRISTMAS SHOW '63/'64

Kolejny odcinek The Beatles w trasie -  koncerty.

THE BEATLES CHRISTMAS SHOW, 1963
Rok temu zespół grał jeszcze w Hamburgu, następny rok zakończył cyklem kilkunastu koncertów (show, przedstawień, w którym byli główną atrakcją) w ramach tzw. THE BEATLES CHRISTMAS SHOW po wcześniejszych koncertach w TV (Thank You Lucky Star), radiowych (Saturday Club oraz From Us to You),. Popularność zespołu była ogromna, więc Brian Epstein, chcący zdyskontować ten fakt, przy okazji realizujący własne pragnienie pracy w teatrze, kontaktu z nim, wpadł na pomysł zorganizowania szeregu koncertów ze swoimi pupilami w roli głównej, wykorzystujących niejako przy okazji sam urok i klimat Świąt Bożonarodzeniowych. Zanim Gwiazdkowy Show Beatlesów rozpoczął się w londyńskim Astoria Cinema 24 grudnia, zespół odwiedził wcześniej dwa miasta, w tym swój rodzinny Liverpool. Prócz chłopców w show biorą udział: The Barron Knights, Tommy Quickly, The Fourmost, Billy J Kramer and the Dakotas, Cilla Black oraz Rolf Harris. Reżyserował Peter Yarrow.

Na wszystkie zaplanowane koncerty bilety zostały wyprzedane. W każdym tradycyjnym brytyjskim Christmas Show obowiązkowo była pantomima, za którą wszyscy czterej Beatlesi specjalnie nie przepadali. 


GEORGE: Nie lubiliśmy pantomimy, więc zrobiliśmy nasz własny show, mniej lub bardziej popowy, w którym co kilka minut się przebieraliśmy, dla jaj...'

Beatlesi przebierali się w stroje hokeistów, wykonywali na scenie jakiś skecz, grali i znikali by się przebrać, w tym czasie na scenie występował inny wykonawca. W Show John Lennon odtwarzał postać Sir Jaspera, czarny charakter, Paul był „Nieustraszonym Paulem”, tym dobrym, George był zwrotniczym(dziewczyną) w szalenie zabawnych damskich ciuchach. A Ringo ? No tak, Ringo rzeczywiście odtwarzał elementy pantomimy, jako „Snow” obrzucał widzów jak i kolegów na scenie sztucznym śniegiem i był przezabawny w swoich „efektach specjalnych”. Przypuszczalnie Owen, scenarzysta 'A Hard Day's Night' zauważał wtedy teatralne, filmowe zdolności perkusisty zespołu. Scenariusz scenek był mniej więcej taki: zły Sir Jasper(John) porywa bezradną dziewczynę (George), którą ratuje z opresji oczywiście Paul. Wszędzie wokół jest zabawny Ringo.

Rzecznik prasowy grupy Tony Barrow wspomina: 'The Beatles w zasadzie nie za wiele przeprowadzali prób. Nie miało to znaczenia, ponieważ wszyscy i tak byli zainteresowani ich piosenkami, w rzeczywistości w skeczach, dodawanych do koncertu wypadali fatalnie, wszystko było chaotyczne, ale to był bardzo zabawny chaos'.

PAUL: Spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy na widowni i tak by się świetnie bawili, nawet gdybyśmy usiedli tam i czytali im książkę telefoniczną.


Jeden z uczestników show, Barron Knight opowiadał:.Ponieważ wszystko to dla Beatlesów był nowe, to specjalnie nie niewiele wymagali..., gdy już wszystko ruszyło, zdałem sobie sprawę, że niespecjalnie to wszystko działa. Oni chcieli być kompozytorami, gwiazdami muzyki, nie chcieli raczej być aktorami.Repertuar muzyczny to: Roll Over Beethoven, All My Loving, This Boy, I Wanna Be Your Man, She Loves You, Till There Was You, I Want To Hold Your Hand, Money (That's What I Want) oraz na zakończenie bombowe!: Twist And Shout.

The Beatles i Alma Cogan

THE BEATLES CHRISTMAS SHOW, 1963

21 grudnia Christmas Show - przedpremiera, Gaumont Cinema, Bradford

22 grudnia Christmas Show - przedpremiera, Empire Theatre, Liverpool

24 grudnia The Beatles Christmas Show, Astoria Cinema, Londyn

26-28 grudnia The Beatles Christmas Show, Astoria Cinema, Londyn

30-31 grudnia The Beatles Christmas Show, Astoria Cinema, Londyn

oraz w 1964

1-4 styczeń The Beatles Christmas Show, Astoria Cinema, Londyn

5-11 styczeń The Beatles Christmas Show, Astoria Cinema, Londyn

Przed podróżą do Francji zespół tuż po Show zagrał jeszcze:

12 styczeń - London Palladium, Londyn. 

 
FOTKI : 1-szy BEATLES CHRISTMAS SHOW 

Imponujące prawda? Dzień w dzień przez kilkanaście dni na scenie co wieczór i zamiast odpocząć przed podbojem kraju nad Sekwaną, The Beatles występuje ponownie w londyńskim Palladium (pierwszy raz byli tutaj niedawno, bo trzy miesiące temu - w programie Vala Parnella 'Sunday Night”). Tylko trzy miesiące różnicy ale honorarium zespołu z październikowego 250 funtów skoczyło tym razem do równego 1000. Zespół zaśpiewał wtedy cztery piosenki: I Want To Hold Your Hand, This Boy, All My Loving, Money (That's What I Want) i jakżeby inaczej: Twist And Shout. W programie Beatlesi poznali bardzo popularną wtedy Almę Cogan, która zaprosiła ich do siebie, Beatlesi jednak szybko wywinęli się z zaproszenia, wykorzystując okazję, gdy piosenkarka przebierała się w garderobie.
 *Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

1 komentarz:

  1. Ciekawe, jak zawsze. Ostatnio po prostu 'utknęłam' w temacie Beatlesów, szczególnie Paula. :)
    Coolturalny-tygodnik.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń