LOVE - album, projekt (1)

wydany: 20 listopada 2006 (UK), 21 listopada 2006 (USA)
nagrywany: 1962-1969 (2003 -2006)
producent: George Martin, Giles Martin
długość: CD 78'53" , DVD 80'33'' ( w sprzedaży w sieci poprzez iTunes: 86'47")

obsada:
John: wokal, gitary, klawisze, harmonica, inne
Paul: wokale, bas, gitary, fortepian,inne
George: wokale, gitary,inne
Ringo: perkusja, instrumenty perkusyjne,

dodatkowo grają:
w nagraniach wykorzystano ogromną ilość ścieżek z różnych nagrań, szczegóły odnośnie dodatkowych muzyków biorących udział w danym nagranniu szukaj w sekcji PIOSENKI / SONGS

Pomysł na wydanie tej płyty powstał z chwilą gdy słynna grupa cyrkowa Cirque du Solil wpadła na pomysł stworzenia widowiska muzyczno-widowiskowego w specalnie wybudowanym teatrze The Mirage w Las Vegas. Idea pomysłu wykiełkowała w czasie luźnych rozmów pomiędzy George Harrisonem oraz jego przyjacielem Guy Laliberté, jednym z założycieli Cirquew 2000 roku. Kolejne rozmowy pomiędzy żyjącymi Beatlesami, Sir Paulem McCartney'em, Ringo Starrem oraz wdowami po Johnie i George'u, Yoko i Olivią zaowocowało wspólnym porozumieniem. Dalej to już wspólna produkcja Cirque oraz firmy The Beatles, Apple Corps Ltd., pierwsza w której Apple partnerowała firma obca. Przedstawienie "Love" napisał i wyreżyserował Dominic Champagne, muzycznym dyrektorem przedsięwzięcia został Sir George Martin, producent The Beatles oraz jego syn, także producent płytowy, Gil. Pierwszym producentem wykonawczym był Neil Aspinall, ówczesny dyrektor Apple. Duch Beatlesów poprzez ludzi znających i pracujących z nimi przeniknął do projektu, który zaczął być grany przedpremierowo od 2 do 29 czerwca 2006 (16 i 17 widział jej Sir Paul). 
W czasie uroczystej premiery 30 czerwca obecni byli: Paul, Ringo, Yoko,Cynthia Lennon, Julian Lennon, Olivia i Dhani Harrison oraz Sir George Martin. Od czasu rozpadu zespołu było to największe zebranie w jednym miejscu 'rodziny The Beatles'. Po zakończeniu przedstawienia na scenę weszli Paul, Ringo,Olivia, Yoko oraz Martin. Paul zawołał na koniec do widowni: "Teraz specjalna jedna runda oklasków dla Johna i George'a!".
 

Album (w wersji stereo na CD, wersji 5.1-surround- na DVD) zdobył dwie nagrody Grammy w kategoriach Best Compilation Soundtrack Album for Motion Picture, Television or other Visual Medium (Najlepszy Kompilacyjny Soundtrack), oraz Best Surround Sound Album (Najlepszy Surround Album).


Ocena albumu do dzisiaj jest różna. Wielu fanów uważa go za świętokradztwo, ten specyficzny miks utworów, często daleki od oryginału, daleki od oryginału powstałego w głowach czterech muzyków jak np. połączeniu w jedną piosenkę trzech: Drive My Car/The Word/What You're Doing. Ale oczekiwanie na album było także ogromne za sprawą np. piosenki "While My Guitar Gently Weeps", w której do oryginalnej taśmy demo Harrisona dodano zupełnie nową aranżację sekcji smyczkowej autorstwa Martina. Znany polski dziennikartz muzyczny Wiesław Weiss recenzując płytę napisał ciekawe zdanie, ktore tutaj przytoczę bez własnego komentarza: "Beatlesi trafili do Las Vegas. John Lennon, który nigdy nie wybaczył Elvisowi, że skończył jako malowana kukła prężąca opasłe brzuszysko w stolicy hazardu, w grobie się pewnie przewraca, ale cóż, stało się: muzyka największego zespołu świata posłużyła za oprawę widowiska cyrkowego wystawianego w Las Vegas".
 

Płyta została wydana w kilku wersjach, jako pojedynczy album CD, jako podwójny CD i DVD, w wersji winylowej, w wersjach specjalnych, do których dodawano na płytach wywiadu z dwoma Martinami czy dwoma żyjącymi Beatlesami (tzw. "Interview Disc"), wersji z DVD "All Together Now" , którą sprzedawano w postaci płyt muzycznych oraz sfilmowanego przedstawienia, które bodajże do dzisiaj jest przedstawiane w Las Vegas. W wersji dla Itunes, wersja sprzedawana przez Internet do zestawu z płyty dochodzą jeszcze dwie: Fool On The Hill oraz Girl. O filmie "All Toghether Now" czyli jak powstawał projekt "LOVE" przeczytacie w następnym poście: LOVE -  album, projekt (2 )(TUTAJ)

George Martin z synem, Gilesem.


Polecam prześledzić opisy poniżej jak miksowano poszczególne utwory (jakie fragmenty innych utworów wmiksowano w tytułowy.


Zawartość:

1. Because: wersja z Antologii III (wokal), oorkiestracja z 'A Day In The Life' oraz świergotem ptaków z 'Across The Universe'. Zdaniem Martina utwór dzięki nowemu nagraniu odgłosów gołębi stał się bardziej "brytyjski". 
2. Get Back: początkowy riff gitarowy z "A Hard Day's Night", perkusja i sola gitarowe z "The End", instrumenty perkusyjne z "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)", oraz orkiestrację (wspinanie się dźwięku) z "A Day in the Life" 
 
3. Glass Onion:
wplecione motywy z "Hello Goodbye", "Penny Lane".
4. Eleanor Rigby/Julia (Transition):
dłuższy niż oryginalny wstęp, wmiksowane elementy z "Julia".
5. I Am The Walrus:
wzbogacone o "naliczanie" Martina, efekty syreny policyjnej (pierwszy od 1967 pełny miks stereo tego utworu).
 
6. I Want To Hold Your Hand:
Martin wmiksował tutaj odgłosy widowni z koncertu zespołu w Hollywood Bowl.
7. Drive My Car/The Word/What You're Doing:
płynne połączenie trzech utworów, połączone z gitarowym solo z "Taxman" oraz sekcją trąbek z "Savoy Truffle".
8. Gnik Nus:
fragment "Sun King" z albumu "Abbey Road" puszczony od tyłu.
9. Something/Blue Jay Way (Transition):
wplecione elementy wokalne z "Nowhere Man".
10. Being For The Benefit Of Mr Kite!/I Want You (She's So Heavy)/Helter Skelter:
miks wszystkich piosenek.
11. Help!: wydłużone zakończenie utworu.
12. Blackbird/Yesterday:
miks dwóch utworów.
13. Strawberry Fields Forever:
akustyczne demo zmiksowane z wersją studyjną, zwierająca elementy orkiestrowe z "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", solo fortepianowe z "In My Life", trąbki z "Penny Lane", wiolonczela i klawesyn "Piggies" oraz coda z "Hello Goodbye".
14. Within You Without You/Tomorrow Never Knows:
przenikanie się obu utworów, wokal i sitar z pierwszej z perkusją i basem z drugiej.

15. Lucy In The Sky With Diamonds: rozwinięty bardziej wstęp, dodany efekt "mew" z "Tomorrow Never Knows".
16. Octopus's Garden:
wplecione smyczki z "Good Night", efekty dźwiękowe z "Yellow Submarine" oraz z "Lovely Rita" i "Helter Skelter".
17. Lady Madonna:
dodana perkusja z "Why Don't We Do It in the Road?", the fortepian z "Ob-La-Di, Ob-La-Da", riffy gitarowe z "Hey Bulldog", solo Erica Claptona w "While My Guitar Gently Weeps" oraz solo Billy'ego Prestona w "I Want You (She's So Heavy)".

 
18. Here Comes The Sun /The Inner Light (Transition):
wplecione chórki z "Oh! Darling" oraz linię basu z "I Want You (She's So Heavy)".
19. Come Together/Dear PrudenceCry Baby Cry (Transition):
wplecione elementy z "A Day In The Life" oraz "Eleanor Rigby".20. Revolution: bradzo podobna do wersji singlowej, w trzeciej części zawaiera solo z "Back In The U.S.S.R". Wersja na DVD dłuższa po ponad minutę od wersji na CD.


 
21. Back In The USSR:
wersja z DVD dłuższa o prawie minutę od wersji z CD.
22. While My Guitar Gently Weeps:
jak napisałem wyżej, George Martin zaaranżował instrumenty smyczkowe i połączył z wersją demo z Antologii 3. Jedyna piosenka na albumie, do której dołożono nowe ścieżki dźwiękowe, właśnie wspomniane smyczki a nie wykorzystane już te nagrane w czasach istnienia zespołu.

 
23. A Day In The Life:
w wielu wywiadach George Martin przypominał jedno z pierwszych wykonań tego utworu przez Johna z jego słynnym "Sugarplum fairy" na początku. Tu je właśnie mamy okazję usłyszeć.

 
24. Hey Jude:
w koncówce wpleciono elementy 'A Day in The Life'.
25. Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)
26. All You Need Is Love:
w końcowej części wpleciono elementy z "Rain",„Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", "Good Night" oraz życzenia od samych Beatlesow. 

 __________

_
W wersji albumu sprzedawanej w iTunes dwie piosenki to:
27. The Fool On The Hill -  zmiksowane:sitar z "Sea Of Holes", fortepian z "Dear Prudence" oraz wokale i trąbki z "Mother Nature's Son".
28.  Girl - włączone motywy gitarowe z "And I Love Her", sitar z "Within You Without You" oraz bębny z "Being For The Benefit Of Mr. Kite".


______________________________


Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz