Okładka - (Cover) "SGT. PEPPER'S LONELY HEARTS CLUB BAND" - 1


Okładka albumu 'Sgt.Pepper''s Lonely Hearts Club Band” jest chyba najbardziej rozpoznawalną jakąkolwiek okładką czegokolwiek na świecie. Sama w sobie stanowi dzieło i trudno zliczyć ilu artystów kopiowało ten pomysł Beatlesów na swoich wydawnictwach (niektórzy uważają, że taką samą „pozycję” wg rozpoznawalności i naśladowania ma także inna okładka albumu Beatlesów, mowa oczywiście o 'Abbey Road'). Pomysł wykorzystania przez Beatlesów zgromadzenia ogromnej liczby postaci (znanych, rozpoznawalnych, ważnych) stanowiących dla nich tło, został w podobny sposób wykorzystany w czasie pamiętnego koncertu Live 8 w 2005 roku, gdy wśród tych wszystkich postaci w „tłumie” obok Putina został także umieszczony John Lennon.
Na pomysł okładki wpadł – któż by inny – Paul McCartney. 
PAUL :Ta płyta była dużą produkcją i chcieliśmy aby miała naprawdę interesującą okładkę. Wszyscy się z tym zgodzili. Jako dzieci jechaliśmy pół godziny autobusem do sklepu Lewisa, by kupić płytę a potem, znowu w autobusie, wyjmowaliśmy ją z brązowej torby i czytaliśmy od deski do deski. Wtedy były to duże płyty, winyle -  było co czytać i studiować, nie jak kompakty. Podobał nam się ten pomysł dotarcia do klienta, bo pamiętaliśmy jak sami wydawaliśmy ciężko zarobione pieniądze i kochaliśmy, jak ktoś nam dawał za nie coś dobrego. Dlatego na okładce nie chcieliśmy być w naszych beatlesowskich marynarkach, ani młodymi wilkami w golfach, nie chcieliśmy wyglądać jak na okładce w 'Rubber Soul'. Teraz miała to być pantomima, o wiele bardziej  niż "Mr. Bojangles".
Zaproponował taki pomysł i uznając, że jest to już przesądzone, poprosił pozostałą trojkę przyjaciół z zespołu by przygotowali listę swoich idoli, bohaterów, ważnych dla siebie ludzi. Nie przypuszczał pewnie, że John wybierze przekornie do swojej grupy Adolfa Hitlera. Na pierwszej „liście życzeń” znalazły się następujące postacie: Yoga's; Marquis de Sade; Hitler; Neitch; Lenny Bruce; Lord Buckley; Alistair Crowley; Dylan Thomas; James Joyce; Oscar Wilde; William Burroughs; Robert Peel; Stockhausen; Auldus Huxley; H.G. Wells; Izis Bon; Einstein; Carl Jung; Beardsley; Alfred Jarry; Tom Mix; Johnny Weissmuller; Magritte; Tyrone Power; Carl Marx; Richard Crompton; Tommy Hanley; Albert Stubbins; Fred Astaire. Lista wciąż była modyfikowana.
Kompozycja z jeszcze "obecnym Hitlerem" - czerwona strzałka.

Hitler wyrzucony poza kadr.

Peter Blake
W czasie wybierania “swoich” osób Ringo zadeklarował, że pasuje mu każda osoba, którą wybrali inni. John na 1-szy rzut wybrał Hitlera i Gandhiego. Obie postacie nie znalazły się na okładce. Został za to jego inny idol, Lewis Caroll, autor “Alicji w Krainie Czarów”. George wybrał czworo hinduskich guru. Chrystusa podobno wybrał John. Wszyscy czterej jednogłośnie zdecydowali się na Dylana. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego nie znalazł się na okładce... Elvis, najbardziej znana postać pominięta a wydawało się, że będzie na 100%. Pomimo całej krytyki do późniejszych dokonań Elvisa, wszyscy Beatlesi podkreślali nieustającą sympatię do Kinga. Ale postanowili z jakiegoś powodu nie umieszczać na okładce. To największa niespodzianka i wciąż ciekawa sprawa.
 
Freda Astaira wybrał Paul. Legendarny tancerz podobno był tym zachwycony. Shirley Temple – dziecięca gwiazdka Hollywood lat 30-tych chciała najpierw usłyszeć końcowy projekt muzyczny przed udzieleniem zgody.
Wszyscy Beatlesi chcieli też bardzo na okładce Mae West. Legenda Hollywood była pełna obaw. Pytała: “Co ja mam wspólnego z orkiestrą klubu samotnych serc”. By ubłagać symbol sexu lat minionych Beatlesi napisali do niej list, po którym gwiazda udzieliła zgody. Inne osoby pojawiły się na okładce trochę przypadkowo. Np. Aldous Huxley oraz Karl Heinz Stockhausen zostali wybrani przez Paula jako niezłe przykłady lat 60-tych dzięki “odlotowo brzmiącym nazwiskom”.
Ze wzruszeniem można odnaleźć na okładce jednego z pierwszych Beatlesów. Nie, nie mam na myśli Besta, ale nieodżałowanego ‘Lost Beatle’ , tragicznie zmarłego w 1962 roku, tuż przed wybuchem Beatlemanii - Stuarta Sutcliffe’a. Przypuszczalnie umieszczenie postaci Stu było pomysłem Johna ale z pewnością pozostała trójka nie miała nic przeciwko temu. Zobaczcie zdjęcie na samym dole - domu Johna, w Kenwood.
Woskowa figura Sonny Listona - tutaj: głowa.
 W 1964 roku w czasie pobytu w USA Beatlesi poznali osobiście Cassiusa Clay’a, późniejszego Muhammada Ali, który w walce o tytuł pokonał innego boksera, Sonny Listona. Liston obejrzał w tym samym roku koncert Beatlesów, podobno nienawidził zespołu i miał powiedzieć, że jego pies lepiej gra na bębnach niż Ringo. No i Beatlesi unieśmiertelnili go, umieszczając na okładce.
Fotograf Michael Cooper

Żona Petera Blake’a wspominała, że publicznie w czasie sesji zdjęciowych ubolewała, że na finalnej fotce nie znalazło się więcej kobiet. Prócz wymienionych już Mae West i Shirley Temple, “pozostały” na fotce jeszcze: Marylin Monroe, Diana Dors i Marlena Dietrich ( nie liczymy tutaj dwa razy ujętego portretu “The Petty Girl” czy żeńskich odmian hinduskich guru). Dlaczego zniknęły Brigitte Bardot, Bette Davies,Sophia Loren - nie wiemy, ale powody mogą być bardzo prozaiczne. Gdy zdecydowano się umieścić dodatkowo woskowe figury obok żywych Beatlesów, na planie zabrakło miejsca.
Ekipa pracująca nad projektem, w środku z brodą Peter Blake
Peter Blake z żoną Jann Haworth
Paul skonsultował swój pomysł ze swoim przyjacielem, londyńskim handlarzem sztuki, Robertem Fraserem, który to zasugerował mu by zaangażował do swego projektu zawodowców: znane małżeństwo projektantów Petera Blake'a i Jann Haworth oraz znanego fotografa Michaela Coopera. Zadaniem Epsteina i jego asystentów było uzyskanie zgody wszystkich osób (lub ich spadkobierców, pełnomocników) na wykorzystanie ich wizerunków. Nie spodziewano się kłopotów, znalezienie się na okładce albumu The Beatles było przecież zaszczytem. Ale kilka osób musiano wymazać. Z pierwotnego wykazu osób, które miały się znaleźć na okładce, na fotografii wymazano aktora Leo Gorcey (1917-1969) , po tym jak menadżer aktora zażądał 400$ wynagrodzenia. Cooper wykonał wszystkie „matryce” - fotografie wszystkich postaci w wymiarze 1:1.
od lewej: Mal, tyłem Neil, Paul i Michael Cooper
Sesja zdjęciowa odbyła się w studiu fotograficznym Coopera przy Chelsea Manor 4, 1-1 Flood Street w Londynie. Beatlesi przybyli do studia w specjalnych strojach (znanych dzisiaj jako stroje a la Pepper), zaprojektowanych przez Blake'a i jego żonę.
Studio M.Coopera - Chelsea Manor 4, 1-1 Flood Street
 
Michael Cooper i Peter Blake

PETER BLAKE: Mieliśmy najpierw pierwsze robocze spotkanie ze wszystkimi Beatlesami, Robertem Fraserem oraz Brianem Epsteinem. Większość późniejszych rozmów przeprowadzana była z Paulem w jego domu, czasem z Johnem.
Peter Blake, "obok" Brando z filmu "Dziki", gdzie pada słowo: "beetles"
PAUL: Album był wielką produkcją, chcieliśmy wobec tego naprawdę interesującej okładki.

PETER BLAKE: W moim założeniu robiłem raczej kawałek sztuki niż okładkę albumu. To wyglądało prawie jak kawałek teatralnej dekoracji. Zaproponowałem im pomysł, że mogliby po prostu grać w parku, okładka przedstawiałaby ich oraz grupę ludzi oglądających ich koncert. Jeśli zrobiliśmy to wykorzystując kartonowe wycinane postacie, to dlatego, że oni tak chcieli.

JANN HAWORTH: To było niesamowite choć bardzo nerwowe przeżycie. We wszystko wtrącał się Paul, John był bardziej obojętny, pozostała dwójka Beatlesów była przemiła.

Okładka albumu zdobyła nagrodę Grammy za 1967 rok jako Najlepsza Okładka Albumu, Projekt Graficzny.
Pierwsza wersja okładki - bez zamazanych postaci.  1. SRI YUKTESWAR GIRI 1855-1936 (hinduski guru)
  2.
  ALEISTER CROWLEY 1875-1947 (angielski okultysta, magik, poeta)
  3.
  MAE WEST 1893-1980 (amerykańska aktorka)
  4.
  LENNY BRUCE 1925-1966 (amerykański komik)
  5.
  KARLHEINZ STOCKHAUSEN 1928-2007 (niemiecki kompozytor)
  6.
  W.C. FIELDS 1880-1946 (amerykański komik, aktor i pisarz)
  7.
  CARL GUSTAV JUNG 1875-1961 (szwajcarski psychiatra)
  8.
  EDGAR ALLEN POE 1809-1849 (amerykański pisarz)
  9.
  FRED ASTAIRE 1899-1987 (amerykański aktor, słynny tancerz)
  10.
  RICHARD MERKIN 1938-2009 (amerykański malarz, grafik, ilustrator)
  11.
  THE VARGA GIRL (peruwiański malarz, autor grafik z dziewczynami tzw. pin-up „na ścianę” - seria „dziewczyn Vargasa”.
  12. LEO GORCEY
  1917-1969
  13.
  HUNTZ HALL 1919-1999 (amerykański artysta)
  14.
  SIMON RODIA 1879-1965 (amerykański projektant i budowniczy Watts Tower w Los Angeles)
  15. BOB DYLAN 1941- (amerykański muzyk)
  16.
  AUBREY BEARDSLEY 1872-1898 (angielski grafik i ilustrator)
  17.
  SIR ROBERT PEEL 1788-1850 (brytyjski premier – XIX wiek)
  18.
  ALDOUS HUXLEY 1894-1963 (angielski pisarz)
  19.
  DYLAN THOMAS 1914-1953 (walijski poeta)
  20.
  TERRY SOUTHERN 1924-1995 (amerykański pisarz)
  21.
  DION (Dion Francis DiMucci) 1939- (amerykański piosenkarz, pisarz)
  22.
  TONY CURTIS 1925 – 2010 (amerykański aktor)
  23.
  WALLACE BERMAN 1926-1976 (amerykański artysta)
  24.
  TOMMY HANDLEY 1892-1949 (brytyjski komik)
  25.
  MARILYN MONROE 1926-1962 (amerykańska aktorka)
  26.
  WILLIAM S. BURROUGHS 1914-1997 (amerykański pisarz
  27.
  SRI MAHAVATAR BABAJI nieznane daty (hinduski guru)
  28.
  STAN LAUREL 1890-1965 (amerykański komik, znany z duetu z Oliverem Hardym – w Polsce znai jako Flip i Flap)

  29. RICHARD LINDNER 1901-1978 (niemiecko-amerykański malarz)
  30.
  OLIVER HARDY 1892-1957 (patrz Stan Laurel)
  31.
  KARL MARX 1818-1883 (niemiecki filozof, polityk, ekonomista)
  32.
  H.G. WELLS 1866-1946 (angielski pisarz, znany najbardziej dzięki twórczości science-fiction np. „Wojnie Światów”
  33.
  SRI PARAMAHANSA YOGANANDA 1893-1952 (hinduski guru)
  34. Anonimowy manekin.
  35.
  STUART SUTCLIFFE 1940-1962 ('The Lost Beatle)
  36. Anonimowy manekin.
  37. MAX MILLER
  1894-1963 (brytyjski komik)
  38.
  THE PETTY GIRL - portret aktorki LUCILLE BALL 1911-1989 autorstwa GEORGE PETTY 1894-1975
  39.
  MARLON BRANDO 1924 -2004 (amerykański aktor)
  40.
  TOM MIX 1880-1940 (amerykański aktor)
  41.
  OSCAR WILDE 1854-1900 (irlandzki pisarz i poeta)
  42.
  TYRONE POWER 1914-1958 (amerykański aktor)
  43.
  LARRY BELL 1939 – (amerykański artysta, rzeźbiarz)
  44.
  DR. DAVID LIVINGSTONE 1813-1873 (szkocki podróżnik, misjonarz)
  45.
  JOHNNY WEISSMULLER 1904-1984 (amerykański aktor – znany jako Tarzan, zwycięzca olimpijski w pływaniu)


  Neil Aspinall, Paul, M.Cooper, zasłonięty John
  46. STEPHEN CRANE 1871-1900 (amerykański pisarz)
  47.
  ISSY BONN 1893-1977 (brytyjski, żydowski aktor, piosenkarz i komik)
  48.
  GEORGE BERNARD SHAW 1856-1950 (irlandzki dramaturg)
  49.
  H.C. WESTERMANN 1922-1981 (amerykański grafik i rzeźbiarz)
  50.
  ALBERT STUBBINS 1920-2002 (angielski piłkarz)
  51.
  SRI LAHIRI MAHASAYA 1828-1895 (hinduski guru)
  52.
  LEWIS CARROLL 1832-1898 (angielski pisarz, autor „Alicji w Krainie Czarów”)
  53.
  T.E. LAWRENCE 1888-1935 (słynny brytyjski oficer, znany jako „Lawrence of Arabia”)
  54.
  SONNY LISTON 1928-1970 woskowy model (amerykański bokser)
  55. THE PETTY GIRL 2. drugi raz

  Einstein

  56. GEORGE HARRISON
  1943-2001 – woskowa figura
  57. JOHN LENNON
  1940-1980 woskowa figura
  58.
  SHIRLEY TEMPLE 1928- (amerykańska aktorka)
  59. RINGO STARR
  1940- woskowa figura

  60. PAUL McCARTNEY 1942- woskowa figura


  61. ALBERT EINSTEIN
  1879-1955
  62. JOHN LENNON
  63. RINGO STARR
  64. PAUL McCARTNEY
  65. GEORGE HARRISON 

  Shirley Temple - 2 razy
   
  66.
  BOBBY BREEN 1927- kanadyjska aktorka i
  67.
  MARLENE DIETRICH 1901-1992 (amerykańska aktorka)
  68. MAHATMA GANDHI
  1869-1948 – na życzenie EMI zamalowana twarz
  69. Amerykański Legionista (oddział : BUFFALOS)
  70. DIANA DORS
  1931-1984 (amerykańska aktorka)

  71. SHIRLEY TEMPLE (amerykańska aktorka) - ponownie


Kompozycja bez woskowych figur The Beatles

Loren i Mastroianni

Za woskowymi figurami zespołu znajdowały się postacie słynnych włoskich aktorów: Sophii Loren i Marcello Mastroianni. Usunięto ponadto zdjęcie Adolfa Hitlera, który był ukryty nie za postaciami The Beatles, jak podawał Peter Blake, ale na skrzydle kompozycji. Za George'm ( tym w stroju Peppera) stał portret amerykańskiej aktorki Bette Davis w roli Królowej Elżbiety (1533-1603). Także za George'm ukrywał się rysunek postaci aktora Timothy Carey'a z filmu 'The Killing' Stanley'a Kubricka. Innymi postaciami, które „usunięto” z okładki to: BRIGITTE BARDOT (francuska aktorka 1934- ), RENE MARGRITTE ( belgijski artysta 1898-1967), ALFRED JARRY (francuski symbolista-pisarz 1873-1907), MARQUIS DE SADE (francuski arystokrata, libertyn ,pisarz, 1740-1814), FRIEDRICH NIETZSCHE (niemiecki filozof 1844-1900), LORD BUCKLEY (amerykański komik 1906-1960), RICHMAL CROMPTON (angielska pisarka 1890-1969), DICK BARTON (Specjalny Agent – postać fikcyjna z audycji radiowych BBC), JESUS CHRYSTUS (ok 4 przez Chrystusem – 30 naszej ery) oraz JAMES JOYCE (irlandzki pisarz, poeta 1882-1941 (w jego miejscu jest Lawrence of Arabia).
 Ostatecznie  okładka albumu wygląda tak:
Okładka z płyty.
  _______________________ 

Trochę zdjęć:

-
Finalne zdjęcie okładki bez niebieskiego tła.


Dom Johna w Weybridge, Kenwood, w lewym oknie fotka Stuarta Sutcliffe'a z albumu - John wziął na pamiątkę po zakończeniu sesji fotograficznej.


Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.3 komentarze:

 1. "25. MARILYN MONROE 1926-1962 (amerykańska aktop" - poprawcie to
  Z tym Hitlerem uważm,że to lipa,nierozpoznawalny i ten strój... chyba, że z wczesnych lat dwudziestych.

  OdpowiedzUsuń